AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Poznaniak    6

damianzbr dzięki za porade bardzo pomocna, przedplon zbozowy, obornik regularnie co 3 lata  i pola z bardzo wysoka zawartoscia fosforu.

A wapna granulowanego i soli potasowej nie można by razem dac pod agregat?

sól potasowa zastosowana pogłównie chyba za dobrze się nie rozpuści ? Kizeryt dawałem wiosna w rzepaku to lezał z miesiąc na polu bo sucho było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Z wapnem węglanowym możesz, z wapnem tlenkowym nie możesz mieszać soli potasowej. Takie są informacje w Wikipedii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sól możesz dać z wapnem, ale jak lekka gleba może wypłukać ją za głęboko jeśli nie będzie mocnego mrozu w zimie. Rozpuści się bez problemu tylko trzeba bardzo wcześnie wysiać, koniec lutego najlepiej. Kizeryt i sól podobnie się rozpuszczają, jeśli gleba wilgotna to po 5 dniach nie ma śladu po tych nawozach.

 

Więc jak mówisz fosforu bardzo duża zawartość to zrezygnuj z polifoski. Jeśli słoma została ścięta, rzuć trochę nawozu azotowego co by siewki nie głodowały bo ten glebowy może być chwilowo zablokowany przez mikroorganizmy które będą rozkładać resztki. Sól wedle uznania albo teraz albo pogłównie luty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson69    45

Wolę kupić zestaw sypkiego i męczyć się nawet kosem rozsiać niż płacić ponad 500zł/t za granulowane  :lol: Niektórzy stosowali, efektu przy tych dawkach nie było, więc po co przepłacać..? Nawet sypać zapobiegawczo szkoda było by mi wydać kasę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Wapno granulowane, to można sypać na bieżące potrzeby roślin, ale i tak lepiej wapnować tańszym wapnem co 3-4 lata.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson69    45

Tak jak piszesz, jednak wolę sypnąć raz porządnie, a potem co 2 lata troszkę mniejszą ilość wysiewać. Oczywiście mowa o sypkim :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon88    0

Wolę kupić zestaw sypkiego i męczyć się nawet kosem rozsiać niż płacić ponad 500zł/t za granulowane  :lol: Niektórzy stosowali, efektu przy tych dawkach nie było, więc po co przepłacać..? Nawet sypać zapobiegawczo szkoda było by mi wydać kasę.

Jasne - przy 5 ha też bym tak robił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson69    45

kilka lat można się przemęczyć i przy 20 ha ;p ale to jets męczarnia nie przeczę, na porządną robotę sprzęt musi być odpowiedni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale na 20 ha to już jeden samochód wapna mało będzie, ale niech tam. To wartość 25t granulat - (minus) wartość 25 t sypka kreda = wyremontowany w 100% łącznie z piaskowaniem RCW 3.

 

A naładowanie 25t wapna kosztuje 100 - 300 zł zależy gdzie i kogo się najmuje. Choć granulat sam tez nie wskoczy do rozsiewacza i tak samo trzeba kogoś nająć, mieć swój ładowacz, lub rzucać ręcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson69    45

Podałem przykładowo, ja rozsiewam na ciut mniej, ale dzięki temu oszczędzę sobie na rcw lub inny sprzęt, a kilka stówek to jest coś dla małoobszarowego ;)

Zresztą niedługo może będę mieć możliwość wypożyczenia za "flachę" rcw więc trzeba przemyśleć taki zakup :P

Pozostaje tylko brać porządne wapno :P

Edytowano przez robson69

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Ja za konkretną krypę kredy jeziornej zapłaciłem 450zł plus transport 700, rozwiezienie z załadunkiem 600zł - 2,5 herkulesa 14t, także całe impreza kosztowała mnie mniej niż  krypa dolomitu za 2tys bo tak przywożą sąsiadom, sypią co 4 lata a ph 4.5 jak było tak jest :)  

Edytowano przez pawel885

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To po ile jedna tona kredy wyszła bez transportu i niczego? Strasznie tanio coś się zdaje gdzie ty żeś to wytrzasnął?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

15 zł i sam załadował - jeziora obok do wglądu - woda opadła przez suszę i idealnie widać warstwę jakiegoś czarnoziemu albo torfu i pod tym kreda 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

- jeziora obok do wglądu -

Nie rozumiem tych słów???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279
Gość   
Gość

No dobra tylko powiedz ty mnie gdzie takie jeziora rosną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

polecam wapno sypkie z morawicy i nordkalka  jeśłi chodzi o dobrze węglany zapomnijcie o granulacie ciągnięcie kasy


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

no ja w tym roku sypałem standardem, jaka jest różnica między wapnem zwykłym a magnezowym jeśli chodzi o odkwaszanie ? Czy magnezowe równie dobrze podniesie pH ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli jest równie dobrze zmielone, jak np. naturalna konsystencja wapna kredowego to nawet lepiej odkwasi. Ale ja nie słyszałem o takim, gdyż wapna magnezowe są utworzone na bardzo twardych skałach, dolomitach, które są zazwyczaj tylko kruszone, zamiast mielone w pył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Ja przywoziłem niedawno z Morawicy. Już drugi raz od nich wziąłem. 26zł  brutto tona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj