yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

isentor    81
16 godzin temu, metrax12 napisał:

W autach też zalecają zmieniać olej po 30 tys km. 200 l na flagowy to jest mało. W ogóle do jakiegokolwiek zabiegu 200 l to jest mało. Niekiedy zalecają te 200 l np. do glifosatu (lecz to ma związek tylko z twardą wodą. Ale każdy robi jak uważa.

Cóż za bzdura. Ludzie odchodzą od stosowania 200l na rzecz nawet 150l. Większe ilości wody widzę sens jedynie w przypadku rzepaku i zabiegół okołopłatkowych. Dobre safenery, dodatki, oleje w śor i nie ma po co walić więcej na zwykłe zabiegi

  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Jechał ktoś z fungicydem i regulatorem 2 dni herbicydzie? 
 

Wczoraj poprawiałem pszenice na chwasty głównie ostrożnia i przytulić, i pasuje już jechać t2 i i regulacja bo od poniedziałku codziennie deszcz prognozują 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

@lebek5 Jak od poniedziałku deszcz to masz jeszcze sobotę i niedzielę. Odczekaj tak długo jak możesz i tak krótko jak to jest konieczne

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Tak myśakłem o sobocie po południu, chyba się się pogoda zmieni,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anja79    18
Napisano (edytowany)

Czy stosując w pszenicy regulator razem z fungicydami zmniejszacie dawkę tego pierwszego? Przy F1 został zastosowany Windsar(=Moddus) w dawce 0,3l/ha, bo założenie było żeby zrobić regulator 2 x 0,3 l/ha. Przy standardowym 1 zabiegu dawka zalecana to 0,4 l/ha. Ktoś coś w tym temacie może się wypowiedzieć, jak to wygląda w praktyce?

A to fragment wczorajszego artykułu na portalu rolniczym Farmer

W przypadku zabiegu regulacyjnego w fazie liścia flagowego dawki są niższe aniżeli na wcześniejszych etapach rozwojowych. W przypadku trineksapaku etylu (np. Moddus 250 EC, Windsar 250 EC, Regullo 500 EC) wystarczy nawet 25g / ha substancji aktywnej - jeśli regulujemy oziminy o stosunkowo niskim wzroście, genetycznie mniej podatne na wyleganie czy też jeśli zabieg jest uzupełnieniem pierwszej regulacji retardantami. Niższą dawkę podajemy także, jeśli regulacja łączona jest z fungicydami. W przypadku wysokiego łanu i ogólnie wyższych odmian dawka trineksapaku etylu w fazie liścia flagowego to około 50 g substancji.

Edytowano przez anja79

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory planowałem tylko 2 zabiegi w pszenicy
T1 oraz T2/T3 - tu miał pójść Priaxor 0,95L + Protendo 330 ml ( około 100 ml protiokonazolu )
Natomiast mija mi 3 tygodnie od zabiegu T1 , przyszły tydzień zapowiada się deszczowy
Na pszenicy pojawiają się delikatnie objawy chorobowe ( starsze liście ) obecnie wychodzi z czubka tzw. liść podflagowy
Zastanawiam się czy nie podzielić tego zabiegu tzn teraz dać sam Priaxor
A na T3 dać właśnie ten protiokonazol + metkonazol/tebukonazol
Co o tym uważacie ?
Dodatkowy koszt zakupu triazola jakieś 70-90 zł na hektar ale ochrona bardziej kompletna
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anja79    18
Dnia 10.05.2023 o 16:16, alandil napisał:

Jak to jest z moddusem lepiej wcześniej czy wieczorem? Czy może nie ma to znaczenia? Gdzieś słyszałem, że potrzebne są promienie słoneczne, żeby zadziałał?

Tak jest napisane w etykiecie - nasłonecznienie sprzyja działaniu środka, a optymalna temperatura to 10-15 stopni. Więc jeśli się da to późne popołudnie. Ostatnimi czasy trudno było trafić na dobre warunki do oprysku, bo albo przewidywane przymrozki, albo wiatr i trzeba czekać do popołudnia/wieczora, a wieczorem dość szybko robiło się chłodno...Nie wspominając o kwitnącym obok rzepaku....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapracowany    100

Krzysiek2614 liść flagowy to ostatni który wychodzi, nim jest owinięty kłos. Rozerwij to, albo rozetnij na pół i będziesz wiedział czy jest ostatni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtec123    251

Panowie doradźcie co lepsze na T2:

1. 1,0l Priaxor + 0,5l tebu

2. 0,8l Elatus + 0,5 tebu

Pszenica Arkadia i Linus. Ładne, na IV kasie, siew lekko opóźniony. Stanowiska po kukurydzy, działki w monokulturze zbożowo-kukurydzianej

Na T1 3 tygodnie temu poszło 300g cyprodynil, 100g protio, 300g fenpropidyny i 15g Solatenolu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sisu    17
1 minutę temu, STIG13 napisał:

Czysty też jest

W jakim preparacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    458
1 godzinę temu, Lubeelskirolnik napisał:

Do tej pory planowałem tylko 2 zabiegi w pszenicy
T1 oraz T2/T3 - tu miał pójść Priaxor 0,95L + Protendo 330 ml ( około 100 ml protiokonazolu )
Natomiast mija mi 3 tygodnie od zabiegu T1 , przyszły tydzień zapowiada się deszczowy
Na pszenicy pojawiają się delikatnie objawy chorobowe ( starsze liście ) obecnie wychodzi z czubka tzw. liść podflagowy
Zastanawiam się czy nie podzielić tego zabiegu tzn teraz dać sam Priaxor
A na T3 dać właśnie ten protiokonazol + metkonazol/tebukonazol
Co o tym uważacie ?
Dodatkowy koszt zakupu triazola jakieś 70-90 zł na hektar ale ochrona bardziej kompletna
 

Do Priaxor daj ten Protio a sam Tebukonazol na T3 bym zostawił . 

1 godzinę temu, krzysiek1614 napisał:

Panowie to już liść flagowy wychodzi bo nie jestem pewien ??

20230512_112307.jpg

Odwiń wszystkie liście to będziesz widział 😀

57 minut temu, emtec123 napisał:

Panowie doradźcie co lepsze na T2:

1. 1,0l Priaxor + 0,5l tebu

2. 0,8l Elatus + 0,5 tebu

Pszenica Keramik i Euforia. Ładne, na IV kasie, siew lekko opóźniony. Stanowiska po kukurydzy, działki w monokulturze zbożowo-kukurydzianej

Na T1 3 tygodnie temu poszło 300g cyprodynil, 100g protio, 300g fenpropidyny i 15g Solatenolu

Obydwa rozwiązania bardzo dobre są według mnie . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że boję się przypaleń po triazolach w dużej dawce 
Myślałem właśnie dać 100g protiokonazolu + 80-85 tebukonazolu jako T3 i tyle 
Dawki Tebu jakieś 160-170g jakoś się obawiam
Albo metkonazol jakieś 20-35g 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    458

Nie wiem . Narazie u siebie obserwuje czy będą przypalenia czy nie . Ludzie pisali mi że 220l wody to za mało było , że tak 250l by pryskać . Narazie wszystko ok jest 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajonasz    1370

Przeca przy 300l to aż kapie z liści i wtedy bardziej prawdopodobne będą przypalenia, bo wszystko spływa na koniec liścia. A czy będzie większa penetracja łanu, to też bym dyskutował. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351
Napisano (edytowany)

Słyszeliście teorie ze chwasty w susze lepiej pryskać z rana gdy po nocy rosa chociaż w niewielkim stopniu rozpuści warstwę woskową na liściu? 
 

Pryskając po całym dniu ostrego słońca na liściu jest gruba warstwa woskowa i jakiekolwiek herbicydy (i każdy inny pestycyd) odbija się nie rozmywając na liściu. 
 

Podobno nawet dobrze jest pryskać rano na rosę. 
 

Szukam wyjścia bo u mnie chyba od trzech tygodni nie padało i się nie zanosi. Wieczorami zadnej wilgoci, powietrze 50-60% wilgotności. Najwiecej jej chyba koło wschodu słońca i wtedy myśle wyjechać z opryskiem. 
 

Ma to sens? 

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

pryskam 200l na ha i wystarcza, dużo zależy jeszcze od ciśnienia, ja pryskam dwustrumieniowymi na 2 bar i daje radę, a przypalenia jak mają wystąpić, i tak wystąpią, na jednym kawałku są, na innym pryskanym tą samą mieszaniną nie ma

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Popier96    165

Majstry, Axial+ starane 333ec. Nie uszkodze pszenicy sianej w terminie? O ile Axial wiem że można jechać nawet przy liściu flagowym, o tyle starane sam nie wiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8518
18 minut temu, tobago napisał:

Podobno nawet dobrze jest pryskać rano na rosę. 

Bzdura, pryskając na rosę środek jest mocno rozcieńczany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj