AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Niki20    7

Witam. Możecie się podzielić swoimi spostrzeżeniami odnośnie wapniaka koszelowskiego? Ile zastosowaliście na 1ha i jakie efekty osiągnęliście? Ktoś wie jak długo on działa? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom79    0

Granukal czy Polcal ? chce rozsiać je  właśnie na użytki zielone i lucernę  jesienią a jak bym dodał  MakroSpeed Green(Mg+S) teraz to zrobić czy wiosną ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Witam. Możecie się podzielić swoimi spostrzeżeniami odnośnie wapniaka koszelowskiego? Ile zastosowaliście na 1ha i jakie efekty osiągnęliście? Ktoś wie jak długo on działa? 

 

rozsiać można zwykłym rozsiewaczem to +, u mnie poszła dawka 0,5t/ha na gleby bardzo lekkie i 0,75t na lekkie ph 4,2-4,3 na wiosne zrobie jeszcze raz badania i będę wiedział ja zadziałało rozpuszcza się bardzo dobrze tylko drogo wychodzi ale w tym sezonie na mielnicką krede nie było szans z racji przekropnej pogody.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Całe  wakacje  i  do konca  września, można było bez problemu kupić  krede  luzem  z Mielnika,  lub Kornicy 

 

 

500 kg  na  ha  odczynu  nie  zmieni  , to  dawka  która może pomóc zapobiec  dalszemu spadkowi  PH , o podniesieniu nie ma mowy...

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Zmieni, nie z 4 na 6 ale np na 4.3, to tak jak byś napisał że 20kg azotu nie podniesie plonu - podniesie, nie tyle co 200kg ale coś tam podniesie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Tak  sie  składa że  gleba niestety ulega  ciągłemu zakwaszaniu , od  nawozów mineralnych głównie , myślisz że na prawde będzie  różnica  na  plus  po  roku  od zastosowania  500 kg  kredy?? 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Jeśli to kreda to jak najbardziej będą efekty, na pewno lepsze jak kilka ton dolomitu.... Co nie zmienia faktu że to drożyzna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

uratuje powiedzmy plon jeśli da to na wiosnę na wierzch 

jeśli poszło to na jesieni , to śmiech na sali - bo przy takim ph ,  500 kg kredy to jest po prostu nic 

szkoda nawet głowę zawracać żeby to badać,  bo  jak skoczy o 0,1 -0,2   jak 4 z przodu to co to niby ma dać ?


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
apkus    0

uff Koledzy i Koleżanki przeczytałem wszystkie posty, zajęło mi to kilka dni (w wolnym czasie oczywiście), mam już plan działania dla moich 18ha nigdy nie wapnowanych.

Pierwszą rzeczą jaką muszę zrobić to  pomierzyć pola dokładnie. A żeby to zrobić dokładnie muszę kupić phmetr bo mierzenie dziesiątek czy nawet ponad stu próbek w oschr to dla mnie kłopot, pozatym phmetr przyda mi się potem do mierzenia skuteczności mojego wapnowania i trzymaniu ręki "na pulsie"

 

I tu pytanie do DAMIANZBR i do AGROMON_KUJAWY bo obaj posiadacie phmetry które mnie interesują.

 

Agronom_kujawy

1) napisz proszę jak się dokonuje pomiaru Twoim phmetrem. Czy próbkę trzeba wymieszać z wodą w jakimś naczyniu i tam wetknąć elektrodę? czy można bezpośrednio iść na pole i wetknąć w ziemię? (W którymś poście pisałeś chyba że elektroda ci pękła podczas mieszania w naczyniu).

2) co z temperaturą podczas pomiaru? jest wyświetlana? pisałeś że musisz kalibrować przed każdym pomiarem - czy to właśnie z powodu dostosowania do temperatury próbki? Bo w instrukcji od twojego phmetru piszą że kalibruje się raz na kilka, kilkanaście pomiarów.

3) Czy sonda phmetryczna posiada jednocześnie czujnik temperatury? Zastanawia mnie to bo pehametr kolegi Damianzbr ma dodatkową sondę właśnie do temperatury chyba?

 

Damianzbr

1) czy ta dodatkowa sonda jest rzeczywiście tylko do temperatury? Niestety nigdzie nie znalazłem instrukcji od Twojego phmetru.

2) dobrze rozumuję że przed wetknięciem elektrody w glebę trzeba ją (glebę) zwilżyć wodą? Są różnice w pomiarach w zależności od stopnia zwilżenia, np między lekko zwilżoną a takim całkowitym "błotkiem"?

3) czy można robić pomiary bez tej sondy temperaturowej?

 

Pytanie do obu panów:

1) na stronie Dramińskiego piszą że ten phmetr działa z każdą sondą ze złączem BNC50 czyli teoretycznie moglibyście zamienić się elektrodami, skalibrować i dalej robić pomiary (w tym voltcrafcie piszą że złącze to BNC, ale zakładam że to jest BNC50) więc bardzo ciekawi mnie dlaczego ten dramiński musi mieć dodatkową jeszcze do temperatury? Macie jakiś pomysł?

2) w voltcrafcie piszą że sonda się zużywa, Damianzbr też pisałeś że musiałeś wymienić. Więc to zużycie jest zależne od ilości pomiarów, czy od czasu? Jak nie będę ich używał to też się zużyją? A jeśli jest zależne od ilości pomiarów to ile pomiarów można zrobić taką nową sondą? Jeżeli od czasu to ile czasu działa taka sonda?

3) czy któryś z Was robił porównanie wyników np jednej próbki zmierzonej miernikiem a potem wysłanej do oschr? 

 

Z góry dzięki za odpowiedzi. Dużo byście wyjaśnili, zwłaszcza że różnica w cenie waszych phmetrów jest duża.

Edytowano przez apkus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Ja tam te 18ha na początek przebadał bym w stacji chemicznej. Znał byś pH i zasobność w P, K, Mg. A tak nie znasz zasobności w magnez nie wiesz dokładnie jakie wapno sypać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

1. Dodatkowa sonda w dramińskim jest od temperatury. Czyli jest to zwykły termometr.

2. Aby ją wetknąć w glebę, gleba musi być rozmięknięta. W przeciwnym wypadku nie wbijesz lub też szklana delikatna sonda pęknie. Dlatego też nie wiem jaki był by wynik w nierozsączonej glebie gdyż nigdy tak nie próbowałem.

3. Można robić ale trzeba ręcznie wprowadzać temperaturę do urządzenia aby wiedziało jak przeliczać.

 

1. ..

2. Wymieniałem gdyż niechcący ją zbiłem i musiałem kupić nową. Teraz pożyczyłem koledze aparaturę i ponoć jemu też pękła więc będzie zamawiał nową. Czyli z tą sondą trzeba naprawdę ostrożnie gdyż jest delikatna.

3. pH gleby jest inne na górze 5cm i inne poniżej. W stacji badają mi próbki całego profilu 30 cm.

 

Zacznij od badań w stacji chemizacji rol. Dopiero później zacznij myśleć o urządzeniu pozwalającym na trzymanie ręki na pulsie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawciu22    9

witam,

 

mam w planie zastosować wapno granulowane Atrigran z Nordkalu w ilości 500kg/ha,

może ktoś je stosował ? zadowolony z efektu? ph gleby podniesie coś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Raczej 500kg/ha malo Ci pomoze. Posiej te 1-1.5t/ha. Ja sialem 500kg/ha i powiem Ci ze praktycznie to nic nie dalo. Dzialka obok i plon taki sam ;) A najlepiej trzeba bylo posiac krede po zniwach zeby szybko pH podniesc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Tak  sie  składa że  gleba niestety ulega  ciągłemu zakwaszaniu , od  nawozów mineralnych głównie , myślisz że na prawde będzie  różnica  na  plus  po  roku  od zastosowania  500 kg  kredy?? 

kupowałes? czy tylko słyszałes?   cały czas lało i wydobycie praktycznie stało jak udało sie ruszyc to najpierw bambry były w kolejce. a kupic za wilgotne to wyjdzie to samo co granulowane -wiem co mówie na wadze juz takie walki krecą a podejrzewam że i papiery jak by sie sprawdzilo to nie jeden by sie pocić zaczął.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
apkus    0

1. Dodatkowa sonda w dramińskim jest od temperatury. Czyli jest to zwykły termometr.

2. Aby ją wetknąć w glebę, gleba musi być rozmięknięta. W przeciwnym wypadku nie wbijesz lub też szklana delikatna sonda pęknie. Dlatego też nie wiem jaki był by wynik w nierozsączonej glebie gdyż nigdy tak nie próbowałem.

3. Można robić ale trzeba ręcznie wprowadzać temperaturę do urządzenia aby wiedziało jak przeliczać.

 

1. ..

2. Wymieniałem gdyż niechcący ją zbiłem i musiałem kupić nową. Teraz pożyczyłem koledze aparaturę i ponoć jemu też pękła więc będzie zamawiał nową. Czyli z tą sondą trzeba naprawdę ostrożnie gdyż jest delikatna.

3. pH gleby jest inne na górze 5cm i inne poniżej. W stacji badają mi próbki całego profilu 30 cm.

 

Zacznij od badań w stacji chemizacji rol. Dopiero później zacznij myśleć o urządzeniu pozwalającym na trzymanie ręki na pulsie.

 

Dzięki za odpowiedzi

 Napisz coś jeszcze na temat zużycia sondy. Oddawałeś też chyba swój do serwisu? O co tam dokładnie chodziło?

Znalazłem na allegro nieużywany ale dwuletni: link . Jak uważasz? czy sonda będzie w nim dobra, czy do wymiany po tak długim leżeniu? 

 

Hmmm powoli mnie przekonujecie -  może i zacznę od badań w stacji, ale phmetr i tak kupię równolegle do tego bo to tak jak kiedyś pisałeś - a to zmierzyć w rogu pola, a to  w pobliżu bagienka a to jakiś plac żółty itp.

Edytowano przez apkus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

witam,

 

mam w planie zastosować wapno granulowane Atrigran z Nordkalu w ilości 500kg/ha,

może ktoś je stosował ? zadowolony z efektu? ph gleby podniesie coś?

Taką dawko na pewno nie podniesiesz ph. 500 kg to możesz sypać jak masz już uregulowane ph. Producent niby proponuje taką dawkę ale który z nich by napisał żeby sypać 2-3 tony wapna na ha które kosztuje w granicach 350-400 zł za tonę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Po co ładować 500kg granulatu czyli około 230kg CaO za 200zł (400zł za tone) skoro można kupić wapno np z kopalni bukowa czy morawica za 70-90zł  za tone. Zakładając cenę 90zł, zawartość CaO 50% i reaktywność 50% mamy w tonie 250 kg CaO czyli porównując do granulatu jest to ponad połowę tańsza dawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Ktoś to musi kupować, a prawdziwego wieśniaka trudno przekonać do wiedzy, którą inni mają z książek. Bo, kto by się przejmował tym, co w nich piszą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

No i kupują bo to w workach jest "mocniejsze" mniej trzeba siać no i zawiera ponad 90% wapna(z tym że podane jako CaCO3). Jak takie teksty słyszę nie wiem czy śmiać się czy płakać. Ale niewiedza kosztuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905

Koledzy ja się zgodzę z wami ale nie wiem iak inne wapna granulowane wychodzą ale po zawiezieniu próbek wapna granulowanego koszelowskiego i kórnickiego do instytutu w Skierniewicach o wyszło z lepiei jak wapno pyliste niby z morawicy tak zapewnial dostawca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

ja kupiłem w tym roku tira (24 tony wapna granulowanego). Wielu tu się smieje, od wieśniaków wyzywa itp, a ja to zrobiłem z kalkulatorem w ręku z pełną premedytacją.

Dlaczego? dlatego ze dużo prościej mi to było posiać i wbrez pozorom taniej niż wapno granulowane.

bo sam posiałem bez niczyjej pomocy, sprzętem który mam, bez usługi, która u nas w tym roku była problematyczna.

Miałem kaprys - wjechałem i posiałem na 4ha po jęczmieniu i natychmiast zrobiłem podorywkę, miałem kaprys wjechałem na 11ha po rzepaku i zrobiłem podorywkę natychmiast. Miałem kaprys to ostatni BB rzuciłem na ziemniaczysko - 1ha i od razu posiałem pszenice. Przy usłudze nikt nie chciał przyjezdzac na takie kawałki, dopiero na cały areał, ale moze za miesiąc, może za półtora.

Za dwa lata przy ponownym wapnowaniu będę jeszcze raz liczył, może kupię jakiś używany rozsiewacz do wapna i bede siał sypkie w cenie 70zł bo takie mam oferty u mnie na podwórku albo po raz drugi kupię granulat po 317 i bede siał zwykłym rozsiewaczem do nawozu.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj