AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

TheEnd    13

za to co puste? Płacisz stawkę za transport i za wapno na aucie.

W okolicach Jarosławia na Podkarpaciu jest opłata za pustą przestrzeń tak jak to jest w przypadku gruszki z betonem ;)

Mówisz o wapnie pylistym typu np Nordkal Fast czy o wapnie z kieleckich kopalni? Bo jeśli o tym drugim to nie można mówić o pylistym. I z tym problemu z wysiewem nie ma, wystarczy stary taśmowy kos lub motyl. . Bez obaw można dać nawet i 7 t na ha więc auto to wcale nie tak duża ilość.

Te próbki co oglądałem z najbliższej kopalni to mąkę przypominały więc uważam to za pyliste. Kosa akurat mam ale tym to kursów sporo na całe auto wyjdzie.

 

Ps. Zapewne zaraz będzie tu notka od moderatora że zacytowalem ostatni post, ale bez cytatu nie wyobrażam sobie odpowiedzi na dwa posty.

Edytowano przez TheEnd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25606

No niestety bez roboty się nie obejdzie. Ale możesz zapiąć kosa za wozem/przyczepą i ograniczysz liczbę kursów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Prośba o opinie.

Wapniak koszelewski jak się rozsiewa zwykłym rozsiewaczem(niezbyt nowoczesnym)?Jaka granula -twarda, zabita? Mocno pyli? zabija rozsiewacz? Granulacja 2-5 mm lub 6-9mm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

A co powiecie o polcalcu


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147

witam planuję w tym roku rozsiac wapno granulowane pod kukurydze. przedplonem była również kukurydza na oborniku i mam niskie ph i chciałbym w miarę szybko podnieśc ph. co pomoze, jakis polcalc czy cos innego polecacie bo ogolnie polcalc drogi to raz no ale nie dam rady rozsiac sypkiego bi nie mam rozsiewacza do wapna. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pierdu pierdu wszystko zależy od dawki czasu i ilości. No ja wapnowałem wszystko 5 lat temu . Ale z badań wyszło ze ph nie jest idealne więc rzutem na taśmę na naj gorsze pola kupiłem właśnie tak jak yacenty granulat POLcalc w ilości 5 ton tylko dlatego by natychmiast zadziałać by plon nie spadł. I dla mnie choć drogo był to idealny zakup a reszta na okres po zniwny dwa składy luzem bo wówczas gleba będzie miała czas coś pobrać . A jak komus brak troche to bez sensu brac weglan z morawicy cały skład a tym bardziej gdy chce natychmiastowego efektu. 7 ton na raz? Nie polecam takiej dawki glebę osuszy za bardzo i zamiast pomóc zrobisz krzywdę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

7 ton na raz? Nie polecam takiej dawki glebę osuszy za bardzo i zamiast pomóc zrobisz krzywdę

Podaj jakieś uzasadnienie z chemicznego pt. widzenia że 7t węglanu wapnia zastosowane jednorazowo zrobi krzywdę glebie.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chemicznego nie ma. Ale fizycznego już tak taka ilość w jedne dawce absorbuje ogromne ilości wody które są nie zbędne do rozwoju rośliny. Zalecane dawki to max 5 ton jedno Razowo. No ale jak tam chcesz. Dajesz 500kg saletry na raz? Nie bo spalisz a w dzielonej dawce da ogromny plon. Tak samo jest z wapnem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Tlenkowym jak najbardziej możesz przesadzić , węglanem nie przedawkujesz a tym bardziej dolomitem, najwyżej wymyje w głębsze warstwy jak ziemia lekka czyli będą straty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chemicznego nie ma. Ale fizycznego już tak taka ilość w jedne dawce absorbuje ogromne ilości wody które są nie zbędne do rozwoju rośliny. Zalecane dawki to max 5 ton jedno Razowo. No ale jak tam chcesz. Dajesz 500kg saletry na raz? Nie bo spalisz a w dzielonej dawce da ogromny plon. Tak samo jest z wapnem.

 

Aby węglanowe zaczęło coś absorbować najpierw kwasy i muszą go rozłożyć. I np. taki dolomit (czyli bardzo stara skała słabo reaktywna) w dodatku słabo zmielona jak się trafi (mała powierzchnia styku do reakcji) to i 20 ton możesz dać a nic się nie wydarzy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

U nas już oferują granulat po 250 zł, widzę że "reklama" na forach rolniczych robi swoje  :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomow    0

Granulat ratuje tych, którzy nie mają jak rozsiać kredy czy innego rodzaju wapna wymagającego Piasta. Ja sieje granulowane co roku i mam ustabilizowane PH.

Chciałbym zapytać Was czy Waszym zdaniem można posiać granulowane (Dolokorn) przedsiewnie i nie mieszać przez dwa czy trzy tygodnie z glebą? Chce uniknąć nałożenia z NPK...


Jestem tu nowy... Tak samo nowy jestem w samodzielnym prowadzaniu gospodarstwa... W planach rozwój!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

kolego też właśnie kupiłem dolokorn i w jakich dawkach co roku go stosujesz i pod jakie uprawy? Dołączam się do pytania w sprawie wysiewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ile płacicie za dolokorn? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Ja 700zł za tonę. Nie mam czym rozsiać tylko rozsiewaczem ale dla mnie jest on za drogi co do składu i w tym roku chyba będzie PolCalc

Edytowano przez kamilc017

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomow    0

Ja zapłaciłem 620 złotych za tonę. Wolę taką formę, bo spokojnie rozsiewa sie lejkiem. Cena jako wapna nie zachęca, ale wrzucamy do ziemi cos instant, choć działać zaczyna dopiero w drugim sezonie.

Ja Dolokorn stosuje zawsze wiosną przedsiewnie pod zboża. Daje 300 kg na hektar. Zawsze od razu mieszałem z glebą, ale tym razem nie da sie wjechać z uprawą... Chciałbym posiać teraz, a potem uprawiać przedsiewnie za dwa czy trzy tygodnie..


Jestem tu nowy... Tak samo nowy jestem w samodzielnym prowadzaniu gospodarstwa... W planach rozwój!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jak to jest dolomit to on jest kompletnie nic nie warty. Powinni dopłacać że to że się go stosuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Dlatego że jedzie prosto z niemiec i niby ma magnez ale to i tak dobrze zmielony dolomit...
Ja jak stosuje to tylko i wyłącznie kredę granulowaną odmiana 06 za max 350zł/t

Bo odmiana 04 i 05 to zmielona skala wapienna np polcalc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

co za bogacze... wywalają tyle kasy na darmo a piszą że  nawet siewnika porządnego do wapna nie mają 

panowie trochę szacunku dla pieniądza i dla zdrowego rozsądku ..toć to samobójstwo ekonomiczne tyle płacić za wapno  ;)


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj