andriu

poplon gorczycy

Polecane posty

waldi33    1

witam koledzy . jak pogoda dopisze to w tym tygodniu żniwa.i moje pyt brzmi jeśli wysieje poplon na początku sierpnia[gorczyca]to na początku wrzesnia w przybliżeniu jak wysoko wyrośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

dołączam się do pytania waldi33 w tym tygodniu zamierzam posiać gorczyce i ciekawi mnie ile za miesiąc urośnie bo po niej ma być siana pszenica:) wiadomo że wysokość zależy dużo od pogody ale mniej więcej ciekawi mnie ile urośnie i czy można bezpośrednio ją zaorać czy trzeba talerzować?


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alex123    1

gorczyca jest t/z roslina dnia dlugiego wiec potrzeba troche czasu na urosniecie za miesiac to osiagnie /moze 10cm/ moim skromnym zdaniem nie sialbym pod oziminy bo poprostu mija sie to z celem /mala kozysc/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

gorczyca biała - jest cenną rośliną pastewną ze względu na bardzo szybkie tempo przyrostu zielonej masy i tolerancję na późny wysiew. Uprawiana na zielony nawóz dostarcza ok. 20 t/ha zielonej masy zawierającej ok. 60kg azotu, 12 kg fosforu, 65 kg potasu, 40 kg wapnia i 3 kg magnezu.

 

tak pisze na stronie http://www.rolimpexn...dex.php?id=58�� :)

 

Pozdrawiam...

Edytowano przez Renault9514

ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na tej stronie jest bardziej szczególowo,dla zainteresowanych

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/nawozy/czas-gorczycy,7732.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Gdyż podobno gdy zakwitnie to traci właściwości azotowe. Ile w tym prawdy to nie wiem, ale tak mówią. W siewie gorczycy na poplon biega o to żeby uzyskać jak najwięcej zielonej masy na przyoranie, a jak wiadomo gdy zakwitnie to już nierośnie,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pig    18

gorczyca i facelia to dwie najwierniej plonujące rośliny. Do wschodów nie potrzebują deszczu. Z powodzeniem udają się na glebach słabszych.

już to widze, zasiej gorczyce na 5, 6 klasie zobaczymy co urośnie, urosńie ale tak jak kolega wyzej napisał mała zaraz zakwitnie przerabiałem to, najlepiej łubin na słabe gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablito1    0

Kiedy zaorać gorczycę na poplon? Wtedy gdy zakwitnie czy przed kwitnięciem? Będzie orana na jesień zestawem t25+UG2. Czy wcześniej zrobić jakąś uprawę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bazalt50    14

Gorczyca maksymalną masę osiąga w trakcie kwitnienia. Jednak zaleca się przyorywanie przed kwitnieniem ze względu na to, że jest to roślina miododajna, i gdy już zakwitnie to ściągają do niej wszystkie okoliczne pszczoły. I przyorywując w trakcie oblotu pszczół, niszczy się niewyobrażalną liczbę tych owadów. Niech się wypowie jakiś pszczelarz.

Jeśli już zakwitnie, to właśnie z powodu pszczół powinno się ją przyorywać albo nocą, albo w czasie deszczu.

Rok temu sąsiadowi odmówiłem przyorania takiej kwitnącej gorczycy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    32

Zgadza się, że gorczyca w trakcie kwitnienia osiąga największą mase i wtedy lepiej przyorać ale nie do końca, Jak już wiele razy było pisane jjak już ona zakwitnie to już niestety zuzywa składniki pokarmowe do zakwitniecia i na własnej skórze odczułem spadek plonu z tego powodu a powiem szczerze, że nie wierzyłem w to. POla były obo siebie na jednym zaorałem gorczyce przed kwitnieniem jeszcze niektore pąków nie miały, zepsuła się pogoda i drugiego kawałka nie mogłem zorac przed kwitnieniem ale już w trakcie. Jęczmień jary był siany tego samego dnia, tak samo nawożony tak samo pryskany a jednak plony na kawałku gdy gorczyca w pore zorana ~6,9t/ha, i odpowiednio na polu gdzie już zakwitła dobrze ~4,5-5t/ha. także z gorczycą lepiej uważać i pilnować ją dobrze :D A i jeszcze jedno ja mam bardzo zwięzłe ziemie i jak przyorywałem gorczyce (najpierw było za sucho a na drugim kawałku za mokro) dużo lżej się orało aż niedowierzałem a jednak te drobne korzenie w dużej ilości rozluźniły glebe choć trochę, rozsypywała si,ę lepiej i inaczej niż zwykle :)W tym roku zasiałem na poplon rzepak jary, ciekaw jestem co on pokarze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gaga195    44

Gorczycę specjalnie będę siać na glinie by zmienić trochę strukturę gleby, Gorczyca to podobno naturalny głębosz.

 

 

Mówisz 20 sierpnia?

Ja planowałem jak pogoda pozwoli koło 10sierpnia.

Z racji iż będę ciał na glinie chyba przypadnie mi poznaniak, gdyż rozsiewaczem + brony to całe ściernisko pościągam.

 

Pytania do ogółu.

Którego siejecie?

Na jakich glebach?

Ile kg na ha?

Czym i jak uprawiacie?

Jak wysoka urosła?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdr.

 

Sieję ok 20 sierpnia

na glebach 1 i 2 klasy

sieje po bronie talerzowej, później bronuje

urosła wysoka na ok 70-90cm.

 

Później od nowa talerzówka i oranie na zime ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Ciekaw jestem czy warto posiać gorczycę po uprawie agregatem ścierniskowym czy lepiej pole zaorać pod gorczycę?

 

 

także jestem tego ciekaw. Ktoś podpowie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

W zeszłym roku robiłem eksperyment, część po podorywce, część po talerzówce, po poodorywce wyglądało niebo lepiej, po talerzówce wschodziło rzadko, jakby chciało a nie mogło. Ale moja talerzówka swoje przeżyła, jak ktoś ma lepszy sprzęt to napewno będzie lepiej

 

jeśli to komuś pomoże w decyzji to w tym roku posiana gorczyca tylko po podorywce


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Pisząc po podorywce masz na myśli pługiem? :) Ja mam grubera i zastanawiam się czy po nim coś urośnie...

Edytowano przez Niki20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

tak pługiem :)

 

najlepiej zrobić eksperyment, ale wydaje mi sie ze po gruberze efekt będzie ok. Najlepiej jakbyś dla porównania kawałek pola zaorał


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

Ja w tym roku siałem gorczycę siewnikiem poplonów nadbudowanym na grubera. To pięknie rośnie, wschody nawet chyba lepsze niż po podorywce, ale pogoda sprzyjająca była deszcz niedługo po uprawie, także po gruberze polecam. W tamtym rok trochę przegapiłem z zaoraniem to wyrosła na 150 -180 cm, łodyga grubsza od kciuka oczywiście zakwitnęła, trochę problem był z przyoraniem. A tak w ogóle do zakwitnięcia to chyba max 100cm może urosnąć. Jak u was to wygląda ?

Edytowano przez Norman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz55    75

Koledzy mam takie pytanie. Po ilu dniach gorczyca zakwita?

Edytowano przez mtz55

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kajmak81    2

Planuję po jęczmieniu ozimym ok 15.07 zasiać gorczycę na masę zieloną, pod koniec września zaorać i zasiać pszenżyto. I stąd moje pytanie: czy to dobre rozwiązanie i na jaką wysokość urośnie gorczyca przez te 70 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Pod zboża ozime nie bardzo siać poplon ze względu na to, że zbytnio przesuszy Ci glebę i najprawdopodobniej zabraknie Ci wody dla pszenżyta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gibos95    39

ja właśnie chciałbym zrobić podobnie jak kajmak81 tylko, że gorczycę planuję zasiać po ugorzę jakoś pod koniec maja ;) zaorzę na początku września i też chciałbym zasiać pszenżyto ;) ziemię mam słabą bo V-VI klasa ;) myślicie, że to dobry pomysł ?


Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz_86    0

Witam. Mam podobna sytuację jak kolega gibos95 i chciałem również posiać teraz w maju gorczycę a na jesień przyorać i posiać żyto lub pszenżyto, ziemia również V-VI klasa. Pomyślałem że lepiej posiać gorczyce i mieć już jakiś nawóz niż pozwolić żeby do jesieni wyrosły chwasty. Niestety nie udało mi się nic posiać jesienią tamtego roku i teraz na wiosnę z różnych powodów i niezależnych ode mnie.Czy to dobre rozwiązanie? Bo ekspertem nie jestem i wolę podpytać bardziej doświadczonych :) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zamiast tej gorczycy to jedź na targ i kup łubin gorzki aby go zasiać. Zaorz go gdy będzie nabierał w strąki. Żyto po nim rewelacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj