AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
SipmaZ224    81

no i co mam CI tłumaczyć jak ty nic nie rozumiesz ? 

piszesz coś tam że swój  rozum masz ?  to gdzie on się podział ? 

 

Nie oczekuje od Ciebie żadnych tłumaczeń, bo jak narazie to niczym konkretnym nie zabłysnąłeś.

 

to teraz takie pytanie  czysto względy ekonomiczne

mam 24 hektary tak przykładowo czyli muszę kupic 24 tony granulatu przy całym aucie powiedzmy że zjadą mi z ceny do 350 za to mamy 8400 zł na rok

kolego patelnia nordkalku u mnie kosztuje 2450 zł za 25 ton chyba dalej nie muszę pisać

piszę to jako rolnik ale i handlowiec

 

Pisałem wcześniej że granulat jest dobry i wygodny dla małych gospodarstw, a nie dla 24hektarów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nygusa heheh dobre a skąd jesteś bo znam kilku timacowców

 Pow. Łuków, Garwolin, Mińsk Maz. Siedlce.

 

SipmaZ224 Tak o to wyglądają ,,głupie,, pHmetry które do niczego się nie nadają a ty czerpiesz z nich swoją wiedzę na temat własnego pola. Nie twierdzę że płyn Helinga źle wskazuje, ale nie sposób na podstawie koloru odgadnąć czy jest to 5,5 czy 6,5 a to jest zasadnicza różnica.

imag2710.jpg?1428007009

 

Teraz coś na temat pogłównego stosowania wapna. Tym bardziej granulowanego.

 

Wapno z -zakład kredowy minerał- wiosna 2014, 3t/ha podczas tej akcji http://pokazywarka.pl/1xuh3j/  spulchnianie gruberem na +/- 20 cm siew kukurydzy, jesień 2014 (brak orki) gruber na głębokość +/- 20 cm, wiosna 2015r siew jarego.

Płytko pH prawie uregulowane

14833324.jpg?1428006521

ale głęboko mimo upływu jednego roku oraz dwukrotnego mieszania gruberem na około 20 cm.

14833328.jpg?1428007661

Ta sama działka ale inne uprawy (część pola doświadczalna) zabiegi agrotechniczne te same co poprzednio, sytuacja ta sama głęboko 20 cm kiepsko, płytko ok.

14833321.jpg?142800773814833333.jpg?1428007733

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Nie oczekuje od Ciebie żadnych tłumaczeń, bo jak narazie to niczym konkretnym nie zabłysnąłeś.

 

 

Pisałem wcześniej że granulat jest dobry i wygodny dla małych gospodarstw, a nie dla 24hektarów.

 

no tak mikrogospodarstwa są na tyle bogate że stać je na granulat ok

u mnie jest inaczej ja sprzedaje granulowaną kredę głównie dużym i bardzo dużym  mniejsze gosp biorą sypką dogadują sie biorą na dwoch itd


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shrek    1

damianzbr@ jak ci się sprawuję ten pehametr ??długo go masz?? zadowolony jesteś ??jak żywotność elektrody ?? jak z dokładnością pomiarów u niego ( w opisie niby do 0,05pH ale czy faktycznie jest chociaż do 0,1 pH ?? ) kalibrujesz przed każdym pomiarem czy raz na kilkanaście ?? znalazłem na allegro w cenie 1167 zł http://allegro.pl/cyfrowy-tester-kwasowosci-gleby-i-plynow-ph-metr-i5234647306.html , tanio ?? czy mozna jeszcze taniej albo innej firmy dobrej jakości ?? z tego co sie orientuję to ta firma dobra jest ( znajomi weterynarze mają USG tej firmy i sa zadowoleni ) wypytuję sie bo sam zastanawiam sie czy nie zainwestować i nie kupić czegos takiego na lata, a nie co jakis czas zbierac próbki i do stacji wozić na wyniki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W wynikach ze stacji masz o wiele więcej innych parametrów. Więc myślę że na przyszłość to nie wystarczy. Taki pH metr dobry jest na wszelkie dzierżawy, albo gdy ktoś w ogóle zaczyna przygodę z wapnem gdzie dokładne badania pH a to płytko a to głęboko, a to w tym końcu pola a to w tamtym rogu musi wykonać kilka razy w przeciągu powiedzmy 2 lat.

 

Ja kupiłem za około 500 zł używany z OLX. Trafił się u mnie w okolicy od osoby która pracowała w dużej firmie związanej z rolnictwem ale odeszła z pracy. A pHmetr użyła tylko raz, zakupiła go ponad 2 lata temu. Z tego właśnie powodu sonda nie dała się już skalibrować i odesłałem go do serwisu. Ogólnie nowa sonda kosztuje 170 zł netto. Ale ja zapłaciłem za cały przegląd, nową sondę, nowe odczynniki i kuriera 300 zł. Więc pH metr w całości kosztował mnie około 800 zł. To i tak taniej niż bezpośrednio u producenta.

 

Co do dokładności to robiąc badania i zapisując notatkę zawszę zaokrąglam do dziesiątych. Więc dokładność mam 0,1. I tak raczej jest. W komplecie są odczynniki o pH 7 i pH 5, na nich go kalibrujesz po przebadaniu iluś tam prób, wkładając do odczynnika wychodzi to samo co przed wyjściem w pole.

 

Jeszcze jeśli chodzi o dokładność to ja robię około 20 < prób z pola 2-4 hektarowego i dopiero wyliczam średnią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Nie oczekuje od Ciebie żadnych tłumaczeń, bo jak narazie to niczym konkretnym nie zabłysnąłeś.

 

 

Pisałem wcześniej że granulat jest dobry i wygodny dla małych gospodarstw, a nie dla 24hektarów.

jak ignorant może ocenić kto co pisze i co jest konkretem ...  jak nie wie np .dlaczego  glebę badamy z 25 profilu ?

zadajesz głupie pytania które świadczą o kompletnym braku podstawowej wiedzy 

 

nie pisz co jest komu dobre jak nic nie rozumiesz , wapno pięć razy  droższe jest tak samo '' dobre'' niezależnie od posiadanych hektarów 

tu liczy się tylko wiedza i podstawy wapnowania( profesjonalizm) a nie posiadane hektary 

 

 

wapnuj sobie po'' wierzchu '' i rób tym czymś powierzchowne pomiary , właśnie o to chodzi abyś wierzył w tą absurdalną metodę że 500 kg granulatu działa i zmienia znacząco ph gleby  ;)

Twoja kasa i jak mówią za głupotę trzeba płacić  :(


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Koledzy z góry mają dużo racji. Ludzie sie po prostu daja nabrac na tą krede i wystawiaja pochlebne opinie dla krdy bo z tego co czytam to faktycznie jeżeli damy tego granulatu powierzchownie te 500 kg w związku z wysoką reaktywnościa tego wapna odkwasi ono pare cm z góry i rzeczywiście może to polepszyć kondycje roslin. Potem usiądzie jeden z drugim na af i pisze jak cudowne jest wapno granulowane. Prawda jest taka że za rok musisz zabieg powtarzać i tak co roku bo dając dawke 500 kg wapna nie odkwasisz całego profilu glebowego a zaledwie pare cm z góry. Licząc koszta o niebo taniej i lepiej wychodzi powapnowac pole kreda w ilości nawet koło 4-5 ton i mieć spokój na dobrych pare lat ale i efekt odkwaszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poleci ktoś dobrą kredę luzem? 2 lata temu wziąłem wapno kujawit (na fakturze tak było napisane) z pewnej firmy handlowej i po 2 latach od zastosowania nie jestem zadowolony. Efekt niby jest ale w miejscu gdzie leżało pełno jest drobnych kamyczków które jeszcze się nie rozpuściły i pewnie już nie rozpuszczą. Skoro większość poleca kredę więc się na nią teraz zdecyduję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

teraz około 2500 tyś pytaj w punktach  firmy osadkowski sa


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

panowie chce dzisiaj posiać wapno polcalc,tylko ze jest troche duża rosa i na słonce się narazie nie zanosi, moje pytanie brzmi czy te wapno moge posiać na mokre rosliny?bo jak sie nie myle to kreda nie parzy roslin wiec nic nie powinno sie zbożu stać,ale wole sie upewnic,z gory wielkie dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

najlepiej na suche ale nic się nie stanie kreda nie parzy jak napisałeś  ale jak patrzę na mapy ma być ok z pogodą dziś poczekaj trochę


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorry koledzy że nie odpisywałem ale moderator tego forum niejaki Milanreal1 dał mi bana na 7 dni - nie wiadomo za co - najprawdopodobniej  nie zgadza się z moimi opiniami . Jeżeli tak ma wyglądać rozmowa na forum to był to mój ostatni wpis .

pozdrawiam 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

kolego thug a powiedz mi po jakim czasie od wysiania wapna moge wykonać oprysk na chwasty i miotłe zbożwą?

 

i jeszcze mam jedno pytanie trochę z innego tematu

 

panowie prosze o pomoc z pszenżytem ozimym

było one zasiane w terminie gdzieś koncówka wrzesnia,na tak zwanej bachorzy-na murszowatej ziemi,pierwszą dawkę saletry podałem 18 marca w ilości ok 300kg/ha,byłem na polu dzisiaj zobaczyć a tam bieda,nic sie nie ruszyło-normalnie rządki znać,nie wiem czy to dlatego ze zimno było,czy ze to gleba taka i potrzebuje ciepla, dodam ze reszte pszenżyta zasiałem koło domu też tego samego dnia i tez dałem saletry tyle samo i w tym dniu co na bachorzy i koło domu mam piękne,normalnie ziemi nie znać jak sie na nie patrzy,i nie wiem co robić,co mysleć z ta bachorzę,brak mi słow,prosze poradzcie mi-moze ktoś ma również bachorze i zna takie ziemie,ja jestem młody i nie mam takiego doświadzczenia jak inni, sąsiedzi mi mówią ze trzeba poczekać bo murszowata ziemi potrzebuje ciepła a tego w ostatnim czasie brakowało

 
Edytowano przez kristofer85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Sorry koledzy że nie odpisywałem ale moderator tego forum niejaki Milanreal1 dał mi bana na 7 dni - nie wiadomo za co - najprawdopodobniej  nie zgadza się z moimi opiniami . Jeżeli tak ma wyglądać rozmowa na forum to był to mój ostatni wpis .

pozdrawiam 

prawdopodobnie dostałeś za cytowanie poprzedniego posta 

gdybyś przeczytał regulamin a nie tylko przejrzał powierzchownie to byś o tym wiedział  :D

śmieszne jest to że '' wielki ekspert '' który jest tyle czasu na forum nie potrafi zrozumieć prostej reguły  :(

powiem Ci szczerze że na miejscu moderatora to dałbym Ci dożywocie za wprowadzanie ludzi w błąd i narażanie na nieuzasadnione  koszty 

Pkt. 1.8 – pisanie postów zawierających porady mogące narazić innych użytkowników na utratę zdrowia, lub życia, oraz straty materialne,

 

 

żegnam i trzymam za słowo 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

akurat ten moderator ma dużą wiedzę więc być może się nie zgadza


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Sorry koledzy że nie odpisywałem ale moderator tego forum niejaki Milanreal1 dał mi bana na 7 dni - nie wiadomo za co - najprawdopodobniej  nie zgadza się z moimi opiniami . Jeżeli tak ma wyglądać rozmowa na forum to był to mój ostatni wpis .

pozdrawiam 

 

Pozostań chociaż na PW bo nie jedna osoba będzie chciała się dowiedzieć czegoś o wapnie od Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

kolego thug a powiedz mi po jakim czasie od wysiania wapna moge wykonać oprysk na chwasty i miotłe zbożwą?

 

i jeszcze mam jedno pytanie trochę z innego tematu

 

panowie prosze o pomoc z pszenżytem ozimym

było one zasiane w terminie gdzieś koncówka wrzesnia,na tak zwanej bachorzy-na murszowatej ziemi,pierwszą dawkę saletry podałem 18 marca w ilości ok 300kg/ha,byłem na polu dzisiaj zobaczyć a tam bieda,nic sie nie ruszyło-normalnie rządki znać,nie wiem czy to dlatego ze zimno było,czy ze to gleba taka i potrzebuje ciepla, dodam ze reszte pszenżyta zasiałem koło domu też tego samego dnia i tez dałem saletry tyle samo i w tym dniu co na bachorzy i koło domu mam piękne,normalnie ziemi nie znać jak sie na nie patrzy,i nie wiem co robić,co mysleć z ta bachorzę,brak mi słow,prosze poradzcie mi-moze ktoś ma również bachorze i zna takie ziemie,ja jestem młody i nie mam takiego doświadzczenia jak inni, sąsiedzi mi mówią ze trzeba poczekać bo murszowata ziemi potrzebuje ciepła a tego w ostatnim czasie brakowało

 

Bez znaczenia

Jest trochę badań które "udowadniają" żę przy niższym pH spada skuteczność herbicydów

 

Jedyne co od wzrostu pH się pogarsza to większe straty azotu podczas procesu nitryfikacji, tzn forma amonowa narażona jest na większe straty w postaci amoniaku...

 

pszenżyto

sąsiedzi mają duż oracji

sprawdź pH

ziemie murszow charakteryzują się tym że "pracują" sprawdź korzenie czy aby na pewno jest jeszcze o co dbać

Wiosną to co rusza każdą roślinę oprócz azotu z oficjalnych rekomendacji to dolistny fosofor - W rosądnej cenie polecam Folicare

Czego byś nie zastosował poczekaj aż się cieplej zrobi inaczej to bez sensu

Ziemie murszowe często mają niskie pH poza tym często występują w lokalnych nieckach dlatego często występują tam zastoiska zimnych mas powietrza.

W przyszłości spróbuje jakąś nitrofoskę która "regeneruje korzeń po zimie"

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

akurat ten moderator ma dużą wiedzę więc być może się nie zgadza

Częściowo się zgadzałem, częściowo nie. Ale jak ktoś 2 lub 3 razy cytuje poprzedniego posta a dostał 1 pkt i bana bo miał 3 pkt to i tak wyjątkowo łagodnie z mojej strony.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

kolego wojtaś,ana co mam szczególnie patrzeć jesli chodzi  o korzenie,dodam ze jak złapałem za liść zeby zobaczyć czy wyjdzie razem z krzeniem to mi się listek urwał a korzeń został w ziemi,także nie wiem ,mi się troche wydaje ze przez zime tez drochę dostało po tyłku to pszenżyto bo dużo było żółtych liści,zauważyłem że cześć odbiła a częśc po prostu uschła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

jest jeszcze polcalc to wapno granulowane ma 98% Ca i kosztuje 480 za tonę

 

Kolego nie Ca tylko CaCOa to znaczna różnica.Żeby wyliczyć CaO jest prosty wzór CaCO3 dzielimy przez 1,78 bądź CaCO3 mnożymy przez 0,56.  Żeby wyliczyć Ca , CaCO3 mnożymy przez 0,40. Więc nie wprowadzaj w błąd że wapno ma 98% Ca bo takiego chyba nie ma na tej planecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj