AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Gość   
Gość

Ja nie słyszałem, ale to nie znaczy że takich nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Masz rację. Kamyków od choroby. Bardzo duży procent tego wapna będzie się rozpuszczał latami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

oczywiście nie ma nic szybciej działającego od wapna tlenkowego np trzuskawica

ale ja osobiście tlenek stosowałbym na cięzkie gleby tylko ciężkie jest to wapno "agresywne"

a no i tlenkiem możemy przewapnować  glebę co jest mało prawdopodobne  przy węglanach

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

Panowie, które wapno polecilibyscie ?
Wapniak kornicki- 550 zł,
Polcalc- 450 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerss34    218

Panowie, które wapno polecilibyscie ?

Wapniak kornicki- 550 zł,

Polcalc- 450 zł

również dołączam się do pytania, i czy w styczniu można  rozsiać na pszenżyto oz. bez negatywnego wpływu na rosliny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak można bo wapna węglanowe nie szkodzą rośliną pogłównie.

Jednak takie sianie pogłównie zbyt wiele nie pomoże, chyba że faktycznie wcześnie w styczniu rozsiejesz, gdy gleba nie będzie zamrożona i zaaplikujesz ze 2t/ha. Tylko policz koszt i uwzględnij zwyżkę plonu, następnie przemyśl czy się opłaci. Bo moim zdaniem lepiej dać sobie spokój i porządnie zwapnować zwykłym wapnem (nie granulowanym tańszym kilkakrotnie) tuż po żniwach. Lub jeśli pszenżyto wygląda tragicznie z powodu niskiego pH, potraktować go jako poplon i w styczniu porządnie zwapnować a po nim zasiać coś jarego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

 

 

Znajdź sobie zalecenia wapnowania opracowane przez instytut w puławach. Zwróć uwagę że zalecenia są podawane w CaO (tlenek wapnia). I takiej granulki, na lekką zakwaszoną glebę trzeba wysypać 5-6 t.

 

 

Tak można bo wapna węglanowe nie szkodzą rośliną pogłównie.

Jednak takie sianie pogłównie zbyt wiele nie pomoże, chyba że faktycznie wcześnie w styczniu rozsiejesz, gdy gleba nie będzie zamrożona i zaaplikujesz ze 2t/ha. Tylko policz koszt i uwzględnij zwyżkę plonu, następnie przemyśl czy się opłaci. Bo moim zdaniem lepiej dać sobie spokój i porządnie zwapnować zwykłym wapnem (nie granulowanym tańszym kilkakrotnie) tuż po żniwach. Lub jeśli pszenżyto wygląda tragicznie z powodu niskiego pH, potraktować go jako poplon i w styczniu porządnie zwapnować a po nim zasiać coś jarego.

Mocno  spuściłeś  z  tonu   :P wcześniej  pisałeś  że  musi  być  ze  6  ton , a  teraz  wystarczy  2 tony ?..

zmieniły się  zalecenia  instytutu  nawożenia? 

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

chyba nie rozumiesz o czym kolega pisze  ;)

wszystko tu gra tylko przeczytaj raz jeszcze parę postów wstecz  pierwszej wypowiedzi  jak i drugiej  

 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Potrzebuje wapno szybko działające ph ok 4.5 jakie wapno bedzie najlepsze? Jedno pole ziemia ciężką, drugie lzejsza, kl II i III,IV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

na ciężką może być tlenek na resztę kreda


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

również dołączam się do pytania, i czy w styczniu można  rozsiać na pszenżyto oz. bez negatywnego wpływu na rosliny

W zasadzie to podobne wapno ale polcalc ma lepszą instrukcję stosowania - jest prawidłowo opisany proces odkwaszania a to bardzo dobrze , Dzisiaj na przykład byłem w regionie gdzie sporo ozimin wymarzło ale sporo też wyglądało bardzo ładnie - po badaniach ph wyszło że na odkwaszonych polach jest zielono a na zakwaszonych rudo . Efekt działania dobrego wapna widoczny gołym okiem . Tam gdzie ziemia dobrze odkwaszona tam mikroorganizmy pracują i grzeją humus co w efekcie chroni rośliny przed wymarzaniem . 

Potrzebuje wapno szybko działające ph ok 4.5 jakie wapno bedzie najlepsze? Jedno pole ziemia ciężką, drugie lzejsza, kl II i III,IV

Polecam ci wapno kredowe z zakładu Minerał w Trębaczewie  , teraz maja promocję w big-bagach  po 105 zł tona  a jest to odpowiednik wapna Nordkalk Fast czyli w sumie wychodzi o połowa taniej przy najlepszych możliwych parametrach . 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

to jak, krede pylistą można wyykłym rozsiewaczem (np.amazonka 2 talerzową) rozsiać i nie bedzie problemu? mam ph 5,5 gleba cieżka, co polecacie i w jakiej dawce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2
Napisano (edytowany)

Można, tylko się dużo najeździsz, bo w rozsiewacz mało kredy wejdzie.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Chyba nie tyle chodzi o liczbę przejazdów tylko o kurz i ewentualne zawieszanie wapna w siewniku. Na pewno lekko nie będzie. Nie wiem jak jest z mieszadłem ( czy jak tam go nazwać) w siewniku, ale istnieje opcja że po dojechaniu na pole bez kija w koszu i człowieka do jego obsługi siew będzie drogą przez mękę  (chyba że masz na myśli taśmowy rozsiewacz dwutalerzowy). Druga sprawa warunki atmosferyczne - idealnymi była by totalna mgła co najczęściej jest również gwarancją braku ruchu powietrza. Ewentualnie lekka mżawka gwarantowałaby natychmiastowe osiadanie wapna na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheEnd    13

Witajcie, przeczytałem wiele tematów i wiele możliwości jest ale w moim regionie ciężko zdobyć wapno w małych ilościach.

na kawałku 15ar obecnie nieużytek od jesieni 2014r, wcześniej rósł owies, kiepsko rośnie tam cokolwiek bo kwaśna ziemia jest na pewno (nie wapnowane 30-40 lat) tej wiosny chcę tam założyć łąkę z jakąś mieszanką dla terenów suchych i wydaje mi się że dobrze by było i trochę wapna do gleby dostarczyć, tylko nie wiem co kupić najlepiej w granulacie bo na te 15ar dużo nie potrzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Jaki jest odczyn gleby? Jaki jest skład granulometryczny gleby? Robiłeś badania gleby w OSChR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheEnd    13

Badań nie robiłem, sprawdzałem tylko PH prostym testerem i wyszło 4 może troszkę ponad 4, dokładnie się nie da tym sprawdzić. a badania, no cóż, nieopłacalne w tym przypadku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2
Napisano (edytowany)

20 zł to nie majątek, a będziesz miał oznaczony odczyn, pH i zawartość makroskładników. Ten tester to jakiś elektryczny wynalazek? Zazwyczaj są niewiele warte. Jaka to gleba? Nie pytam o jej klasę.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheEnd    13

Tester to był jakiś specyfik który zmieniał kolor w zależności od pH, Może i dwadzieścia zł za analizę gleby ale zawieźć też te próbki trzeba i to jest koszt czas+paliwo. Gleba hmm piach z płytką warstwą orną, 25-30cm pod powierzchnią żółto :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2
Napisano (edytowany)

Czyli gleba lekka lub bardzo lekka i do tego bardzo kwaśna. Odczytaj sobie ze strony KPODR ile wapna musisz sypnąć przy tych warunkach. Mnie się nie chce tego przepisywać. Ciekawe w jaki sposób ocenisz poziom makroelementów, bo od tego będzie zależało nawożenie NPK.

Zanim zasiejesz łąkę spróbuj dobrać mieszankę roślin do tej gleby. Na tym kwasie mało co urośnie poza chwastami (nieszczęsny skrzyp daje radę).

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

 

Panowie czy dobre wapno zastosowałem? http://www.lhoist.co..._pl35k121_0.pdf

granulacja 3-12mm

gleby cieżkie/środnie dawałem 1t/ha pakowane w bigbag, jedna tona wychodziła około 450zł

Może doradzicie mi coś lepiszego? ph mam w granicach 5,3-5,7

Coś tańszego :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

no wapno sypkie kredowe albo tlenek


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

no to to było takie 

Wapno palone Głównym składnikiem jest tlenek wapnia [CaO]. 

Właściwości fizyczne (granulacja): •  3-12mm.

Wartości gwarantowane CaO+MgO – min. 94,0%

MgO – max. 2,0%

CO2 – max. 3,0%

SO3 – max. 0,1%

Fe2O3 – max. 0,6%

Al2O3 – max. 0,5%

SiO2 – max. 2,0%

Straty prażenia – max. 3,5%

 

Właściwości fizyczne

Reaktywność t60* – max. 5’

Nadziarno – max. 10%

Podziarno – max. 10%

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj