AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

kissmy...    67

na jednym stanowisku odczynu jeszcze nie znam (ale raczej jest bardzo niski) na pozostałych >5,5

nie mogę wypracować żadnego rozwiązania, nie mam pomysłu na jednoczesną aplikacje polidapu i wapna w kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tojestmoje    0

Witam,

 

mam info dla Agronoma. Jesli chodzi o Grade IV ekstra to rzeczywiscie jest produkowane w Vereinigte Kreidewerke Dammann ( sa dwa zaklady Soehlde i Laegerdorf), choc nazwa wląsna tego produktu nie wystepuje w Niemczech, wystepuje za to w Polsce. Nie jest to natomiast kreda nawozowa, nikt jeszcze nie widzial ( i pewnie nie zobaczy) polskiego certyfikatu, choc firma sprowadzajaca do Polski i majaca tu siedzibe OMYA ( zreszta udzialowiec VKD) pokazuje tzw. karte produktu ( ale nie certufikat! ) , która pisze...sama i ogłasza wszem i wobec , ze to kreda nawozowa. Otóz jest to granulowany weglan wapnia a nie kreda nawozowa. Jesli chcesz to sprawdzic, po prostu popros ich o polski certyfikat. Import kwitnie w tysiacach ton a certyfikatu jak nie bylo tak nie ma. Brakuje słów na taka działalnosc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem tego w ręku to nie powiem co to jest warte , ale docierają do mnie sprzeczne informację , raz to samo wapno ma super kartę produktu innym razem dane są dużo słabsze.

Mój nos wyczuwa tu jakiś szwindel ;)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15368

Po małych testach na polu wapna kredan z Huszlewa, stwierdzam że się łatwo rozkłada. Posypałem pogłównie po jęczmieniu ozimym i po dwóch deszczach po granulkach ani śladu, jedynie jak była jakaś wielka to została biała plamka na ziemi. Na efekt działania poczekam do żniw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szu15000    231

Agronom - działka 8Ha pH 3.5-5 co polecasz, w jakich dawkach żeby jak najszybciej i najtaniej podnieść pH do 6-7 ? ( poleć jakąś firme ja z woj. Lubuskiego granica Dolnosląskiego i Wielkopolskiego) Z góry wielkie dzieki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Cześć,wiecie może jaka jest cena wapna tlenkowego 60%(na dolnym śląsku)???

W Wojcieszowie jakieś 200 zł plus transport. Poszukaj na Allegro goście z Świrzawy to taniej przywiezie.On wozi spod też Opola, a jak potrzebujesz nr tel to wyślij mi wiadomość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agronom - działka 8Ha pH 3.5-5 co polecasz, w jakich dawkach żeby jak najszybciej i najtaniej podnieść pH do 6-7 ? ( poleć jakąś firme ja z woj. Lubuskiego granica Dolnosląskiego i Wielkopolskiego) Z góry wielkie dzieki ;)

 

Najtaniej i najszybciej podniesiesz jakimś wapnem pylistym np z Minerał Trębaczew , Lhoistu lub z Nordkalku fast , ale najskuteczniej takie wapno wysiewać pożniwnie w dużej dawce i glebę wymieszać ( w zależności od jakości gleby)

A na tym pH 3,5 to w ogóle coś rośnie ?

Jak chcesz poratować plon to tylko wapno granulowane wtedy dawka na takie kwaśne ziemie około 0,8- 1t pogłównie to jest koszt około 500zł ha.

W dolnośląskim czy Wielkopolsce można nabyć takie wapno np z Niemiec od pośrednika lub jakieś Polskie od producenta wapno granulowane kredowe np polcalc jest bardzo dobre .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

A w lodzkim okolice piotrkowa tryb. w jakiej kopalni najlepiej zaopatrzyc sie w wapno??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szu15000    231

Agronom w tamtym roku zyto 4-4.5tony z Ha sypalo to nie az tak źle chyba, ja po żniwach chce sypać do wezme jakies z nordkal ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A w lodzkim okolice piotrkowa tryb. w jakiej kopalni najlepiej zaopatrzyc sie w wapno??

najlepiej w minerał trębaczew lub w nordkalk okolice sulejowa

 

Agronom w tamtym roku zyto 4-4.5tony z Ha sypalo to nie az tak źle chyba, ja po żniwach chce sypać do wezme jakies z nordkal ;)

no niby nieźle , na żyto może być kwaśna gleba w granicach 4,0 więc zakładając błąd pomiarowy 0,5-może być tak że pH pod żyto masz optymalne .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szu15000    231

Agonom a powiedz mi czy warto zamiast np 300kg saletry sypnąć 180-200 i za te zaoszczędzone pieniądze sypnąć wapno na te pole o pH 3.5-5 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć czy warto z punktu widzenia samej ekonomii , teoretycznie przy tak niskim pH to opłacalność upraw znacznie spada , ale czy w twoim przypadku bilans będzie korzystny to okaże się po żniwach. Jeżeli będzie tam uprawiane żyto to może nie być sensu bo różnice w plonie mogą być niewielkie. Tak czy owak warto taką glebę odkwasić bo pH na tak niskim poziomie zawsze negatywnie wpływa na glebę. Najlepiej zrobić test i porównać na jednej działce dać saletrę w 100% dawki a wapna nie dawać a na drugiej działce dać wapno a nie dawać saletry albo saletry dać minimalnie wynik obserwacji da ci na pewno odpowiedź i wtedy podzielisz się nią z nami :) Bo żaden mądry nie powie ci że wie na sto procent jaki będzie efekt takiego doświadczenia przed jego przeprowadzeniem, czasem można się zdziwić bo teoria odbiega od praktyki.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To wapno z Dalglety nie jest zbyt dobre chociaż mogło by być, bo surowiec jest dobry tylko przemielenie słabe, połowa tego wapna jest powyżej 0,5mm co rozkładać się będzie ze sto lat.

Innymi słowy zakupując 1 tonę takiego produktu mamy to samo jakby kupić ze 200kg mączki wapiennej .

Czyli realny koszt jednej tony działającego wapna wyjdzie około 400zł .

Co do OMAYA wapna granulowanego to na pewno jest to dobry produkt i efektywny ale w tej cenie można nabyć taniej i nieco lepsze. Wszystko uzależnione w zasadzie od kosztu z transportem.

pozdrawiam

  • Like 1

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
honker    2

A co sądzisz o kredzie jeziornej z Bełchatowa do szybkiego odkwaszenia gleby.


linux, don't be afraid penguin!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na pewno warto wypróbować, ale żeby żeby był porządny efekt to trzeba tego sporo bo parametry ma słabe .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj