AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
milanreal1    319

Może nie porównujmy szklanki wody do gleby. W glebie nie jest tylko sama woda, są różne pierwiastki, drobnoustroje itd i trochę inne zachodzą tam reakcje jak w szklance wody :P


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wiekszosci roslin uprawnych wcale nie przeszkada niskie ph

 

to już zależy od rodzaju gleb na których się gospodaruje, żyto i ziemniaki owszem niskie pH zniosą, ale już przyswajalność składników pokarmowych przez rośliny jest uzależniona głównie od pH, stąd jego regulacja jest bardzo ważna,

 

jakie skutki wywiera wapno tlenkowe na słabych glebach? czy poza tym, że zostanie wypłukane może niekorzystnie wpłynąć na lepiszcza bądź zawartość próchnicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

jacus to prawda, co piszesz kissmy podniesienie pH do optymalnego niema aż tak dużego wpływy na same rośliny, co na przyswajanie przez te rośliny składników pokarmowych według mnie ważniejszy dla roślin jest magnez

 

kissmy znalazłem cos takiego, ale niewiele jest tu o negatywnym wpływie wapna tlenkowego na gleby lekkie

 

Przy wyborze formy wapna nawozowego i ustaleniu warunków jego zastosowania należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby podlegającej wapnowaniu. Wapno tlenkowe nadaje się, przede wszystkim na gleby cięższe, których odczyn zmienia się bardzo powoli. Na tych glebach nie ma niebezpieczeństwa gwałtownej zmiany odczynu, gdyż odznaczają się one wysoką zdolnością buforową - nie ma więc ryzyka przewapnowania, a efekt odkwaszenia następuje szybciej. Do poprawy gleb lekkich przydatne są wyłącznie nawozy wolno działające, czyli węglanowe (np. wapniak mielony rolniczy, wapno węglanowe, wapno węglanowo-magnezowe), które są znacznie łagodniejsze w działaniu.

Kwaśnemu odczynowi gleby towarzyszą zwykle niedobory magnezu. Jeżeli brak magnezu potwierdzony jest analizą gleby, należy zastosować nawozy wapniowo-magnezowe.

 

http://www.wir.org.pl/siewca/poprawa_gleb_lekkich.htm

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie pamietam co to było za wapno ale cały czas stosowanie tego samego też jest źle teraz zmieniłem nawóz na Agrofoska 16-36 ja kupuje granulowane z względu na brak rozsiewacza do wapna w mojej okolicy w tym roku chce kupić koło 40T i wszystkie pola sypnąć.

 

Co powiecie na to http://allegro.pl/nawozy-sochaczew-wapniak-kreda-granulowana-wapno-i2911247251.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forterrra    0

No ciekawe teraz ile bedą chcieli za transport z km. Bo cena 400zl/t to dobra cena ale plus transport, bo jak dalej podają 520zł to można u nas normalnie od okolicznego dilera kupić. A ogólnie już wcześniej pisano że wapniak bardzo dobry towar:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Rolandgif jak najbardziej dobre wapno, jeśli masz ciężkie gleby? Jeśli nie to się nie nadaje niektórzy nawet sugerują, że gleb lekkich to nawet się nie powinno uprawiać, ale co zrobić, jeśli tylko takie się ma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

390zł/t przy zakupie całego samochodu od producenta. Mniejsze ilości w siedzibie firmy-520zł/t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

na allegro są oferty wapna magnezowego o zawartości ok. CaO 36%, MgO 18% w cenach 20-35zł/t wapno miało by być rozsiane na glebach srednich (III-Vklasa)

czy jest sens stosowania takiego wapna czy lepiej stosować wapno granulowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Denzel spora część tej dyskusji jest poświęcona właśnie tego typu wapna jest to wapno na bazie dolomitu wolno działające, jeśli chodzi o 3klasę to lepiej jakieś tlenkowe a na 5klasę jak najbardziej tak oczywiście mówię tu tylko o takim wapnie, które jest sprzedawane z aktualnym certyfikatem każdy, kto sprzedaje takie wapno do faktury powinien dołączyć nam certyfikat lub jego kopię potwierdzoną za zgodnością z oryginałem wtedy mamy pewność, że to wapno spełnia wymogi stosowania go w rolnictwie do odkwaszania gleb. Jeśli potrzebujesz, aby odkwaszanie było szybkie zastosuj na 3klasie jakieś tlenkowe obojętnie czy pyliste czy granulowane to już zależne od sprzętu, jaki posiadasz do rozsiania wapna granulat jest zawsze sporo droższy a na 5klasie dolomit, czyli wapno magnezowe polecam ok 6t dolomitu + w zależności od tego, jakiego tlenkowego użyjesz około 0,5t – 1t tlenkowego dawki podane w formie nawozowej a nie w czystym składniku trzeba sobie przeliczyć na czysty składnik i zastosować zgodnie z zaleceniami, jakie podała nam stacja chemiczna wapnowania bez badań nie polecam stosowania jakiego kolwiek wapna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

granulat wyłącznie w małej dawce przedsiewnie, można spokojnie aplikować wapno węglanowe (na wszystkie rodzaje gleb), również bez badań - krzywdy rozsądną dawką nie zrobisz, ale warto zainwestować te 5 czy 10 zł/ha i zastosować właściwe dawki

 

odnośnie do badań to czy bezwzględnie należy unikać pobierania wierzchniej warstwy gleby (5 cm) ? czy przy uproszczonej technologii uprawy nie należałoby również tej warstwy uwzględnić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Hmm kissmy raczej moim zdaniem należałoby się do tego stosować ze względu na system korzeniowy np. zboża maja jeden najgorszych systemów korzeniowych a mimo to sięga do 1m w głąb gleby, więc ta warstwa mogłaby fałszować nam faktyczny stan ph w glebie czy to przez to, że wapń został przemieszczony na skutek działania deszczu w głąb gleby lub zawyżyć, jeśli badanie wykonamy krótko po zastosowaniu dobrego wapna np. kredy czy jak mówisz w uprawie bez orki gdzie wymieszanie z głębszymi warstwami gleby raczej nie wchodzi w grę dopiero naturalne przemieszczanie się w głąb gleby spowoduje odkwaszenie głębszych warstw tak myślę, że Tu właśnie oto chodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na allegro są oferty wapna magnezowego o zawartości ok. CaO 36%, MgO 18% w cenach 20-35zł/t wapno miało by być rozsiane na glebach srednich (III-Vklasa)

czy jest sens stosowania takiego wapna czy lepiej stosować wapno granulowane

 

Kolego nie ma sensu- to dolomit który nic ci nie da .

Jak chcesz zaoszczędzić a przy tym mieć efekt to nie musisz kupować granulatów .

Wystarczy że kupisz mączkę wapienną o takich samych parametrach jak produkt granulowany tylko w postaci pylistej.

Koszt to około 100-200zł za tonę, źle się to wysiewa bo strasznie pyli( podobnie jak tlenek) i są pewne straty ale i tak na tonie oszczędzisz ze 150zł. jeśli kupisz mokre to zapłacisz za wodę ale ciut lepiej się będzie rozsiewać.

Jak coś to mogę podesłać konkretny produkt na priv :)

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Kolego a mam takie pytanko.Skoro tak się znasz na wapnowaniu, to powiedz mi jaka będzie reakcja ziemi o Ph 3.8-4.2 na dawkę wapna tlenkowego 80% w ilośći około 15 ton na 1ha?

Na tej ziemi zboże nie może urosnąć jest zazwyczaj brązowe i niskie ( karłowate)

ziemniaki urosną jakie takie ale zboża tragedia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

heh

15 ton na ha wapna tlenkowego ??????

To może być różna reakcja , w zależności od rodzaju humusu i ilości wody , bo jak wiesz wapno tlenkowe pierwsze co robi to reaguje z wodą . Im więcej wody tym lepiej przy takiej dawce.

Kiedyś powiedział bym że taka dawka to absolutnie za dużo dla każdej gleby i że nastąpi wypalenie humusu i prze wapnowanie gleby, ale z praktyki wiem może się zdarzyć, że przy bardzo sprzyjających okolicznościach uzyskasz zamierzony efekt odkwaszenia.

Ja osobiście nie zastosował bym takiej dawki jednorazowo , ale patrząc na twoje wcześniejsze wypowiedzi to widzę że jesteś zwolennikiem radykalnych rozwiązań :)

Twoje pole , twoje ryzyko

 

W materiałach grupy lhoist która produkuje wapno tlenkowe piszą wyraźnie że jednorazowa dawka maksymalna CaO na ha nie może przekroczyć 1,7tony, większe dawki uznawane są za szkodliwe dla środowiska.

 

Może poczytaj tutaj o wyborze wapna i wapnie tlenkowym zanim zaatakujesz swój humus z grubej rury :)

 

Pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Nie nie to nie moje pole.

Taką dawkę dał sąsiad na jesień było dokładnie 1.15ha .

Zaorał głęboko dał tyle wapna , zabronował i zasiał pszenżyto.

 

Wapno kupił okazyjnie .Ale jak opowiadał nigdy nic mu sę nie rodziło.Dał ziemie do badania i takie Ph mu wyszło.

Tylko że dał dużo wiecej wapna jak zalecali.

Ale powiedział i nawet mnie zapraszał bym wpadł zobaczyć jak wygląda pszenżyto.

Ja dałem 9t na ha pod pszenice pod podorywke i jest SUPER.

Bo po wynikach widzę że różnica kolosalna.I w PH i w wygladzie rośliny.

No 15t dużo mi się widzi ale jak mokro było dobrze wymieszał to może nic złego się nie stanie florze bakteryjnej i innym organizmom.

Ważne że zadowolony i zboże ładne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No kluczowym jest tu wymieszanie gleby, miąższość humusu , jakość humusu oraz woda

Ale jak już odkwasicie to proponuje dawać małe dawki a co roku , bo daje to naprawdę najlepszy efekt i wiele dodatkowych korzyści.

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

A wy farmazony piszecie. 15 t tlenkowego na 1 hektar. Taka dawka jednorazowo zrobić może tylko jedno - zniszczyć całą florę mikro biologiczną włącznie ze zwierzętami jakimi są dżdżownice. I tak w sumie to masz bardzo bogatego sąsiada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Ja dałem 9t i z tego co widzę nic się nie stało.

A ładnie odczyn zmieniło na 6.9 po roku.

U mnie też podobnie jakoś było bo to sąsiad zza miedzy.

Jestem ogólnie zadowolony bo na tym kawałku zaczeło wszystko rosnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Nie pamietam co to było za wapno ale cały czas stosowanie tego samego też jest źle teraz zmieniłem nawóz na Agrofoska 16-36 ja kupuje granulowane z względu na brak rozsiewacza do wapna w mojej okolicy w tym roku chce kupić koło 40T i wszystkie pola sypnąć.

 

Co powiecie na to http://allegro.pl/na...2911247251.html

 

 

 

kolego zadzwoń do producenta napewno kupisz taniej, a transport w okolice warszawy z tego zakładu to około 800pln/netto za naczepę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

To jeszcze napisz dokładnie co to za wapno było ?? Ile dawałeś za tonę ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

ten wapniak wozili latem u mnie przez wieś i to handlowali nie kupiłem a dali mi jeden worek na sprawdzenie. Wsypalem do słoika garść dzisiaj rano to do tej pory sie nie rozpuścił wiec nadaje sie czy nie. Jak sprawdzić domowym sposobem czy to mi odkwasi glebę. Jutro będę miał już wyniki analizy pierwszy raz robiona u mnie wiec jutro będzie jeszcze więcej pytań

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie miałeś do czynienia z handlarzami tak zwanym pseudogranulatem .

Drobne kamyszki o których mówisz na pewno nie podniosą ci pH gleby ani tez nie wpłyną na żaden parametr twojego humusu, tym bardziej za cenę podejrzewam 350-450 zł .

Jedyne co uzyskasz to dobry i równomierny wysiew i z tego będziesz naprawdę zadowolony ;)

Dlatego dobrze zrobiłeś że nie kupiłeś tego towaru, lepiej unikać produktów o nie pewnym pochodzeniu i bez atestu bo to przeważnie zwykłe oszustwo .

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj