AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Gość   
Gość

Pola nie widziały obornika ani gnojowicy X lat. Jedna działka jest moją własnością od 4 lat, lecz nie doprowadziłem jej jeszcze do kultury, uprawiałem na niej żyto oraz pszenżyto. Istniał na niej problem z zachwaszczeniem, niskim pH i przypuszczam że z brakiem w składniki pokarmowe. Choć przyznam że QQ wygląda na niej najlepiej, jest b. duża równomiernie na całym polu.

Pozostałe działki jest to nowość od tego sezonu, od wiosny. Problem ten sam co i na moich polach pH, zachwaszczenie + jest jedna rzecz jaką się wyróżniam od pozostałych okolicznych rolników, nawożę nawozami trójskładnikowymi a nie tylko azotem oraz pozostawiam ściętą słomę. Więc na tych pozostałych działkach prawdopodobnie mogło być dużo mniej P i K bo poprzedni właściciele ograniczali się tylko do azotu.

 

Przed chwilą dostałem informację że QQ się zwija. Górne liście się zwijają, aż cała roślina się wygina w bok ponieważ nowe chcą wyjść z pochwy natomiast te zwinięte uniemożliwiają to. Na polach było już sucho. Deszcz zaczął padać wczoraj. Mam nadzieję że to z braku wilgoci i obecna aura ją wskrzesi.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeżeli nie było nawożone obornikiem ani gnojowicą to myślę że brakuje tam sporo pierwiastków drugorzędnych i nawet podniesienie pH nie zniweluje tej deklasacji , zresztą jest to problem bardzo wielu rolników uprawiających QQ. Najpierw obornik i podniesienie pH a dopiero później nawozy sztuczne. Inaczej to strata kasy i potencjału.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Więc jak rozwiązać ten problem? Obornika nie mam skąd brać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zostaje ci uzupełnianie mikroelementów w nawozach i odżywkach. Po wapnowaniu pod kukurydzę nie zapomnij o odżywce z cynkiem , niedobór cynku po wapnowaniu na glebach nie nawożonych obornikiem czy gnojowicą to norma, rośliny są wtedy blado-jasno zielone a w krytycznym niedoborze wzrost zatrzymuje się na około 50-100cm . A i jak chcesz się nauczyć to zawsze eksperymentuj i zostawiaj sobie kawałek pola do porównania ( np nie opryskuj go cynkiem) wtedy będziesz miał pewność że tego własnie było trzeba.

To samo dotyczy wapnowania . Zawsze wypróbowując jakiś nowy towar warto jest zrobić próbę przez środek pola lub na jakimś kawałku.

pozdro

 

A i jeszcze napisze że u znajomego zrobiliśmy eksperyment na 3ha kukurydzy podobnej ziemi jak u ciebie , dzierżawa totalnie zakwaszona i zaniedbana. Pole podzieliłem na 3 części po długości .Na dwie części poszło sporo wapna , i na jedną część obornik. Tam gdzie poszło wapno i obornik kukurydza piękna aż miło popatrzeć- widać że niczego jej nie brakuje , Tam gdzie samo wapno bledła i wyhamowała w rozwoju - dopiero ją ruszyło po odżywkach i cynku . A tam gdzie ani obornika ani wapna dramat i żadna odżywka nie pomaga. Ogólnie dodam że na całość poszły takie same dawki mocznika i NPK . (Oczywiście uśredniłem obserwacje bo różnicy nie widać jakby nożem odciął bo są miejsca lepsze i gorsze na całej połaci . )

Dodam jeszcze że na tej najgorszej QQ poeksperymentowałem trochę z magnezem i szczerze mówiąc liczyłem na lepsze efekty , ale nawet spora dawka magnezu pod łodygę nie zmieniła wyglądu roślin.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

a jeszcze takie pytanie co do wapna dolomitowego

Jak drobno musialo by byc zmielone zeby byl jaki kolwiek sens wysiewu tego wapna i ktore kopalnie oferuja tak drobno mielony dolomit?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavik80    119

kolega agronomwidze jest zwolennikuem kredy i granulowanego . z tego co mowi i robi takie doswiadczenia to pewnie ma racje jednak cenowo wychodzi najlepiej chyba to dolomitowe

na glebach cięzkich i kwaśnych potyrzeba go jednak aż 6 ton na ha

ogolnie to powinno byc drobniesze anizeli 0,2mm gdyz większe granule sie rozkładają przez wiele lat

ja brałem z SOBKOWA

Oferowane wapno ma postać węglanową o granulacji 0/2 mm. Do każdego transportu dołączamy stosowne świadectwo jakości.

rozsiewane było motylem i powiem że po ok 50 tonach trzeba było wymienic paski

i gdybys sie kolego zdewcydował na takie to radze przykryc je dobrze gdyż jest silnie higroskopijne i jak namoknie to wtedy jest kłopot z rozsianiem (jeden trransport był nie nakryty , to wiem jak się lepiło nie chciało leciec}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tym dolomitem to nie jest sprawa jasna , A wręcz jest to sprawa dość skomplikowana :)

Ostatnio przeprowadziłem mały eksperyment z dolomitem super zmielonym na kwaśnej glebie i różnicy żadnej nie ma po roślinach.

W moich eksperymentach z odkwaszaniem gleby kwaśnej też dolomity wychodziły bardzo kiepsko.

Wydaje mi się że co kopalnia to zupełnie inny dolomit ( jest wiele rodzai dolomitów) i jeżeli dolomit jest 100% dolomitem to nawet mocny i dobry przemiał nie poprawi jego rozpuszczalności.

Niektóre kopalnie korzystają natomiast z dolomitów zwietrzałych lub wapieni zdolomityzowanych , myślę że skuteczność zależy od stopnia zdolomityzowania.

Nie da się tego tak w prosty sposób ogarnąć bo to wyższa geologia .

W przypadku wapieni skuteczny jest towar przemielony poniżej 120 mikronów.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

to tak krede gdybym chcial zastosowac 2t/ha na zboza zimowe to lepiej pod plug czy na zaorane rozsiac??

a drugie pytanie czy jak zamowie ta krede z mineralu i wysype ja na pryzme kolo pola przykrywajac jakas plandeka to przy mocniejszych wiatrach mi tego wapna nie wywieje skoro jest tak zmielone jak maka? czy moze lepiej troche doplacic i wziac w big bagach?

Edytowano przez qba333

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że w bigach , ta kreda ma konsystencje prawie płynną , w życiu byś jej na pole nie wypompował z beczki . A mączki inaczej luzem nie kupisz jak w beczce.

Pod agregat możesz dać mniejszą ilość (max 1t/ha) np. dwa razy . A pod pług to możesz walić oporowo nawet 3 tony /hektar :) efekt będzie podobny z tym że pod agregat będzie szybszy.

  • Like 1

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

zaspokoiles moja ciekawosc :) no dobra to juz ostanie pytanie :) czy w tych big bagach wytrzyma do wiosny?? chcialem zostawic na jeczmien jary a jak zamowic to caly zestaw A przy dawce 2t/ha na zaorane a pozniej agregat i siew za jakis tydzien to za duzo na raz? Nie chce dac plamy bo szeryf nie jest jakos dobrze nastawiony na sianie wapna pod agregat bo kto tak robi? ;[ wiec musi wszystko byc tak jak powinno zeby sie przekonal :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dając wapno -które jest naprawdę skuteczne- pod agregat , musisz pamiętać żeby nie mieszać terminu wysiewu z wersjami amonowymi nawozów .

Np:

(NH4)SO4 + Ca(OH)2 → CaSO4·2H2O + 2NH3Powoduje to straty amoniaku!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dla tego trzeba spokojnie odczekać z dozowaniem wapna po nawozach amonowych i na odwrót. ale o tym już pisałem wcześniej . Poza tym ci co stosują dobre wapno i co wiedzą jak je zastosować to wiedzą również że na dobrze odkwaszonej glebie potrzeba o połowę mniej nawozów azotowych , więc po wapnowaniu pod agregat skutecznym wapnem nie ma co szaleć z pozostałymi nawozami i lepiej jest ograniczyć dawki nawet o połowę.

Czy mączka wytrzyma do wiosny to zależy jak będzie przechowywana i zależy jaką konstrukcję ma BIG-BAG jeżeli jest to big-bag zamykany to na pewno poleży dłużej , w suchym miejscu może i kilka lat leżeć i nic jej nie będzie , Nie wiem czy w zakładzie Minerał mają bigbagi z wkładkami foliowymi , kiedyś nie mieli, ale mieli bigbagi zamykane . pozdro

Edytowano przez Agronom_kujawy
  • Like 1

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

Dzieki :) to zamowie ta krede najwyzej pod oziminy dam troche na rżysko i koło tony przed agregatem a na jare tylko na rzysko z 2-3t/ha i mysle ze bedzie dobrze. najwyzej na wiosne z 500kg/ha granulowanego sie kupi. rozumiem ze polifoska i ta kreda razem przed agregatem to nie problem?

 

 

i pytanie z innej beczki poniewaz agronom ma pelna skrzynke

chcialem sie podpytac czy jest sens kupowac taki miernik ph jaki podales w jednym z tematow? Wyniki sa w miare miarodajne? czy lepiej sobie nie zawracac glowy i wyslac do stacji badan?

Edytowano przez qba333

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tabela mieszania nawozów

 

Skrzynkę już częściowo opróżniłem .

 

Co do miernika to jest z tym trochę zabawy i trzeba mieć do tego zacięcie bo łatwo się znudzić.

Ja swoją diodę ostatnio strzaskałem mieszając nią w szklance wodę destylowaną z wapnem. :)

Druga dioda kosztuje prawie tyle co miernik. Ale jak ktoś lubi eksperymentować to jest to urządzenie warte swojej ceny , jak najbardziej polecam .

Jak by ktoś chciał skorzystać z moich doświadczeń to bardzo chętnie się podzielę, szczególnie praktyką jak wykonywać takie pomiary żeby było wszystko ok.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elpaw    0

Taka tabela byłaby bardzo przydatna ale coś pion z poziomem nie wszędzie się zgadza...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

To samo zauważyłem że coś z tą tabelą jest chyba nie tak. Jak wezmę np. z lewej wapno węglanowe i od góry polifoska to można mieszać a jak z lewej polifoska a z góry wapno to nie można mieszać :)


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dobre :) nie zauważyłem nawet. Ogólnie w tej tabeli pionowej jest błąd bo wapno węglanowe z polifoską mieszać można .

Poprawił bym to ale w edycji jest tylko zapis html.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli niby wapna z wapnem mieszać nie można ? :)

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2060

agronom, który nawóz wg ciebie jest najlepszy i dlaczego, a który najgorszy:

 

Kreda Agrocarb MMP

CaCO3 77%

CaO 43%

Wilgotnosc 18 %

Gęstość 2.65 g/ml

pH 8,5

Reaktywność 99,9%

 

Kreda AGROCARB MMP jest naturalnym, sypkim produktem bez żadnych udoskonaleń, o podwyższonej zawartości wilgoci ( nawet do 18 %), ale bardzo wysokiej reaktywność

ok. 100zl/t

 

Kreda Agrocarb MP

CaCO3 92%

CaO 52%

Wilgotność 0.5%

Gęstość 2.65 g/ml

pH wodnej suspensji 8.5

Reaktywność 100 %

 

Kreda Agrocarb MP jest wapnem sypkim, osuszonyma ( wilgotność <1%) i pakowana jest w worki 40 kg

ok. 300zl/t

 

Granukal

Parametry chemiczne:

CaCO3 (węglan wapnia) 80 %

CaO (tlenek wapnia) 45,0 %

MgCO3 (węglan magnezu) 5,0 %

MgO (tlenek magnezu) 2,0 %

Suma składników odkwaszających CaO + MgO 47 %

SiO2 (krzemionka) 5 %

H2O (wilgotność) < 10 %

 

Reaktywność chemiczna: 80%

Odczyn pH: 8,5 - 9,5

 

Kreda nawozowa Granukal jest to granulowany nawóz węglanowy, wapniowo-magnezowy powstający ze złoża naturalnej kredy z dodatkiem magnezu. Kreda, jako podstawowy składnik nawozu, jest pochodzenia organicznego, co zapewnia wyjątkowe rozdrobnienie i niespotykaną miękkość w kontakcie z glebą. Wysoka, procentowa, zawartość CaO i MgO w produkcie Granukal, decyduje o dużej sile zobojętniania tego nawozu i gwarantuje doskonałą skuteczność odkwaszania, ponieważ w nawozie obok wapnia pojawia się magnez. Wynika to z faktu, że tlenek magnezu ma o 40% większą siłę zobojętniającą niż tlenek wapnia. W procesie nawożenia roślin, ważną rolę odgrywa magnez, który jest dobrze przyswajany z roztworu glebowego. Optymalne przyswajanie magnezu jest możliwe, dzięki stosowaniu kredy Granukal, która zawiera magnez rozpuszczalny w wodzie, w formie, która łączy się sorpcyjnie z minerałami ilastymi. Forma węglanowa gwarantuje łagodne działanie neutralizujące jony wodorowe w glebie, a co za tym idzie, poprawę własności fizycznych, chemicznych i biologicznych gleby, bez zakłócenia jej naturalnej równowagi

ok. 390zl/t

Edytowano przez nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te wapna omay nie są złe ale też nie są rewelacyjne .

Za to myślę że cena za kredę mielnicką wilgotną ( AGROCARB MMP) jest odpowiednia do jakości, inaczej mówiąc zakup tej kredy to dobry wybór w tej cenie.

Co do granulatu to pod względem granulacji jest to produkt słaby :

-po pierwsze granule są za duże co przełoży się na szybkość rozkładu i szybkość uzyskania efektu .

-po drugie może być problem z wysiewem tego typu granulatu.

-po trzecie parametry nie są najlepsze w relacji do ceny.

Ten granulat nie powinien być droższy niż 250 zł za tonę

 

Z tych trzech najlepszy będzie produkt suszony (Kreda Agrocarb MP ) ale cena trochę odstrasza :o . ( za 160zł można kupić o wiele lepszą suchą moczkę np. z "Minerału" czy fast z Nordkalku )

Więc najbardziej rozsądny wydaje się być zakup wapna surowego tego producenta czyli Kredy Mielnickiej ( Kreda Agrocarb MMP)

Edytowano przez Agronom_kujawy
  • Like 1

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2060

wielkie dzięki za odpowiedź <piwo> twoje zdrowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

co sądzicie o granulatach Ekograncali z Vincal:

- wersja activ 40% CaO i 5-15% substancji organicznej z węgla brunatnego (w tym kwasy huminowe) 370zł/t,

- wersja merc 45% CaO, 1,5% MgO 400zł/t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem, nawet dr Google o tym nie słyszał .

Skąd to wyczasłeś kolego ?

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

chyba w sierpniowym TopAgrar była ich reklama tudzież artykuł sponsorowany o "wapnie z jeziora"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj