mechanizator72

KOWR - zgoda na nabycie nieruchomości rolnej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Dzień dobry, założyłem ten post, ponieważ chciałem się zwrócić do Państwa o pomoc.

Niedawno otrzymałem pozytywną decyzję na temat przyznania premii dla mlodego rolnika. Celem rozdysponowania tych pieniędzy jest zakup gruntów rolnych. Jako młody rolnik jestem zobowiązany wystąpić do KOWRu o zgodę na zakup rzeczonych działek. Pobrałem wniosek dla osoby zamierzającej powiększyć gospodarstwo, jednak mam problem z wypełnieniem kilku rubryk:

1.Uzasadnienie wniosku zawierające w szczególności cel, dla którego nieruchomość jest nabywana: Czy jeśli wpiszę tutaj "rozwój i powiększanie gospodarstwa" to będzie ok? Czy lepiej wpisać coś innego?

2.Przewidywany sposób wykorzystania nabywanej nieruchomości rolnej: Czy jeśli wpiszę "Produkcja płodów rolnych" to będzie ok?

Przepraszam za być może banalne pytania, ale do KOWRu mam daleko, będę wysyłał to listownie, a nie chciałbym, żeby przez jakąś błahostkę wniosek został odrzucony. Może jest tu ktoś kto wypełniał tego typu wniosek lub ktoś kto zna się na tym i mógłby mi pomóc? Pozdrawiam i liczę na pomoc.

tomeq    12

Napisz rozwój i powiększanie gospodarstwa zgodnie z celami programu młody rolnik. A co do drugiego to powinno być ok przecież nie będziesz tam domów budował. Chyba :D Ewentualnie dodaj jakieś rośliny, które uprawiasz.

Edytowano przez tomeq

Leszy    4974
2 godziny temu, mechanizator72 napisał:

Może jest tu ktoś kto wypełniał tego typu wniosek lub ktoś kto zna się na tym i mógłby mi pomóc? Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Kurde, ja byłem osobiście i był wtedy tam zawsze ktoś kto te wnioski przejrzał, i powiedział nawet co pisać, aby rozpatrujący się  nie miał do czego doczepić. Tylko, że to już było parę lat temu. 

czacha00    6

Ja też składałem taki wniosek, aby zakupić ziemię z premi młody rolnik. Pamiętam że dołączyłem też kopię biznesplanu w którym był ujęty zakup tej działki. 

agak507    4

Czy zgoda kowr musi być dla obija małżonków? Czy wystarczy dla jednego który ma kwalifikacje

Leszy    4974

Miałem to samo, i ostatecznie wystarczyło zgoda na mnie, ale lepiej spytaj notariusza czy jemu to wystarczy. Różne opinię słyszałem. 

ahten    176
17 minut temu, agak507 napisał:

Czy zgoda kowr musi być dla obija małżonków? Czy wystarczy dla jednego który ma kwalifikacje

musi byc na oboje malzonkow, bo bez zony nie kupisz zadnej ziemi, no chyba ze masz rozdzielnosc

Czyli we wniosku podajesz oboje, oraz dolaczasz swoje kwallifikacje

Edytowano przez ahten

agak507    4
15 minut temu, Leszy napisał:

Miałem to samo, i ostatecznie wystarczyło zgoda na mnie, ale lepiej spytaj notariusza czy jemu to wystarczy. Różne opinię słyszałem. 

Kiedy kupowałeś? Mam zgode tylko na siebie a teraz problem pojawił się u notariusza.

Leszy    4974
3 minuty temu, ahten napisał:

musi byc na oboje malzonkow, bo bez zony nie kupisz zadnej ziemi, no chyba ze masz rozdzielnosc

Kwestia interpretacji prawa przez notariusza. Ja tylko dostałem zgodę, bo żonie nie chcieli przyznać, a potem notariusz wpisała do aktu jakąś pokrętną formułkę, że ja kupuje tą ziemię osobiści za zgodą żony na wspólny majątek. Chociaż nie była zachwycona tym postępowaniem KOWR-u. Więc niech jedzie osobiście do swego notariusza, i wypyta co on o tym sądzi. 

agak507    4

Jeżeli nabywana nieruchomość rolna ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy określone w ustawie wymogi dotyczące nabywcy nieruchomości rolnej spełnia jeden z małżonków.

a jak interpretować ten zapis

Leszy    4974
1 minutę temu, agak507 napisał:

Kiedy kupowałeś? Mam zgode tylko na siebie a teraz problem pojawił się u notariusza.

2019

3 minuty temu, agak507 napisał:

Jeżeli nabywana nieruchomość rolna ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy określone w ustawie wymogi dotyczące nabywcy nieruchomości rolnej spełnia jeden z małżonków.

Ja się na tym nie znam. Wtedy w KOWR nie chcieli dać zgody na nas oboje, bo żona nie ma wykształcenia rolniczego. Notariusz najpierw powiedziała, że tak się nie da, jak tylko ja mam zgodę, ale potem zmieniła zdanie i zrobiliśmy normalnie akt notarialny. 

jacek1296    1680
10 godzin temu, agak507 napisał:

Jeden z małżonków ma spełniać wymogi agencyjne, czyli np. wykształcenie rolnicze.

Dziękuję za pomoc, dzięki Państwa pomocy uporałem się z tymi problemami, jednak przychodzę z kolejnym zapytaniem. Do wniosku muszę dołączyć "Oświadczenie nabywcy dotyczące zobowiązania się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości rolnej". Czy wystarczy napisać własnymi słowami dwa zdania , że tak, będę tam prowadził działalność rolniczą, czy jednak trzeba mieć jakiś oficjalny druk?

agak507    4
23 godziny temu, mechanizator72 napisał:

Dziękuję za pomoc, dzięki Państwa pomocy uporałem się z tymi problemami, jednak przychodzę z kolejnym zapytaniem. Do wniosku muszę dołączyć "Oświadczenie nabywcy dotyczące zobowiązania się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości rolnej". Czy wystarczy napisać własnymi słowami dwa zdania , że tak, będę tam prowadził działalność rolniczą, czy jednak trzeba mieć jakiś oficjalny druk?

Mi Pani z kowr przesłała wszystkie druki jakie musiałam wypełnić ja oraz sprzedający ziemie. Mam już pozytywna decyzję.

Celownik07    636
Dnia 22.12.2022 o 20:11, agak507 napisał:

Mi Pani z kowr przesłała wszystkie druki jakie musiałam wypełnić ja oraz sprzedający ziemie. Mam już pozytywna decyzję.

powiesz jakie KOWR? spelniasz definicję rolnika indywidualnego? ja niestety nie- brak meldunku w gminie co mam ziemię i zaraz bede przechodzil ta machine z KOWR. czy faktycznie sprzedajacy musi wystawic ziemie najpierw na erolnik.pl . masz jakies porady? ile trwalo od zlozenia wniosku do decyzji?

Edytowano przez Celownik07

Dodi    517

Ogarniał ktoś zgodę kowru na zbycie z pełnomocnictwem działania  w imieniu właściciela działki?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
    • Przez asaledr
      Witam,

Mam działkę przy której przy ulicy jest rów dosyć szeroki jest tak od stu lat, wjazd mam normalnie na przepuście betonowym itp.
      Dowiedziałem się natomiast że mają zasypywać rowy i wkladać tam rury. Niby wszystko fajnie, ładniej będzie. Ale zastanawia mnie jedna rzecz. Bo teraz mam działkę wyżej i ten rów chyba służy do tego że woda spływająca z mojej działki nie zalewała ulicy, ale skoro się zasypuje taki rów i wprowadza tam rury to jak ta woda z mojej działki ma się niby dostać do tych zasypanych rur i nie zalewać ulicy? Nie znam się ale mnie to bardzo intryguje jak to ma działać właściwie?
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj