AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

tu chodzi o reaktywność - kreda ma na poziomi 90-kilku % - szybko się rozpuszcza i szybko działa, stosując odpowiednia dawke co rok zapobiegamy wymywaniu Ca w głąb profilu glebowego - stosując raz na 4 lata w tonach straty są większe. myślę że jebnak glebę na początek trzeba doprowadzić do odpowiedniego ph - nastepnie stosować dawki roczne + uzupełnienie Mg

 

 

Myślę, że jest jakaś część prawdy w tym co piszesz p tym wymywaniu.

Czekamy jednak na odpowiedź "eksperymentatora" (bo przecież nie eksperta) i uzytkownika @new1 jakim cudem 500kg granulatu działa lepiej niż 500 pylistego skoro skład chemiczny jest ten sam i różnią się tylko formą fizyczną.

 

Bajki o stosowaniu granulatu pogłównie proszę od razu sobie darować.

 

@new1 jaka różnica w ph na tych polach?

Edytowano przez paktofonikas1987

sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

paktofonikas krede granulowaną mozna stosowac pogłównie (szybko działa) i nie poparzy roslin - forma pylista zostanie na liściach i d*pa

reaktywność jest wazna w tym przypadku - zgadzasz się? B)

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

Jeżeli zbiedniejesz od zakupienia 1 tony wapna granulowanego to przykro mi ale sie nie dowiesz , ja zakupiłem 14 ton i też nie zbiednieje .

 

 

paktofonikas1987 dla Ciebie ekstra zbadam to Ph warunek tylko taki że zrobię to jak pociepleje bo możesz mi zarzucić że badania są z jesieni a tamtych nie pamiętam bo mam 50 ha w milionie kawałków...

Edytowano przez New1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zresztą nawet coroczne stosowanie w dawce 0,5t kredy co daje ok 250kg CaO nie pozostawi na pH na podobnym poziomie.

W przypadku kukurydzy na ziarno samo nawożenie będzie wymagało ok 300 kg CaO, wypłukane może zostać w przeliczeniu na CaO ok 80 kg, a jeszcze trzeba do tego dodać pobranie z plonem i inne czynniki to może wyjść nawet 500kg CaO.

 

Jeżeli na każdy ha mam corocznie dawać 0,5t wapna granulowanego to w 4 latach to będzie koszt 1000zł. Jak kupie wapno pyliste to mogę go dać nawet 10t a i tak wyjdzie taniej od granulowanego. A że działanie jednego i drugiego w takiej samej dawce będzie podobnie to odpowiedz chyba łatwa co jest tańsze.

 

A zresztą zauważyłem że nasz "ekspert" powoli zaczyna zmieniać zdanie. Jeszcze na początku twierdził że dolomit do niczego się nie nadaje a teraz już twierdzi że jest dobry o ile jest dobrze zmielony :P Niebawem się okaże że każde wapno jest dobre :D Pamiętam już na forum mieliśmy jednego co chwalił cud bakteryjne preparaty po czym się okazało że je sprzedaje i robi im reklamę :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

paktofonikas krede granulowaną mozna stosowac pogłównie (szybko działa) i nie poparzy roslin - forma pylista zostanie na liściach i d*pa

reaktywność jest wazna w tym przypadku - zgadzasz się? B)

 

 

W jakiejś publikacji czytałem, że wapno nie wnika w głąb profilu glebowego i trzeba je zmieszać z glebą. Być może kredy posiada inne właściwości. Nie jestem ekspertem od chemii rolnej, wogóle od chemii więc nie upieram się przy tym. Skoro są badania potwierdzające że kreda bez wymieszania z glebą może odkwaszać glebę, to ja przyjmuje to do wiadomości. Pozdrawiam


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

suma smuarum chyba najwżniejsze jest rozdrobnienie stosowanego nawozu wapnowego ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat się z 'ekspertem" zgodzę. Im drobniej zmielone tym powinno szybciej działać.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

mam jedno stanowisko z rzepakiem (jeszcze nie przebadane) i się zastanawiam czy rzucić na śnieg standard cal z nordkalka (0,5-1t) czy rozrzucić granulat (którego jeszcze nie zakupiłem), gdy zejdzie śnieg, rozmawiałem z kilkoma doradcami i opinie są podzielone, tzn główne obawy dotyczą osadzenia się wapna na roślinach, ale może odważę się na eksperyment i podzielę działkę na dwie części

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy

Ciągle i do znudzenia powtarzacie zarzuty że czymś handluje .

Proszę przejrzeć wszystkie moje wcześniejsze posty i dopiero to ocenić.

Wielokrotnie polecam ludziom wapno pyliste, szczególnie w temacie "wapnowanie pól" , w tym temacie który dotyczy wapna granulowanego staram się być konsekwentny i doradzać jako ekspert na temat granulatu właśnie .

Tu zacytuje jeden z moich postów wcześniejszych:

 

W stosowaniu granulatu istotna jest tak naprawdę metoda .

Stosowanie wapna granulowanego jak zwykłego wapna jest nieopłacalne i bezsensowne. Wapno granulowane jest ekonomiczne, efektywne i wygodne tylko w przypadku traktowania go podobnie jak inne nawozy granulowane.

 

oraz :

 

Wapno tlenkowe zaleca się wysiewać pożniwnie gdy humus jest mokry .Nie należy przekraczać dawek 1,5 tony na ha ( takie zalecenia producentów) w ciągu jednego roku. Gleba musi być przynajmniej III klasa. Na słabsze gleby nie należy stosować tlenków.

 

Wapno węglanowe kredowe pyliste stosuje się w dawkach uderzeniowych- czteroletnich wtedy dawkę trzeba obliczyć na podstawie kilku parametrów. Ogólnie od 2 do 15 ton na ha imocno wymieszać z glebą

 

Wapno granulowane kredowe stosuje się na powierzchnie gleby w małych corocznych dawkach tak jak to się robi z innymi nawozami granulowanymi. Nie należy mieszać gleby -granulki same się rozłożą i przesączą do systemów korzeniowych i koloidu glebowego.

 

Już chyba bardziej obiektywny i uczciwy być nie mogę.

Na wszystkie wasze pytania to w zasadzie już odpowiedziałem we wcześniejszych postach.

Teraz od was zależy czy sami zrobicie sobie "eksperyment"( przez jeden rok a nie przez lata.)

Koszt eksperymentu na 1ha 250-500zł ( w zależności od dawki)

W przypadku chęci przeprowadzenia takiego testu chętnie pomogę i wyjaśnię metodę np na privie.

Bo tu już nie mam zamiaru się powtarzać , wszystko co miałem do powiedzenia powiedziałem i jest w tym temacie.

pozdrawiam

 

New1 zamilcz niekompromituj się, czytaj ze zrozumieniem. Porównuj masę nie objętość czy granulację. Tona wapna luzem i tona wapna granulowanego to to samo i zawiera tyle samo tlenku wapnia.

 

-- połączono posty --

 

Kolego

polecam ci jednak zapoznać się z moimi wcześniejszymi postami.

Marmur też zawiera tyle samo tlenku wapna co kreda . ( ma ten sam wzór chemiczny CaCO3)

a mimo to nie jest to substancja posiadająca zdolność odkwaszania.

Wyjaśnisz nam dla czego tak jest?

 

 

Mała podpowiedź: węgiel i diament też ma ten sam wzór chemiczny , podobnie jak kreda i marmur

Edytowano przez Marcin91

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Agronom albo jesteś debilem albo udajesz idiotę by zaczepiać innych użytkowników napisałem o tym samym rodzaju wapnia różnica polega jedynie na tym że jedno jest w formie pylistej a drugie zostało zgranulowane, z tej samej kopalni z tego samego złoża. Np wapniak koszelowski możesz kupić luzem w formie pylistej lub zgranulowany.

Tona do tony czym się różni?

Prościej się już nie da tłumaczyć chyba że łopatą to zapraszam na podwórko.

Zresztą szkoda klawiatury więc odpier.... się

 

Przesadziłeś, +10%

Edytowano przez milanreal1
obrażanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

agronom nie rób z innych nie potrafiących logicznie myślących ludzi i nie porównuj dwóch rodzajów wapna bo uwłaczasz tym innym. prościej zadać pytania się nie da jak uczynił West oczekiwana odpowiedz również prosta

nie interesuje mnie kto czym i czy w ogóle handluje

Edytowano przez mirek37

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Dajcie spokój chłopakowi. Pewnie pisze pracę na temat wapnowania i prowadzący pewnie trochę go "wpuścił", by zaczął myśleć :) . Swoją drogą to świństwo narażać kogoś na koszty robiąc sobie doświadczenia. Każdy ma sumienie albo nie ma go wcale... .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeżeli zbiedniejesz od zakupienia 1 tony wapna granulowanego to przykro mi ale sie nie dowiesz , ja zakupiłem 14 ton i też nie zbiednieje .

 

 

Idąc tym tropem myślenia, można by napisać, że nigdy się nie dowiesz co zrobi z banknotem 200 zł, przymarketowy żebrak odwożący wózek w zamian za monetę.

Więc proponuję Ci odwieżć wózek samemu, a jemu wręczyc gotowkę , Ja nie dam złamanego grosza , i wcale mi nie bedzie przykro .. A wiesz czemu? Bo ja wiem co z tym zrobi .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agronom albo jesteś debilem albo udajesz idiotę by zaczepiać innych użytkowników napisałem o tym samym rodzaju wapnia różnica polega jedynie na tym że jedno jest w formie pylistej a drugie zostało zgranulowane, z tej samej kopalni z tego samego złoża. Np wapniak koszelowski możesz kupić luzem w formie pylistej lub zgranulowany.

Tona do tony czym się różni?

Prościej się już nie da tłumaczyć chyba że łopatą to zapraszam na podwórko.

Zresztą szkoda klawiatury więc odpier.... się

 

Człowiek z wilkiej-polski a taki poziom .

smutne

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

paktofonikas krede granulowaną mozna stosowac pogłównie (szybko działa) i nie poparzy roslin - forma pylista zostanie na liściach i d*pa

reaktywność jest wazna w tym przypadku - zgadzasz się? B)

 

Nie powtarzaj bzdur - nie ma takiego parametru jak reaktywność wapna jesli chodzi o wapno węglanowe. Reaktywność dotyczy tylko tlenku wapna.

Węglanu wapnia dotyczy aktywność wapna.

Według badań IUNG Puławy (chyba wiesz co to ) aktywność dolomitu z GZD z Siewierza wynosi 57% , ten sam parametr oznaczony przez OSCHR w Bydgoszczy dla wapna granulowanego które tu jest reklamowane wynosi 52%. Co więcej jeśli to wapno jeśli jest takie cudowne dlaczego nie oznaczono wszystkicih parametrów nie w IUNG przeciez to większy prestiż.

 

snapback.pngwest, o 16 marzec 2013 - 13:26, powiedział:

 

Agronom albo jesteś debilem albo udajesz idiotę by zaczepiać innych użytkowników napisałem o tym samym rodzaju wapnia różnica polega jedynie na tym że jedno jest w formie pylistej a drugie zostało zgranulowane, z tej samej kopalni z tego samego złoża. Np wapniak koszelowski możesz kupić luzem w formie pylistej lub zgranulowany.

Tona do tony czym się różni?

Prościej się już nie da tłumaczyć chyba że łopatą to zapraszam na podwórko.

Zresztą szkoda klawiatury więc odpier.... się

 

Człowiek z wilkiej-polski a taki poziom .

smutne

 

Agronom_kujawy

 

Tak trudno odpowiedzieć na pytanie ? Tak jak się nie zna odpowiedzi :ph34r:

Edytowano przez deer

BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok

Odpowiadam chociaż i tak nie pytasz po to żeby się tego dowiedzieć tylko po to żeby komuś udowodnić jaki jesteś mądry:

 

1 tona kredy jeziornej może zawierać nawet 30% wody . Koszt 100 zł brutto (średnia cena kredy jeziornej luzem z omg , kzk, pol-lux, mielnik ) + transport .

Czyli kupując transport wapna niegranulowanego przywieziesz sobie na pole 7,2 ton wody w cenie 100zł za tonę razem 720zł ( koszt samej wody)

Teraz transport 382km w jedną stronę x 2 = 764km( Brześć kujawski- Mielnik) cena za kilometr 3,3 netto = 2521zł netto = 3101zł brutto

Cena transportu do jednej tony 130zł brutto

Razem koszt 130zł + 100 = 230zł brutto

 

I teraz koszt całości operacji to 5501 zł brutto odejmij 7,2 tony wody za 720zł brutto = czyli realnie przywozisz 16,8 tony CaCO3 za 5501zł co daje 327 za tonę brutto

 

 

Kupując ten sam produkt zupełnie suchy i zgranulowany np. w Polcalcu, lub Chemirolu płacisz 450zł brutto z dowozem .

 

450-327zł = 123 zł różnicy na tonie ( podobna różnica na tonie jak pomiędzy superfosfatem pylistym i granulowanym)

 

Do tego dostajesz produkt opakowany w big-bag zabezpieczony przed wilgocią .

Produkt który wysieje się wygodnie równomiernie i zadziała równomiernie co przełoży się na efekt w plonowaniu.

Produkt którego waga jest pewna .

Produkt który można przechowywać.

Produkt którego metoda stosowania daje realne korzyści.( większość naukowców poleca regularne stosowanie wapna w małych dawkach bo ma to istotny wpływ na wiele czynników glebowych)

Produkt którego nie dotyczą straty poprzez wymywanie w drugim trzecim i czwartym roku tak jak w metodzie czteroletniej.

 

Wiem że cię nie przekonałem , bo i tak doczepisz się jakiegoś słówka i będziesz to wałkował jak kolega deer( przez następne kilka stron) który się uparł na aktywnośc, reaktywnmość , rozkład chemiczny , rozpad fizyczny itp.

Ale i tak nie zmieni to sedna sprawy , że granulat to wapno pewne i najwyższej jakości.

Kosztuje drożej bo proces produkcji musi kosztować . Nie robi się dobrego produktu po to żeby sprzedać to samo w wyższej cenie ale po to żeby produkt był lepszy dla odbiorcy, i żeby odbiorca sam chciał zapłacić za coś dobrego więcej . Inaczej nie ma to sensu.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@Agronom_kujawy

 

To nie ja tytułuję się ekspertem. Ty starasz się być najmądrzejszy i wszechwiedzący, nie przytaczając na to żadnych konkretnych danych.

 

Jeśli chodzi o wilgotność kredy to przesadziłeś, mielnicka, jak nikt nikogo nie rżnie powinna mieć max 18%, polcalc ma 3% więc dla uproszczenia należy liczyć kredę luzem na 15% wilgotności. Czyli przy cenie 100zł brutto kredy o wilgotności 18% przy wyliczeniu że ma również poniżej 3% jak polcalc cena wynosi 118 brutto.

 

Dowóz w jedną stronę 200km nawet po 4 zł/km to 800 zł dzieląc to przez 24 tony to wychodzi na tonę ok 35 zł czyli tona wapna na miejscu 153zł brutto to jakieś 300 zł taniej od granulat.

 

Mam gratis 2 tony wapna w porównaniu do 1 tony granulatu.

 

Musiał bym być DEBILEM żeby kupić w takim uwarunkowaniu granulat.

  • Like 2

BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bushmaster    27
1 tona kredy jeziornej może zawierać nawet 30% wody

a masz na to jakąś podkładkę czy tak po prostu pasuje ci do kontekstu?

 

Kupując ten sam produkt zupełnie suchy i zgranulowany

nie ma rzeczy zupełnie suchych, no chyba że wciskasz kit kupującemu to tak ;[

 

deer osoba pisząca posta powyżej Ciebie jest jak krzysio od tych cud bakterii będzie tłumaczył zupełnie co innego niż go pytasz tylko po to aby ci udowodnić że nic nie wie :) najlepiej olać trolla :D

 

 

i niech ktoś mi wyjaśni dlaczego agronom_kujawy praktycznie po kolei cytuje poprzedni post pisze post pod postem a moderacja nic nie robi?

Edytowano przez bushmaster

koszt maszyn na pokazie w gospodarstwie - potrzebna info
na PW lub w moim temacie " Koszt maszyny na pokazie" dział ceny maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i mówiłem ze nie przekonam .

Takich ludzi jak wy nie da się przekonać bo widocznie macie w tym jakiś interes.

Bo nie możliwe żeby nie reagować na takie argumenty jak ja tu podałem.

No ale cóż

xemit_219.JPG

Lepiej niech cała Polska sypie tego typu produkty jak wyżej (wap-mag) , to na pewno jest warte 480zł !

 

Idąc tym tropem myślenia, można by napisać, że nigdy się nie dowiesz co zrobi z banknotem 200 zł, przymarketowy żebrak odwożący wózek w zamian za monetę.

Więc proponuję Ci odwieżć wózek samemu, a jemu wręczyc gotowkę , Ja nie dam złamanego grosza , i wcale mi nie bedzie przykro .. A wiesz czemu? Bo ja wiem co z tym zrobi .

 

Idąc tym tropem myślenia to kolega xemit nigdy nie spróbował szynki bo od dziecka kuje" pewną" kiełbasę szynkową za 9.99 za kilogram.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bushmaster    27

gdybyś napisał choć jeden obiektywny post to by cie posłuchali ;)

 

zdjęcie w twoim poście przdstawia skład twojego produktu ? super

Edytowano przez bushmaster

koszt maszyn na pokazie w gospodarstwie - potrzebna info
na PW lub w moim temacie " Koszt maszyny na pokazie" dział ceny maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a masz na to jakąś podkładkę czy tak po prostu pasuje ci do kontekstu?

 

zadzwoń do mielnika i się dowiedz mi powiedzieli że ma do 30% wilgotności


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bushmaster    27

czyli ponownie ściemniasz super kłamca co nie miara z ciebie


koszt maszyn na pokazie w gospodarstwie - potrzebna info
na PW lub w moim temacie " Koszt maszyny na pokazie" dział ceny maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Zrobię OT: @Agronom Kujawy a Ty tak sam z siebie jesteś taki tępy czy ktoś Ci za to płaci ?

 

Ja przynajmniej przedstawiłem kilka urzędowych atestów, Ty żadnego atestu, wyników badań, tylko z uporem maniaka jakieś zdjęcie żwiru kiedy to wszyscy poza Tobą w tym temacie doszli już do porozumienia że jakość zmielenia, rozdrobnienia to podstawa .

 

Jak większość tu zauważyła, z tym panem konwersacja nie ma sensu :).

 

18% wilgotności ma agrocarb http://skladrolny.pl/pl/p/Kreda-nawozowa-Agrocarb-MMP/280

Edytowano przez deer

BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gdybyś napisał choć jeden obiektywny post to by cie posłuchali ;)

 

zdjęcie w twoim poście przdstawia skład twojego produktu ? super

 

Napisałem setki obiektywnych postów.

Miedzy innymi podałem jak wygląda produkt używany regularnie przez 60 % rolników w Polsce czyli Wap-mag.

Jakoś nikt nie robi z tego afery że 50% tego nawozu to kamyczki ( tona 15zł w kopalni ) kosztuje po obtoczeniu 480zł .

dziwna sprawa z tymi forumowiczami którzy mnie tak tu zaciekle atakują .

Ja widzę tylko jedną odpowiedź:

Stoi za tym interes w postaci handlu czymś takim właśnie.

Ale to zostawiam już do oceny każdemu kto czyta te posty.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bushmaster    27

ja jestem kierownikiem serwisu i logistykiem w przedsiębiorstwie rolnym więc mi koło pędzla lata jakie wapno agronom sieje i jak czytam twoje wymiociny to żadnego obiektywizmu w nich nie widzę poza martekingowym bełkotem

Edytowano przez bushmaster

koszt maszyn na pokazie w gospodarstwie - potrzebna info
na PW lub w moim temacie " Koszt maszyny na pokazie" dział ceny maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj