yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

1 godzinę temu, kakus19 napisał:

witam mam pytanie czy mozna poleciec na grzyba jak rano byl przymrozek? t1 jeszcze nie zrobione w pszenzycie grzyba az sie kuzy. mam na t1 tebukonazol fenpropidyne i prochloraz z starych zapasów (dorzucic chcialem mocznik i siarczan). dzis bylo zero ale pola oszronione na noc nastepna tez zimno ma byc.w dzien z 15 stopni ma byc.w tamtytm tygodniu przymrozek byl 3 dni pod rzad w ten poniedzialek tez byl we wtorek padalo... jakby zrobic zabieg dzis i bedzie przymrozek to nie przypali tego zboza?

mam podobną sytuację w pszenicy, T1 + R1 nie zrobione na jednym kawałku i weź tu bądź mądry... Faza ucieka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ORZMO    48

Czytam sobie etykietę środka Corida (tribenuron metylu) na stronie BIP ministerstwa,  a tam taki zapis: 

Cytat

Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnego lub ciągnikowego opryskiwacza polowego z zamkniętą kabiną ciągnika, co najmniej klasy 3 zgodnie z normą EN 15695-1 (klimatyzowana z filtracją powietrza).

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonidas9    38
1 godzinę temu, tomek73 napisał:

Teraz tu już nic nie zrobisz. Po żniwach  kup wapno i w te miejsca daj  w te miejsca z  po 10-15 ton na ha. Tak żeby mocno biało było albo  w te miejsca zamiast rozsiewaczem to łopatą nasyp. 

 W tamtym roku wziołem jeszcze gorsze pole, po wschodach  wszystko znikało, pszenicy ukosiłem z 1200 kg z  ha, w sumie 3 ha tego było,  Tylko dlatego wziołem bo  w miedzę  i teraz mam fajny kawałem.  Dałem tam po 10-15 ton wapna  z Wojcieszowa a w najgorsze miejsca to jeździłem  po pare razy rozsiewaczem i jeszcze łopatą sypałem.  Posiałem rzepak i jest wręcz idealny,  i  nie ma tych miejsc wcale. W jeden rok  zrobiłem porządek co sąsiad nie mógł  10 lat i tylko wyzywał. Nie raz mówiłem mu że samochód wapna kosztuje z  1600 zł ale szkoda tyle wydać. 

No no w rok czasu doprowadzioes pH do ładu :)

rzepak tego po prostu nie pokazuje tak jak pszenica. 

Jak, wschody po takiej ilości wapna? Ponoć jest, niewskazane wapnowanie w roku zasiewu rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapracowany    104

Na mygle wapna z Wojcieszowa rzepak normalnie rośnie jak i pszenicą. Powoli pH podnosi, ale na pewno działa kilka lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati17    13
9 godzin temu, tomek12051133 napisał:

U mnie ph niskie ponad 4 , przed siewem zero nawozu, a teraz tak wygląda.  Więc to na pewno nie ph.

20230501_174027.jpg

Taka pszenica w tak niskim pH? Nie sądzę aby to było możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Mati17 robilem proby 2lata temu. Wyszlo 3.9 gdzieniegdzie 4.2

po tych wynikach kupilem tlenkowego trochę i rozsypalem, w tamtym roku miałem granulowane to może z 800kg rozsialem. Może teraz się trochę podniosło ale na pewno nie do 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ervyn    20

Dolne liście miejscowo z takimi przebarwieniami, tezy dni temu bylo -2.

to od przymrozku czy choroby?

8229BD65-507A-455E-8B73-3CBC98787DE1.jpeg

EAAEFF55-1FE1-4DFD-BC34-EC258C841810.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282
Mati17 napisał:

Taka pszenica w tak niskim pH? Nie sądzę aby to było możliwe.

mało prawdopodobne. przy pH 4.2 pszenica ginęła, pszenżyto w mokrym roku do 6-7 ton dobiło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bennos    8

U mnie miejscami bardzo ciemna a miejscami tak jak u was , wydaje mi się że to z powodu dużych różnic temperatury no i ogólnie braku ciepła u mnie do tego dosyć mokro 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ORZMO napisał:

Czytam sobie etykietę środka Corida (tribenuron metylu) na stronie BIP ministerstwa,  a tam taki zapis: 

 

Znaczy się stary mtz lub 360-ka bez kabiny... Taki zapis bo jednak firma która to wytwarza nie chce płacić za podtrucie jak monsanto w hameryce. Na wielu środkach, może i większości są podobne zapisy- np, na roundup360 "nie pić..."

2 godziny temu, Mati17 napisał:

Taka pszenica w tak niskim pH? Nie sądzę aby to było możliwe.

Tonnage rośnie na takiej ziemi, może nie ph3.9 ale spokojnie wytrzymuje kwas. Zrestą kwas na bagnie i kwas na górze piachu to czasem co innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik039    137
1 godzinę temu, tomek12051133 napisał:

@rolnik039 u mnie tak samo pszenica wygladala po przymrozkach wiekszych. A teraz nie ma ani sladu.

No u mnie było - 2 max jakiś czas temu ale z tego co widzę to dookoła u sąsiadów też tak jest 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    620

Jak najtaniej zwalczyć samą przytulie w pszenicy ,bo wylazła po jesiennym oprysku jednak. Pewnie fluroksypyr jakiś, co tam najtańszego można znaleźć i w jakiej dawce samą przytulie zrobic ?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

na trawnik kupowałem to najtaniej wychodził chwastox trio


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ervyn    20
25 minut temu, Dastan napisał:

Jak najtaniej zwalczyć samą przytulie w pszenicy ,bo wylazła po jesiennym oprysku jednak. Pewnie fluroksypyr jakiś, co tam najtańszego można znaleźć i w jakiej dawce samą przytulie zrobic ?

Fluxyr 0,5 litra około 30zł/ha

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek424517    36

Axial+ tribenuron + fluloksypr, przepuściły przetacznika, pszenica z późnych siewów, czym go zwalczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pleban1330    1
11 godzin temu, ervyn napisał:

Dolne liście miejscowo z takimi przebarwieniami, tezy dni temu bylo -2.

to od przymrozku czy choroby?

8229BD65-507A-455E-8B73-3CBC98787DE1.jpeg

EAAEFF55-1FE1-4DFD-BC34-EC258C841810.jpeg

U mnie trochę gorzej wygląda. Zauwazyłem dziś, że mączniak sie pojawił. Tydzień temu prysnąłęm Duet na start i nie było takich przebarwień. Czekać aż środek bedzie walczył czy poprawić czymś ? Proszę o poradę kolegów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    328
8 godzin temu, candy1914 napisał:

Pany ile dajecie na ha mocznika i siarczan magnezu dolistnie?

Po 12.5 kg - worek siarczanu i mocznika na 2 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, pleban1330 napisał:

U mnie trochę gorzej wygląda. Zauwazyłem dziś, że mączniak sie pojawił. Tydzień temu prysnąłęm Duet na start i nie było takich przebarwień. Czekać aż środek bedzie walczył czy poprawić czymś ? Proszę o poradę kolegów 

Czekaj normalnie jak na t2. Ukryty grzyb był I ci wywaliło teraz po fungi. Tydzien za krótko żeby robić znowu pozatym t1 teraz pracuje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3kusy3    13

Panowie chce pojechać z siarczanem magnezu 5kg na 100l i do tego dodać miedź i mangan po 1.5 l na ha czy coś innego polecieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113
Napisano (edytowany)

Na t1 poszedł duet na start +0.6l fenpropidyny. Ze dwa tygodnie temu. Też mi septorioza się pojawia.  Pokazało to co było zarażone? Taka mieszanka na septorioze jako tako działa?

 

Na t2 mam priaxor 0,9l + 0,5 tebu. Zastanawiam się czy nie zmienić tebukonazolu na 0,3l protiokonazolu.

Edytowano przez kat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj