AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Wapno granulowane jest dobre i bardzo wygodne, sam je stosuję na ogrodku i w tunelu foloiwym , jednak jego koszt wyklucza racjonalne stosowanie w rolnictwie.Ot i tyle.

A tu znalazłem bardzo ciekawy materiał z czego część zacytuję a do całosci dam link

". Okazuje się, że z całej masy nawozu rozsianego na powierzchnię hektara (zazwyczaj kilka ton) jedynie ok. 13 kg węglanu wapnia zostanie bezpośrednio rozpuszczone w wodzie zgromadzonej w wierzchniej warstwie (30 cm) gleby i dostarczy korzeniom zaledwie 5,2 kg czystego wapnia. Taką ilość można wprowadzić do gleby z tylko około 27 kilogramami saletry wapniowej. Nawet tak uproszczone wyliczenia wskazują na niewielką rolę wapna w szybkim zaopatrzeniu roślin w wapń. Mylące jest zatem nazywanie nawozów do odkwaszania gleb nawozami wapniowymi, bowiem w praktyce nie stanowią one łatwo dostępnego dla roślin źródła tego składnika pokarmowego. Nawozy wapniowe powinny zawierać w swym składzie szybko rozpuszczalne w wodzie formy wapnia, umożliwiające efektywne dostarczenie tego składnika w rejon działania systemu korzeniowego."

http://www.ekowap.pl...wanie-gleb.html

 

Aż sam się zdziwiłem jak precyzyjnie wyliczyłem ilóśc wody potrzebnej do rozpuszczenia 1 kg węglanu. I jak to ma się do szklanki?

@karolr2 , postaw wirtualną skrzynkę piwa i będzie git.

 

Kolego czy ty naprawdę nie rozumiesz na czym polega test ze szklanką wody ?

Tu nie chodzi o reakcje chemiczną w szklance wody tylko o fizyczny rozkład aby zbadać strukturę fizyczną nawozu.

Fizyka i chemia to nie to samo.

Test jest po to żeby nie dać się zrobić na kamyczki na pole które rozpuszczą się za sto lat albo i dłużej i żeby samemu można było oszacować reaktywność nawozu w prosty i skuteczny sposób.

Skoro gonisz wszystkich domokrążców i obwoźnych handlarzy to taki test przydał by ci się bardzo.

 

tak wygląda Wap-mag po przepłukaniu w szklance wody - cena 480zł brutto xemit_219.JPG

 

Te większe kawałki kamieni to jest własnie ten magnez, a te mniejsze to mikroelementy :P

 

http://www.zchsiarkopol.pl/pdf/nawozy/wap_mag_z_mikroelementami.pdf

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Ja się nie tytułuję ekspertem. A od eksperta należy wymagać wiedzy eksperckiej.

 

Gleba to nie szklanka wody, Widziałeś żeby w szklance wody słoma się rozpuściła ? A w glebie się jednak rozłoży.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jacy rolnicy taki ekspert :)

Słoma jest organiczna a nawóz jest mineralny.

Nie widzisz różnicy ?

Edytowano przez Marcin91
cytowanie poprzedniego posta

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

jedno jest pewne

temat przyczynił się w dużej mierze do poziomu wiedzy na temat wapnowania i produktów pokrewnych

Zdania sa podzielone ale taka sytuacja skłania do szukania różnych źródeł , można baczniej zwrócić uwagę na szczegóły na które normalnie na codzie się nie widzi ( normalnie nie przyszło by mi do głowy śledzić reakcje wietrzenia wapieni)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Bym zdecydowanie odwrócił jaki EKSPERT tacy ROLNICY, bo to nie rolnicy kształcą ekspertów, a eksperci mają kształcić rolników.

 

Węglowodany są organiczne i się rozpuszczają .


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dobre i prawdziwe :)

Ja w całej tej dyskusji przyznam nawet że uznaję że dolomit działa( wcześniej uznawałem że w ogóle nie działa lub działa po uprażeniu) , ale zastrzegam że musi być zmielony a nie skruszony i nie z każdego złoża.

Dolomity mocno skrystalizowane będą właściwie niereaktywne, natomiast dolomity zwietrzałe mogą być mocniej reaktywne.

 

 

No tak ale słoma gnije pod wpływem mikrobiologii a nie pod wpływem prostej chemii .( z grubsza)

Edytowano przez Marcin91
cytowanie poprzedniego posta

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Dokładnie tak jak dolomit rozpuszcza się pod wpływem chemii anie zwykłej fizyki (z grubsza) :).

 

Oczywiście że warunkiem działania dolomitu jest jego zmielenie na pył a nie sianie żwiru.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy jest to takie oczywiste.

Wystarczy zerknąć na zdjęcie które udało mi się tu zamieścić , a które prezentuje dolomit zawarty w wap-magu jednego z czołowych producentów nawozów rolniczych.

U nas taki nawóz kosztuje 480zł za tonę . około 60 % wagi tego nawozu stanowi grysik kamienny który kosztuje w kopalni 15zł za tonę .

Czy jest to uczciwe ?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dlatego kupuj luzem, i zamiast szklanki z wodą użyj sita. Sito ma taą przewagę ze i myć nie trzeba, i się nie stłucze .

A czy zmielony czy skruszony nie ma znaczenia. ,Moze być i strzelany dynamitem, ważne by odsiew trzymał się PN.

I byś się zdziwił, ale kruszywo jest droższe od wapna , także fałszowanie wapna kamieniem , jest tym samym co falszowanie kaszanki-schabem.

http://www.phuremix.pl/?c=2&cennik-dolomitu

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego Xemit

Jak do wyliczania jaki to granulat jest nieopłacalny to byłeś pierwszy i potrafiłeś obliczyć jak to doją rolnika na granulacie.

Ale jak do rzetelnego komentarza wap-magu to już twierdzisz nagle że to nawet lepiej że są tam małe kamyczki.

Możesz wyjaśnić swoje stanowisko w tej kwestii?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

chyba wszyscy są zadowoleni :) teraz tylko kalkulator i zastanowić się czy wybrać cenę czy wygodę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

W interesie kopalni jest spzredaż kruszywa .Wapno nawozowe to bezużyteczna frakcja dla drogowców, a jak wiesz jest to studnia bez dna. Pieniądz krąży wszędzie, ale to co oferuje rolnictwo to kropla w morzu.

budownictwo wymaga okreslonych frakcji , stąd często po odsiewie zostaje pył, którego jedynym odbiorcą są wlasnie rolnicy. Interes na tym jest kiepski, gdyz wapno kosztuje małe pieniadze, lecz jeśli dolączyć do tego transport , to stanowi to pewny biznes i to pieniądza , a nie wirtualnego kwitu , gdyż rolnicy są dobrymi platnikami.

Wapn\a w kopalni w zasadzie nie da się zafałszowac, gyż piasek to kwarc, a tego w złożu nie ma . Można mieć czasem zastrzezenia do granulacji, ale tak jak pisał @deer , i tak warto.

Wap-magu nie znam i prawdę mówiąc znać nie chcę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chyba wszyscy są zadowoleni :) teraz tylko kalkulator i zastanowić się czy wybrać cenę czy wygodę ?

 

 

Kalkulator prawdę ci powie ?

 

 

Ok rozumiem twoje stanowisko , ale nie o to cię prosiłem .

Chodziło mi rzetelną opinię na temat robienia rolników w bambuko:

Mamy dwa produkty :

Obydwa w tej samej cenie:

 

Wap-mag z mikrolementami

Wapno granulowane Polcalc

 

proszę o fachową opinię tych dwóch produktów

Edytowano przez Marcin91
cytowanie poprzedniego posta

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie wypowiem się o nawozie którego nie miałem okazji widzieć i dotykać, podobnie jak trudno mi stwierdzic czy np.18 letni gej jest konkurencją dla .45 letniej kobiety.

Porównując jednak najlepsze wapno, ktore oferowane jest po zgranulowaniu za kwotę 500 zl , do choćby średniej jakości dolomitu za 70 zł z dowozem na pole , w oczywisty sposob wybiore to drugie, gdyż w moim przypadku wysiew jest łatwiejszy, podobnie jak i załadunek ,Działanie wapna w postaci pylistej jest co najmniej równie dobre jak tego granulowanego. Uprawiam nie duzo ziemi ok 35 ha więc obrałem taktykę wysiewu jednej patelni rocznie na ok 30% areału .Wysiew łącznie z załadunkiem to ok 6 godz , w zalezności gdzie jest wapno zrzucone , jakie grunty wapnję.

 

Pzreczytałem ten kuriozalny opis o skutecznym obniżaniu pH gleby przez polcalc , które ma taki opis " Odmiana 04 charakteryzuje się najwyższą zawartością przeliczeniową CaO i wynosi ponad 50" , to zobacz na wapno 04 ile kosztuje luzem np tutaj http://www.lhoist.pl/html/zastosowania/rolnictwo/produkty.html

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok

Więc ja podsumuje te dwa produkty;

Wapno granulowane kredowe polcalc: krótko produkt identyczny jak niemieckie nawozy wapniowe , skuteczny i wygodny. Polski producent uczciwa cena ( nie 2500 tyś jak PRP czy 1200zł jak Timac)

Wap-mag : krótko traktowanie rolników jak debili . Wywalanie kamyczków na pole o frakcji nawet do 2cm . Dramat skuteczności . Parametry jedynie na papierze. Polski kluczowy producent


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Na terenie byłego lotniska w Lubieniu Kujawskim powstał zakład produkcyjny w którym produkowany jest specjalistyczny nawóz granulowany. Budowa zakładu rozpoczęła się w 2011roku a otwarcie przewidziano na drugą połowę 2012 roku. Obecnie jest to jedyny zakład produkujący granulowane wapno tej klasy w Polsce . O lokalizacji zakładu zdecydowała głównie bliskość głównych węzłów drogowych autostrad A1 i A2 oraz szerokie zaplecze terenów rolniczych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

porównywanie wapna kopalnianego z granulowanym mija się z celem gdyż są to dwa różne rodzaje nawozów, które zupełnie inaczej się stosuje.

Wapno granulowane stosowane co roku potrafi w niewielkiej dawce podnieś plon np. kukurydzy o 30% .

Czy ktokolwiek kto umie liczyć stwierdzi że wydatek na taki nawóz jest nieopłacalny?

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba za mało mądry jestem. Wapno granulowane jest wytwarzane z ..... Nie z wapna kopalnianego przypadkiem?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z mączki wapiennej( w przypadku węglanu wapnia pochodzenia kredowego) , lub z wapna kopalnianego ( w przypadku kredy jeziornej)

Edytowano przez Marcin91
cytowanie poprzedniego posta

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Własnie , w jaki to cudowny sposob prosty zabieg jakim jest granulowanie " uturbia" to wapno.

Idac tą drogą można by zgranulowac piwo, by miec srubę jak po wodce.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Metoda stosowania "uturbia" to wapno a nie samo wapno . ( nie wiem jak to przełożyć na picie wódki)

Chociaż półprodukt też musi mieć najwyższe parametry żeby granulat był skuteczny.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Gdybym wierzył w siłę granulacji tego wapna , uwierzył bym również w takie metody. http://powiekszanie.w.interia.pl/

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj