yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tobago    351
Napisano (edytowany)

Wczoraj na zdrowo wyglądający jęczmień ozimy poszło 0,8l Priaxora + 125g tebukonazolu. 
 

Przewidziany jest tez Priaxor na pszenice T2/T3 na kwitnienie i na tym koniec z ochroną. 
Pszenica trochę ma kropek na liściach, pewnie jakieś początki DTRki. 
 

Myslę czy zostawić proporcje jak robiłem w jęczmieniu czy trochę podkręcić mieszankę. 

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cinekspeed    0

Wapnowanie 2 lata temu.przed siewem 250 kg polifoski 6 siew 25.09 w październiku herbicyd legion na wiosnę 250 saletry potem herbicyd na miotłę bo jeszcze była na jesień słabo wzięło potem odżywka 2 razy z mocznikiem  plus siarczan magnezu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
17 godzin temu, SawekBraczyk napisał:

Czemu tak późno ? Ja bym już tak od 20stej startował . Upałów nie ma jeszcze chyba ? 

A no temu że przewaznie dopiero wtedy wilgotność powietrza jest akceptowalna .

Jak pow 25 stopni nie powinno sie wykonywać żadnych zabiegów tak poniżej 45% wilgotności też nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2020
Dnia 27.05.2023 o 11:09, suffeks napisał:

bo tylko w Polsce ludzie myślą trzeba pryskać 200l zboża 

za granicą wszystkie etykiety zaczynają się od 100l albo i mniej 

Mam pole górka i glina na niej. Pryskam 2 biegiem T25 , pszenica na górce była o wiele słabsza i jaśniejsza niż w dole mimo że więcej daje nawozu na tą górę. W tym roku dół jechałem 2 biegiem a góra 1 i pszenica wygląda jak dół i jest zdrowa. Fakt że więcej dostała od grzyba i odżywki ale skropienie też ma znaczenie. 

Ja przynajmniej tłumaczę sobie tak że im gęstszy łan lub więcej liści to powinno się użyć więcej wody żeby pokryć roślinę zwłaszcza funglicyd. Też musimy pamiętać że my mamy gorsze srodki i gorsze nośniki niż za granicą . 

48 minut temu, Cinekspeed napisał:

Wapnowanie 2 lata temu.przed siewem 250 kg polifoski 6 siew 25.09 w październiku herbicyd legion na wiosnę 250 saletry potem herbicyd na miotłę bo jeszcze była na jesień słabo wzięło potem odżywka 2 razy z mocznikiem  plus siarczan magnezu 

Ja daję co roku 250-300 kg wapna a pod buraki ok 1,5 t na hektar i mam pole gdzie nie mogę sobie poradzić ze skrzypem ok 30 arów. Tak szybko nie ustabilizujesz ph

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1286

zauważyłem ze w tym roku gdy w kwi. było bardzo duzo opadów i zimno jest sporo takich pól , moze wypłukało Mg czy inne składniki decydujące, tu wogóle nie widać 250 poli i250 saletry, jakie to wapno ?


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25488
1 godzinę temu, Cinekspeed napisał:

Wapnowanie 2 lata temu.przed siewem 250 kg polifoski 6 siew 25.09 w październiku herbicyd legion na wiosnę 250 saletry potem herbicyd na miotłę bo jeszcze była na jesień słabo wzięło potem odżywka 2 razy z mocznikiem  plus siarczan magnezu 

Wapnowanie nic nie znaczy bez podania z jakich wartości startujesz, jaką kategoria gleby, jakie zawartości składników...

Zastosowane nawożenie skromne.

Zdjęcie wydaje mi się że wskazuje bardziej kompleks żytni , i pszenica nie powinna być tam siana bez doprowadzenia gleby do odpowiednich wartości.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2447
32 minuty temu, Damianek20 napisał:

Mam pole górka i glina na niej. Pryskam 2 biegiem T25 , pszenica na górce była o wiele słabsza i jaśniejsza niż w dole mimo że więcej daje nawozu na tą górę. W tym roku dół jechałem 2 biegiem a góra 1 i pszenica wygląda jak dół i jest zdrowa. Fakt że więcej dostała od grzyba i odżywki ale skropienie też ma znaczenie. 

Ja przynajmniej tłumaczę sobie tak że im gęstszy łan lub więcej liści to powinno się użyć więcej wody żeby pokryć roślinę zwłaszcza funglicyd. Też musimy pamiętać że my mamy gorsze srodki i gorsze nośniki niż za granicą . 

Niektórym się tak właśnie wydaje ,że z rośliny to powinno aż kapać , to wtedy jest ok , ale fungicydy w dużej części mają działanie systemiczne , i wystarczy że nawet spadnie trochę na roślinę środka to i tak się on rozmieści po całej roślinie , z drugiej strony im mniejsze dawki cieczy to mniejsze dysze , gdzie zamiast kropli leci pył . Zresztą są już przecież techniki i opryskiwacze gdzie stosują 25-50 litrów wody na ha i jak to nazywają ,, że nie pryskają , tylko zamgławiają ''

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8956

Może  to i myśl, nie trzeba wtedy dużego opryskiwacza i można kilka ha zrobić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1286

@Cinekspeed  na próbe- nie wielkim kosztem mozna rozsiać ręcznie [teraz już chyba późno zeby zobaczyć efekt...] MgS granulowany -1ar, jakis inny nawóż wieloskąłdnikowy albo krede zeby szybko zadziałała , co zależy a może cos wyjdzie i sie przekonasz sam, dużej straty nie bedzie


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    453

Ja pryskam na 03 MMMAt eżk twin dwustrumieniowe i nie wiem czy to jest naprawdę ok ? Pokrycie jest bardzo dobre i ogole , ale czy ta gruba kropla do fungi mnie zastanawia ? Bo nie jeżdżę szybko i na dużym ciśnieniu tylko 6km i 2.2 bara . Pan od przeglądu opryskiwacza mi mówi pryskaj tymi bo lepsze pokrycie a kropla się nie przejmuj bo one i tak na roślinie się rozbija , a te zwykle płaskostrumieniowe co drobniejsza kropla maja to zostaw . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1286
4 minuty temu, mysza103 napisał:

z drugiej strony im mniejsze dawki cieczy to mniejsze dysze , gdzie zamiast kropli leci pył . Zresztą są już przecież techniki i opryskiwacze gdzie stosują 25-50 litrów wody na ha i jak to nazywają ,, że nie pryskają , tylko zamgławiają ''

miałem dysze 0,3 i pryskałem 250/ha kropla była gruba a teraz mam 0,2 żółte 190l/ha i jest mgiełka i efekt widze lepszy i na chwastach i na grzyba ...

każdy robi jak lubi


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

tak ale jak ktoś ma większy areał i warunki całą wiosnę niedomagają i trzeba jeździć w wiatr to o mgiełce lepiej zapomnieć.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8956
15 minut temu, SawekBraczyk napisał:

Ja pryskam na 03 MMMAt eżk twin dwustrumieniowe i nie wiem czy to jest naprawdę ok ? Pokrycie jest bardzo dobre i ogole , ale czy ta gruba kropla do fungi mnie zastanawia ? Bo nie jeżdżę szybko i na dużym ciśnieniu tylko 6km i 2.2 bara . Pan od przeglądu opryskiwacza mi mówi pryskaj tymi bo lepsze pokrycie a kropla się nie przejmuj bo one i tak na roślinie się rozbija , a te zwykle płaskostrumieniowe co drobniejsza kropla maja to zostaw . 

One wydają się że jest gruba bo napowietrzone są. Też chyba zmienię na żółte dwustrumieniowe właśnie aby mniejszych wydatek cieczy był

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapracowany    89
1 godzinę temu, SawekBraczyk napisał:

Ja pryskam na 03 MMMAt eżk twin dwustrumieniowe i nie wiem czy to jest naprawdę ok ? Pokrycie jest bardzo dobre i ogole , ale czy ta gruba kropla do fungi mnie zastanawia ? Bo nie jeżdżę szybko i na dużym ciśnieniu tylko 6km i 2.2 bara . Pan od przeglądu opryskiwacza mi mówi pryskaj tymi bo lepsze pokrycie a kropla się nie przejmuj bo one i tak na roślinie się rozbija , a te zwykle płaskostrumieniowe co drobniejsza kropla maja to zostaw . 

Sprzęt dobry, tylko technika zła. Spróbuj na 6 bara tymi dyszami. Będzie kropla drobniejsza i lepsza penetracja łanu. One działają najlepiej od 4 do 6 bara.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2020
1 godzinę temu, mysza103 napisał:

Niektórym się tak właśnie wydaje ,że z rośliny to powinno aż kapać , to wtedy jest ok , ale fungicydy w dużej części mają działanie systemiczne , i wystarczy że nawet spadnie trochę na roślinę środka to i tak się on rozmieści po całej roślinie , z drugiej strony im mniejsze dawki cieczy to mniejsze dysze , gdzie zamiast kropli leci pył . Zresztą są już przecież techniki i opryskiwacze gdzie stosują 25-50 litrów wody na ha i jak to nazywają ,, że nie pryskają , tylko zamgławiają ''

Tylko czy taka ilość cieczy wystarczy jak jest sucho i liście są zwinięte ?

Przy odpowiedniej pogodzie ok ale czy przy suszy to trudno powiedzieć. Jeżeli chodzi o ściskanie to nie jestem zwolennikiem ale wczoraj zrobiłem tak na poprzeczce bo tam wymokła mi pszenica zobaczymy efekt czy przepali czy pomoże . 

Do zabiegu 50 l to trzeba mieć już i odpowiedni opryskiwacz a nie stare graty jak większość. U mnie idzie ok 240 l/h końcówki 0,2 dwustrumieniowe. 

Dobra mgła była z wirowych ale jak sąsiad miał ta sama uprawę bo inaczej nie miał nic 🙈

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1286
27 minut temu, Damianek20 napisał:

Dobra mgła była z wirowych ale jak sąsiad miał ta sama uprawę bo inaczej nie miał nic

Dokładnie u nas jeden ma Termita to chmura do połowy kabiny C330 w zbożu jak nie było wiatru,  ostry cień mgły

  • Haha 1

>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukaszzz    53
14 minut temu, masa24 napisał:

Obsadę klosow ktoś liczył ?

700-900 w lepszych miejscach w aureliusie na IV klasie. Pięter po 7-11. Patrząc na pogodę przyszłą to nie utrzyma się to, więc dużo nie oznacza dobrze też 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2020
58 minut temu, GABBER85 napisał:

Dokładnie u nas jeden ma Termita to chmura do połowy kabiny C330 w zbożu jak nie było wiatru,  ostry cień mgły

Super sprawa do eliminacji chwastu w burakach jak okrywają ziemię 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boogie7    492
7 godzin temu, SawekBraczyk napisał:

Jak nic nie było u ciebie , no to po cholerę masz jechać z tym . Choć pisałeś że z samym Epoksy tylko na T2 jechałeś ? To epoksykonazol jeszcze jest ? 

U nas jeszcze larw skrzypionki nie ma, teraz jak temp. wzrosną to pewnie zacznie się wysyp.. Epoksy był jeszcze z zapasów (w szafie) 😉

T2/3 w jęczmieniu oz. odpusciłem, bo zdrowy od góry do dołu, a przy zapowiadanej pogodzie, to za 5 tygodni zacznie dojrzewać. W pszenicach widzę, mało kto robi w tym roku T2, większość czeka na wykłoszenie.

3 godziny temu, SawekBraczyk napisał:

Ja pryskam na 03 MMMAt eżk twin dwustrumieniowe i nie wiem czy to jest naprawdę ok ? Pokrycie jest bardzo dobre i ogole , ale czy ta gruba kropla do fungi mnie zastanawia ? Bo nie jeżdżę szybko i na dużym ciśnieniu tylko 6km i 2.2 bara . Pan od przeglądu opryskiwacza mi mówi pryskaj tymi bo lepsze pokrycie a kropla się nie przejmuj bo one i tak na roślinie się rozbija , a te zwykle płaskostrumieniowe co drobniejsza kropla maja to zostaw . 

To nie pryskasz, tylko lejesz. W pobliskim dużym gosp. jadą eżektorami na ciśnieniu 8 bar !!  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    453
Napisano (edytowany)
10 minut temu, boogie7 napisał:

U nas jeszcze larw skrzypionki nie ma, teraz jak temp. wzrosną to pewnie zacznie się wysyp.. Epoksy był jeszcze z zapasów (w szafie) 😉

T2/3 w jęczmieniu oz. odpusciłem, bo zdrowy od góry do dołu, a przy zapowiadanej pogodzie, to za 5 tygodni zacznie dojrzewać. W pszenicach widzę, mało kto robi w tym roku T2, większość czeka na wykłoszenie.

U mnie T2 zrobili i ja tez i może wyjdzie tak że koniec na ten rok będzie bo deszczu w prognozach nie widać u nas na Śląsku . Chyba że początkiem czerwca coś zacznie padać , bo zeszły rok tez o tym czasie było bez deszczu , dopiero koło 6-10 czerwiec coś zaczło padać . Ale to wróżenie z fusów . O kurde 8 bar to ja nie dam rady . To albo powrócę do zwykłych płaskostrumieniowych albo kupię 025 chociaż . 

B571C1FE-C3B5-41B0-89B9-B0F86CC78ABF.jpeg

Edytowano przez SawekBraczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj