yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

SawekBraczyk    460

Jagus . Mozesz podzielić , ale nawet jak dasz te 240 saletry to będzie tez dobrze . 

Edytowano przez SawekBraczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
jogus napisał:

Dzielić saletre na 2 razy po 120 kg czy dać naraz te 240 na za dobrze rozkrzewiona pszenice? Na n2 ma iść 170litrow rsm26. Myślałem podzielić dawki po 120 teraz, następna za dwa tygodnie i później rsm. Albo saletra, rsm, saletra? Dodam że rsm teraz na n1 odpada z przyczyn technicznych.

jak dobrze pokrzewiona to daj 150kg teraz, później rsm a 90kg saletry daj na kłos pod warunkiem że jest szansa na wilgoć w maju. jak nie to daj od razu całość saletry


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcprez    1

Mógł by ktoś spojrzeć na te moje zdjęcia z poprzednich postów? Czym może być spowodowane tak dużo suchych liści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Mam dzierżawę którą od kilku lat próbuje doprowadzić do ładu. Kilka razy było już wapno. Wychodziło tam żyto a nawet rzepak. 
Po ostatnim rzepaku pokusiłem się tam posiać pszenice. 
Przed siewem również poszło wapno magnezowe.  
Analiza jednak wykazała potem ciagle kwaśny odczyn. Fosfor, potas średni. Magnez niski. 
 

Aktualnie widać na polu mozaikę miejsc lepszych i słabszych gdzie pszenica mimo tej samej liczby rozkrzewień jest mniejsza i liście często jakby przysuszone. 
 

Moze to być wina pH (choc na polach o podobnym odczynie mam pszenice ładne). 
 

Bardziej obstawiam ten brak magnezu. 
 

Dostała już raz 110kg kizerytu w lutym. 
 

Pomyslalem ze teraz dorzucę jeszcze z 50-60kg. 
Na worku zalecenia niby 100-150kg/h. Ale to przy średnich poziomach zasobności. 
 

Dobrze kombinuje czy odpuścić ten kizeryt? 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460
2 godziny temu, yacenty napisał:

jak dobrze pokrzewiona to daj 150kg teraz, później rsm a 90kg saletry daj na kłos pod warunkiem że jest szansa na wilgoć w maju. jak nie to daj od razu całość saletry

Albo do drugiej dawki może dołożyć  również . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paszkamax    16
1 godzinę temu, tobago napisał:

Mam dzierżawę którą od kilku lat próbuje doprowadzić do ładu. Kilka razy było już wapno. Wychodziło tam żyto a nawet rzepak. 
Po ostatnim rzepaku pokusiłem się tam posiać pszenice. 
Przed siewem również poszło wapno magnezowe.  
Analiza jednak wykazała potem ciagle kwaśny odczyn. Fosfor, potas średni. Magnez niski. 
 

Aktualnie widać na polu mozaikę miejsc lepszych i słabszych gdzie pszenica mimo tej samej liczby rozkrzewień jest mniejsza i liście często jakby przysuszone. 
 

Moze to być wina pH (choc na polach o podobnym odczynie mam pszenice ładne). 
 

Bardziej obstawiam ten brak magnezu. 
 

Dostała już raz 110kg kizerytu w lutym. 
 

Pomyslalem ze teraz dorzucę jeszcze z 50-60kg. 
Na worku zalecenia niby 100-150kg/h. Ale to przy średnich poziomach zasobności. 
 

Dobrze kombinuje czy odpuścić ten kizeryt? 
 

Moim zdaniem najprościej było by pobrać jedną próbkę z tej gorszej części i jedną z lepszej i porównać czego brakuje a może czegoś jest w nadmiarze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Najprościej ale to rozwiązanie na kolejne lata. Zanim przyjdzie analiza to będzie juz musztarda po obiedzie. 
Chcialbym jakoś podratować te gorsze miejsca. 
A mając wyniki ogólne całego pola i widzac ze tam magnez niski to pomyślałem ze dam kizerytu na dwa razy. 
Da się przedobrzyć siarkę i magnez gdyby moje podejrzenia były błędne? 
150-160kg chyba nie powinno pszenicy zaszkodzić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axd529    117

Zbyt wysokie pH gleby może utrudniać pobieranie fosforu?


Kupie cylinder,tłok do husqvarny 51 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    904
49 minut temu, Axd529 napisał:

Zbyt wysokie pH gleby może utrudniać pobieranie fosforu?

Tak, jony fosforu łączą się z wapniem i powstaje trudno rozpuszczalny związek fosforanu wapnia ( lub z innymi, ale ogólnie fosfor przechodzi do form trudno-rozpuszczalnych )

Edytowano przez STIG13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axd529    117

To by wyjaśniało na nowej dzierżawie dwie górki z podglebiem wapiennym, zboże mocno fioletowe.


Da się na to coś poradzić? Siarczan amonu coś by dał?


Kupie cylinder,tłok do husqvarny 51 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    904

Tak, powinno wierzch nieco zakwasić i pomóc roślinom. Sugeruję też dolistnie fosfor bo problem tak łatwo nie minie jak odczyn pewnie 7 albo bliżej 8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cheesburger    80

Jestem z centrum i nie robilem jeszcze n1. Saletrosan30 dzielic 2x150kg w odstepie 2-3 tyg czy pojechac na raz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460
2 godziny temu, Lubeelskirolnik napisał:

Piękna
Jaką agrotechnikę planujesz ?
Szczególnie fungi i mikro ?

Mikro Dr.Green zboże , Quality , Siarczan potasu . T1 Duet na Start , T2 Priaxor + Protio , T3 Tebu + Metkonazol a skracanie 1l CCC + 0,3 Moddus . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vegrin    1
Vegrin napisał:

SawekBraczyk napisał:

18 minut temu, Vegrin napisał:

Panowie pszenica b.dobrze pokrzewione, 1 marca poszlolo koło 100 kg saletrosanu26, plan jak się uda przyszły weekend n2 saletrosan26 czy za wcześnie?

Patrzales w jakiej fazie masz pszenice ? 

jutro bd to wrzucę fotki może ktoś coś podpowie:)

https://www.fotosik.pl/zdjecie/131c798db5b9b980 jak na zdj po lewej struś po prawej obie szt rotax, jechac z n2?


po lewej artist, sry pisane na tel:)

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał88    335

Dziś posypałem N1 po pszenicy 200kg Zaksanu 33,5, ruch  spory na polach, kolein nie zrobiłem ale na dołkach dość mokro. Na koniec marca znów po rzepaku 300 kg i w połowie kwietnia N2  200kg na pszenicę. Do tego dolistnie 2 zabiegi 5kg mocznik+5kg kristalon + 5 kg siarczan magnezu. Niestety muszę nawożenie dolistne zrobić osobno bo w tamtym roku wytrącał się osad jak leciałem razem z T1 i T2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

Ten po lewej Artist to by się nadawał a po prawej ten Rotax to mógł by dać , choć jeszcze bym może poczekał  . Zależy co planujesz dawać na N2 bo jak mocznik bądź Rsm i jest te dajmy na to 3 tygodnie od N1 to ja bym pokusił się dać . A jak Saletra to można opóźnić do nawet i 1 kolanka . Osobiście ja jutro będę rozlewał Rsm32 - 80N a Saletra to rozsypie na 1 kolanko , oczywiście patrząc na opady . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vegrin    1
SawekBraczyk napisał:

Ten po lewej Artist to by się nadawał a po prawej ten Rotax to mógł by dać , choć jeszcze bym może poczekał  . Zależy co planujesz dawać na N2 bo jak mocznik bądź Rsm i jest te dajmy na to 3 tygodnie od N1 to ja bym pokusił się dać . A jak Saletra to można opóźnić do nawet i 1 kolanka . Osobiście ja jutro będę rozlewał Rsm32 - 80N a Saletra to rozsypie na 1 kolanko , oczywiście patrząc na opady . 

mam tylko saletrosan26, mówią po weekendzie deszcz u nas a później nie wiadomo co bd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boogie7    498
3 godziny temu, Michał88 napisał:

Dziś posypałem N1 po pszenicy 200kg Zaksanu 33,5, ruch  spory na polach, kolein nie zrobiłem ale na dołkach dość mokro. Na koniec marca znów po rzepaku 300 kg i w połowie kwietnia N2  200kg na pszenicę. Do tego dolistnie 2 zabiegi 5kg mocznik+5kg kristalon + 5 kg siarczan magnezu. Niestety muszę nawożenie dolistne zrobić osobno bo w tamtym roku wytrącał się osad jak leciałem razem z T1 i T2.

Na koniec marca 300 kg. Zaksanu na rzepak ?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

co w tym złego?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czy jak w nocy było -2 a w dzień jest +12 można zastosować rsm 32 w dzień w  pszenicy 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

Ja dzis wysialem 250 saletry i 150 mocznika na pszenicę po rzepaku i na tym kończę nawożenie,  mocznik troche moze za wcześnie ale nie wiadomo co bedzie z opadami bo narazie nie zapowiadaja dlatego wolalem skorzystać z wilgoci

Pszenice siane po qq w fazie 3 liscia narazie sama saletra , z mocznikiem bede czekal na opady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj