AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Gość STIG0013   
Gość STIG0013

a czy wapno granulowane zastapi w nawoz

Jaki nawóz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Częściowo się zgadzałem, częściowo nie. Ale jak ktoś 2 lub 3 razy cytuje poprzedniego posta a dostał 1 pkt i bana bo miał 3 pkt to i tak wyjątkowo łagodnie z mojej strony.

ok , zapomniałem o tej zasadzie - dawno sie nie udzielałem na głównym  . Ale żeby od razu ban na 7 dni to nie po chrześcijańsku .

Mam nadzieje że za błędy ortograficzne mnie nie usuniesz na stałe :) 

Na szczęście znaj dobre serce Agronoma - wybaczam ci ten czyn haniebny i twoją niestosowaną do przewinienia  kare , którą dodam - zniosłem pokornie  . 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to zależy czy mieszasz glebę czy nie . Jeżeli mieszasz to wystarczy 2 tyg,( jak nie jest sucho bardzo) . A jak nie mieszasz to około 4 tygodnie ale pod warunkiem że padało trochę bo jak susza to trzeba czekać dłużej . 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
animek    0

Panowie, polecacie jakieś sprawdzone ph metry? Potrzebuję dobrego ph metru, który pokazuję prawdziwą wartość a nie jakiejś fikcje, no i w dobrej cenie nie mowie o super profesjonalnym, ale żeby ogarniał. Nie orientuje się ile taka aparatura kosztuje ale 500zł to już da się coś fajnego kupić?

Edytowano przez animek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1125

Tani będzie pokazywał właśnie fikcyjne wartości pomiaru a jak chcesz dobry to będzie drogi, dramińskiego chyba około 1,2k


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

polecam taki - to wystarczający sprzęt na twoje potrzeby .

Pamiętaj że pomiarów dokonuje się po każdorazowej kalibracji i w roztworze wody destylowanej .

Uważaj na diodę pomiarową bo łatwą ją stłuc - używaj plastikowych naczyń i łyżki do mieszania . 

 

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jasne że można . 

Jak 20 lat nie wapnował tylko azoty to teraz może spokojnie zrobić rok przerwy i nie dawać niczego poza wapnem - ja osobiście nie widzę w tym nic dziwnego . 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

po pierwsze  nie da się zastąpić npk  wapnem są to zupełnie inne pierwiastki niezbędne do życia roślin

po drugie to nie jest porada  tylko hmmm sam nie wiem co

po trzecie oczywiście jeżeli ph jest nieuregulowane po zastosowania dobrze reaktywnego wapna wzrosnie pobieranie npk z zasobów gleby które były dostępne na poziomie wykorzystania rzędu 30 % przy kwaśnej glebie

po czwarte właśnie patrząc na punkt trzeci wapno jest najtańszym sposobem podniesienia plonów

co innego jak mamy uregulowany odczyn


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soltys85    83

Jasne że można . 

Jak 20 lat nie wapnował tylko azoty to teraz może spokojnie zrobić rok przerwy i nie dawać niczego poza wapnem - ja osobiście nie widzę w tym nic dziwnego . 

 

 

Zgodze sie z tym. Mam taka działke 2 ha lekka ziemia,  wygnojona super, przez 13 lat co drugi rok. Dopoki siałem zborze zabardzo nie było problemu. Przy kukurydzy pojawiły sie braki, fioletowe liscie, nawet brazowe, wiem ze to objaw braku fosforu ale przy takim nawozeniu raczej powinien byc w glebie tylko jest problem z jego pobieraniem. Dałem w tym roku 2 tony wapna granulowanego za jakies 2 miesiace napisze jaki jest efekt. 

 

Agronom nie zagłebiajac sie w temat zastosowałem wapniak kornicki,  potem czytałem rozne opinie na jego temat, bedzie cos z tego :D?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

co najwyżej na rok w celu podratowania roślin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgodze sie z tym. Mam taka działke 2 ha lekka ziemia,  wygnojona super, przez 13 lat co drugi rok. Dopoki siałem zborze zabardzo nie było problemu. Przy kukurydzy pojawiły sie braki, fioletowe liscie, nawet brazowe, wiem ze to objaw braku fosforu ale przy takim nawozeniu raczej powinien byc w glebie tylko jest problem z jego pobieraniem. Dałem w tym roku 2 tony wapna granulowanego za jakies 2 miesiace napisze jaki jest efekt. 

 

Agronom nie zagłebiajac sie w temat zastosowałem wapniak kornicki,  potem czytałem rozne opinie na jego temat, bedzie cos z tego :D?

Powinno być - to dobre wapno, często je polecam  :) 

A kiedy dawałeś te 2 tony i na wierzch czy pod orkę?

Witam . Jeżeli dam 400 kg kredy to na ile lat da to efekty ?  nie było bardzo dawno wapnowane 

no na pewno lepiej dać niż nie dać - a wszystko zależy od gleby - jak mocno masz zakwaszoną to trzeba dać co najmniej dwa razy po 500kg na wierzch .

Raz dajesz przedsiewnie lub pogłównie500  a następnym razem dajesz po odwróceniu humusu znowu 500 na wierzch lub pogłównie . 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ta kreda jest ok stosowałem i mamy ją w asortymencie tylko pytanie w jakiej ją masz cenie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj