kordzio14

Uprawa zaperzonego pola

Polecane posty

kordzio14    0

Witam. Zakupiłem pole (IV klasa) na ktorym rośnie masa perzu. Na jesień zamierzam zasiać pszenicę ozimą. Co byście doradzili zrobić wiosną? Zasiać coś czy czekać do lata, pozniej oprysk glifosatem orka i siew? Kukurydza odpada. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hahaszin    1

Zasiej na wiosnę grykę, już ona w pewnym stopniu poradzi sobie z perzem. Tylko nie uprawiaj przed tym talerzówką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
2 godziny temu, hahaszin napisał:

Zasiej na wiosnę grykę, już ona w pewnym stopniu poradzi sobie z perzem. Tylko nie uprawiaj przed tym talerzówką

Perz grykę może zagłuszyć. To kiepski pomysł. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Jak tylko perz, to nie ma problemu. Uprawa, siew gryki, oprysk na jednoliścienne, zbiór gryki, glifosfat, uprawa itd.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
2 godziny temu, kordzio14 napisał:

Witam. Zakupiłem pole (IV klasa) na ktorym rośnie masa perzu. Na jesień zamierzam zasiać pszenicę ozimą. Co byście doradzili zrobić wiosną? Zasiać coś czy czekać do lata, pozniej oprysk glifosatem orka i siew? Kukurydza odpada. 

Sianie pszenicy w pierwszym roku to słaby pomysł. CO do samej ziemi na wiosnę talerzówka jak odbije to oprysk. Potem jak coś jeszcze będzie odrastać to znowu talerzówka i na jesień orka pod siew. Ale pszenica to słaby pomysł. Najpierw doprowadź tę ziemię do kultury właściwej dla pszenicy. Np przy talerzowaniu wapno na wiosnę. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hahaszin    1
3 godziny temu, hubertuss napisał:

Perz grykę może zagłuszyć. To kiepski pomysł. 

Żeby perz zagłuszył grykę to naprawdę trzeba się postarać i bez uprawek ją posiać.

3 godziny temu, hubertuss napisał:

Sianie pszenicy w pierwszym roku to słaby pomysł. CO do samej ziemi na wiosnę talerzówka jak odbije to oprysk. Potem jak coś jeszcze będzie odrastać to znowu talerzówka i na jesień orka pod siew. Ale pszenica to słaby pomysł. Najpierw doprowadź tę ziemię do kultury właściwej dla pszenicy. Np przy talerzowaniu wapno na wiosnę. 

Co do pszenicy się zgodzę, ale talerzowanie tego a potem pryskanie to przecież perzowe perpetum mobile. Tak go się nigdy nie pozbędzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leni933    84

Gryka na pewno pomoże. Ja w tym roku opryskalem na koniec kwietnia glifosatem potem gryka i pole czyściutkie i struktura ziemii fajna po gryce. Na jesień sobie zasiej zyto i lepszy plon ci odda przy niższych kosztach niż ta pszenica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
24 minuty temu, hahaszin napisał:

Żeby perz zagłuszył grykę to naprawdę trzeba się postarać i bez uprawek ją posiać.

Co do pszenicy się zgodzę, ale talerzowanie tego a potem pryskanie to przecież perzowe perpetum mobile. Tak go się nigdy nie pozbędzie.

Nie słyszałem o mechanicznej formie walki z perzem. Widać u ciebie pokutują mity dziadków. A ja ci powiem, ze kiedyś kupiony ugór zaperzony zarośnięty przez rok od wiosny do jesieni sama talerzówką wyszykowałem bez chemii.

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Mechaniczna walka z perzem to:

- podorywka

- talerzowanie

- czas na wzrost młodych pędów z pociętego talerzówką perzu

- głęboka orka z przedpłużkami 

Choć lepszym sposobem jest oprysk przed orką 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

No tak ale dziadki na wsiach wciąż wierzą, że talerzówka rozmnaża perz i to powtarzają młodym. Pamiętam jak u nas na wsi za dzieciaka się nasłuchałem, ze talerzówka to rozmnaża perz. A jest dokładnie odwrotnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaseton    10

A spytam w tym temacie aby nie zaczynać nowego, karczuje pole okolo 1 ha, rosly tam drzewa (wierzba iwa) i na wiosne bede tam wydzierał korzenie, co najlepiej tam zasiać, planuje owies ale nie wiem czy to dobry pomysł? co byście poradzili?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    242

Najlepszym sposób to oprysk glifosatem początek maja jak perz zielony na raz bez uprawy i zostawć tak do końca czerwca    Potem orka i zasiać grykę żeby ograniczyła szkodniki glebowe których pełno 

wg mnie najlepszy sposób wielokrotnie praktykowany 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Coś tylko co? Druga sprawa to furtka na zastosowanie herbicydu w owsie a np. łubinie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Oczywiście że go nie zwalczysz ale przyhamujesz i łubin urośnie, a dodatkowo wprowadzi do ziemi sporo papu.

Perzu nie zwalczy też w następnym roku, pewnie kolejne też będą walką aż doprawi pole.

Najważniejsze to wyregulować ph i dobierać uprawy tak aby można było z nim walczyć. 

Gryka też bardzo ciekawy pomysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2024

Rzodkiew oleista jest ciekawa i dobry przedplon. 

Na wiosnę daj dobra dawkę glifosytu i głęboka orka po ramę żeby to przewalić o owiec albo jęczmień pastewny. Talerzowka bez oprysku wydaje mi się że jeszcze bardziej naszczepi perz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał88    335

Spryskaj to randapem, następnie poczekaj z miesiąc, następnie talerzówka i poczekaj aż odbije  i znów glifostat. Później orka i siew rzepaku, bo herbicyd w rzepaku dobije perz. Nie słuchaj tutaj o jakiejś gryce. Pole musi szybko na siebie zarabiać a nie jakieś  gryki łubiny z których nic nie zbierzesz a się narobisz. Dasz jesienną dawkę perzową i wiosną poprawisz, w jeden rok tak wyczyściłem pole 5ha  II klasy, gdzie tam czekać 2-3 sezony aż  te gryki i łubiny to załatwią.

Uważam że siew czegokolwiek  w zaperzoną ziemię to strata czasu, jeszcze zimowy siew ma sens ale wiosenny  to wg mnie porażka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Jakie 2-3 sezony? Piszemy tu o tym co ma być na start. 

Pole zarabiać na siebie - tak zasiej od razu rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał88    335

Nie wiem czy na wiosnę jest roślina która potrafi sobie poradzić  z perzem. Ja wolał bym już odpuścić jare zasiewy i później jesienią zasiać rzepak, bo w nim wykończysz perz. Poza tym jeśli rośnie perz  to znaczy że tam rzepaku dawno nie było a jak każdy wie raps lubi takie dziewicze  gleby.

Ja mam I, II, III i troszkę IV klasy  i dla mnie gryka to strata czasu bo brak skupu a w woreczki się nie bawię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj