AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

nojsze    59

Z tym granulatem to jest fanie przy rozsiewaniu niestety efekt ekonimiczny tylko dobry dla tych którzy je sprzedają. Dla podtrzymania pH ok ale typowe odkwaszanie to tylko kreda kopalna , i prawdziwy tlenek najlepiej z magnezem jak gleby cięższe gdyż jak wiemy MgO odkwawsza 1,5 razy silniej niż CaO czyli efekt odkwaszania plus Mg. Stosowałem różen wynalazki w tym te super których wystarczyła tylko tona na zdernowanie kieszeni , dobrze że chodziłem na wykłady z\ chemii rolnej , aby odkwasić niestety trzeba dać wapno i tyle ile potrzeba aby wyprzeć wodory najlepiej wygooglaj kalkulator wapnowania i wszystko wyjaśnisz. była moda na smażenie na oleju teraz jest na super wapna granulowane i mielone kaminie w kopalniach kruszywa :)))||   ziemie lekkie jak ktos ma kasę niech bbędzie kreda granulowana 5x droższa!!! A i trafiają się ściemniacze typu : Wapno tlenkowe granulowane - no to juz tylko Nobel nic więcej/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Skąd ten Gość bo dobra cena

 

Jaka dobra.... Ja w tamtym roku kupowałem  po 60zł/t.+transport


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem. Szczerze bardzo polecam. W tym sezonie po żniwach znów wezmę.

Po przeczytaniu kilku pozytywnych opinii dla tego wapna sama zakupiłam na próbę to wapno i mogę powiedzieć że efekt super -dla mnie wapno polcalc to najlepiej granulowane wapno jakie stosowałam. Każdemu szczerze polecam bo stosowałam wcześniej różne wapna luzem i granulowane i nie widziałam efektu  takiego jak daje to wapno polcalc. Stosowanie wapna w dużych dawkach kilkutonowych jest bez sensu bo daje gorsze efekty jak pół tony granulatu posypanego na wierzch uprawy . W przypadku wapna luzem dużo zależy od tego co ci przywiozą , niby obiecują że jest dobrze przemielone a można wyraźnie wyczuć piasek i kamyczki . Nikt już mnie nie namówi na wapno z łódki - szkoda na to kasy bo jakość nie jest stała i nie jest pewna . lepiej kupić coś co działa i nie szarpać się z wysiewaniem . Polcalc ma naprawdę ładną granulkę którą można bez problemu rozgnieść i nie czuć piasku tylko taką maź - widać że jest to substancja chemiczna a nie jakaś kopalina z piachem i kamyczkami . Każdemu polecam - nie warto eksperymentować z podejrzanymi produktami niby podobne ale efektu nie widać . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Może i dobre tylko że jak chciałem zamówić to trzeba było albo czekać albo szukać ludzi żeby załadować samochód, a tego nie dało rady, na całe województwo jeden punkt... Także po przeczytaniu wielu opinii widzę że lepiej, szybciej i taniej wyjdzie kupić luz z nordkalku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ale to przesiewana, czy prosto z pryzmy - możecie podać więcej szczegółów np. adres, telefon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Po przeczytaniu kilku pozytywnych opinii dla tego wapna sama zakupiłam na próbę to wapno i mogę powiedzieć że efekt super -dla mnie wapno polcalc to najlepiej granulowane wapno jakie stosowałam. Każdemu szczerze polecam bo stosowałam wcześniej różne wapna luzem i granulowane i nie widziałam efektu  takiego jak daje to wapno polcalc. Stosowanie wapna w dużych dawkach kilkutonowych jest bez sensu bo daje gorsze efekty jak pół tony granulatu posypanego na wierzch uprawy . W przypadku wapna luzem dużo zależy od tego co ci przywiozą , niby obiecują że jest dobrze przemielone a można wyraźnie wyczuć piasek i kamyczki . Nikt już mnie nie namówi na wapno z łódki - szkoda na to kasy bo jakość nie jest stała i nie jest pewna . lepiej kupić coś co działa i nie szarpać się z wysiewaniem . Polcalc ma naprawdę ładną granulkę którą można bez problemu rozgnieść i nie czuć piasku tylko taką maź - widać że jest to substancja chemiczna a nie jakaś kopalina z piachem i kamyczkami . Każdemu polecam - nie warto eksperymentować z podejrzanymi produktami niby podobne ale efektu nie widać . 

Nie wiem o jakim konkretnie wapnie mówisz jeśli chodzi o luz że nie daje efektów. Polcalc może i jest dobry wiele osób go chwali ale wątpię aby te 500kg podniosło ph gleby w znaczący sposób. Zresztą zacytuje eksperta: 

 "Wysiewanie wapniowych nawozów granulowanych często jest elementem systemu corocznego dokarmiania roślin podobnie jak dokarmianie azotem lub NPK. Stąd wynikają mniejsze dawki. Preparat wapniowy służy więc do wprowadzenia niezbędnej dawki wapnia – niejako „przy okazji” uzyskuje się również efekt podtrzymania właściwego pH gleby."

 Przy cenie granulatu +/- 400zł/t Jeśli mam ph na poziomie 4.5 to muszę wydać około 1200 na ha żeby podnieść ph przynajmniej do 5.5. Więc to trochę drogi interes.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafael    0

Polcalc III generacji z Lubienia Kujawskiego. Ja stosowałem go po żniwach w zeszłym roku pierwszy raz, w dawce 700kg/ha na pole zgruberowane. Na 1 gorszym pod względem ph polu 2x700 - po gruberze i na orkę. Wiadomo, że ph z 4,5 do 6 nie podniesiesz w 1 rok bo to proces długotrwały ale plon chcesz zbierać jak najlepszy już w pierwszym roku stosowania, dlatego dobrze dawać na orkę jeśli masz 4,5.
 

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Własnie jestem ciekaw ile trzeba wysypać tak w praktyce tego wapna żeby podnieść ph o 1 stopień. Sam wysiałem po żniwach 500kg/ha na jeden kawałek gdzie ph jest około 4.3 do tego jeszcze tona wapna tlenkowo magnezowanego. W sumie mam w takim stanie ponad 4ha a może kolejne 2 dojdzie po żniwach( raczej w podobnym stanie). U mnie to wapno kosztuje 420zł dać 1 tonę na ha i zwapnować tak 6ha to już wychodzi 2,5tyś. Chyba korzystniej będzie kupić kredy luzem i dać te 2-3 tony koszt będzie znacznie niższy i po takiej dawce ph powinno się ruszyć. Jedyny problem to jego rozsianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Własnie jestem ciekaw ile trzeba wysypać tak w praktyce tego wapna żeby podnieść ph o 1 stopień. Sam wysiałem po żniwach 500kg/ha na jeden kawałek gdzie ph jest około 4.3 do tego jeszcze tona wapna tlenkowo magnezowanego. W sumie mam w takim stanie ponad 4ha a może kolejne 2 dojdzie po żniwach( raczej w podobnym stanie). U mnie to wapno kosztuje 420zł dać 1 tonę na ha i zwapnować tak 6ha to już wychodzi 2,5tyś. Chyba korzystniej będzie kupić kredy luzem i dać te 2-3 tony koszt będzie znacznie niższy i po takiej dawce ph powinno się ruszyć. Jedyny problem to jego rozsianie.

Po ile wychodzi u ciebie kreda luzem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Własnie jestem ciekaw ile trzeba wysypać tak w praktyce tego wapna żeby podnieść ph o 1 stopień. Sam wysiałem po żniwach 500kg/ha na jeden kawałek gdzie ph jest około 4.3 do tego jeszcze tona wapna tlenkowo magnezowanego. W sumie mam w takim stanie ponad 4ha a może kolejne 2 dojdzie po żniwach( raczej w podobnym stanie). U mnie to wapno kosztuje 420zł dać 1 tonę na ha i zwapnować tak 6ha to już wychodzi 2,5tyś. Chyba korzystniej będzie kupić kredy luzem i dać te 2-3 tony koszt będzie znacznie niższy i po takiej dawce ph powinno się ruszyć. Jedyny problem to jego rozsianie.

 

sam sobie odpowiedziałeś na pytanie stosowanie wapna gran jest nieekonomiczne '

kup sobie auto nordklaka standart i zapłacisz mniej i dużo więcej zrobisz  niż tym  granulatem

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Po ile wychodzi u ciebie kreda luzem?

 

Nie wiem ile kreda by mnie wyniosła jeszcze się nigdzie nie dowiadywałem. Do tej pory sam zastanawiałem się jakie wapno wybrać trochę poczytałem i namyśliłem się na kredę tym bardziej że mam do wapnowania lżejsze ziemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shrek    1

napisałem to już w innym temacie na temat wapna, ale pomyślałem że i tu można to zamieścić : ( nie spamuje ) :))

z góry zaznaczę  że nie jestem żadnym przedstawicielem handlowym :) a wczoraj poczytałem traszką na temat wapnia i rodzajów i takie tam, i znalazłem troszkę ciekawych informacji - nie wiem czy sponsorowanych i w 100 % prawdziwych - jak ktos sie zna to bym prosił o opinię na ten temat, ponizej link z ciekawymi pytaniami i odpowiedziami : 

http://www.polcalc.pl/pytania-opinie/    , ogólnie ta stronka bardzo mi sie spodobała - wydaje sie ze firma podchodzi profesjonalnie i były na forum pozytywne opinie o tym wapnie poniżej jeszcze jeden link do innej firmy znanej:

http://www.kzkkornica.pl/wapnowanie-gleb/      też ciekawa stronka, ale wydaję mi się że wcześniejsza fajniejsza, a tu jeszcze jedna stronka z cenami wapna na całą polske z podziałem na powiaty: http://wapno-nawozowe.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Oczywiście powołują się na badania naukowe - pewnie " amerykańskich naukowców" :-) . Nawet jakby mieli racje to nikt nie broni wysiewać wapna pylistego co roku w mniejszych dawkach. Wyjdzie 10 razy taniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Kilka postów wyżej to pisałem ale:

8. ROLNIK: Dlaczego niektórzy producenci zalecają wysiew nawet 10-15 ton wapna węglanowego, a inni zalecają wysiew 1-2 ton na hektar ?

Odpowiedź eksperta: Wszystko zależy od systemu wapnowania i odczynu pH gleby. Wysiewanie wapniowych nawozów granulowanych często jest elementem systemu corocznego dokarmiania roślin podobnie jak dokarmianie azotem lub NPK. Stąd wynikają mniejsze dawki. Preparat wapniowy służy więc do wprowadzenia niezbędnej dawki wapnia – niejako „przy okazji” uzyskuje się również efekt podtrzymania właściwego pH gleby. W przypadku pylistych nawozów węglanowych często podaje się dawkę do odkwaszenia gleby na 4 -5 lat. Dlatego dawka jest odpowiednio większa. Wielkość dawki uzależniona jest też od składu chemicznego preparatu. Obowiązuje tu jedna zasada: im lepszy nawóz, tym mniejsze dawki. W przypadku wapna tlenkowego różnice w podawanych dawkach wynikają również z zawartości CaO. Może ona oscylować pomiędzy 40 a 80% .

 

Granulat to tylko napychanie kieszeni firmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Mam znajomego który wapnował przez 3 lata dawkami po 300-500 kg na 1 ha bo doradzał mu jakiś ekspert i pH spadło mu z 4,2 na 3,8.

 

Edytowano przez farmer1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam kredę nawozową w postaci Wapniaka koszelowskiego, występują dwa rodzaje granul, mniejsze, o średnicy około 1 centymetra i grubsze, tych nie miałem, ale Pani z Agroloku informowała mnie, że są dwa rodzaje. W ofercie mieli jeszcze Polcalc, ale nigdy nie widziałem go na oczy, więc nie chciałem ryzykować. Wapno przyjechało w big bagach, ale bez zamknięcia od góry, więc lepiej trzymać je pod dachem. Zamawiając 6 ton zapłaciłem niecałe 500 za tonę, na agrofoto widziałem, że niektórzy kupują taniej. Ogólnie wysiew jest dosyć kłopotliwy, rozsiewacz dwutarczowy ma problemy. Ale efekt widoczny jest gołym okiem, granule rozpadają się momentalnie, nie zalegają miesiącami jak Wapmagi itp. Kredę stosuję pod agregat uprawowy, bezpośrednio przed siewem. Wg mnie warta jest polecenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj