AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

To powiedzcie mi jakim cudem ten dolomit http://www.zelatowa.com.pl/ podniósł mi ph z 4,2 na 6,4 w ciągu półtora roku?? gdzie magnezu mam na badanej działce 7,8 fosforu 13,6 a potasu 12,8

 

Trzeba zbadać ten ewenement:

 

Jaką ilość tego towaru zastosowałeś?

Na jaką glebę ?

 

 

heh dobre :blink:

Edytowano przez Marcin91
cytowanie poprzedniego posta

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

4 tony na H, gleba dokładnie nie wiem jaka klasa jest na tej działce ale na wynikach badań napisali że klasa agronomiczna gleby jest średnia :o


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

eee to nie możliwe. Tyle i w tak krótkim czasie to dolomit nawet jak by był super zmielony to by nie zadziałał. Może tlenek by zadziałał ale nie dolomit.

Musiałeś popełnić jakiś błąd w mierzeniu tego pH .

Pewnie pomyliłeś próbki z innego pola , to się często zdarza .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Nie ma takiej opcji że bym coś pomylił ;[ sam się zastanawiam co spowodowało podniesienie ph, na innych działkach gdzie dałem ok 5t też ph jest wyższe


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
golobek    0

xemit się spiera z Agronomem a pisałem też o tym o czy napisał Agronom w rozmowie z rolnikiem. prosta sprawa zbadać glebę przed wapnowaniem sypnąć dolomit i po roku zbadać sprawdzić czy ph poszło do góry . tak wiem dolomit działa powoli ale po roku powinien choć troszkę ph podnieś takie moje zdanie. a poza tym proponuje test który wykonam chyba w tym roku na kukurydzy. pas pola zwapnować granulawonym wapnem ( dlatego ze mam lejek i dobrze bd się mi siało) pas wap magiem reszta pola azot superfosfat 40 proc sól 60 proc. i zobaczymy. a koszt granulacji wysoki.... no to zamów formę pylistą . mało magnezu - można dolistnie siar czanem magnezu jak bd widać niedobory magnezu. Agronom pisze o dawkach corocznych trzeba pocztać temat od początku dawkach COROCZNYCH. a o tej secie to nie masz racji zależy jakie kto ma predyspozycje są tacy co po secie odpadają. to dajesz tlenek czy węglan zależy przecież od gleby na lekkie nie możesz dać tlenku bo przesuszysz ja tak i zniszczysz strukturę, że nic nie urośnie. a tak w ogóle miałem paru kolegów na studiach z kujaw to rolnicy od których można się dużo nauczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Też mi się tak wydaje, może dlatego to zadziałało że było suche i bardzo drobno zmielone (jak piasek), w tamtym roku też woziłem i juz takie niestety nie było tylko grubsze :( po żniwach zbadam glebę i zobaczymy


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
golobek    0

a tak w ogóle na czym polega odkwaszanie na reakcjach wymiany jony wapnia wypierają jony wodoru z kwasów itp. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15386

Teraz będę dawał kredę pod jęczmień jary, zostawię pas bez wapnowania i zobaczę czy będzie różnica. Sypnąłem wiaderko w rogu na j ozimy pogłównie na próbę czy nie spali, jak za 2-3 tyg nic mu nie będzie to poprawię po wapmagu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym ci to opisać ale musiał bym się posłużyć równaniami chemicznymi których nie da się tu w tym edytorze zapisać.

Najlepiej zajrzyj do książki : " Nawożenie roślin uprawnych " Witolda Grzebisza str. 336 rozdział Kwasowość i odczyn .

Tam jest kilkadziesiąt stron na ten temat.

 

Teraz będę dawał kredę pod jęczmień jary, zostawię pas bez wapnowania i zobaczę czy będzie różnica. Sypnąłem wiaderko w rogu na j ozimy pogłównie na próbę czy nie spali, jak za 2-3 tyg nic mu nie będzie to poprawię po wapmagu

ok kolego

jesteśmy ciekawi efektu, nie zapomnij się nim podzielić. :)

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a tak w ogóle na czym polega odkwaszanie na reakcjach wymiany jony wapnia wypierają jony wodoru z kwasów itp. ?

Zacznę od tego że w w ponad 90% koloidy glebowe mają ładunek ujemy. Przez co kompleks sorpcyjny sorbuje wszystko co ma ładunek dodatni. W kwaśnym odczynie w kompleksie sorpcyjnym przeważają jony H+, Fe2+, Al3+. Do tego może jeszcze być K+, ten akurat porządny. Gdy dasz wapno te jony zostają zastąpione jonami Ca2+, i Mg2+, i następuje odkwaszenie gleby, bo H+ powoduje ze gleba jest zakwaszona.

 

@xemit nie zawsze Cie popierałem ale teraz się w pełni zgadzam, ale juz tu byli tacy co prowadzili zażarte dyskusje i kończyło sie na kłótniach. Jak pewnie sam dobrze wiesz każdy polski rolnik uważa sie za wszechwiedzącego specjalistę mimo ze zbiera 3t z pola którego potencjał wynosi 8t :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

od razu kłótnie ;)

Nic tak nie łączy Polaków jak wspólny wróg . :ph34r:

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

 

 

 

 

To ja ci polecam wywalić na pole raz na cztery lata 6 ton azotu lub 10 ton mocznika !

 

Nie wiem co palisz , ale chętnie zapoznam się z twoim dilerem . Widać ze towar ma power.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja też będę kupował po niedzieli wapno granulowane z Kornicy po 300zł netto wysieję 2tony na 1.6ha badanie robiłem ph wyniosło 4.5 i drugie badanie zrobię na jesieni i zobaczymy jaki będzie wynik.

Ps. jak myślicie kiedy to rozsiać teraz jak się da tylko wjechać i talerzówka za miesiąc obornik i orka czy obornik orka i wapno razem z nawozami przed siewem kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Wapno i obornik to chyba nie zbyt dobry pomysł, słyszałem ze w jednym roku nie powinno sie dawac wapna rezem z obornikiem, ja na twoim miejscu bym wjechał z wapnem jak to tylko będzie możliwe


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15386

Ja pod jęczmień też będę dawał obornik i wapno. Myślę że zabronuję, przelecę kultywatorem z wałkiem dam obornik , orka, wapno , płytko kultywator z wałkiem i siew i się przekona jak będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

karolr2 ta cena to u producenta czy u pośrednika? mi powiedział w kornicy 340 big-bag 390 worek netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Dzwoniłem pod numer który jest dostępny na stronie firmy powiedział 320 ale utargowałem 2dychy cena za bb 500kg. Gdzieś czytałem że miedzy wapnem a obornikiem powinno być 4-6 tygodni. W moim przypadku mogę zachować minimalny odstęp robiąc obojętnie którą z tych prac jako pierwszą. Ojciec twierdzi że siejąc kredę jako pierwszą to podczas orki przewróci się ziemie z wapnem pod spód i że lepiej będzie przed siewem bo wtedy będzie się powoli rozpuszczać i odkwaszać z góry na dół.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15386

Zawsze dawałem obornik i wapno w tym samym tygodniu, tylko że dolomit, a to działa po paru miechach, a z kredą będzie pierwszy raz. Zobaczymy efekt. Trza samemu testować bo to co ktoś powiedział to pic na wodę czasem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj