yacenty

Rzepak ochrona i nawożenie 2023

Polecane posty

GRZES1545    8966

Znajomemu dziś powiedzieli z koła że sarny nie jedzą rzepaku bo go nie lubią, i jak coś to w nocy przyjadą z kamerą i potwierdzą🤦‍♂️ U mnie już inne koło i rok temu też się migali od szacowania ale męczyłem ich telefonami i kasę wypłacili.  

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dlugin    322
2 godziny temu, yacenty napisał:

są tacy co się stosują do zaleceń Grzegorza z Wir

To Grzegorz G to u was jakiś agronom jest ?🤣🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248
2 godziny temu, masa24 napisał:

A jaki tam z niego jebak 

Braweran treba na koren ten co w tv leci 🙉

1 godzinę temu, dlugin napisał:

To Grzegorz G to u was jakiś agronom jest ?🤣🤣

@garekchyba to tobie mówio🙉

Obecnie wskoczyla 17tka i 15 m/s wiecior. 

Screenshot_20230302_203608_cz.ackee.ventusky_edit_960655566860183.jpg

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

nie znam się :) 180 N w rzepaku nigdy nie przekraczam i to bez bakteri


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pitr80    3
Dnia 1.03.2023 o 06:26, Michał88 napisał:

 500 kg na 3 ha to 43 kg azotu  na 1 ha, druga dawka też 43 kg . Bieda jak uj  przy rzepaku, nie wiem na jaki plon  liczysz ale rzepak w całkowitym nawożeniu powinien się zamykać 180-200kg.

to tonę wysieje  tego saletrzaku na te 3 ha, tylko kiedy za dwa tygodnie czy czekać do 1 kwietnia czy szybciej ? Jestem z centralnej Polski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155
robiłem rzepak na 110 i było 3,3 pola zaniedbane. a obok moje dopieszczone 3.7
robiłem rzepak na 110 i było 3,3 pola zaniedbane. a obok moje dopieszczone 3.7

 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał88    335
12 godzin temu, tomek73 napisał:

Guzik prawda. Ja nie raz zamykałem na dawałem 240 N a plon i tak tylko od wody zależał. 10-13 lat temu nie raz miałem po 4 średnią, w  roku, Bizonem kosiłem po 4,5 tony z ha, Nawożenie  do 200 N dawałem, teraz od 8 lat 4 ton nie przekroczę, 

W tym roku 180  N i Azotopower. 

 Woda bardzo ważna a jak dowalisz te 240 N to go upalisz a nie zasilisz.  Pamiętaj że trochę klimat się zmienia, ojciec opowiadał jak rzepaki i zboża przemarzały. Pamiętam jak dziś że jak przychodziła wiosna albo jesień to  potrafiło 2 tygodnie z nieba kapać teraz te opady są inne- krótkie ale intensywne. Rzepak zakwitał na 1 maja u nas a teraz koło 20 kwietnia.

Zdarza mi się kosić po ludziach, nawet sporo i muszę stwierdzić że Ci z hodowlą mają rzepaki 4,5t +,    W tym roku jeden z nich miał 4,9t/ha ważone  ale nie średnia a z jednej działki wynik. Klasy ziemi od I do III  bez skłonów i mokradeł, małe gospodarstwa do 10 ha nie występują już prawie a reszta 40ha+ w takich gospodarstwach już jest lepsza agrotechnika i kasa na dopilnowanie pól. 

@yacenty Być może te wszystkie zabiegi co robisz  preparatami z dobrej półki ograniczają wzrost łuszczyny, może te zupy są za mocne i roślina ma stres. Kiedyś ojciec i brat założyli się o flaszkę kto będzie miał lepszy rzepak, pole podzielili na pół ( po 1 ha) ojciec po kosztach miał drobny rzepak i plon 3.5t, brat nawalił chemii i azotu- rzepak tęgi itd nasiona bardzo grube coś jak z otoczką do siewu   niestety plon też 3.5t. Czasem trzeba znaleźć złoty środek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

skoro na jednym polu i jeden super chroniony a drugi dobrze to znaczy że karty rozdał deszcz a nie chemia ;) ja się nie podniecam rzepakiem i chronię go dobrze bo wiem że 4t przekrocze tylko przy dobrych opadach a tych ostatnio brak


przy tej samej ochronie i na tej samej odmianie w 2021 zebrałem 4.8t, tylko tylko że spadło 150l deszczu więcej


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał88    335

No ok. Ale pomyśl o tym że Ty i tak masz więcej deszczu niż inni. Wg mnie nie ilość deszczu a rozkład ma znaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1825

Yacenty ja wiem że saletra droga ale z tą reklama blue n przesadziłeś 20s bez możliwości pominięcia, dają więcej niż Kubota chociaż?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

Jak nie umiesz przycisnąć zamknij to bez możliwości pominięcia. Płacą jak każdy.

51 minut temu, Michał88 napisał:

No ok. Ale pomyśl o tym że Ty i tak masz więcej deszczu niż inni. Wg mnie nie ilość deszczu a rozkład ma znaczenie.

skąd ta pewność? Inni mają więcej bo się chwalą 600-800l albo wstawiają takie zdjęcia:

 


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

Świadomie pokazałem przerysowanie. Moim marzeniem jest mieć 600-650l opadu dla całego sezonu. Wtedy wiem ze wody jest w sam raz


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

zgoda, jest super, ale mimo wszystko marzy się te 20% więcej.

co innego jak w sezonie wegetacyjnym (od 25.08 do 20.07 roku następnego) spadnie 300l deszczu, a ktoś powie, że dziś każdy głupi zbiera 4t rzepaku.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3493

Wobecnych czasach jak jest  4 z przodu to jest dobrze , 4,5 bardzo dobrze ,5 super

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

Oj ruszył Cię ten mój post a wystarczy uważnie czytać. Kurcze przykre to, że gość wydający się być "na poziomie" a przyczepi się o pierdołę bo nie doczytał uważnie i jeszcze nie potrafi tego przetrawić. Chyba frustracja w Tobie narasta bo ceny poleciały a magazyny pełne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

Zmartwię Cię, rzepak 100% prosto z pola po 3200/3100 zależnie od przyczepy. Kukurydza prosto z pola w bardzo dobrych pieniądzach. Na magazynie leży 100t zboża, ale to już resztki więc jakoś przełknę to, że dziś jęczmień po 900 a pszenica po 980. Do maja może jeszcze trochę podrożeje, a może potanieje. Bez większego znaczenia dla mnie teraz, mam ciekawsze problemy na głowie.

27 minut temu, miwigos napisał:

Wobecnych czasach jak jest  4 z przodu to jest dobrze , 4,5 bardzo dobrze ,5 super

lato i jesien 22 dość wilgotne, zima na identycznym poziomie jak w latach ubiegłych to jest potencjał na dobre plony. Oby tylko spadło troszkę deszczu wiosną.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2451
56 minut temu, yacenty napisał:

Zmartwię Cię, rzepak 100% prosto z pola po 3200/3100 zależnie od przyczepy. Kukurydza prosto z pola w bardzo dobrych pieniądzach. Na magazynie leży 100t zboża, ale to już resztki więc jakoś przełknę to, że dziś jęczmień po 900 a pszenica po 980. Do maja może jeszcze trochę podrożeje, a może potanieje. Bez większego znaczenia dla mnie teraz, mam ciekawsze problemy na głowie.

lato i jesien 22 dość wilgotne, zima na identycznym poziomie jak w latach ubiegłych to jest potencjał na dobre plony. Oby tylko spadło troszkę deszczu wiosną.

No widzisz , co kraj to obyczaj (inne rodzaje gleb) u mnie podstawa to deszcze maj - czerwiec i wtedy można myśleć o rekordach , pozostałe miesiące mogą być na normalnym poziomie opadów ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

normalny to?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubi13    36

Najważniejszy to jest deszcz w maju/czerwcu, był przecież taki rok że do 15 maja prawie wogóle nie padało, w kwietniu coś 4 litry były potem zaczęło padać po 15 i pszenice w okolicy 8, rzepak koło czwórki, natomiast jak nie ma deszczu w maju i czerwcu to na ciezkich ziemiach z gliną pod spodem już pszenica zjezdza do 6-7 ton a rzepak 3-3,5 tony. A na piachach to wogólę jak pada bardzo duzo deszczu maj czerwiec to plony po 5 ton rzepaku, a jak nie ma wody to 2 tony rzepaku i 4 tony pszenicy. Teraz ta woda według mnie nie odgrywa kluczowej roli. 

Edytowano przez kubi13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

u mnie w powiecie suszy jeszcze nie było, przynajmniej wg IMGW. przy opadach na poziomie 270l udało mi się zebrać 6t pszenicy


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubi13    36

Według kategori gleby na dolnymśląsku w systemie IMGW to musiały by być opady na poziomie 30 litrów w skali roku i może łaskawie by susze ogłosili. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966
1 godzinę temu, Tomek90 napisał:

@yacenty ja w susze zbierałem 4.5t pszenicy, a u ciebie ile?? 

 

 

 

Aż wstyd się przyznać że zebrałem  3,6t w zeszłym roku😊 ale ja nowicjusz to wybaczcie błędy, nk i było suszy trochę u mnie.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj