AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

kissmy...    67

pytanie brzmi czy gleba jest niezastąpiona? Bayer czy BASF już opracował polimery, które wymieszane z glebą magazynują w niej wodę, cóż więcej potrzeba? makro i mikro dostarczamy w przyswajalnej formie, wodę magazynujemy i już prawie nic nas nie zaskoczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

Skąd to wapno było ? Ile kosztowała tona?

 

Skąd to nie powiem, bo bym musiał zapytać gościa który skupuje zboże i zwykle przywozi wapno powrotnym kursem. A tona wapna kosztuje od +/ - 70zł (łódka na pole) do 90zł/t z jego załadunkiem i wypożyczniem RCW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

karolr2 pisałeś o QQ. Masz już zaorane czy dopiero na wiosnę? Ja kilka kawałków będę orał wiosną więc taka kreda rozrzucona np. w marcu przed pługiem powinna przynieść zamierzony efekt, a w Twoim przypadku jeśli pogłównie myślę że gorzej nie będzie, może trochę większe straty związane ze spłukaniem.

 

 

Nie było orane na jesieni było tylko ściernisko opryskane później tylko talerzówka. Myślę żeby położyć obornik zaorać i za miesiąc sypnąć kredę razem z nawozami albo kredę trochę wcześniej. Ile wysiać kredy granulowanej na taki kawałek 1.60ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem , kto mieli w tej cenie dolomit do takich parametrów jak opisałeś , bo przejrzałem ofertę kluczowych producentów i nie znalazłem takiej mączki dolomitowej w cenie do 100zł . ( może to nordkalk ???? )

Wydaje mi się to raczej nie możliwe, większość oferuje kruszonkę a nie mielony produkt.

Jak możesz to podpytaj o pochodzenie tego nawozu i napisz skąd to jest, chętnie się temu przyjrzę ;)

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ciekawe co na to pstaszek :) Własnie nie wiem kiedy jak by była taka możliwość wapnowania na wiosneę to bym teraz zamawiał chce zwapnować wszystkie pola i nie wiem czy poglownie można wapnować

 

WITAM WSZYSTKICH OSTATNO NIEMAM CZASU, DLATEGO SIĘ NIE ODZYWAŁEM, co do twojego pytania to jak chyba wszyscy wiedzą najlepszy okres na wapnowanie to okres po żniwach na ściernisko wtedy to mamy dużo czasu na wykonanie uprawek gwarantujących nam dobre wymieszanie wapna z glebą a co za tym idzie i szybsze odkwaszenie głębszych warstw gleby, ale nie zawsze jest taka możliwość albo ze względu na zaplanowany siew rzepaku czy też zamówiliśmy zbyt późno wapno i nie dotarło w tym czasie, jaki byśmy sobie życzyli, więc jeśli odczyn gleby jest poniżej 5,5ph a mamy zamiar siać rośliny, które potrzebują wyższy odczyn to Można się pokusić i zwapnować na wiosnę oczywiście wtedy Dawka musi Byś nieduża i najlepszego wapna kredowego to nam gwarantuje, że zadziała nam jeszcze w tym sezonie i szybciej przeniknie w głębsze warstwy gleby niema sensu wapnować wapnem o dłuższym działaniu, bo skutku i tak nie zauważymy w takim przypadku lepiej poczekać do jesieni i zwapnować w pełnej dawce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

a ta naczepa pewnie 6 tonowa , albo jak naczepa od TIR-a to wapno szajs , typu dolomir albo nisko procentowe.

U nas takie magnezowe węglanowe wapno nie wiem ile % ale coś ponad 40% to tonę kupuje się po 30-40 zł/t

dodam że rezultatu w polu nie widać wogóle.

 

 

kolego czytać nie umiesz transport - 800pln/netto za naczepę (tir) + koszt zakupu kredy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jeszcze raz, co do atestu niema przymusu żeby kupować z atestem, ale atest daje nam możliwość reklamacji towaru a to czy ktoś wieży w jego autentyczność to już inna sprawa to powiem tylko tyle, że wątpię żeby ktoś, kto wystawia atest nastawiał karku i fałszował go, ale może się zdążyć, że producent wapna mimo tego, że ma atest sprzedaje nam wapno, które nie było badane a wtedy mamy możliwość odzyskania kosztów (to, co opisywał AGRONOM-kujawy) a bez atestu nie faktura nie gwarantuje, jakości a tylko to, że zakupiliśmy pewną ilość towaru, więc niema możliwości odzyskania kasy wielu rolników szczególnie tych Którzy kupują mniejsze ilości wapna podchodzi do tematu w taki sposób, że liczą na to, że sprzedający bez atestu ich nie oszukuje i sprzedaje im tanie i dobre wapno a jednocześnie nie ufają droższym i z atestem, bo twierdza, że atest jest oszukany to oczywiście naiwność, ale nic na to nie poradzimy oczywiście tacy rolnicy nie mają zamiaru się sadzić wiec im atest jest nie potrzebny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

 

 

Nie było orane na jesieni było tylko ściernisko opryskane później tylko talerzówka. Myślę żeby położyć obornik zaorać i za miesiąc sypnąć kredę razem z nawozami albo kredę trochę wcześniej. Ile wysiać kredy granulowanej na taki kawałek 1.60ha

 

karol kup wapniak koszelowski z kornicy (niedaleko od Ciebie) ja na jesieni dałem po 500kg/ha pod zyto hybrydowe na ściernisko i agregat podorywkow, na drugim kawałku uprawa identyczna tylko nie dawałem kredy - żyto dużo gorzej wyglądało na jesieni. podobnie z rzepakiem na jednym kawałku dałem 750kg/ha kredy, a na drugim kawałku nie posiałem nic - różnica w wyglądzie roślin kolosalna

 

rozsiej przed siewem qq i będzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

A co zrobic jak ziemie lekie i słabej klasy jak dobry rok to żyta sypnie 4t pszenicy góra 3t unia dopłaca do niekorzystnych warunków uprawy czy jak to się tam nazywa co zrobić jak dobra ziemie jest daleko 20km odemnie a za chktar licza sobie od 50tys nawet do 80tyś hektar z agencji niedawno sprzedawali.

 

To na pewno będzie miało przyszłość

AgroHydroGel http://www.arpol.wroc.pl/folie.php?s=agrohydrogel

 

 

 

Ale na pewno nie dzisiaj zbyt drogie znalazłem cenę za 15g 3,9zł na 1ha trzeba by było zastosować 6ton jak dobrze policzyłem? Działa w glebie od 5-8 lat, czyli jak ktoś ma nadmiar kast to można by było przetestować z tego, co piszą to rewelacja ciekawe ile by sobie policzyli w hurcie za całego tira? Może by to miało sens na słabych glebach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@pstaszek tworzysz jakieś błędne koło.

raz - Wierzysz w autentyczność atestu.

dwa - atest wykorzystujesz jako dowód w sądzie przeciw nieuczciwym handlarzom wapna z atestem.

trzy - znajdź instytut który podważy autentyczność owego atestu byś mógł wygrać sprawę sodową - kopalnia znajdzie trzy inne instytuty które stwierdzą iż Ty ze swoim instytutem nie macie racji.

cztery - skoro wcześniej zacząłeś o autach to patrz teraz. Udowodnić że samochód jest składany i kombinowany jest prościej niż przebadać 30 t wapna z atestem ponieważ Ty powiesz że ta próbka jest lipna, kopalnia wyszuka w tej samej pryzmie wywalonej na Twoim rowie 5 próbek zgodnych z atestem. Możecie to trwać latami. Natomiast samochód jedziesz do ASO udowadniasz, żądasz zwrotu kasy i jakoś to nie odstrasza oszustów, proceder trwa a Ty wierzysz każdemu i we wszystko łącznie w to że sądy Cię obronią. Powodzenia w życiu bo z takim podejściem może Ci się przydać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Damianzbr No cóż nic ci nie będę udowadniał odnośnie aut podałem tylko przykład i nie mówiłem tu o starych autach i podrabianym przebiegu itp. tylko o homologacji a tego nie podrabiają ci pseudo sprzedawcy z allegro i to to tyle odnośnie aut

A co do wykorzystywania atestu w sadzie to od początku odym pisałem, że atest właśnie do tego służy a nie do tego żeby rozpoznać uczciwego sprzedawcę rozumiesz damianzbr właśnie, dlatego mówię o ateście, że każdy sprzedający chce zarobić wiec może nas oszukać, ale jak masz atest to sprawa jest jasna czytaj ze zrozumieniem a nie będziesz miał z tym problemów

Następna sprawa znów opiera się na twoim niezrozumieniu tego, co czytasz, po co ja mam podważać autentyczność atestu skoro on działa na moja korzyść czy ty w ogóle wiesz, co ty piszesz to sprzedawca daje mi atest i towar zgodny z tym atestem, jeśli ja badam ten towar i nie zgadza się z tym, co jest w ateście to wtedy mogę żądać odszkodowania rozumiesz, jeśli nie rozumiesz to masz pech i możesz robić dalej to, co uważasz za słuszne bo takie jest prawo demokracji obyś tylko nie szkodził innym pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@pstaszek sam nie możesz ogarnąć tego co piszesz...

 

Także nie miałem na myśli starych aut. Chyba mylisz pojęcia, doucz się i nie pisz o podrabianej homologacji ponieważ pisałem o oszustwach związanych z samochodami powypadkowymi a nie zmieniającymi swoją osobowość z osobówki na ciężarówki i akurat w tym wszystkim to homologację jest najłatwiej podrobić bo kosztuje to pewną kwotę i na tym koniec, a ładnie pospawać i malować nie każdy potrafi.

 

,,każdy sprzedający chce zarobić wiec może nas oszukać, ale jak masz atest to sprawa jest jasna'' - Czyli otrzymując atest, utwierdzimy się w przekonaniu, iż sprzedawca nie jest oszustem. Czyli atest służy do rozpoznawania intencji sprzedawcy?

 

,,wykorzystywania atestu w sadzie ... atest właśnie do tego służy a nie do tego żeby rozpoznać uczciwego sprzedawcę'' - hm, poprzedni cytat Twoich słów mówił co innego, mówił że obecność atestu właśnie służy do wykrywania uczciwego sprzedawcy.

 

Sam widzisz, zarzucałeś mi niekompetencje a jak się okazało to problem tkwi w Twojej wypowiedzi, co kropka to zmieniasz poglądy o 180 stopni i próbujesz się wypowiadać na tematy o których nie masz bladego pojęcia (homologacja). W tej sytuacji Twoje oskarżenia mogę jedynie nazwać hipokryzją.

 

Dziękuję do widzenia.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

damianzbr to jest definicja homologacji - Homologacja – pozwolenie na użytkowanie urządzenia na terenie kraju wydającego pozwolenie, przyznawane przez uprawnioną instytucję. Korzystanie ze sprzętu, który jej nie posiada powoduje, że za uszkodzenia lub szkody spowodowane użytkowaniem odpowiada użytkownik.

Obowiązkowi homologacji podlegają jedynie urządzenia określone we właściwych przepisach prawa. Bez mojego komentarz, co do tego, co ty napisałeś o homologacji

Mogę powiedzieć tylko, że podtrzymuje to, co ci napisałem wcześniej czytaj ze zrozumieniem a jak nie masz oczyma pojęcia to lepiej nie pisać, bo się tylko ośmieszasz

Poza tym ta dyskusja z tobą do niczego nie prowadzi, więc na pozostałe wypowiedzi nie mam zamiaru odpowiadać rozumie też, że nie masz pojęcia, co to atest

 

http://www.oschr.org...dawanie_Atestow

 

http://www.bogmar-si...ona,certyfikaty

 

http://www.kwmorawica.kielce.pl/images/referenc/Atest%20wapno.pdf

 

więc rozumiem twoją frustracja widzę też, że jesteś specjalista od podrabiania wszelkiego rodzaju atestów, homologacji itp. i dlatego wysnuwasz takie czarne scenariusze odnośnie „wszystko jest podrobione’’ rozumie, że masz ciężkie życie, ponieważ z twoich wypowiedzi wynika, że wszystko, co się kupuje legalnie jest podrobione. Pozdrawiam

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

Ciekaw jestem , kto mieli w tej cenie dolomit do takich parametrów jak opisałeś , bo przejrzałem ofertę kluczowych producentów i nie znalazłem takiej mączki dolomitowej w cenie do 100zł . ( może to nordkalk ???? )

Wydaje mi się to raczej nie możliwe, większość oferuje kruszonkę a nie mielony produkt.

Jak możesz to podpytaj o pochodzenie tego nawozu i napisz skąd to jest, chętnie się temu przyjrzę ;)

 

 

Normalne wapno dolomitowe dobrze rozdrobnione, z tym że bardzo suche więc się mocno pyli i znosi w czasie wysiewu, tylko zwykle jest trochę wilgotniejsze i nie ma problemu z kurzeniem.

 

A Cena 70-90zł/t wapna jest jak najbardziej normalna na moją gminę ( bo głównym kosztem jest transport a nie samo wapno)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@pstaszek

Nie rozumiem w jakim celu wklejasz tu definicję homologacji skopiowaną z wikipedi. Chyba tylko aby udowodnić że większość Twoich wypowiedzi są to informacje powielane z sieci bo własnej wiedzy nie posiadasz.

 

,,nie mówiłem tu o starych autach i podrabianym przebiegu itp. tylko o homologacji a tego nie podrabiają ci pseudo sprzedawcy z allegro''

 

Ale jeśli jednak posiadasz jakąś własną wiedzę, bo twierdzisz że podrobienie homologacji jest nie do osiągnięcia przez pseudo sprzedawców to wyjaśnij jeszcze na czym polega i w jakim celu zmienia się homologację auta. Bo jak na razie kopiujesz wklejasz, kopiujesz wklejasz i sam nie wiesz co.

 

,,Mogę powiedzieć tylko, że podtrzymuje to, co ci napisałem wcześniej czytaj ze zrozumieniem''

Nalegam, byś nic nie podtrzymywał co wcześniej tylko odniósł się do cytatów z postu nr. 281. Przypomnę Ci że są to cytaty Twoich słów w których jeden drugiemu zaprzecza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@damianzbr to nie wapnuj wcale jak wszyscy podrabiają atesty, Niech gleba sama się martwi o pH...


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No na pewno atestem nie będę wapnował. Jest forum myślałem że do czegoś się przyda, ktoś mi coś poradzi. Podpowiadacie atest? Ok, ale on do mnie jakoś nie przemawia (wyjaśniłem dlaczego), zamiast próbować przekonywać mnie do niego, proszę o inne rady.

Powiedział by jeden z drugim stosowałem to i to, skutek taki i taki. Ale jak widzę tego wszystkiego nie ma. Jedyne czego nie brakuje to krzykaczy co g*wno wiedzą i aby zabłysnąć powielają informacje z sieci bo myślą że w ten sposób zdobędą poważanie i wyjdą na mądrych wyuczonych ludzi. Żenada.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Więc po co się powtarzasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hefalump    1

Pytanie do naszego specjalisty. Czy wapno tlenkowe składowane przez ok. 10 lat "pod chmurką" może stracić swoją wartość, tzn czy ilość CaO może się zmniejszyć? :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego Damianzbr

Myślę że zbyt krytycznie oceniasz informację podawane przez kolegów na forum , mi na przykład dużo informacji pomaga i na pewno więcej się orientuje w problematyce dzięki problemom i obserwacjom ludzi z forum.

Tutaj chodzi o to, że te nasze doświadczenia i obserwację możesz sobie prześledzić i sam wyciągnąć dla siebie jakieś wnioski, a skoro tu jesteś to znak że temat cię interesuje. :)

Taka wiedza jest bardzo istotna tym bardziej w dzisiejszych czasach gdzie pełno oszustwa i tysiące różnych produktów że nie wiadomo co działa i jak działa a każdy sprzedawca uważa że jego jest najlepsze.

Prosty przykład :

Jeśli ktoś pisze że dał kredę w ilości załóżmy 500kg na bardzo kwaśną glebę i miał ewidentny wzrost plonowania , mimo że wszyscy specjaliści i naukowcy stwierdzili by że to nie możliwe przy tak małej dawce to znak że teoria nie pokrywa się z praktyką i że z czegoś to wynika.

Więc dobrze w takiej sytuacji samemu zrobić eksperyment np na 1 ha kukurydzy i wyciągnąć wnioski - to aż tak wiele nie kosztuje w porównaniu do sypania np. Wap-magii gdzie kasa spora a efekt żaden.

pozdrawiam

 

 

 

Kolego Sławek 2209

Co do Oxyfertil Mg 75/25 to jest to nic innego jak prażony dolomit to teoretycznie dobry i efektywny produkt podobny w działaniu do wapna tlenkowego , chociaż ma też kilka wad :

-Po pierwsze cena 500zł /tona w Tarnowie Opolskim lub Częstochowie.

-Po drugie , kiepsko się to wysiewa mimo że jest to tak zwana kruszonka , to ma bardzo miękką strukturę .

-Po trzecie suma tlenku to około 80% , w porównaniu do wapna tlenkowego to cenowo po dodaniu kosztu transportu ,wyjdzie mało atrakcyjnie , nawet uwzględniając większą moc odkwaszającą tlenku magnezu .Innymi słowy lepiej kupić wapno palone ( CaO , tlenek wapnia, wapno budowlane czyste ) gdzieś na miejscu.

Do tego produkty tlenkowe nadają się prawie wyłącznie na gleby ciężkie, dobrze nawodnione i gliniaste, no i trzeba pamiętać że to produkt tlenkowy a więc nie da takich efektów i korzyści jak nawóz węglanowy,( kredowy. CaCO3 ) . Poza tym przyznaje że nie wiem jakie daje efekty praktyczne , Czy ktoś stosował z was już dolomit prażony????

 

Kolego Hefalump

Jeżeli składowałeś wapno tlenkowe tak jak piszesz pod chmurką 10 lat to pod wpływem wody powinien to być już wodorotlenek wapnia czyli wapno gaszone .

Teoretycznie nadaje się to do użycia , pod warunkiem że uda ci się to w miarę równomiernie rozsiać i tylko na ciężką glebę o podłożu gliniastym. Jeżeli jednak będzie się siało w dużych bryłach to lepiej se dać spokój .

Jedynym sposobem, może być próba wymieszania tego towaru z jakimś innym wapnem węglanowym ale nie będzie to takie proste ;) .

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

dziekuje za odpowiedz.sprawdzam pana wiedze, a oxyfertil stosuje od 4 lat po 1tonie co rok na przemian .ph mam od 5 do 7.5.spostrzezenia moje ,po pierwsze podczas wysiewania jesli wleci kurz z wapna to ciezko oddychac[widocznie zawiera wapn].po drugie wysialem tone na hektar pod rzepak fakt nie bylo efektu ale pszenica pozniej sypala 9 t. zazwyczaj sypala tone mniej w porownaniu z innymi polami.wniosek jest jeden jest to dobre wapno jesli ph nie jest zbytnio obnizone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hefalump    1

Aż dziw bierze ze w dzisiejszych czasach znalazł się ktoś taki jak Agronom_kujawy i udziela, w wolnym czasie, bądź co bądź specjalistycznych i fachowych porad non profit. :) Dzięki i Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj