AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

milanreal1    319

Każde wapno garnulowane które jest prawdziwym wapnem. Będzie drogo, taniej wyjdzie kupić wapno pyliste i nająć kogoś do rozwiezienia.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to niestety prawda, wapno granulowane kredowe wychodzi taniej niż wapno pyliste bo stosuje się go około 500kg i efekt odkwaszania jest 100% . w tym roku zrobiłem test i zbadałem glebę przed i po własnym przyrządem . Wapnowane było wapnem granulowanym kredowym( pogłównie pszenica jara) na początku kwietnia , pH było na poziomie 5,3 teraz pH teraz wszędzie 6,5 -7,0 Więc teoria teorią a praktyka praktyką .

Przy tym nie twierdzę że teoretycznie ta sama dawka kredy pylistej nie odkwasiła by gleby ale w praktyce kreda pylista jeżeli jest sucha to rozsianie tony powoduje że połowa idzie z wiatrem , jeżeli jest mokra to powoduje nierówny wysiew i zbrylenie i w jednym miejscu odkwasi a w innym nie odkwasi dla tego nie można wysiać kredy niegranulowanej w małej dawce i uzyskać efektu takiego jak daje granulat .

Z mojego doświadczenia wynika że aby uzyskać ten sam efekt trzeba by wysiać 4 razy więcej towaru pylistego niż granulatu i dobrze wymieszać glebę.

Nie wspominam już o innych "pseudo wapnach" które dobrze i równomiernie się sieją bo w ogóle nie są zmielone a ich frakcja dochodzi do 0,5cm rozsiewanie takiego wapna to czysty imbecylizm.

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Przyłącze się do pytania kolegi bo nie mam czym wysiać wapna pylistego, i w okolicy niestety nie ma gdzie nająć. A sądząc po ostatniej wypowiedzi agronoma wysianie wapna granulowanego ma sens (do tej pory wszyscy mówili że to kompletnie mija się z celem), ewentualnie zdradź agronom jakie Ty bys polecił wapno granulowane do wysiania na ściernie pod rzepak i zboża. aktualnie ph mam 4,8-5,1


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

szacowny kolego.

We wcześniejszych postach znalazł byś całą listę producentów granulatów których polecam, ale wiem że nikomu się nie chce czytać więc powtórzę :

- Byle jaki producent byleby wapno było granulatem kredy , wtedy nie ma problemu ze zmieleniem , bo kreda jest bezpostaciowa .

- Zorientuj się jakiego producenta wapno masz u siebie i jaki koszt za tonę , ważne żeby nie był to dolomit ( z magnezem) i żeby granulki były nie dużych rozmiarów, im drobniejsze tym lepiej .

- Granulatu nie wolno stosować tak samo jak zwykłego wapna , czyli pod orkę, po trzeba było by go dać o wiele więcej.

- Granulat stosuje się przedsiewnie pod agregat podobnie jak inne nawozy .

 

To tyle w temacie, jak chcesz wysiać wapno pod orkę to nie granulat tylko pyliste , dawkę trzeba obliczyć wg potrzeb wapnowania i pH . tu masz kalkulator do obliczania dawki


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek1996    4

Chciałbym się spytać jeżeli posiadam wapno granulowane 30% CaO i 20% MgO czy jest to dolomit ? I czy w ogóle opłaca się to stosować na pole przed siewem lub jakkolwiek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co to za granulat ? Nie jest to przypadkiem drobny kamyczek ?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek1996    4

Dokładnie to jest tak : wapno czarne jest pyliste , mielone i ma zawartość 38% MgO i 23% CaO a drugie jest białe granulowane i ma 30% CaO i 20% MgO. Czarne jest bodajze tlenkowe a biale weglanowe . Kamyczków mi to nie przypomina bardziej takie piaskowe sie wydaje. Kupowane w workach 25kg od niepewnego dostawcy powiem szczerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie ma producenta na opakowaniu to nie jest to żaden granulat , taki piasek w kopalni kosztuje około 30zł tona a tobie za ile chcą go wcisnąć ? W cenie granulatu?

Z pewnością jest to bardzo niepewne źródło jeżeli wapno jest białe to na pewno nie zawiera więcej magnezu niż 5% . Moim zdaniem to oszuści i cwaniaki. Jak chcesz zaoszczędzić kupując od takiego obwoźnego handlarza to na pewno w rezultacie dopłacisz i to sporo . :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek1996    4

Jest to królestwo minerałów , wapno białe granulowane od 0 do 4mm. A te drugie też królestwo minerałów a nazwa to turbo mag. Worki są chyba 40kg, ale wydaja sie małe.

 

PS Wapno czarne jest palone , wygląda bardziej jak bardzo ciemny brązowy piasek, gdzieniegdzie widać błyszczące kryształki . Biały natomiast jest biały, troszke jest też takiego złotego. Są to takie płatki podłużne, są drobnawe ale nie tak jak te czarne wapno.

Edytowano przez jarek1996

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak , czyli producent z Raciszyna :)

Tam jest zagłębie drobnych producentów tego typu nawozów, niestety żaden nawóz nie ma zezwolenia ani nie spełnia wymogów dla wapna wg. ustawy.

Nie ma też żadnych potrzebnych badań, a wszystkie parametry są wyssane z palca.

Nie dość że sprzedają to bez zezwolenia to jeszcze nie wystawiają żadnych dowodów sprzedaży typu faktura czy paragon.

A kupowanie od nich na fakturę tez jest ryzykowne bo kto wie czy niedługo nie będą ciągać po sądach , już tam się nieźle za nich wzięli ostatnio.

Ogólnie jawny kryminał .

Lepiej omijać takich z daleka.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek1996    4

Ok, już mniej więcej wiem na czym stoję, ale jeśli jeszcze mógłbyś powiedzieć mi jeżeli posiadam ten nawóz ( dużo tego nie jest, ale zawsze coś ) to kiedy i pod co to stosować ? Nie wysiać szkoda a może zawsze coś by pomogło, jeśli oczywiście nie pogorszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo112    0

A co powiedzie o nawozie wapniowym Luboplon? Ludzie zachwalają pod niebiosa, a cena to ok 500zł/t, więc zastanawiałem się nad sensem stosowania tego nawozu. Bo pylistego nie ma jak siać, a z granulatem wiadomo lepiej idzie.

Pozdrawiam, pablo112.

Edytowano przez pablo112

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15368

Dziś byłem na polu gdzie na próbę na kawałek pola dałem wapno kredowe granulowane pogłównie na jęczmień ozimy wczesną wiosną i tam gdzie dane jest kolosalna różnica w zbożu i kłosach. Więc dolomit który dawałem wcześniej to strata pieniędzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, już mniej więcej wiem na czym stoję, ale jeśli jeszcze mógłbyś powiedzieć mi jeżeli posiadam ten nawóz ( dużo tego nie jest, ale zawsze coś ) to kiedy i pod co to stosować ? Nie wysiać szkoda a może zawsze coś by pomogło, jeśli oczywiście nie pogorszy.

 

Ciężko powiedzieć ale jak to jest tlenkowe to bezpieczniej i lepiej dac pod orkę. Jak węglanowe to pod agregat.

Ale najlepiej jak byś zapytał producenta :)

 

 

 

A co powiedzie o nawozie wapniowym Luboplon? Ludzie zachwalają pod niebiosa, a cena to ok 500zł/t, więc zastanawiałem się nad sensem stosowania tego nawozu. Bo pylistego nie ma jak siać, a z granulatem wiadomo lepiej idzie.

Pozdrawiam, pablo112.

To to samo co wap-mag z siarkopolu tarnobrzeg.

Szkoda na to kasy .

Zajrzyj do wątku o wapnowaniu pola tam opisałem jakim to dobrym nawozem do odkwaszania gleby jest wap-mag. ;)

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie każdy się nadaje,

musi być dość drobny i mocno reaktywny, inaczej będzie się rozkładał zbyt długo i efekt będzie marny


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rol1    0

mam propzycje zakupu wapna granulowanego węglanowego o składzie

caco3 83%

mgco3 5%

woda 9%

sio2 1,5%

fe2o3 0,2%

tlenek wapnia ekwiwalent 50%

 

cena to 390 netto

pytanie m.in do Agronom kujawy co tym sądzicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
nie każdy się nadaje,

musi być dość drobny i mocno reaktywny, inaczej będzie się rozkładał zbyt długo i efekt będzie marny

podpytam jeżeli pozwolisz.

Z racji braku własnego RCW chodzi mi po głowie wysianie wapna po wchodach roślin. Po prostu jest więcej czasu po siewach.

Praktycznie siew wyszedłby po jesiennych wschodach ale przed zimą ostatecznie wiosną a wymieszanie z glebą po zbiorach przyszłego roku. Do obsiania niewiele bo to co dokupione czyli 10ha. Poleciłbyś coś?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam propzycje zakupu wapna granulowanego węglanowego o składzie

caco3 83%

mgco3 5%

woda 9%

sio2 1,5%

fe2o3 0,2%

tlenek wapnia ekwiwalent 50%

 

cena to 390 netto

pytanie m.in do Agronom kujawy co tym sądzicie

 

Jaki to producent ? Masz zamiar to od razu wysiać czy chcesz przechowywać dłużej ?

 

Jeżeli pogłównie to wapno pyliste i tlenkowe odpada, pozostaje granulat. Jak wiesz ja jestem zwolennikiem granulatu, a jeżeli wysiejesz go tak jak piszesz to powinieneś uzyskać najlepszy efekt.

Granulat najlepiej producentów : Polcalc, kzk, omg , pollux, kreda z dwikóz, lub niemieckie z Rugii. Za te granulaty mogę ręczyć że działają szybko i efektownie a dodatkowo są w jednej mniej więcej cenie .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rol1    0

Jaki to producent ? Masz zamiar to od razu wysiać czy chcesz przechowywać dłużej ?

 

Jeżeli pogłównie to wapno pyliste i tlenkowe odpada, pozostaje granulat. Jak wiesz ja jestem zwolennikiem granulatu, a jeżeli wysiejesz go tak jak piszesz to powinieneś uzyskać najlepszy efekt.

Granulat najlepiej producentów : Polcalc, kzk, omg , pollux, kreda z dwikóz, lub niemieckie z Rugii. Za te granulaty mogę ręczyć że działają szybko i efektownie a dodatkowo są w jednej mniej więcej cenie .

 

Witam wszystkich i Agronoma Kujawy.

Producent wapna ganulowanego :

KREIDWERK RUGEN GMBH

 

Druga propozycja dla mnie to:

wapno granulowane węglanowe kredowe CACO3 98% reaktywnosc 97%( wg producenta EKO WAP str www. ponoć najlepszy towar w europie za ok 370 netto tona

zawiera tylko 0.5 procent wody

wapno zamierzam wysiac pod agregat ok 700 -800kg

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilczw    1

Witam Agronom możesz doradzić jaki miernik do ph gleby wybrać a może powiesz jaki sam posiadasz bo jestem zainteresowany kupnem takiego przyrządu a nie chcę kupić jakiegoś badziewa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj