AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
marko-kolo    709

granulat jest drogi więc na większy areał to samobójstwo ekonomiczne  

no chyba że chcesz  na ogródek i jetes bogaczem  ;)


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Panowie pytanie mam ww tym roku wziąłem na próbę ok 3t kredy granulowanej Wapniak Jurajski pytanie mam do znawców warto stosować te wapno? w sensie czy lepiej inwestować w węglany , kredy (lekkie ziemie) pyliste i tlenek (gliny cięzkie mokre) niż bawić się w sypanie granulki? fakt faktem łatwo wysiać wysiewa sie super nie pyli sie siałem przed siewnie pod jarki oraz na żyto wysiać pogłównie musiałem gdyż widać "przepały". Dużo gleb mam zdegradowanych (nowe kawałki) chciałbym szybko naprawić pH na tych ziemiach wiekszość jest w granicach 4,5-5,0 (gleby bardzo lekkie -piaski V VI klasy) i 5,0-5,8 (gleby cieżkie gliny iły, III IV klasy)


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

Ja stosowałem ten wapniak tylko w formie pylistej w BB. Jest o połowę tańszy tylko trzeba mieć to czym wysiać. Ja siałem lejkiem po małej modyfikacji mieszadła i super się siało z tym że za jednym przejazdem wychodziło ok 1,5 t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Cały temat jest o tym - wystarczy poczytać  :P

 

Zgadza sie ma ok 100 stron dłużej zajmie mi czytanie niż sianie tego wapna:D:P Ale część troche przeczytałem akurat o wapniaku jurajskim nic nie trafiłem.

Mówisz że pylisty połowe tańszy? to ile kosztowała tona jego?


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na iły raczej syp tlenek. A na te kwaśne piaski to te 3t co kupiłeś to max na pół hektara.

W dolnośląskim nie powinieneś mieć problemu z tanim zakupem zwykłego węglanowego wapna. Zobacz sobie zalecenia, na taki kwas to 3t/ha w przeliczeniu na tlenek wapnia. Więc węglanu to wychodzi mniej więcej 6t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

 

d661577b754e3ce26b6395ce0f20c7bf_big.jpg

 

 

33B i 33D pod moją opieką od 3 lat. i była tam ostatnio 2 razy kukurydza a za pierwszym razem chyba żyto lub pszenżyto.

33A i 33C działka przez miedzę do powyższych, w posiadaniu od stycznia 2016 roku.

 

Na tapetę 33 D i 33 C

- Na działkach w okresie 02.2016 a 09.2016 rósł groch bez jakiegokolwiek nawożenia. I tu fanie widać że jednak groch ma większe zapotrzebowanie na dostępne składniki P i K od łubinu gdzie wstawiałem wcześniej tabelę i po łubinie wręcz przybyło wszystkiego. A tu po grochu najzwyczajniej w świecie w obu przypadkach ubyło tych składników. Spokojnie bez emocji plon nie był za wielki słoma została na polu więc spora część pierwiastków wróci ;)

- 33C, z pH 4,61 skoczyło na 5,47 czyli można uznać że prawie o 1 pt. dokładnie o 0,86 pt.

ale już na

- 33D ta sama dawka wapna podniosła pH o 0,36 pt. z 5,28 na 5,64

Czym kwaśniejsza tym szybciej pH wzrasta od danej dawki wapna dolomitu.

 

Ktoś wie dlaczego tak jest i się pokusi o wyjaśnienia? Może kolega Armand coś nie coś wie?

 

- Mg w obu przypadkach wzrósł, nieznacznie.

 

Za jakiś miesiąc powinienem mieć dużo więcej takich podejrzewam ciekawych wyników, bo w tamtym roku sporo zainwestowałem podwyższenie kultury na dzierżawach które trzymałem na tzw. sztukę. A mam też wynik co było przed inwestowaniem, jak zobaczyłem wszystko na czerwono uznałem że to bez sensu, albo ludziom oddaję w piździeć, albo ryzykuję konkretnie wapnuję a za rok dwa mnie wyproszą jak zobaczą że się zaczęło rodzić :lol:

 

Porównując 33D i 33C - gdyby pola były takie same nie miała by prawa powstać taka różnica przy odczynie, po zastosowaniu tego samego wapna. To co się zdarzyło wynika najprawdopodobniej wyższej buforowości gleby na 33D (z reguły jest to związane z wyższą zawartością materii organicznej lub frakcji ilastych w glebie - sprawa była by jasna po wynikach na zawartość próchnicy w glebie), w tym przypadku tą sugestię potwierdzają dodatkowo wyższe zasobności składników oraz uprawa rosliny pozostawiającej większe ilosci resztek pożniwnych - qq na polu gdzie ta sama dawka wapna przyniosła mniejszą różnicę (33D)

Wapna dolomitowe to mieszanina węglanu wapnia i węglanu magnezu. Przy przyzwoitej reaktywności i wilgotnym roku, można zaobserwować działanie węglanu wapnia z dolomitu - efekt odkwaszania węglanu magnezu  z dolomitu jest dwukrotnie silniejszy jednak stosunkowo długo musimy na niego czekać nawet jeśli wapno jest świetnie zmielone, nawet ponad 5 lat. Nie znaczy to że wapno dolomitowe jest gorsze tylko że wolniej działa, jeśli w glebie brakuje magnezu to na pewno powinno wybrać się dolomit a jeśli pH jest poniżej 5 to oprócz dolomitu przydała by się spora dawka wapna węglanowego o dobrej reaktywności.

Chcesz mieć ciekawsze rzeczy do porównania to tą samą glebę zbadaj metodą rolniczą oraz uniwersalną.

Sprawa odczynu i jego zmian jest ciekawa bo nie jednowymiarowa, a sporo światła rzuca odpowiedź na pytanie:

Jakie pH wody otrzymamy po zmieszaniu tej samej objętości (dajmy na to po 1 litrze) wody o pH 5 i wody o pH 7.

Żeby była jasność na pewno nie jest to 6 może jakiś ochotnik potrafi to policzyć? i tak już sporo podpowiedziałem :-)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dokładnie tak, kolego chodzi o buforowość gleby. Wapnowanie jest niczym napełnianie wodą (wapnem) wiadra stożkowego. Do połowy wysokości potrzebujemy np 4l wody, a pozostała połowę wysokości zalejemy dopiero 6litrami wody.

Tak samo gleba, w skrócie mówiąc czym wyższe pH tym większa buforowość, czyli gleba może zatrzymać więcej kationów za równo zasadowych jak i kwaśnych. Więc potrzebujemy więcej kationów zasadowych do zneutralizowania dużej liczby kationów kwaśnych.

 

Wynik próchicy są z sezonu 2015/2016.

Teraz dostrzegłem że nie wprowadzone do tabelki, ale kształtują się proporcjonalnie do wzrostu pH: 1,41% oraz 1,88%

 

Nie wiedziałem że na działanie węglanu magnezu musimy dłużej czekać. Myślałem że w czasie działają porównywalnie, ale dobrze wiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

Zgadza sie ma ok 100 stron dłużej zajmie mi czytanie niż sianie tego wapna:D:P Ale część troche przeczytałem akurat o wapniaku jurajskim nic nie trafiłem.

Mówisz że pylisty połowe tańszy? to ile kosztowała tona jego?

 

Z transportem ok 200 zł za tonę ale spory koszt to transport (woj. warmińsko mazurskie, powiat Kętrzyn).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pep14    29

Chciałbym zasięgnąć informacji na temat wapna z firmy WAP-ROl a w szczególności MAG WAP, jego skład to 30 % CaO i 18 % MgO. W jaki ch dawkach powinno się go stosować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25250

W ogóle nie powinno się go stosować, chyba, że cenę zbijesz do max 50zł/t z transportem na pole. Tylko jeszcze murzyna trzeba żeby te worki do siewnika wrzucił. Jak chcesz stosować dolomit to zamów patelnię w kopalni a nie płać kilkunastokrotność  ceny wapna za zworkowanie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Wapna stosujesz tyle, żeby uzyskać oczekiwany efekt na danym polu. Raz będzie to 1 tona CaO, innym razem mogą być dwie tony CaO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Niektóre są takim drenażem kieszeni że powinni za to dopłacać. A tak mówiąc poważnie to lokalizacja działoszyn wskazuje że to wapniak jurajski czyli dobry towar. Ale czytałeś do końca? Z transportem nie więcej niż 290 przy 25 tonach.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Wiem że cena na miejscu , ale czekam aż spadnie do 100zł wtedy może zamówię 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

w tym roku dojdzie mi nowy kawałek 1,5ha i trzeba go zwapnować więc na taką powierzchnię jedynie granulowane bo trzeba ok 1,5 tony (nie posiadam rozsiewacza do wapna wiec pyliste odpada)

zastanawiam się nad polcalem, zależy mi żeby było dobre i przyniosło dobre efekty bo na takiej ilości zbytnio nie oszczędzi wiec nawet wole trochę drożej a zrobić dobrą robotę

mam jeszcze do wyboru Lhoist, Nordkalk, Koszelewski 

jakie polecacie?

Edytowano przez Farmerek7745

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

Witam

 

w tym roku dojdzie mi nowy kawałek 1,5ha i trzeba go zwapnować więc na taką powierzchnię jedynie granulowane bo trzeba ok 1,5 tony (nie posiadam rozsiewacza do wapna wiec pyliste odpada)

zastanawiam się nad polcalem, zależy mi żeby było dobre i przyniosło dobre efekty bo na takiej ilości zbytnio nie oszczędzi wiec nawet wole trochę drożej a zrobić dobrą robotę

mam jeszcze do wyboru Lhoist, Nordkalk, Koszelewski 

jakie polecacie?

 wszystko zależy czego brakuje na polu  i jaka klasa ziemi ja stosowałem oxyfertil 75/25  ma 50%CaO +25%MgO dawka 1t/2ha po orce i efekt był 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7878

Niektóre są takim drenażem kieszeni że powinni za to dopłacać. A tak mówiąc poważnie to lokalizacja działoszyn wskazuje że to wapniak jurajski czyli dobry towar. Ale czytałeś do końca? Z transportem nie więcej niż 290 przy 25 tonach.

 

a w mojej okolicy jak rozmawiałem ze znajomymi to na wapno z dzialoszyna każdy mówi że to wapno to nadaje się tylko do podnieśienia terenu a nie ph

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W działoszynie robią wapniak jurajski, bdb wapno. Ale pewnie odpady tez jakieś  są co handlarze wykorzystują.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szajar    1

wiosną sypnąłem ratunkowo ecogran 0,5t/ha, to za mało, wiem i dlatego chce zamówić z 2 patelnie jakiegoś luzem

 

jaki rodzaj wapna najlepiej zastosować na gleby lekkie, bardzo kwaśne (ph4) z zawartością magnezu niską i bardzo niską? (podlaskie)

kreda mielnik 100

radkowit premium 110

morawica 100

fast cal 150

standard cal 115

w tych się zorientowałem ile mniej więcej mnie wyniosą, ceny netto za t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekvip99    18

A co sądzicie o kredzie granulat po 300 zł z dowozem i ile trzeba tego dać na hektar żeby dało dobry efekt. Nie miałem z tym styczności a do zwykłego wapna nie mam rozsiewacza wiec dochodził by koszt wynajęcia go

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj