AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

marluk    355

A jak się zdecydujesz na kredę to jak nie dasz 3-5 ton na ha to nie będzie efektu.

nieprawda. Po kredzie granulowanej jest efekt po roku w dawce 1t/ha. Nawet w mniejszej dawce sa efekty. Oczywiscie dawana na pszenice pod agregat. W uprawie owocow tez dobre efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

pewnie że po kredzie sa szybkie i zadowalajace efekty


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po kredzie luzem też? Bo kreda granulowana od tej luzem niczym się nie różni prawda? No pa za ceną, dobrze mówię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie zdobyłem próbek niestety , musiałem wyjechać na kilka miesięcy za granice i zostawiłem tematy w powijakach . Teraz już wróciłem i obiecuje zająć się tym tematem .

Wszystkich którzy piszą do mnie zapytania prywatnie przepraszam za chwilową nieobecność ale lepiej zadawać pytania publicznie - zawsze ktoś może zweryfikować odpowiedź lub dodać coś ciekawego do tematu. :)

Co do Ekowapu to sam jestem ciekaw efektu i jakości tego towaru - producent wygląda rzetelnie - jednak w kwestii wapna palonego granulowanego nie mam doświadczeń polowych gdyż jest to świeży temat i wymaga przetestowania i waszych opinii . Jeżeli ktoś stosował ten produkt to proszę się podzielić obserwacjami .

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bezczelny    0

Agronom_kujawy

 

Tak przeglądam to co piszesz i mam pytanie, czy zamiast kredy zmielonej, mogę zastosować grubą pastewną, bo do takiej mam dostęp? Czy to jest zmielone i granulowane?

Jeszcze jedno. Rozgraniczasz wapno węglanowe i dolomit, tylko że dolomit to też wapno węglanowe, tylko mniej go jest, dodatkowo zawiera magnez i jest o bardziej twardej strukturze, czyli jest trudniejsze do zmielenia. Nie spotkałem się z rolniczym dolomitem, albo tym dostępnym w sklepach żeby był dobrze zmielony. Jedynie w OBI jest dolomit dla amatorów ogrodników, zmielony na idealny pył, ale kosztuje - 15? 20zł? za 5kg. Jakoś tak.

Edytowano przez Bezczelny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwestero88    48

Witam w tym roku zastosowałem na jesień kredę z Pol-Lux "Kredcal" na gleby IV i V klasy. Ph początkowe wahało sie miedzy 4,5- 5,3 zobaczymy jakie bedą efekty. Podzielę sie informacjami czy to warto sypać. Puki co po kredzie nie ma śladu wiec swoje po części juz zrobiła. Teraz tylko pytanie jakie dać na ściernisko wapno i skąd, chcę podtrzymać uzyskane ph i ew poprawę?? Jestem z woj mazowieckiego ok Legionowa i Radzymina, Wołomina. Pozdr. i czekam na porady:)

Edytowano przez Sylwestero88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agronom_kujawy

 

Tak przeglądam to co piszesz i mam pytanie, czy zamiast kredy zmielonej, mogę zastosować grubą pastewną, bo do takiej mam dostęp? Czy to jest zmielone i granulowane?

Jeszcze jedno. Rozgraniczasz wapno węglanowe i dolomit, tylko że dolomit to też wapno węglanowe, tylko mniej go jest, dodatkowo zawiera magnez i jest o bardziej twardej strukturze, czyli jest trudniejsze do zmielenia. Nie spotkałem się z rolniczym dolomitem, albo tym dostępnym w sklepach żeby był dobrze zmielony. Jedynie w OBI jest dolomit dla amatorów ogrodników, zmielony na idealny pył, ale kosztuje - 15? 20zł? za 5kg. Jakoś tak.

 

Kreda gruboziarnista to towar który gleby nie odkwasi więc nie ma sensu go stosować . Jest to tak zwana kruszonka, dobrze się sieje ale rozkłada się kilkadziesiąt lat.

Dobry dolomit mają np w Żelatowej - jest to towar dobrze przemielony i efektywny ze względu na jakość złoża .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwestero88    48

Agronom udziel fachowej porady i powiedz czy po zastosowaniu kredy mozna zastosować na ściernisko wapno węglanowe z Iłży bo te chyba mam najbliżej w mazowieckim w celu podtrzymania Ph gleby? masz jakieś opinie na temat wapna z Iłży??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co znaczy gruba pastewna? W Trębaczewie dali mi dwa worki jakiejś innej ponieważ tej o konsystencji mąki/cementu nie było tyle ile chciałem. Dwa oddzielne worki zawierają kredę o ziarnach jak kasza. Czy ta kreda nie zadziała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kreda pastewna jest przeznaczona do pasz bo ulega rozkładowi w żołądku dość szybko i polepsza trawienie jak każdy inny kamyk ale na pole się nie nadaje . Jest to zwykły kamień bardzo trudno się rozpuszcza . Im większy kamyk tym wolniej się rozkłada. Na polu może mu to zająć nawet kilkadziesiąt lat . Mączka wapienna jest natomiast konsystencji pyłu który rozpływa się bardzo szybko i szybko się rozkłada . Więc odpowiedź czy zadziała brzmi nie - nie zadziała .

Co do wapna węglanowego z Iłży to go niestety nie znam, jak możesz to opisz jak się rozpuszcza w szklance i jakie ma parametry .

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Kolego agronom, zastanów się co piszesz i to dobrze.Twoja wiedza odnośnie wapna jest na poziomie przedszkola. Jeżeli będziemy mieli kamyk ze złoża młodego geologicznie np. okres kredy to mimo tego że jest duży( nie wiem ile ale zakładam 2 mm) to jego higroskopijność czyli w wielkim skrócie zdolność absorbowania wody spowoduje to, że rozłoży się w glebie równie szybko jak pył zrobiony z wapienia np. z okresu dewońskiego czyli dużo starszego geologicznie.A test rozpuszczania wapna węglanowego w szklance ? Przecież wapno węglanowe w szklance się nie rozpuści nawet za 50 lat.Szklanka wody to nie gleba,chyba że zamiast wody nalejesz do szklanki octu, tak jak to robią niektórzy przedstawiciele handlowi.Wikipedia nie zawsze prawdę ci powie.

Edytowano przez farmer1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafik87    16

Witam, chciałbym w tym roku po żniwach wapnować pole (5 klasa ziemi) dodam ze nie bylo wapnowane ponad 5 lat, jakie wapno granulowane dać: weglanowe czy tlenkowe i w jakich ilościach bo znajomy mówił ze sypie tylko do 400 kg na ha granulowanego, ale cos mało mi się to wydaje ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom79    0

pytanie do Aronoma

gdzie najbliżej włocławka mogę kupić dobra i sprawdzoną krede granulowaną i pylistą i co sądzisz o tej z lubienia kujawskiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konik201    0

Jak zastosuje obornik to po jakim czasie moge siac krede granulowane?? nie znalazłem tu zadnej takiej info

I czy mozna wysiac krede granulowana na orke zimowa i na wiosne dopiero uprawiac?

wielkie dzieki za opd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stock    2

witam

czy mogę teraz posypać trawę w ogrodzie bez mieszania z glebą nawozem wapniowo- magnezowym luboplon? jest ziemia zakwaszona. wapnem nawozowym na jesień można sypać po wierzchu bez mieszania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Jak masz zakwaszoną ziemie to nie syp żadnym węglanem magnezowym tylko daj kredę w granulacie lub tlenek w granulacie..Jak dasz pylistą to osiądzie na liściach trawy i potem zbierzesz ją kosiarką razem z trawą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stock    2

no a to jaka to kreda? gdzie ją można kupić?

bo tak się składa że już sypnąłem bo tak poczytałem na worku jeszcze tylko że to się nie rozpuściło po kilku deszczach jeszcze i tak się zastanawiam czy źle nie zrobiłem i czy to pomoże bo jak coś to na jesień czy nawet późnym latem kredą posypię tak jak mówisz tylko ja nie wiem gdzie ją dostać. będę miał też dostęp na wiosnę do wapna nawozowego. można posypać?

dałem tego nawozu dawkę około 350 kg/ha może ciut więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chemik112    1

Kolego nie zdobyłem próbek niestety , musiałem wyjechać na kilka miesięcy za granice i zostawiłem tematy w powijakach . Teraz już wróciłem i obiecuje zająć się tym tematem .

Wszystkich którzy piszą do mnie zapytania prywatnie przepraszam za chwilową nieobecność ale lepiej zadawać pytania publicznie - zawsze ktoś może zweryfikować odpowiedź lub dodać coś ciekawego do tematu. :)

Co do Ekowapu to sam jestem ciekaw efektu i jakości tego towaru - producent wygląda rzetelnie - jednak w kwestii wapna palonego granulowanego nie mam doświadczeń polowych gdyż jest to świeży temat i wymaga przetestowania i waszych opinii . Jeżeli ktoś stosował ten produkt to proszę się podzielić obserwacjami .

pozdrawiam

 

 

witam,

ja zastosowałem wapno ekowapu jakies miesiac temu pod warzywa bo z analizy wygladało ze mam zakwaszona glebe i mało wapnia wiec zadzwoniłem do własciciela ekowapu i on mi powiedział ze ludzie z charsznicy to daja nawet przed samym sadzeniem to wapno ze bardzo szybko się rozpuszcza i daje efekt. Z moich obserwacji po miesiącu rozsiania po polu i ztalerzowania granulat przybrał popielaty kolor i wyglada jak zwykły kamyk. Niewiadomo jak bedzie z nim dalej ph watpie zeby poprawił bo to za krutki okres ale moze choc wapna troche dostarczył dla warzyw. bede chciał po zbiorach warzyw sprawdzić jeszcze raz pH i bede wtedy wiedział czy cos dało to wapno i faktycznie jest takie dobre jak wlasciciel mowił. Narazie to tylko fajnie sie go rozsiewało bo do rozsiewacza lejowego jeden bigbag 500kg wchodził tylo trzeba mieszadło wyjac bo mi sie urwało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Ja nie rozumiem całej tej afery z granulatem weglanów wapnia. Mamy pH 4,5 i aby chemicznie wyprzeć odpowiednia ilość kationów H+ to musimy dać odpowiednią przeciwstawną ilość Ca+ , im niższe pH tym szybsza reakcja i odkwaszanie ale czemu 1t granulatu może i podnosi tak szybko pH gleby ???

 

Moi znajomi podnieśli pH z 4,6 do 6,5 ......nazwy nie podam toną granulatu , skoro aby podnieść takie pH Tlenkiem trzeba 3 tony skąd ten cud czy ktoś z was ma odpowiedź?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stajniaomega    11

Jaką opinie ma wapno z Polcalc-u. Nigdy nie stosowałem takiego wynalazku więc szukam opini?? I czy prawdą jest że można je siać pogłównie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

tak można je siać pogłównie i jest to dobre wapno kredowe w granulacie o dobrej reaktywności


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj