AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomekZ058    135

panowie wywiozłem obornik na jedno pole pod ziemniaki na wiosne ale tam z tym ph mam nie za wesoło bo jest 4.0 lipa jak nic i moje pytanie czy moge przed uprawa rozsiac wapno mam wapniak koszelowski tylko martwie sie jaki wpływ bedzie miało wapno na obornik ,czy cos zostawi po sobie przez to wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0

Również wydaje mi się, że taki zabieg jest mało skuteczny, aby podnieść pH gleby trzeba zastosować ok 1 t CaO na ha. Wapno wysiane pogłównie zadziała na wierzchnią warstwę gleby, gdzie nie znajduje się system korzeniowy wiec pożytek żaden.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baki84    0

Otrzymałem właśnie wyniki próbki gleby

gleba        lekka

ph w KCI   3,7

P2O5        7

K20          3,2

Mg           1,5

 

Jestem małym początkującym ogrodnikiem i nie mam pojęcia jak uzupełnić braki

Od roku próbuje podnieść ph

używałem Wap-Mag oraz wapno magnezowe luzem(wygladało jak piasek tylko strasznie ciężkie)

Rok minął a na polu nadal rośnie tylko szczaw

posadziłem troche malin niestety owoce musiałem obrywac na kolanach

 

po fakcie dowiedziałem sie ze poprzedni właściciel nie wapnował gleby przynajmniej 10lat

a obornik pole widzialo przeszło 20 lat temu

W mojej okolicy mozna kupić wapno workowane z lubonia wap-mag, wapno magnezowe luzem ok 120zł tona oraz eko calcium z bełchatowa

 

jakie wapno i w jakiej dawce musze zastosowac?

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    57

A co powiecie na temat tego specyfiku z Dwikózy: [post=http://www.zotdwikozy.pl/index.php/nawozy/produkcja-wlasna/7-wapno-nawozowe-45][/post] 

Stosował to wapno ktoś? 

I jeszcze takie pytanie. Po żniwach rozsiałem kredę ( z polcalkcu) teraz z analizy gleby wyszło że mam jeszcze mały magnez. Kiedy najkorzystniej jest siać kizeryt? Na tym polu będę siał kukurydzę na wiosnę obornik orka i npk przedsiewnie. Czy jak wysieje razem z innymi nawozami będzie wszystko ok?

U nas ten dolomit luzem na kopalni kosztuje 17 zł  za 1 tone a juz zapakowany w worki  wychodzi 240 zl za tonę ,tym nie podniesiesz Ph ,jedynie zawwrtosc mgnezu Ci wzrosnie

Edytowano przez slonju77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

U mnie jest po 200zł za tonę. Czasami siałem to wapno i w tym roku jak badałem ziemię to rzeczywiście magnez jest na wysokim poziomie ph też przyzwoite. Gorzej jest z dzierżawami na których wapnowanie jest konieczne. A największy problem to brak rozsiewacza do wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati0912    0

Witam

Mam duży problem na łąkach torfowych są tak zakwaszone, że bydło już nie chce tej trawy pożerać. Moje pytanie jest: Jakie najlepiej zastosować wapno na łąki torfowe, w jakiej formie,ilości i kedy zastosować ?. Proszę o udzielenie odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati0912    0

Nie robiłem jeszcze badania, muszę wziąść próbki i je zbadać. Tylko chciałbym sie narazie dowiedzieć jakie stosuje się wapno na łąki torfowe ?  Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem właśnie wyniki próbki gleby

gleba        lekka

ph w KCI   3,7

P2O5        7

K20          3,2

Mg           1,5

 

Jestem małym początkującym ogrodnikiem i nie mam pojęcia jak uzupełnić braki

Od roku próbuje podnieść ph

używałem Wap-Mag oraz wapno magnezowe luzem(wygladało jak piasek tylko strasznie ciężkie)

Rok minął a na polu nadal rośnie tylko szczaw

posadziłem troche malin niestety owoce musiałem obrywac na kolanach

 

po fakcie dowiedziałem sie ze poprzedni właściciel nie wapnował gleby przynajmniej 10lat

a obornik pole widzialo przeszło 20 lat temu

W mojej okolicy mozna kupić wapno workowane z lubonia wap-mag, wapno magnezowe luzem ok 120zł tona oraz eko calcium z bełchatowa

 

jakie wapno i w jakiej dawce musze zastosowac?

 

O nieszczęśniku - tak jak wielu innych wap-mag wydrenował ci kieszeń nie dając nic w zamian .

Najlepsze z tych które wymieniłeś będzie wapno kredowe z Bełchatowa . 

Ale rozejrzyj się może gdzieś maja wapno z KZK albo POLCALC 

Wapno stosuj zawsze na wierzch i nie mieszaj z glebą gdyż wapno nie jest nawozem dla rośliny ale dla gleby i żeby powierzchnia działania nawozu była maksymalna najlepiej jest jak wapno przesączy się z góry na dół przez cały humus pod wpływem wody i grawitacji wtedy małe dawki bardzo szybko sprawią cuda ! 

 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

W Mielniku też mają kredę około 200 zł/t + transport ,sucha .Bo koszelowski to ma sporo wody.


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, co powiecie o wapnie

Wapno nawozowe węglanowe,CaO min.50%,frakcja 0-2, odmiana 04      47,52zl/t

 

oraz

 

WOJCIESZOWIAK premium, wapno
nawozowe węglanowe,CaO min. 50%, frakcja 0-0,09 mm   97,20zl/t
 
mysle te 1 wysiac na sciernisko a te 2 pod agregat, pola wieki nie wapnowane
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafael    0

a kupował ktoś wapno z Lubienia kujawskiego

 

Ja kupowałem. Szczerze bardzo polecam. W tym sezonie po żniwach znów wezmę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Jak ktoś chce mogę dać namiar na gościa co sprzedaję kredę przesiewaną z Koszelówki.

Grubsza frakcja 80zł/t, drobniejsza(prawię jak granulat) chyba 100zł/t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Kupowałem pod tytoń kredę granulowaną, poszło ok 600 kg na ha, a po żniwach chcieliśmy kupić na resztę pól bo większość pól jak i u większości innych osób w okolicy wapna nie widziały. Przeglądałem sobie stronę Polcalc i tu cytat: 

8. ROLNIK: Dlaczego niektórzy producenci zalecają wysiew nawet 10-15 ton wapna węglanowego, a inni zalecają wysiew 1-2 ton na hektar ?

Odpowiedź eksperta: Wszystko zależy od systemu wapnowania i odczynu pH gleby. Wysiewanie wapniowych nawozów granulowanych często jest elementem systemu corocznego dokarmiania roślin podobnie jak dokarmianie azotem lub NPK. Stąd wynikają mniejsze dawki. Preparat wapniowy służy więc do wprowadzenia niezbędnej dawki wapnia – niejako „przy okazji” uzyskuje się również efekt podtrzymania właściwego pH gleby. W przypadku pylistych nawozów węglanowych często podaje się dawkę do odkwaszenia gleby na 4 -5 lat. Dlatego dawka jest odpowiednio większa. Wielkość dawki uzależniona jest też od składu chemicznego preparatu. Obowiązuje tu jedna zasada: im lepszy nawóz, tym mniejsze dawki. W przypadku wapna tlenkowego różnice w podawanych dawkach wynikają również z zawartości CaO. Może ona oscylować pomiędzy 40 a 80% .

 

Czyli chyba taniej mnie wyjdzie dać 5-6 ton wapna z Nordcalcu niż granulat, także pytanie czy dobrze myślę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dobrze myślisz dobrze, zawsze wapno pyliste warto dać niż granulowane.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj