AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

polecam ten phmetr ma możliwość kalibracji , pomiary wykonuje się w roztworze wody dejonizowanej i demineralizowanej dostępnej np, na stacji paliw.

 

Co do EKOWAP to nie widziałem tego granulatu, to chyba jakaś nowość .

Jeżeli produkt jest należycie rozdrobniony i zgranulowany to powinien być dobry, a czy jest najlepszy w europie albo na świecie to czas pokaże :)

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

stosowałem , ale nie polecam ,lepsze są tynki cementowo-wapienne , ostatnio się już odchodzi od gipsówek . ;)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim0n    27

Witam, kolego Agronom_kujawy, prosił bym o radę bo zamierzam tak jak piszesz stosować wapno kredowe granulowane Granukal z omya w systemie co rocznym ze względu na rozłożenie kosztów wapnowania itp.

I tu moje pytanie, mam nowe pole 10 ha w zeszłym roku na szybkiego zasiałem żyto, teraz zrobiłem badanie gleby i ph wyszło mi 4,52 planuję zasiać jęczmień ozimy, przy optymalnym ph powinienem chyba zastosować 600 kg wapna granulowanego przedsiewnie razem z Polifoską 6, tylko czy ze względu na niskie ph nie zwiększyć dawki wapna do 1000kg i czy tej dawki nie podzielić na 2 (przedsiewną i wiosenną). Kolejną uprawą będzie rzepak. Klasa gleby IV a-b, lekka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Granukal ze względu na dużą frakcję i dodawane lepiszcze nie jest zbyt reaktywny więc bez obaw możesz sypnąć tonę jednorazowo .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim0n    27

Dzięki, ale jak to jest jeszcze z tym ph czy takie nieduże dawki po 600-400 kg wapna kredowego stopniowo będą podnosiły mi ph gleby czy tylko zaspokoją zapotrzebowanie danej uprawy na wapń.

Może na przykładzie tego mojego planowanego jęczmienia ozimego, teraz mam ph gleby 4,52, przedsiewnie zastosuję Granukal w dawce 600 kg plus polifoska6 200kg, na wiosnę azot w formie saletrzaku razem z 400kg wapna. To jakiego ph mógł bym się spodziewać po zbiorze jęczmienia, przed siewem rzepaku? Chciał bym przynajmniej uzyskać 5, następnie pod rzepak też zastosować 600 kg wapna.

I czy dzielenie dawki wapna jest sensowne, wcześniej pisałeś że wapno kredowe jest wysoko reaktywne i dobrze przemieszcza się w profilu glebowym to z tego wychodzi że pogłówne stosowanie też ma sens, zwłaszcza na glebie o tak niskim ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

Masz możliwość to rozsiej wapno przed siewem jęczmienia. Nie łączy się wapnowania z nawożeniem ( uwstecznianie fosforu i utlenianie azotu).


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

Najlepsza pora na wapnowanie jest przed uprawami ścierniska zaraz po żniwach.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim0n    27

Mariusz_T tak jeśli stosujesz zwykłe wapno pyliste w dużej dawce, ja piszę o wapnie granulowanym stosowanym przedsiewnie tak jak nawóz wieloskładnikowy (jeśli dobrze zrozumiałem posty agronoma)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

Ale to nie znaczy, że nie można zastosować go na ściernisko. Do siewów będzie miał trochę czasu na zadziałanie.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim0n    27

Nie no tak na ścierń można ale wtedy musiał bym dużo zwiększyć dawkę bo do przemieszania będę miał glebę na głębokości orki (20-25 cm) i z późniejszymi opadami nawóz pójdzie głębiej a przedsiewnie wymieszam z 10-15 cm gleby czyli tak jak głęboko sięgają młode rośliny, z upływem czasu i wzrostu korzeni przemieszcza się głębiej no i wspomogę wiosna kolejną dawka na wierzch.

Wyjdzie mi z tego że wierzchnia warstwa gleby będzie lepiej odkwaszona, następnie przy orce pod rzepak wyciągnę bardziej kwaśną glebę na wierzch i potraktuje tak samo wapnem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

Najlepsze efekty osiągniesz jeżeli odkwaszona jest cała warstwa uprawna a nie tylko 10 cm. Takie moje zdanie.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim0n    27

Nowy81 - ta cena to za 500 kg to raczej żadnej rewelacji nie ma.

 

MariuszT - nie no tak najlepiej odkwasić całą warstwę orną za jednym zamachem ale ja kombinuje wersję oszczędną ale dochodzę do wniosku że chyba nie warto oszczędzać i kombinować. Wyjdzie na te że kupię rozsiewacz do wapna RCW lub piast i tak jak piszesz posieje przed podorywką, na początek mało bo po 2 tony na ha wapna pylistego, bo to w granulkach niby fajne bo łatwo rozsiejesz z big-bagów ale drogo wychodzi cały interes.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

2 tony pylistego dają już zadowalające efekty, poprawa będzie widoczna. Zawsze możesz w przyszłym roku lub za dwa lata jeszcze jedną dawkę wysiać.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

za krede z trebaczewa powiedzieli mi 110zl+ vat luzem a w big bagach 130+vat plus koszty transportu. pytanie czy lepiej ta krede w ilosci 2t/ha wysiac przed orka czy przed siewem wymieszac?? Nigdy kredy nie sialem ale domyslam sie ze nie rozni sie wiele od takiej pastewnej jesli chodzi i granulacje??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ta kreda z Trębaczewa jest dosłownie jak mąka. Co ma być uprawiane na tym polu i jakie nawożenie, bo to ma duże znaczenie przy podjęciu decyzji czy pod agregat czy przed orką. Ja pod QQ siałem tą kredę pod agregat. W zasadzie QQ siana bezorkowo, tu pod zdjęciem masz opis co i jak zrobiłem http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/434919-kukurydza/ . Zwróć uwagę na to że wysiałem kredę, wymieszałem a za 2 tyg siałem fosforan amonu. Co jest nie jest dobrą praktyką według teorii. Jak do tej pory nie zauważyłem skutków ubocznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Najlepiej pod talerzówke czy gruber i wymieszać przy okazji robienia uprawki pożniwnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

a jak ze skladowaniem takiej kredy na pryzmie na polu? a uprawiane maja byc zboza zimowe a na jednym kawalku jeczmien jary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Luzem to raczej jej nie przechowasz na polu. Po wysypaniu z wywrotki rozpłynie się jak woda. Ja miałem w workach BIGBag, gdy woziłem ją RCW na nierównościach pływała po nim jak woda i wypadała. Jeśli pod jęczmień, to wysiał bym ją jak najwcześniej na ściernisko, następnie wymieszał agregatem na głębokość 10 cm i dopiero orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wygląda rozmaicie :P Nie mam pojęcia czym to jest spowodowane ale miejscami a raczej pasami albo i połowami pola (pół pola tak pół inaczej) dużo roślin przewyższa maskę John D 6630 a w innych miejscach za ledwie do kolan. Mam pewne przypuszczenia, pierwsze to ,,spitolony,, siew. Usługodawca siał od 4 rano po ludziach a u mnie na tych kawałkach gdzie występuje pasowe zróżnicowanie siał godz. 21.00 - 1.00 był wycieńczony, a nawóz który sypaliśmy do podsiewacza był troszeczkę skawalony, zdarzały się takie grudki jak piłka ping pong. Więc nierówno mógł dać nawozu fosforan amonu. Założenie byłoby podsiewaczem dać go 150 kg/ha. Było działek 6 wszystkie długie i o podobnej powierzchni mieszczącej się w przedziale 1-2,6 ha. Prawdopodobnie zasiał pół pola, patrzy coś dużo zostaje nawozu to siup rozkręcamy. I efekt jest jaki jest. Sądzę tak ponieważ na jednej działce ostatniej, dojechał do końca siejąc i wtedy teoretycznie skończył u mnie usługę ale wrócić do drogi musiał, więc wracając zasiał od miedzy na kupę, QQ od samego początku się tam wyróżniała była o drugie tyle większa niż obok. Poniekąd rosło tam drugie tyle roślin więcej niż obok ale i nawozu było tam drugie tyle więcej niż obok.

 

Drugie podejrzenie pada na siew kredy. QQ jest duża od strony tej miedzy w której stronę wiał wiatr podczas wysiewu wapna. Co prawda działki są wąskie bo mieszczą się w przedziale 15 - 40m ale chyba jest niemożliwym by rządek QQ powiedzmy z 60 centymetrowej nagle przechodził w 120 cm i później już stopniowo 130 cm, 140 cm i aż tak do 2m aż do samej miedzy.

 

Deszcz pada ale jak przeleci może pojadę na pola i porobię zdjęć. Chociaż z tym zróżnicowaniem QQ z tego co zauważyłem to od wschodu do zachodu przez całą Polskę jest to samo. Rosną kępy ładne duże dorodne a dosłownie obok są źdźbła ledwo nad ziemią wystające. Tylko że u mnie jest to pasami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No własnie interesuje mnie to z punktu widzenia wapnowania, kreda z minerału jest bardzo skuteczna , więc jak dałeś ją pod agregat a potem szybko fosforan amonu to mogło dojść do konfliktu ale wtedy było by na odwrót niż jak napisałeś , tam gdzie dał mniej fosforanu tam powinno być lepiej. Więc raczej się nie pogryzły te dwa nawozy. Natomiast na zdjęciach widać QQ które ma fioletowy korzeń ale liście blade co nie jest na pewno oznaką zakwaszenia, na zakwaszonej glebie QQ jest cała fioletowa razem z liśćmi i często wypada , Wygląda raczej na to że poklasowanie ( nie tylko u ciebie jest ten problem) nie wynika w tym przypadku bezpośrednio z stanu zakwaszenia ani wapnowania. Myślę że trzeba jeszcze poczekać i obserwować jak będzie wyglądać kolba , jeżeli będzie problem z wykształceniem to będzie to oznaczało braki fosforu ( czyli jednak wapnowanie z fosforanem amonu się pogryzło) . A nawoziłeś obornik lub gnojowicę na to pole ?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj