yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

boogie7    497

Jako substancje systemiczne, naturalną koleją rzeczy przemieszczają się w roślinie (w liściach przez które zostały pobrane). Wraz z sokami komórkowymi wypełniają liść s.cz. ku jego wierzchołkowi. Im wyższa temp, tym proces ten następuje szybciej. W pewnym momencie koncentracja s.cz. u wierzchołka liścia jest na tyle wysoka, że powoduje fitotoksyczność. Tebu i protio są triazolami, które należą do najszybciej przemieszczających się w liściu. Epoksykonazol był wchłaniany i rozprowadzany wolniej i równomiernie, dlatego nie powodował przypalania wierzchołków liści.

35 minut temu, SawekBraczyk napisał:

1l spadł . Nie no gdzie tam samym insektycyd to nie jadę . Od razu Tebu i Metkonazol wrzucę i T3 zrobię . 

I znowu będziesz panikował, że liście przypalone 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2459
1 godzinę temu, SawekBraczyk napisał:

1l spadł . Nie no gdzie tam samym insektycyd to nie jadę . Od razu Tebu i Metkonazol wrzucę i T3 zrobię . 

U mnie dokładnie tyle samo , spadło 1 litr, nawet kurzu nie zmoczyło, co do skrzypionki , jak również i mszyc , bo u mnie też są , to myślę podobnie jak ty żeby to zrobić razem z T3 ( tebu -110g , i prochlorazu 200g) można by śmiało dawać bo pszenica już kwitnie , a raczej wyrzuca pylniki , ale jak zwał tak zwał . Venecja , Linus i Karemik

IMG_20230606_165012.jpg

IMG_20230606_164700.jpg

IMG_20230606_165504.jpg

Edytowano przez mysza103

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikon1989    161

U mnie też jest trochę skrzypionki, widzę że miejscami już czubki liści bieleją. Coś ma padać to może ją z płucze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1488

dziś po okolicy były burze, oczywiście wszystko mnie ominęło, ostatni deszcz był 11 dni temu to jakoś się to trzyma 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1191

U mnie nie jestem pewien ale nie licząc tydzień temu jakieś 0.2 to chyba 5 mają padało troszkę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30

lepiej pryskać pszenicę na t3 przed czy po deszczach które "zapowiadają" na piątek sobotę, centrum Polski. ostatni deszcz 18 maja. pszenicę niby się trzymają ale dzięki dobrej klasie ziemi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460
6 godzin temu, boogie7 napisał:

Jako substancje systemiczne, naturalną koleją rzeczy przemieszczają się w roślinie (w liściach przez które zostały pobrane). Wraz z sokami komórkowymi wypełniają liść s.cz. ku jego wierzchołkowi. Im wyższa temp, tym proces ten następuje szybciej. W pewnym momencie koncentracja s.cz. u wierzchołka liścia jest na tyle wysoka, że powoduje fitotoksyczność. Tebu i protio są triazolami, które należą do najszybciej przemieszczających się w liściu. Epoksykonazol był wchłaniany i rozprowadzany wolniej i równomiernie, dlatego nie powodował przypalania wierzchołków liści.

I znowu będziesz panikował, że liście przypalone 😁

No zobaczymy ale zostawię sobie kawałek nie pryskany by widzieć co się dzieje 😀 . I dla tego jak robiłem T3 Osisir to ogóle przypalen nie było . Ale to kiedyś było . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapracowany    104
2 godziny temu, SawekBraczyk napisał:

No zobaczymy ale zostawię sobie kawałek nie pryskany by widzieć co się dzieje 😀 . I dla tego jak robiłem T3 Osisir to ogóle przypalen nie było . Ale to kiedyś było . 

Mam kontrolę, końcówki najbardziej w tym roku przypala brak wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcianjargit    156
21 godzin temu, PanPawel napisał:

Swego czasu było to fajne hobby bo dobry pieniążek zostawał. W tym roku przy sprzedaży w żniwa się dołoży.  Ale podobno hobby ma kosztować także jakoś się to przeżyje. A że w żniwa nigdy nie sprzedaje to może się uda chociaż nie dołożyć 🫣

W tamtym roku jak byś sprzedał w żniwa to byś zarobił bo była dobra cena więc nie wiadomo czy i w tym roku tak nie będzie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korbol    82

Po T2/T3+Robak

[Soligor 0,7L/ha i Cyperkill 0,05L/ha + adiuwant 100ml na 600L wody]

przypaliło mocno pszenicę (flagowe liście - kłosy nieruszone), Pszenżyto pryskane pare dni wcześniej tym samym nie ucierpiało nic. Najbardziej dostała Kilimandżaro po burakach, inne kilimandżaro mniej. Bataja zero śladu uszkodzeń, Patras na początku był niemrawy ale już się wyrobił.

Co to mogło być? Zimne noce, susza? Chcę się zabezpieczyć na następny rok. Rok wcześniej pryskałem taką samą mieszanką i nic się nie stało (wszystko było obsiane kilimandżaro wtedy). Widzę że na polach w okolicy też są miejscami pouszkadzane pszenice, więc raczej bym odrzucił że to kwestia doboru środka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1488

Czynników to pewnie cała masa mogła być i niekoniecznie akurat od jednego to zależało tylko zbieg wielu czynników, u mnie po elatusie tak ostatnie 2-5mm liścia lekko kolor zmieniła, reszta czarna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1286
5 godzin temu, Zapracowany napisał:

Mam kontrolę, końcówki najbardziej w tym roku przypala brak wody.

Dokładnie. Wszystkie dodatki nawozów, środków i niby stymulatorów tylko podwajają ten efekt. 

Hrubieszów bez kropli deszczu od bodajże 8 maja 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106
5 godzin temu, Zapracowany napisał:

Mam kontrolę, końcówki najbardziej w tym roku przypala brak wody.

To co żeś parasole przed deszczem nastawiał że masz kontrolę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korbol    82
17 minut temu, Mateusz1q napisał:


Ile mm opadu bylo tydzien przed i po zabiegu 

0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106
15 minut temu, ravoj napisał:

Dokładnie. Wszystkie dodatki nawozów, środków i niby stymulatorów tylko podwajają ten efekt. 

Hrubieszów bez kropli deszczu od bodajże 8 maja 

Ale to wszędzie tak jest w tym roku. Deszcze były wilgoć była a ludzie i tak poprzypalali. Teraz chwilę posuszylo ale od wczoraj wieczora kapuśniaczek. 

Wg mnie w tym roku większa presja septoriozy, dtr i fuzarioz a ponadto każdy błąd agrotechniczny jest mocniej widoczny , każde pole ze słabszym pH jest widoczne , tam gdzie przeorana warstwa humusu zbyt głęboko jeszcze bardziej, skorupa, ubita ziemia (warunki wodno powietrzne),  oprysk w dzień. 

Robiłem wszelkie opryski w nocy i zero przypalen. U sąsiada na polach widać które pole o jakiej porze pryskał. 

Czy u kogoś sucho czy wilgotno ten rok nie wybacza błędów 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Sporo w tym racji. U mnie najlepiej wyglądają pola u obszarników którzy mają dopracowane technologie bezorkowe. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826
47 minut temu, Korbol napisał:

0

To sobie odpowiedziałeś, po co robicie zabiegi fungicydów w susze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

Zawsze jak jest wilgotność poniżej 45 , słońce temp za wysoka to przypala. Jeden środek bardziej drugi mniej. Zależnie od prędkości wchłaniania i przemieszczania . Jescee jak azot dodany to szybciej to działa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj