yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
oregano    948

U mnie rzepak dostał pierwszą dawkę, pszenica czeka na deszcz. Ogólnie nie wiem czy 10% rzepaków w okolicy zasilone.

Mam takie przemyślenia odnośnie podawania tego azotu wcześnie, może ktoś powiedzieć to w jakim celu było przez tyle lat mówione, że azot powinno się stosować gdy potrzebuje tego roślina (że to ona dyktuje termin) a nie wtedy kiedy ustawodawca pozwala. No i nadszedł ten moment w którym możemy siać dużo wcześniej i każdy się zastanawia czy dobrze zrobi (w tym i ja), to po co było to całe poruszenie jeszcze dwa lata temu, że nie można podać azotu wcześniej niż 1 marca. Przecież każdy wie w jakim kraju żyje i że zima to może do połowy kwietnia wrócić 🙆 

Mam dwie działki w tym roku po kilku letniej lucernie, to zboże petarda. Ono na pewno bardziej uwodnione jak te które dopiero zaczną pobierać azot z nawozów.

To tylko takie luźnie przemyślenia nie chce wywołać burzy 😉 Osobiście chciał bym jutro wysiać saletrzak ok 50N. Jeśli miał bym saletrosan lub rsm zrobił bym to już wcześniej.

oregano    948

Ja tam na unijne zakazy nigdy nie narzekałem, bo u mnie (świętokrzyskie) i tak nigdy w lutym nawozów nie siałem, nawet jak było można. Siałem zawsze na początku marca 3-5 zazwyczaj jak były warunki, bywało że i 10 dopiero się zaczynało siać. W tym roku wyjątkowo wyjechałem w lutym bo i pogoda jest wyjątkowa.

Natomiast jak ktoś mieszka na zachodzie, gdzie wegetacja startuje ze dwa tygodnie wcześniej to tam faktycznie czekanie do 1 marca było szkodliwe dla rolnika i nie dziwi irytacja samych rolników.

Polska długa i szeroka, nie można wrzucać wszystkich do jednego worka.

4 godziny temu, SawekBraczyk napisał:

Azot na pszenicy zrobiony . 130kg Saletry Pulan Makro - 40N . 

4B5606A8-FAFD-4881-BE15-0651CC0B224B.jpeg

Widzę że u kolegi to sucho . U nas to takie warunki na polach, że miejscami to w adidasach strach wchodzić 

GABBER85    1289

mam  Salmag:   Azot N całkowity: 27% , Azot N azotanowy: 13,5%, Azot N amonowy: 13,5%

ile dać na start, pszenica rzadsza i mniejsza niż na zdjeciu powyżej

>>>>>> 

misio3p    2127

Przedwczoraj pisałeś, że zrobiłeś już N2 i skracanie, myślę że nie potrzebujesz odpowiedzi na to pytanie.

• Like 1
  • Haha 1

24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Czy taka mieszanina będzie ok na jeczmień ozimy i pszenicę?

0,4kg unix 

0,4l protiokonazolu

0,4l fenpropidyny?

GABBER85    1289
10 minut temu, misio3p napisał:

Przedwczoraj pisałeś, że zrobiłeś już N2 i skracanie, myślę że nie potrzebujesz odpowiedzi na to pytanie.

misiu , na inny kawałeczek

przyjmij

>>>>>> 

Minkes    72

A u mnie taka sytuacja...

Pszenica siana początek października.

IMG20240224182150.jpg

IMG20240224183132.jpg

IMG20240224183245_BURST000_COVER.jpg

livebird    54

Przyszły tydzień jak bedzie nadal tr 17 stopni w dzien i w nocy 3-4 pryskac axialem bez obaw oziminy? 

korasss    62
Dnia 24.02.2024 o 22:57, Zapracowany napisał:

23 luty!

20240224_155354.jpg

25 luty 

IMG_20240227_132741.jpg

Sola20    1
19 godzin temu, mysza103 napisał:

Ja jutro dam 13 N na początek , tyle że w oprysku z mikro , a prawidłowe N  pójdzie ok 10 marca , 80kg N w rsm Potem ma się pogoda popsuć 

pryskasz mocznikiem + mikro typu mangan miedz ? jakie stężenie? 

bo tez myślę nad takim zabiegiem żeby teraz prysnąć mocznikiem 10% + siarczan magnezu + miedz i mangan a za dwa tygodnie saletra 150 kg

logitech55    1
20 godzin temu, Minkes napisał:

A u mnie taka sytuacja...

Pszenica siana początek października.

IMG20240224182150.jpg

IMG20240224183132.jpg

IMG20240224183245_BURST000_COVER.jpg

Jaka odmiana?

mysza103    2450
Napisano (edytowany)

5 godzin temu, Sola20 napisał:

pryskasz mocznikiem + mikro typu mangan miedz ? jakie stężenie? 

bo tez myślę nad takim zabiegiem żeby teraz prysnąć mocznikiem 10% + siarczan magnezu + miedz i mangan a za dwa tygodnie saletra 150 kg

Przy takiej małej pszenicy to roztwór 20% może iść , u mnie mocznika nie stosuję bo mam na stanie rsm , i na opryskiwacz 1500 litrów , poszło dzisiaj 1250 litrów wody - 250 litrów rsm - 50 kg siarczan magnezu - 12,5 kg siarczan manganu - 6 kg siarczan miedzi , to wszystko  poszło na 7,5 ha pszenicy . 

20240227_164343.jpg

Edytowano przez mysza103
  • Like 1

piotrols    9

Na T1 w jakich dawkach polecicie cyflufenamid +protiokonazol

Czy może lepiej fenpropidyna +protiokonazol

Jakie dawki? 

GABBER85    1289

@mysza103 czyli przeliczając ~ na 300l dodałeś 50l  RSM , praktykowałeś, nie poparzy?czy saletrzaku można dać podobnie?

>>>>>> 

Minkes    72
1 godzinę temu, logitech55 napisał:

Jaka odmiana?

Apostel

logitech55    1

U mnie elektra też idzie w górę. Czy w tej fazie jest szansa na dokrzewienie? 23. 02 dostała  200 kg saletry

mysza103    2450
57 minut temu, GABBER85 napisał:

@mysza103 czyli przeliczając ~ na 300l dodałeś 50l  RSM , praktykowałeś, nie poparzy?czy saletrzaku można dać podobnie?

Praktykowane , co do saletrzaku , czy saletry to już kolega odpisał - będzie zatykać , po 2 saletrzak czy saletra mają substancję która w takim stężeniu będzie palić rośliny , rsm też ma substancję parzącą , ale w małym przeliczeniu porównując z saletrzakiem , Najbezpieczniejszy jest mocznik , potem rsm , a żeby ktoś stosował saletrzaki czy saletrę dolistnie do nie słyszałem o czymś takim , wręcz takie podanie azotu jest zabronione 

Tomek90    2244

No jakbyś dał 33kg saletry u siebie na te 300l. 

STIG13    897
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, logitech55 napisał:

U mnie elektra też idzie w górę. Czy w tej fazie jest szansa na dokrzewienie? 23. 02 dostała  200 kg saletry

Jeśli faza minęła to jak to mówią to se nevrátí

Edytowano przez STIG13

alfa    1190

U mnie z powodu warunków jakie były wschody były różne i tak dalej . Dziś patrzyłem to mam i 1 i 2 i 3 rozkrzewienia . Jest teraz w fazie krzewienia ile czasu trwa ta faza ? Bo patrząc po warunkach jak wjadę z nawozem za 2 tyg to będzie sukces a boje się czy nie będzie za rzadko i czy tych małych pędów nie odrzuci 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj