AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

LukaPro    1

Zrobiłem mały teścik.od znajomego z siewnika(jeszcze z zeszłego roku) wziąłem garść wap - magu. zważyłem- 35gram. rozpuściłem to w wodzie, z początku zdziwiło mnie to jak szybko ten granulat się rozpuścił,ale po kilkukrotnym przepłukaniu i przesączeniu przez sitko zostało sporo takiego małego kamyka.Kamyki te osuszyłem z wody i zważyłem na nowo - wynik 12gram "kamienia".

Więc w 35gramach nawozu znajdowało się 12gram kamyków. A żeby tak to z 50 kilo rozpuścić jak by to proporcjonalnie się ułożyło, a dalej sięgając porównać to do 1 tony.

Cena takowego nawozu to w moich rejonach około 460 zł. za tone skład 28%CaO 16%Mg0 10%SO.

Przypomnę że to moje takie prywatne doświadczenie, może nic nie znaczące....Pozdrawiam

PS. Agronom dzięki za rade wcześniejszą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmm . mi wychodziło z nowego worka wagowo 60% kamyszków. Może udoskonalili skład ;)

 

kreda z mielnika jest bardzo dobrym towarem do odkwaszania bo to geologicznie najmłodsza odmiana kredy i nie trzeba jej mielić .Ale ma też swoje minusy , takie jak duża wilgotność i kiepski wysiew. ale efekty daje najlepsze, przy tym jak ktoś ma niedaleko to jest to bardzo ekonomiczne odkwaszanie.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

dziekuje za odpowiedz.wlasnie jesli chodzi o transport w moje okolice to bede mial chyba najblizej.co sie dzieje z kreda o duzej wilgotnosci jesli polezy dluzej na pryzmie?robia sie bryly?

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No jak każde wapno to i takie się zbryli . Wysiew wapna to zawsze jest kłopot albo za mokre albo za suche ;)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem kolego,

na mączce kostnej się nie znam, może ktoś inny ci pomoże :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

zalerzy od rodzaju wapna skontaktuj się z producentem i dopytaj napewno timaga wapna z alg morskich można

 

To wapno naprawdę jest robione z alg morskich?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Agronom czy to wapno Lafarge ( radkowit) to też jest dolomit bo zawiera magnez i jak myślisz można go siać pogłównie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    185

W minionym tygodniu kupowałem nawozy i obejrzałem sobie wapniak koszelowski ECOGRAN i nawet sobie wziąłem trochę do kieszeni. W domu wrzuciłem dużą granulę do szklanki z wodą i patrzyłem jak się ładnie rozsypuje bez mieszania. Niestety rozsypała się tylko do połowy to co z niej pozostało było kulką wapna, którą można było "rozmazać" w palcach. Moim zdaniem skoro to ma być granulowana kreda to granula powinna być jednorodna. Ponadto granule to dość duże kulki o średnicy od 10 do 20mm i nie jestem pewien czy by to się nie pokruszyło i zasklepiło na dnie rozsiewacza (amazone ZAF). Cena nawozu wynosi 500zł/tona za BB i 550za worki chyba 40kg. Jeśli macie jakieś doświadczenia z tym nawozem to napiszcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

który granulat ma najlepszy stosunek ceny do jakości? przedstawiciele jednak mnie urobili, bowiem planowałem rozsiać wapno pogłównie w formie pylistej (standard cal) na rzepak, gdyż takie zalega mi na polu, ale podobno nawet na zmarzniętej glebie szkody będą większe niż oszczędności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pogłównie nie należy wysiewać żadnej formy wapna pylistego.

Co do stosunku ceny do jakości to wszystko zależy od tego po ile u ciebie jest granulat.

Na pewno na wstępie odrzucił bym wszystkie granulaty co to mają magnez bo to dolomit ( powyżej 5%) , potem trzeba by było zobaczyć ile granulat ma w sobie procent węglanu wapna( w suchej masie) jeżeli ma poniżej 90% to lipa , no chyba że za cenę 300zł brutto z dostawą. Ważne też jaka jest wilgotność granulatu , bo suchy będzie się lepiej wysiewał i nie płaci się za wodę przy zakupie.

Z moich informacji wynika że cena u producentów zaczyna się od 300zł netto . Zasada jest taka że im droższe tym powinno być lepsze ale nie więcej niż 500zł za tonę, wszystkie wapna po 1200 ( mezokalki) i 2400 ( PRP sol) za tonę to pic na wodę monofontarz ;)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dlaczego nie można stosować pogłównie wapna pylistego? słyszałem już o praktykach na rzepaku (rozsiew na zmarzniętą glebę), boję się jednak uszkodzenia roślin przejazdami, czy sam kontakt roślin z kredą może mieć negatywne konsekwencje?

 

na razie mam ofertę na wapniak koszelowski 50% CaO po 480zł/t, tylko nie znam rozdrobnienia i granulacji i timaca, ale algi to sam sobie sobie wyhoduję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thomek    49

wapno w granulkach po rozsianiu w 99procentach znajdzie się na glebie a nie na roślinach,a pyliste równo przykryje liście i wtedy kaplica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dla tego pogłównie można stosować tylko granulat.

Wapno pyliste jak się oblepi do mokrych liści to już tak łatwo nie zejdzie.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

najlepij byłoby rozsiać rozsiewaczem taśmowym np. RCW-3 - takim rozsiewałem na jesieni i było ok

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
golobek    0

@golobekStarałam się od kilku dni dobrze przeczytać tą czy tę dysputę na temat wapna bo temat jest bardzo ciekawy z racji pogłębiającego się zakwaszenia gleb w Polsce. z 3 lata temu na 6 klasie piachu w życie zaplątał się kłos pszenżyta i postanowiłem hektar pola obsiać na następpny sezon pszenżytem, zakupiłem tonę wap magu bo dodam że zrobiłem badania i ph poniżej 4. fakt jest taki że to wapno nic nie dało ph nawet nie drgnęło powiecie że wap mag wolno działo tak ok ale po roku czasu powinno choć troszkę odkwasić glebę. a może jest tak jak Agronom z kujaw pisze że to oszustwo. w latach minionej epoki politycznej kiedy do wapnowania dopłacało państwo wapnowanie odbywało się systematycznie i taki dolomit jak nawet działał powooooooli to ph się utrzymywało na w miarę przyzwoitym poziomie. w obecnych czasach wapnowanie to rzadkość jeśli spojrzeć na zużycie nawozów wapniowych. co do testu ze szklanką to całe doświadczalnictwo w ten sposób działa najpierw są jakieś założenia potem rzechodziy do doświadczeń wazonowych potem poletkowe i na końcu łanowe. więc wyśmiewanie tego testu jest niestosowne ponieważ jak coś chcemy sprawdzić to nie lecimy na pole najpierw nie robimy doświadczenia na hektarach ponosząc przy tym koszty bo co jeśli nasze założenia są błędne. a szklanka to nie gleba a niby jak rośliny i mikroflora żyjąca w glebie pobiera składniki pokarmowe - najpierw składniki pokarmowe są rozkładane do jonów i w takiej postaci pobierane wiec żeby cos dało efekt w postaci np. odkwaszenia gleby musi się rozpuścić. poza tym sprawdzenie czy wap mag ( dolomit) działąa można zrobić doświadczenie zakwasić glebę np. 10 arów ( zastosowaćodpowiednią dawkę siarczanu amonu - nawóz fizjologicznie kwaśny) i zwapnować poletko dolomitem drugie zwapnować tym co poleca Agronom oba poletka badamy przed wapnowanie i po i wegług mnie nawet wolno działający dolomit powinien choć w małym stopniu odkwasić glebę. i wtedy rozstrzygnie się spór. przewapnowanie gleby nie jest możliwe? a co np. z tężyczką pastwiskową to chyba wynik nagłych zmian ph ( efekt wapnowania) i zmian w pobieraniu składników pokarmowych ( zbyt duże pobranie K). piszecie że wapno węglanowe z magnezem jest dobre bo uzupełni i Ca i Mg w glebie i zmienia ph a fakt jest taki że nawet w bardzo kwaśnej glebie w kompleksie sorpcyjnym jest wystarczająca ilość Ca jaka jest potrzebna roślinie. sedno wapnowania jest takie żeby zmienić ph i odblokować dostęp do składników pokarmowych roślinie np. P jeśli jest kwaśna gleba jest wiązany przez żelazo, glin i mimo wysokiej jego zawartości jest dla roślin niedostępny i wysiew nawozów wieloskładnikowych jest mało efektywny. sposób stosowania wapna polecany przez Agronoma wydaje się być czymś nowoczesnym i logicznym bo wystarczy odkwasić glębę i potem utrzymywać jej pH. o ile odkwaszenie dolomitem jest według Agronoma niemożliwe to czy możliwe jest utrzymywanie nim pH? po przeczytaniu tematu mam zamiar kupić latem tira (na 10 ha) wapna z Nordkalku (to chyba nie dolomit i się nada) i zobaczymy efekty. na stronie mieli ofertę do sierpca z transportem za 98 zł. pobrałem próbki gleby do badania jesienią i zbadam po wapnowaniu i zobaczymy czy coś się zmieni. a jak ktoś pisze że drogo to lepiej zastosować coś taniego ale bezskutecznego czy coś droższego ale uzyskać efekt? odpowiedź jest oczywista chyba.

 

trochę zamotałem więc sory. a co myślicie żeby wprowadzić dopłaty np. do transportu uważam że to przyniosło by efekt w postaci polepszenia odczynu gleb Polski.

 

Agronom a ty co sądzisz o tym wapnie z nordkalku? jestem z okolic sierpca to może coś tańszego polecisz. ( forma węglanowa bo gleba bardzo lekka pH pon 4)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Co do wapna z Nord Calcu to jest jedno z najlepszych wapn.

Ja tylko takie chcę widzieć na polu, lub teraz tlenkowe.

Nie wiem czy tlenkowego nie będę mieszał z Nord Calcu, ale to względu na wysiew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam kolego :)

Ale się napisałeś :) raz ale konkretnie :) heh

Rzeczywiście wapno z nordkalku jest stosunkowo tanie w porównaniu do jego jakości , jednak ja polecam wapno z nordkalku nie standard tylko fast bo jest o wiele lepiej zmielone i działa ze dwa razy lepiej a cena jest tylko o kilka złotych większa.

Wapno typu nordkalk standard czy nordkalk fast jest dla tego tanie ponieważ ta firma posiada młyny do mączki o wydajności 150 ton na godzinę więc wiadomo że firmie zależy na sprzedaży produktu w jak największej ilości przy małej marży.

Inne mniejsze firmy produkują z grubsza ten sam produkt ale droższy o kilka do kilkudziesięciu złotych na tonie i to wynika z tego że po prostu są mniejsze i muszą sprzedać z większą marżą żeby się utrzymać.

 

Tak czy owak mączka wapienna i kreda jest najlepszym i najefektywniejszym produktem nawozowym jaki może zastosować rolnik do odkwaszenia gleby.

Co do dopłaty do transportu to raczej nie przejdzie bo robili by zbyt duże wałki na tym :ph34r: , heh

Powinni po prostu dopłacić do hektara więcej kasy za wapnowanie systematyczne, ale pozostawiając rolnikowi do wyboru produkt który chciał by zastosować , a nie tak jak jest teraz że na śląsku są dopłaty do tony wapna ( czystego składnika ) ale opłaca się najbardziej brać dolomit co skutkuje tym że gleby dalej są zakwaszone a pieniądze zmarnowane.

 

Poza tym wapnowanie dobrym i skutecznym produktem jest ekonomicznie bardziej wydajne niż dopłata unijna do hektara bo potrafi przynieść dochód przekraczający tą dopłatę, ale mało rolników zdaje sobie z tego sprawę i dalej woli sypać nawóz azotowy na pole o pH 4 gdzie skuteczność takiego nawozu wyniesie w najlepszym wypadku około 30% .

Innymi słowy czysta strata kasy nawozić pole drogimi nawozami mając pH na poziomie 4,0 bo ich skuteczność mogła by być 100% a nie 30

;)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
golobek    0

no czysta strata kasy, saletra po 1400 za tonę, superfosfat wzbogacony 1780 za tonę potas 1900 za tonę namówić ojca na wapno bezcenne.tak się zastanawiam jakby zamiast kupowania nawozów jeden roku zaryzykować i zwapnować pola za zaoszczędzone pieniądze na NPK. no może nie żeby zupełnie nićnie dać ale np. kupić NPK w ilości około połowę mniejszej i za ta kasę co zostanie kupić wapno. Agronom studiowałeś może na UTP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomysł bardzo dobry. Moim zdaniem powinieneś zrobić eksperyment na 1ha kukurydzy . Daj jakieś dobre wapno kredowe i nie dawaj żadnych dodatkowych nawozów. Nie zdziwił bym się jak by plon był lepszy na tym hektarze zwapnowanym. Oczywiście w następnym roku już by mogło to nie przejść ale kto wie ;)

Nie , ja studiowałem w Pyrlandii :)

 

Ano , kolego nie dziw się ojcu ,bo pewnie już się naciął na jakieś "złote wapno" i dla tego stracił wiarę w istnienie dobrego wapna . Poza tym jeszcze ciągle pokutuje przekonanie że wapno to wapno i nie ważne jakie i że każde z grubsza działa podobnie , a to nie prawda . Różnice są olbrzymie i o wiele większe niż w przypadku innych nawozów, ciężko to wszystko ogarnąć bo każdy ma inną praktykę i teorię w tym temacie.

Ogólnie jeden wielki bajzel, oszustwo i dezinformacja !

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15287

Stosował może ktoś wapno kredowe granulowane "KREDAN" z Huszlewa, warte to coś? 400zł tona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ares656    10

witam wszystkich

Potrzebuje dobrać jakieś dobre wapno granulowane,nie potrzebuje natychmiastowej reakcji ponieważ posiadam ph koło 6.Jak wiadomo każdy chwali swoje wapno wiec ciężko wybrać,a ja sie na tym nie bardzo znam.Z góry dziekuje za pomoc :) (dolnośląskie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaroC330M    0

Ja stosuje wapniak koszelowski tj.ECOGRAM tak 500-600 kg na ha,jest granulowane, dobrze się rozsiewa i łatwo przyswaja.Polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj