AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

thug    236

zapytam eksperta Agronoma słuchaj w tym roku leciałem nordkalkiem standartem w ilości około 2t ha na przyszły rok chce lecieć wapnem z firmy omya z czeskiej kopalni Vapenna agrocarb 04 co o nim myslisz gleby średnie przed wapnowaniem nordkalalkiem ph około 5-5.5


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano    3

kupiłem wapno Grade IV, które zawiera 32% Mg w formie węglanu (ponoć z magnezytu). Mam pytanie w jakim stopniu magnez zostanie wykorzystany w pierwszym roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Węglan magnezunieorganiczny związek chemiczny, sól magnezowa kwasu węglowego o wzorze sumarycznym MgCO3.

W warunkach standardowych jest to biała lub bezbarwna substancja krystaliczna. Praktycznie nie rozpuszcza się w wodzie. W temperaturze 350 °C rozkłada się na tlenek magnezu i dwutlenek węgla. MgCO3 → MgO + CO2

 

To informacja z wikipedii.

 

Podejrzewam że kupiłeś dolomit CaMg(CO3)2 zawierający ok 15 % MgO.

Jeżeli kupujesz jakiekolwiek wapno zwracaj uwagę tylko na zawartość czystego składnika czyli CaO lub MgO. To jest wartość którą przyswoi ci gleba i tylko to cię interesuje.Inne wzory chemiczne stosowane przez różnych sprzedawców czy też producentów to nic innego jak chwyt marketingowy który bazuje na małej wiedzy chemicznej niektórych rolników.

Edytowano przez farmer1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Jest opcja że rozłoży się w pierwszym roku bo to kreda.Tyle że jeżeli ma 78 % CaCO3 to czystego składnika CaO będzie mieć około 35-40 %. Czyli tyle przyswoi się w glebie.

Piszą na swojej stronie że na życzenie przesyłają badania IUNG i Stacji Chemiczno -rolniczej.Poproś o badania i na pewno potwierdzi się to co napisałem powyżej.

CaCO3 musi się rozłożyć na CaO(to co przyswoi gleba) i CO2 (dwutlenek węgla). Jeżeli ma 78% CaCO3 to żeby wyliczyć CaO najprościej podzielić na 2.To tak mniej więcej. Chemii nie oszukasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano    3

Węglan magnezunieorganiczny związek chemiczny, sól magnezowa kwasu węglowego o wzorze sumarycznym MgCO3.

W warunkach standardowych jest to biała lub bezbarwna substancja krystaliczna. Praktycznie nie rozpuszcza się w wodzie. W temperaturze 350 °C rozkłada się na tlenek magnezu i dwutlenek węgla. MgCO3 → MgO + CO2

 

To informacja z wikipedii.

 

Podejrzewam że kupiłeś dolomit CaMg(CO3)2 zawierający ok 15 % MgO.

Jeżeli kupujesz jakiekolwiek wapno zwracaj uwagę tylko na zawartość czystego składnika czyli CaO lub MgO. To jest wartość którą przyswoi ci gleba i tylko to cię interesuje.Inne wzory chemiczne stosowane przez różnych sprzedawców czy też producentów to nic innego jak chwyt marketingowy który bazuje na małej wiedzy chemicznej niektórych rolników.

 

 

wapno grade IV zawiera 61% węglan wapnia pochodzenia kredowego, złoże algowe. mój dostawca mówi, że algi dają gratis ;) a np. Timac każe za algi słono płacić ( ponoć 1300, gradeiv 450 netto). węglan magnezu 32% dodają z magnezytu. przeczytałem to gdzieś na forum agrofoto i autor tego posta (chyba pisał o tym Agronom-specjalista od wapnowania) twierdził, że jest to jedna z lepszych form przyswajalnego magnezu. po zakupie rozpuściłem granulki w wodzie, kreda bardzo ładnie się rozpuściła ale pozostały na dnie takie ciemne bryłki, kryształki czegoś tam. pewnie to ten węglan magnezu. ale zauważyłem, że rozpuszczone wapno po czasie rozwarstwia się, na dole bryłki i kreda a na górze woda w kolorze tych bryłek(bardzo ciemna). możliwe, że węglan magnezu powoli rozpuszcza się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Jeżeli zawiera 61% CaCO3 czyli węglanu wapnia to według wzorów powyżej kupiłeś ok 34 % CaO. Algi? A co algi mają do tego? To pewnie następny chwyt reklamowy ale nie wiem, więc nie wypowiadam się.Jeżeli nawet węglan magnezu jest w formie rozpuszczającej się w glebie to jest go ok 18% (MgO) to jak przeliczysz wszystko na czysty składnik CaO + MgO = 52 %.

Uważam że jak zapłaciłeś 450 zł netto za 52 % wapno to przepłaciłeś i to grubo.

Dolomit sypki CaO+MgO 45-50 % w tym MgO min 15% kupiłbyś za jakieś 50-100 zł(luz) w zależności gdzie mieszkasz.Producenci uzależniają cenę z dostawą od odległości.

Wapno tlenkowe pyliste 60% CaO można kupić za jakieś 180-250 zł.

Wapno tlenkowe pyliste z magnezem które ma 70-80 % CaO w tym MgO 25-30% w formie tlenkowej można kupić za 350-400 zł brutto

Wapno tlenkowe granulowane CaO 90% -cena u producenta 550 zł brutto za tonę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano    3

Jeżeli zawiera 61% CaCO3 czyli węglanu wapnia to według wzorów powyżej kupiłeś ok 34 % CaO. Algi? A co algi mają do tego? To pewnie następny chwyt reklamowy ale nie wiem, więc nie wypowiadam się.Jeżeli nawet węglan magnezu jest w formie rozpuszczającej się w glebie to jest go ok 18% (MgO) to jak przeliczysz wszystko na czysty składnik CaO + MgO = 52 %.

Uważam że jak zapłaciłeś 450 zł netto za 52 % wapno to przepłaciłeś i to grubo.

Dolomit sypki CaO+MgO 45-50 % w tym MgO min 15% kupiłbyś za jakieś 50-100 zł(luz) w zależności gdzie mieszkasz.Producenci uzależniają cenę z dostawą od odległości.

Wapno tlenkowe pyliste 60% CaO można kupić za jakieś 180-250 zł.

Wapno tlenkowe pyliste z magnezem które ma 70-80 % CaO w tym MgO 25-30% w formie tlenkowej można kupić za 350-400 zł brutto

Wapno tlenkowe granulowane CaO 90% -cena u producenta 550 zł brutto za tonę.

 

wapno grade IV jest oczywiście granulowane. uzupełniająco postanowiłem posypać na oziminy, dostarczając jednocześnie magnez. na ulotce napisali wapno kredowe szybko działające z magnezem wysokoreaktywnym. o algach to wspominam tylko tak na marginesie. kto miał kontakt z firmą Timac to wie o czym mówię. algi czynią cuda ;) .

 

chyba uległem modzie na wapno granulowane. wielu twierdzi, że nieduże nawet dawki wapna kredowego (250-400kg) znacząco wpływają na wyniki produkcyjne, na plony. u mnie ph od 0,5 do 1 poniżej normy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano    3

mamy jeszcze MgO. tylko na ile go wycenić?

cena jest mankamentem każdego wapna granulowanego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25509

Jeżeli zawiera 61% CaCO3 czyli węglanu wapnia to według wzorów powyżej kupiłeś ok 34 % CaO. Algi? A co algi mają do tego? To pewnie następny chwyt reklamowy ale nie wiem, więc nie wypowiadam się.Jeżeli nawet węglan magnezu jest w formie rozpuszczającej się w glebie to jest go ok 18% (MgO) to jak przeliczysz wszystko na czysty składnik CaO + MgO = 52 %.

Uważam że jak zapłaciłeś 450 zł netto za 52 % wapno to przepłaciłeś i to grubo.

Dolomit sypki CaO+MgO 45-50 % w tym MgO min 15% kupiłbyś za jakieś 50-100 zł(luz) w zależności gdzie mieszkasz.Producenci uzależniają cenę z dostawą od odległości.

Wapno tlenkowe pyliste 60% CaO można kupić za jakieś 180-250 zł.

Wapno tlenkowe pyliste z magnezem które ma 70-80 % CaO w tym MgO 25-30% w formie tlenkowej można kupić za 350-400 zł brutto

Wapno tlenkowe granulowane CaO 90% -cena u producenta 550 zł brutto za tonę.

 

Kreda jak najbardziej jest dobra, ale stosunek ceny do czystego CaO już nie.

 

Prześledziłem cały wątek i widzę, że ciągle wiele osób upiera się przy ogólnej zawartości CaO. Woda jest w oceanach i w jeziorach, ale tą z oceanu pragnienia nie ugasimy.

 

Ja granulatu jeszcze nie stosowałem, ale widzę, że po wysiewie wapna kruszonego co roku wyoruję mnóstwo kamyczków, ph oczywiście poprawiłem, ale patrząc na tą całą logistykę , przerzucanie dziesiątek ton wapna skłaniam się ku granulatom, ewentualnie drobno mielonej kredzie pastewnej ( tu akurat jestem pewien jej szybkiego działania). I podstawowa rzecz - w granulacie czy kredzie pastewnej nie płacimy za wodę ( a czasem i za ziemię)

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Kolego Agronom_kujawy , nabyłem w tym roku ziemie lekką 4 i 5 klasa o ph 4.3 zastosowałem przed orką średnio 4,2t na hektar wapna z kopalni Radkowice Wapno nawozowe węglanowe,

zawierające magnez odmiana 05

CaCO3(węglan wapnia) ok. 60%

CaO (tlenek wapnia) 30% - 35%

MgO (tlenek magnezu) 15% - 18%

MgCO3 ok. 30%

Inne mikroelementy: Siarka, Żelazo, Miedź, Cynk

Co należy dalej zrobić aby doprowadzić pole do ładu. Na wiosną planuję posiać owies a po żniwach wapno z kopalni z morawicy w dawce ok 2t

- CaCO3 = 94% - 98%

- CaO = 50% - 53%

- MgCO3 = 1% - 3%

- MgO = 1% - 2%

- wilgotność = 3% - 8%

- aktywność chemiczna = 93%

Dlatego te wapna bo te kopalnie są najbliżej mnie, chciałbym zasobność i ph doprowadzić do normy i za 3-4 lata sadzić porzeczkę lub aronię . Proszę o pomocne wskazówki i uwagi.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalo90    18

witam Panów mam pytanie jakie wapno będzie lepsze Kujawit odmiana 04 CaCo3 89-95 % CaO 50-53% wilgotność 0,5 % czy też Nordkalk Standart Cal CaC03 93-95% CaO >51 wilgotnośc 6-10 % wiem parametry parametrami ale chodzi mi o praktykę jak to wygląda które było by lepsze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszW    3

Nie warto, pH i tak bardzo nie podniesiesz, najlepiej zastosuj dobre wapno po żniwach na ściernie.

 

 

A jakie wapno jest lepsze? Dolomitowe? Nie żartuj sobie. Kreda jest najbardziej reaktywna i najszybciej rozkłada się w glebie. Co do siania kredy na pszenicę to stosujemy 300 kg/ha. Pszenica bardzo lubi wapń.

 

ten cały wapniak rzeczywiście jest wart tych pieniędzy?

czy lepiej zamówić np kredę z Dwikóz ?

 

Warty jest swoich pieniędzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano    3

moim zdaniem kujawit 04 jest lepszy od nordkalk standard cal. Nordkalk Fast cal byłoby lepsze lub takie samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalo90    18

no to na razie opinie sa wyrównanie a co powiedzą inni w tym temacie ? co by wybrał Agronom_kujawy ? chciałbym przed zamówieniem mieć pewnośc że wybrałem najlepszy produkt... poza tym panowie jak wygląda składowanie tego wapna ? może leżeć pod chmurką do żniw czy koniecznie trzeba zabezpieczyć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dolomit to warto stosować na słabych glebach jak mamy uregulowane pH a chce podwyższyć zasobność w magnez.

I co z jej reaktywności? 300kg to tyle co nic, tym gleby nie odkwasisz. Ok jak co roku dasz te 0,5t kredy granulowanej to dobry odczyn się utrzyma nawet przy dużych dawkach nawozów mineralnych.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

Witam.Panowie mam takie pytanie jakie wapno można sypnąć pogłównie teraz z wiosny na przenice pszenżyto?

Jesienią dałem 100kg kizerytu i 100 polifoski na hektar przed siewem. Teraz na 1 dawkę chcę sypnąć 200kgsaletry i jakieś wapno jeszcze na 2 dawkę myślę 100/150kg/ha saletry 3 dawki ni daję. I tu teraz mam dylemat jakie wpno mogę sypać na zboże dolokorn? polcalc czy coś innego ? co polecacie co sie sprawdza a czego nie kupować? glebe mam kwaśną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalo90    18

to jak Panowie co polecicie bo muszę się zdecydować na promocyjn ceny z nordcalku standart... ale ten kuajwit 04 też chodzi mi po głowie... Agronom_Kujawy gdzie jesteś jak Cie niema? i ludzie proszą Cie o pomoc ?:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

myśle że cenowo i jakościowo nie ma lepszego wapna niż nordkalk standart, solid fast cal


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj