AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

major_89    36

 

  1. Agronom_kujawy widzę że znasz się na rzeczy więc mam do ciebie pytanie. Jest pole o pH (KCl) 5,8-6,0. Klasy bonitacyjnej IIIa o skale macierzystej glina piaszczysta. W trakcie wegetacji stosuje nawozy azotowe które mogą doprowadzać do zakwaszenia gleby (saletrosan, siarczan amonu) . Czy coroczne stosowanie wapna w postaci WAP-MAG lub Wapniaku jest ekonomicznie uzasadnione ( traktuje to bardziej jako uzupełnienie potrzeb pokarmowych)jednak kwasowość utrzymuję się na stałym poziomie. Czy lepsze było by doprowadzić pH w granicy 6,5-7.0 i prowadzić tak zwane cykle co 5 lat. Co wogóle sądzisz o nawozach typu WAP-MAG.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Bardzo ładny plon buraka wyszedł. Robiłem po nim badanie gleby i wyszło 6,5PH. Ale z dwa lata przed nim poszło tam po 5 ton wapna z cukrowni. Osobiście uważam że to nie jest wapno tylko tak je nazywają.

Pole mam parę lat. Raczej jestem zadowolony i raczej zacznę tylko je stosować.

. Zrobiłem próbę. Na działce 3 hektary połowę dałem z Dalgety po 2,5 a drugą połowę z cukrowni po 8 ton. Na wapnie z dalgety ukosiłem ponad 1 tonę z hektara więcej.

To wapno z dalgety daję od 3 lat Weglan wapnia. .Podobno to to samo co z Nord Calcu standart. http://www.dalgety.c...=90&Itemid=1359

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  1. Agronom_kujawy widzę że znasz się na rzeczy więc mam do ciebie pytanie. Jest pole o pH (KCl) 5,8-6,0. Klasy bonitacyjnej IIIa o skale macierzystej glina piaszczysta. W trakcie wegetacji stosuje nawozy azotowe które mogą doprowadzać do zakwaszenia gleby (saletrosan, siarczan amonu) . Czy coroczne stosowanie wapna w postaci WAP-MAG lub Wapniaku jest ekonomicznie uzasadnione ( traktuje to bardziej jako uzupełnienie potrzeb pokarmowych)jednak kwasowość utrzymuję się na stałym poziomie. Czy lepsze było by doprowadzić pH w granicy 6,5-7.0 i prowadzić tak zwane cykle co 5 lat. Co wogóle sądzisz o nawozach typu WAP-MAG.

 

Kolego Major

Nie kupuj Wap- Magu bo to oszustwo, już o tym pisałem na forum i podawałem wyniki eksperymentów na dolomicie z których wynikało jednoznacznie że dolomit to forma krystaliczna węglanu wapnia , która w żaden sposób nie reaguje z glebą ani nie wpływa na rośliny. ( przejrzyj moje wcześniejsze posty :) )

Posłuchaj mojej rady i zastosuj jakiś dobry nawóz węglanowy kredowy , a będziesz miał realne wyniki w zwyżce pH i w ilości plonu. Dla twojego pola wystarczyło by 200-600kg granulatu rocznie w zależności od uprawy .

 

A co do konkretnego twojego przypadku to pH w granicach 6 to dobry wynik i rzeczywiście nie masz na co narzekać , wszystko zależy jeszcze co na tym polu uprawiasz i jakiej zwyżki oczekujesz .

pozdrawiam

 

Bardzo ładny plon buraka wyszedł. Robiłem po nim badanie gleby i wyszło 6,5PH. Ale z dwa lata przed nim poszło tam po 5 ton wapna z cukrowni. Osobiście uważam że to nie jest wapno tylko tak je nazywają.

Pole mam parę lat. Raczej jestem zadowolony i raczej zacznę tylko je stosować.

. Zrobiłem próbę. Na działce 3 hektary połowę dałem z Dalgety po 2,5 a drugą połowę z cukrowni po 8 ton. Na wapnie z dalgety ukosiłem ponad 1 tonę z hektara więcej.

To wapno z dalgety daję od 3 lat Weglan wapnia. .Podobno to to samo co z Nord Calcu standart. http://www.dalgety.c...=90&Itemid=1359

 

Musze przyznać że nie znam tego wapna , wydaje mi się że ta firma zajmuje się konfekcjonowaniem a nie produkcją ( a takich firm jest w Polsce bardzo dużo) ale z tego co widzę i co piszesz to jest to bardzo dobra odmiana wapna węglanowego kredowego . Musiał bym tam do nich przedzwonić i podpytać skąd jest to wapno i jakie ma parametry , bo może jest to z Nordkalku tylko opakowane w biga ?

Jaka jest cena tego wapna u Ciebie ?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

 

 

Co do nawożenia kredą ( węglanem wapnia pochodzenia kredowego)

to z mojego doświadczenia nie wskazane jest celowe wymieszanie gleby po zabiegu.

Lepiej dla kredy jak sama się przesączy przez humus i wchłonie w koloid glebowy.

( kreda będzie się wchłaniać wraz z wzrostem rośliny, i wraz z rozbudową systemu korzeniowego)

Ja polecam wapnowanie kredą przedsiewnie w systemie corocznym , odpowiednią dawką pod odpowiednią roślinę. W takim systemie sporo się oszczędza. A efekt jest najlepszy.

To moje sprawdzone doświadczenia, jeżeli ktoś się nie zgadza niech sam zrobi sobie taki eksperyment, np. na kukurydzy i porówna plonowanie. Gwarantuje sporą różnice, widoczną gołym okiem , szczególnie podczas zbioru :)

pozdrawiam

 

 

A co w przypadku stosowania pogłównego na rośliny wieloletnie? Chodzi mi koniczyny i lucerny. Czy lepiej poczekać na uprawę przy zmianowaniu pod zboża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lucerna jest bardzo wrażliwa na pH 7-7,5 kończyna trochę mniej 6,0-7,0.

Tego typu rośliny bez problemu można wapnować pogłównie gdyż są bardzo podatne na wapnowanie i na pewno nie przedawkujesz jeżeli zastosujesz bezpieczne wapno węglanowe pochodzenia kredowego .

Jak jesteś bogatym człowiekiem to możesz zakupić sobie butelkę wapna w płynie za 72zł litr ( Natural Corp) i użyć w oprysku najlepiej ze sześć razy w roku :)

Ale ja polecam wapno węglanowe kredowe , granulowane , to najlepsza forma dokarmiania pogłównego , granulki przelecą przez roślinki i rozłożą się na glebie.

Pod lucernę około 800kg/ha rocznie , pod kończynę około 600kg rocznie ( granulatu)

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Jeżeli koniczyna nie jest moim "strategicznym" celem a zboża, które po niej przyjdą - to czy lepiej jest stosowanie wapna węglanowego teraz pogłównie, w małych dawkach przez kilka lat, czy zastosować jedną solidną dawkę przed siewem zboża? Dzięki za info

Te dawki dla koniczyny i lucerny są dla podtrzymania właściwego ph? Gleby mam różne - zarówno jeżeli chodzi o klasę jak i odczyn.

Edytowano przez maniek33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli koniczyna nie jest moim "strategicznym" celem a zboża, które po niej przyjdą - to czy lepiej jest stosowanie wapna węglanowego teraz pogłównie, w małych dawkach przez kilka lat, czy zastosować jedną solidną dawkę przed siewem zboża? Dzięki za info

 

 

Widzę że długą strategię obrałeś :)

 

W tym przypadku konieczne były by już badania pH gleby , żeby było się na czym oprzeć, ale jeżeli lucerna rośnie jak ta lala ,to zakładam że pH będzie wysokie. Wtedy możesz się wstrzymać z dokarmianiem lucerny a granulat wysiać pod zboże , wtedy dawka powinna być mniejsza np 400-500 kg

pozdrawiam

:)

 

agronom czy możesz powiedzieć coś nt.wapna GRADE IV lub GRADE I.produkt niemiecki firmy http://www.dammann.d...k-Eigenprodukte

 

 

Myślę że to dobre wapno węglanowe kredowe , :)

Pisałem już wcześniej o wapnie pochodzącym z Rugii, i jedyną uwagą moja było to że czasem polscy importerzy okłamują że jest to wapno z magnezem .

Prawda jest taka że żadne dobre wapno węglanowe kredowe nie ma na złożu magnezu . Bo jeżeli ma magnez to może to sugerować że mamy doczynienia z dolomitem! Magnez można było by dodać osobno do takiego wapna , ale to już inna historia. ( chyba że producent dodaje magnez osobno- trzeba to sprawdzić)

Na pewno jak piszą że jest z magnezem to go tam nie ma , no chyba że w ilości około 1%

A jaką dają cenę za to wapno ?

 

W między czasie przyjrzałem się temu wapnu z Rugii i powiem że jeżeli jest tak jak piszą w rzeczywistości to GRADE I powinno dawać super efekt ;)

Wcześniej pisałem że jeżeli ma magnez to na pewno nie na złożu i rzeczywiście ma magnez specjalnie domieszany, poza tym piszą w ulotce to co ja tu na forum , przynajmniej odnośnie wysiewania i metody nawożenia kredą . podsyłam linka

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Chodzi mi o to czy takie pogłówne stosowanie podniesie ph w jakimś tam przedziale czasu? I czy ma to sens (czy rozłożenie kosztów w czasie równa się skuteczności)? Czy lepsza jest zdrowa dawka przed "właściwą" rośliną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

jak płaciłem 400zł netto za tone w bb dałem pod rzepak po600kg/ha i pod psenżyto na gorszym stanowisku po800kg/ha

czy moge dać je również na wiosne przed siewem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to czy takie pogłówne stosowanie podniesie ph w jakimś tam przedziale czasu? I czy ma to sens (czy rozłożenie kosztów w czasie równa się skuteczności)? Czy lepsza jest zdrowa dawka przed "właściwą" rośliną?

 

W zasadzie do dwie rożne strategie o takiej samej efektywności , tyle że przewagą konkretnej dawki będzie krótszy czas. Co do efektu końcowego to będzie w obu przypadkach podobny.

 

jak płaciłem 400zł netto za tone w bb dałem pod rzepak po600kg/ha i pod psenżyto na gorszym stanowisku po800kg/ha

czy moge dać je również na wiosne przed siewem?

 

Dać możesz :)

Bo rozumiem że tamte dawki dawałeś na jesień 2012 a pytasz o dawkowanie kredy pod nowy areał ?

Jeżeli tak to spokojnie kredę możesz wysiewać nawet pogłownie , nic złego się nie stanie ( jeżeli to granulat ) jeżeli jest to kreda pylista to lepiej stosować przedsiewnie a nie pogłównie , bo takie dawki mogą być kłopotliwe dla rośliny w fazie wzrostu.

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

dzieki za info.jesteś mocno w temacie.u mnie ph stabilne 5,8-6,2 ale trzymam reke na pulsie.

PS.kiedyś miałem kilku znajomych ze szkoły w Starym Brześciu :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info.jesteś mocno w temacie.u mnie ph stabilne 5,8-6,2 ale trzymam reke na pulsie.

PS.kiedyś miałem kilku znajomych ze szkoły w Starym Brześciu :rolleyes:

 

Ah

Ja jestem Kujawiakiem z wyboru ,nie z urodzenia :)

A co do pH to ważne żeby nie dopuścić do spadku poniżej 5,5 bo wtedy zaczyna się już biodegradacja i rozwijają się wszystkie paskudne kwasy i toksyny które częściowo przedostają się do plonu. Większości rolników to nie interesuje, bardziej martwią się spadkiem plonowania , ale te dwie rzeczy są ze sobą połączone.

Innymi słowy w zdrowym humusie zdrowy i obfity plon :)

I o to trzeba walczyć !

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę w jakiej dawcę mogę zastosować pogłównie nordkalk w uprawie rzepaku (nie zdążyłem wysiać go przedsiewnie), będę je rozsiewał na zmrożoną glebę, aby nie wyrządzić dużych szkód, czy mogę zastosować pełną dawkę pogłównie? oraz jakie jest znaczenie wapnia w nawozach wieloskładnikowych (np NPK (Ca,S) 3,5-10-20- (12,5-25,5)) czy dodatek wapnia ma tutaj jakiekolwiek znaczenie dla przyswajalności azotu i fosforu, jak również samego wapnia, czy też jest to wyłącznie dodatek poprawiający właściwości granuli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Ta dawka w tym NPK to raczej dla potrzeb pokarmowych rosliny w czasie wegetacji bo wiadomo ze wapn tez pobiera tak jak NPK, np zyto na jedna tonę ziarna + plon slomy pobiera ok 7 kg CaO. Tak mysle na chlopski rozum:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

znalazłem ciekawą publikację https://docs.google....Ba7NjvUB-41onuA

 

tzn zainteresowała mnie tabela 2, z której wynika, iż nadmiar Ca powoduje blokowanie /ograniczenie pobierania K, Mg oraz mikroelementów, czy to faktycznie ma aż tak duże znaczenie, że nie powinno się realizować rozsiewu wapna węglanowego co cztery lata i powinno się zwiększyć częstotliwość tego zabiegu? mi zasadniczo do tej pory pasowało aplikowanie wapna po zbiorze ziemniaków (ziemniaki- pszenica- rzepak- pszenica), ale teraz zmieniam płodozmian i zastanawiam się nad bardziej racjonalnym nawożeniem

 

i poproszę jeszcze o opinię na temat wapnia w nawozie AgrosulCa

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wskażcie mi proszę w jakiej dawcę mogę zastosować pogłównie nordkalk w uprawie rzepaku (nie zdążyłem wysiać go przedsiewnie), będę je rozsiewał na zmrożoną glebę, aby nie wyrządzić dużych szkód, czy mogę zastosować pełną dawkę pogłównie? oraz jakie jest znaczenie wapnia w nawozach wieloskładnikowych (np NPK (Ca,S) 3,5-10-20- (12,5-25,5)) czy dodatek wapnia ma tutaj jakiekolwiek znaczenie dla przyswajalności azotu i fosforu, jak również samego wapnia, czy też jest to wyłącznie dodatek poprawiający właściwości granuli?

 

Co do dawek pogłównych to już producent powinien się określić.

Jeżeli jednak nie uwzględnia tego typu nawożenia , a wapno z nordkalku to pylisty nawóz węglanowy pochodzenia kredowego , to w przypadku tego nawozu nie należało by jednorazowo wysiać więcej niż 500kg/ha .

Zdaje się że małe dawki w nawożeniu pogłównym spowodowane są głownie cechą wapna pylistego, które może w zbyt dużej dawce pokryć roślinę i spowodować że ta zacznie gnić z braku dostępu światła i powietrza, a w najlepszym wypadku ograniczy jej wzrost .

W literaturze znalazłem coś niecoś na temat wapnowania pogłownego rzepaku ;

- po pierwsze , należy wapnować granulatem, jeżeli nie granulatem to roślina musi byc bezwzględnie sucha , tak żeby wapno przeleciało do gleby a nie przyległo do rośliny, nie powinno też padać przynajmniej ze trzy dni po wapnowaniu. Nigdy nie należy stosować pogłównie nawozu wapniowego w postaci tlenkowej, nawet najmniej reaktywnej!!!!!!.

- po drugie najbardziej odpowiednim terminem jest moment nie wcześniejszy niż wytworzenia się rozety jesiennej , a optymalnym terminem było by wapnowanie tuż przed fazą jesiennego spoczynku zimowego.

 

I tu warto jeszcze rozwinąć problem wapnowania pogłównego w ogóle.

Wapnowanie pogłówne często było uznawane dotychczas jako tak zwane ratujące plon, a w literaturze omijano ten temat, głownie z braku odpowiednich doświadczeń. Dziś już trochę więcej można powiedzieć na ten temat , chociaż wiedzę trzeba czerpać głownie z zachodnich publikacji.

Wapnowanie dokarmiające, pogłowne może być efektywną formą nawożenia, szczególnie w przypadku roślin bardzo wrażliwych na wapnowanie takich jak :rzepak, kukurydza , pszenica, wrażliwe warzywa . i inne.

Dzięki takim zabiegom , można chronić roślinę przed niektórymi chorobami a także powodować zwiększenie plonowania.

Jedną z najważniejszych zasad odżywiania pogłownego jest odpowiedni wybór typu wapna:

- Nigdy nie należy stosować wapna tlenkowego CaO (palonego, budowlanego czystego) !!!!!!!

- Najlepszym wapnem do dokarmiania jest wapno węglanowe kredowe granulowane.

- Należy pamiętać o odpowiednim zmniejszeniu dawki , w przypadku nawozów pylistych o 80% a w przypadku granulatu od 20-50%

 

znalazłem ciekawą publikację https://docs.google....Ba7NjvUB-41onuA

 

tzn zainteresowała mnie tabela 2, z której wynika, iż nadmiar Ca powoduje blokowanie /ograniczenie pobierania K, Mg oraz mikroelementów, czy to faktycznie ma aż tak duże znaczenie, że nie powinno się realizować rozsiewu wapna węglanowego co cztery lata i powinno się zwiększyć częstotliwość tego zabiegu? mi zasadniczo do tej pory pasowało aplikowanie wapna po zbiorze ziemniaków (ziemniaki- pszenica- rzepak- pszenica), ale teraz zmieniam płodozmian i zastanawiam się nad bardziej racjonalnym nawożeniem

 

i poproszę jeszcze o opinię na temat wapnia w nawozie AgrosulCa

 

To z tymi dawkami małymi a częstymi to już o tym pisałem i uzasadniałem, ma jak najbardziej same korzyści.

Co do nawozu AgrosulCa to jest to nic innego jak gips czyli dwuwodny siarczan wapnia CaSO4 x 2H2O

O gipsie można sobie poczytać na przykład w skaldzie budowlanym :)

W rolnictwie stanowczo odradzam .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Pytanie. PH 4.5 - 5. Ziemia III b - IVa i b . Planowana roślina -żyto, jęczmień, pszenica. Wapno węglanowe granulowane o zawartości wapnia co najmniej .... ilu procent? ( by podać dawkę w kg). Wapnowanie w rozłożonych dawkach corocznie (jakich?). Jak wg Ciebie powinno się wapnować (pogłównie, przedsiewnie) i kiedy (by nie kolidowało z zastosowanymi nawozami - szczególnie P)? Cel podniesienie plonu i PH do 5.5-6 - powiedzmy w okresie 4 lat :) . Jak będzie Ci się chciało ułożyć taką receptę to będę wdzięczny :)

Edytowano przez maniek33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, odnośnie do AgroSulca na stronie producenta znalazłem informację

 

"można przyjąć, że 1 tona AgroSulCa będzie miała taki skutek odkwaszania (wiązania jonów wodorowych) - jak 2,5 tony standardowego węglanu wapnia. W pewnym sensie AgroSulCa zastępuje tradycyjne wapnowanie i dlatego zalecam stosować AgroSulCa i wapnowanie naprzemiennie co 2-3 lata (1/3 dawki wapna z Mg). W praktyce przy dawce 500 kg/ha można ilość węglanu obniżyć o 1,2 t/ha."

 

ale już Police twierdzą:

"Wapń stosowany w formie gipsu (około 50% superfosfatu pojedynczego to gips), to przede wszystkim czynnik przyspieszający procesy wymywania składników pokarmowych z gleb, a stosowany w innych nawozach mineralnych (np. saletrze wapniowej) nie ma wpływu na jego pobranie przez rośliny, a praktycznie żadnego na bilans wapnia w glebie."

 

jeden z wniosków wynikających z badań nawożenia gipsem:

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:FHINfksNgVMJ:www.ihar.edu.pl/biblioteka/show_pdf.php?src%3Dpdf/06/680e8809.pdf%26name%3DJakubus%2520M.,%2520Tobo%25B3a%2520P..pdf+gips+w+nawo%C5%BCeniu&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESh2w20K_sCAf94KBuSwLeqK4uHGui2dT5XH-CQwZZMy03Ui6f1TEkpkWi0ycovVEP9QOC-G3Nr4wyv_AJsFPqdpN0YeTkc8Pxj3ZRIoUfo9T_I4BW_17RcVrrdV1kj2UGfYQpAV&sig=AHIEtbR88i_rTS7bnTAsRZCjnyJmZ4VMkA

"Wzrastające dawki gipsu sprzyjały podwyższeniu ilości siarki siarczanowej oraz przyswajalnej w glebie."

 

czyli już sam się pogubiłem w celowości nawożenia gipsem, jeśli jest to pozbawione sensu to dlaczego sprzedaje się go jako nawóz? "Wapń stosowany doglebowo w formie gipsu (w superfosfacie pojedynczym) i innych soli w nawozach mineralnych (np. saletrze wapniowej) nie ma praktycznie wpływu na pobieranie i bilans wapnia w glebie oraz w roślinie." ale co z siarką? z tego wszystkiego wynika, iż nawóz http://www.luvena.pl/page.php/1/0/show/437/Lubofoska%203,5-10-20.html jest po prostu zanieczyszczony gipsem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie pomogę w sprawie nawożenia siarką a nie chce się wypowiadać w kwestii w której nie mam pojęcia.

Co do zastąpienia wapnowania gipsowaniem to odradzam gdyż jest to w dłuższej perspektywie nieobliczalne, a zdanie się na opinie producentów AgrosulCa wydaje mi się ryzykowne.

 

 

Pytanie. PH 4.5 - 5. Ziemia III b - IVa i b . Planowana roślina -żyto, jęczmień, pszenica. Wapno węglanowe granulowane o zawartości wapnia co najmniej .... ilu procent? ( by podać dawkę w kg). Wapnowanie w rozłożonych dawkach corocznie (jakich?). Jak wg Ciebie powinno się wapnować (pogłównie, przedsiewnie) i kiedy (by nie kolidowało z zastosowanymi nawozami - szczególnie P)? Cel podniesienie plonu i PH do 5.5-6 - powiedzmy w okresie 4 lat :) . Jak będzie Ci się chciało ułożyć taką receptę to będę wdzięczny :)

Kolego

Zakładam że twoja gleba to gleba lekka ( zawartość próchnicy 2,6-5%) bo tego nie napisałeś.

W takim przypadku aby podnieść pH gleby do odczynu obojętnego należy dostarczyć około 2,5 t CaO wg IUNiG czyli około 5t CaCO3 dobrej odmiany węglanowej.

 

-Zyto plonuje najlepiej na takiej glebie w przedziale pH 5-6

-Jęczmień w przedziale 6-7,5

-Pszenica 6,5

Jak widzisz trzeba by rozgraniczyć te uprawy na żyto i pszenica / jęczmień.

I tak pod żyto 200kg granulatu rocznie, przedsiewnie (od żniw do zasiewu )

Pod pszenice/jęczmień 600kg granulatu przedsiewnie

Podałem dawki granulatu w systemie corocznym

 

 

 

Co do łączenia wapnowania to:

Wapno węglanowe kredowe nie nadaje się do mieszania z obornikiem, fosforanem amonu (granulowanym), siarczanem amonu (pylistym) i Super Fosfatem (pylistym).

Jednocześnie jednak wapno węglanowe kredowe (szczególnie w postaci granulowanej) można łączyć z: mocznikiem, Polifoską, Super Fosfatem (granulowanym), mączką fosforytową, solami potasowymi, siarczanem potasowym i wapnem tlenkowym.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ok dziękuję za pomoc, a jaki jest wpływ odczynu na przyswajalność składników pokarmowych makro i mikro? czy to zależy głównie od rodzaju rośliny czy też można wysunąć jakieś wnioski o charakterze ogólnym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Kolego

Zakładam że twoja gleba to gleba lekka ( zawartość próchnicy 2,6-5%) bo tego nie napisałeś.

W takim przypadku aby podnieść pH gleby do odczynu obojętnego należy dostarczyć około 2,5 t CaO wg IUNiG czyli około 5t CaCO3 dobrej odmiany węglanowej.

 

-Zyto plonuje najlepiej na takiej glebie w przedziale pH 5-6

-Jęczmień w przedziale 6-7,5

-Pszenica 6,5

Jak widzisz trzeba by rozgraniczyć te uprawy na żyto i pszenica / jęczmień.

I tak pod żyto 200kg granulatu rocznie, przedsiewnie (od żniw do zasiewu )

Pod pszenice/jęczmień 600kg granulatu przedsiewnie

Podałem dawki granulatu w systemie corocznym

 

 

 

 

 

Ok. Dzięki za info. Nie rozumiem jednego. Piszesz, że do osiągnięcia odczynu obojętnego potrzeba ok 5t dobrego wapna węglanowego (zawierającego co najmniej 50 % CaO ?). Dawka np na żyto 200kg rocznie = 25 lat ????? Jak dla mnie to trochę za długo :) .

Chyba, że coś pomieszałem....

Edytowano przez maniek33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Raczej dobrze rozumujesz. Lepiej daj tego wapna po 1 tonie rocznie, to tylko 5 lat będziesz dawał.Ja co 2-3 lata daję 2-4 tony na hektar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj