Celownik07

siewnik POZNANIAK 2,7m

Polecane posty

Celownik07    653

Witajcie,

Chce kupic siewnik Poznaniaka 2,7m. Na co zwrocic uwagę przy wyborze? Potrzebuję go i do łubinu i do gryki. Teraz mam zwykły konny 15lejkowy wiec kazdy poznaniak dla mnie to jak przejsc z malucha na poloneza ale tez nie chce go od razu remontować.

do 2500zł da rade cos sensownego z grabkami już wybrac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Młody1997    48

Specjalistą od mechanizacji rolnictwa to nie jestem, ale dokładnie rok temu szukałem siewnika. I ostatecznie znalazłem po 3 miesiącach na początku lutego za 6750 zł z 1997 roku na skrzyni olejowej. Drogo, ale stan jak nowy. Takie do 3500 to praktycznie same trupy były. Moim zdaniem najlepiej brać na olejowej skrzyni, bo ustawiasz jak chcesz, a na mechanicznej tylko tak jak dźwignie są i jego nawet do żyta hybrydowego byłoby ciężko ustawić. Poza tym jak kupisz starszy typ to już zostaje u Ciebie na amen, a potem na złom. Coś lepszego jeszcze za kilka lat sprzedasz jakby co. Pod tym kątem też patrzyłem.

Edytowano przez Młody1997

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    441
23 minuty temu, Młody1997 napisał:

jego nawet do żyta hybrydowego byłoby ciężko ustawić

Dlaczego?

// Warto przy oglądaniu też patrzeć, czy sprzedający ma w zestawie "kółka" wysiewający do różnych roślin i czy wszystkie regulacje, łącznie z przestawianiem kół zębatych pod osłoną chodzą itp.

Edytowano przez Alchemik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Młody1997    48

Słyszałem od znajomego, który ma taki, że 60 kg na hektar nie mógł ustawić. Ale osobiście nie widziałem. W tym swoim mam kółka wysiewające te podwójne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    158

Za 2500 spokojnie można kupić na sprężynach, patrz czy skrzynia nie skorodowana.

Możliwe że nie dał rady 60 ustawić bo na normalnym wysiewie są różnice 10kg np 155, 165, 175kg/ha (albo 150, 160, 170 itd), możliwe że na zmniejszonym podobnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    653
2 godziny temu, Alchemik napisał:

Dlaczego?

// Warto przy oglądaniu też patrzeć, czy sprzedający ma w zestawie "kółka" wysiewający do różnych roślin i czy wszystkie regulacje, łącznie z przestawianiem kół zębatych pod osłoną chodzą itp.

rozumiem ze w moim przypadku  /łubin gryka/ maja byc takie kółka wysiewajace :

 

 

1245.JPG.2cbea19deb80d863b80a2e762e8e4814.JPG

 

1 godzinę temu, raven18 napisał:

Za 2500 spokojnie można kupić na sprężynach, patrz czy skrzynia nie skorodowana.

Możliwe że nie dał rady 60 ustawić bo na normalnym wysiewie są różnice 10kg np 155, 165, 175kg/ha (albo 150, 160, 170 itd), możliwe że na zmniejszonym podobnie 

 Patrze od paru miesiecy i u mnie w okolicy posucha od prywatnego, sami handlarze na razie. Znajomy sprzedawal za 1900 to przespałem :/ .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    441

Kiedyś ojciec siał ,,wynalazki" na ziarno; bobik, wyka, łubin, trawy, gorczyca, groch itp. 

Teraz tylko zboża i rzepak.

Generalnie sam słabo pamiętam w tej chwili którymi wysiewano łubin.

W siewniku ( stary poznaniak, nie pamiętam modelu) ma takie kółka:

 

 

images-15.jpeg

download-10.jpeg

images-14.jpeg

Edytowano przez Alchemik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maju3060    15
Celownik07 napisał:

Na tych kółkach 7kg facelii siałem, oczywiście poznaniak na olejowej przekładni, na zwykłej było by ciężko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    441
3 godziny temu, raven18 napisał:

Za 2500 spokojnie można kupić na sprężynach, patrz czy skrzynia nie skorodowana.

Możliwe że nie dał rady 60 ustawić bo na normalnym wysiewie są różnice 10kg np 155, 165, 175kg/ha (albo 150, 160, 170 itd), możliwe że na zmniejszonym podobnie 

A wiedział, że zmienia się coś więcej poza samymi dźwigniami? - bo w mojej okolicy sporo osób latami miało siewnik, potrafiło tylko dźwignie według tabeli przestawiać, a korytka tylko do czyszczenia na koniec.  Nigdy nie robili próby kręconej, czy nie dotykali kół zębatych, czy łańcuchowych. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    158

Nie wiem, to nie mój znajomy znajomego :) 

Zerknąłem w tabelę i tam na zwiększonym między kolejnymi stopniami są różnice rzędu 15kg, być może na zmniejszonym jest 5? Dopiero zamierzam siać na wiosnę trawę na zmniejszonym także będę miał szansę sprawdzić 

Co do próby kręconej to w każdym siewniku jest tak samo, poznaniak nie jest żadnym ewenementem, kiedyś kolega siał mi nowym pottingerem z tabeli zwykłe żyto, ponad 50kg na ha więcej wyleciało 😁

Edytowano przez raven18

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4111

Kto mądry sieje cokolwiek i jakimkolwiek siewnikiem bez próby kręconej, Poznaniakiem na skrzyni mechanicznej też wysieje się wszystko ile się chce, olejowe skrzynie w tym siewniku lubią fiksować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trawers    168

Ja ma zwykłą skrzynie mechaniczną, po zakupie cały rozebrany, luzy skasowane do minimum, na skrzyni również. Na to na pewno musisz zwrócić uwagę. Ja kupiłem do remontu siewnik więc od razu było wiadomo że będzie cały rozebrany. Ostatnio soję nim siałem i dał rady. U mnie przydałaby się większą skrzynia bo sieje więcej niż kiedys i wolałbym raz do skrzyni nasypac. Na razie szukam 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    653

Czyli rozumiem ze skrzynia olejowa lepsza od mechanicznej choc na moja robote to i mechaniczna sie nada - mysle ze na próbie kręconej wszystko sie da ustawic zeby to w miare sialo. Te poznaniaki nie maja typowych slabych punktow ktore zawsze trzeba sprawdzac przed zakupem zeby sie nie nadziac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1153

szukaj na docisku i czegoś nie wytłuczonego, bo to podstawa dokładnego wysiewu
rozstawić na 3m, przedłużyć redlice, zmienić zgarniacz, może szersze koło i czego chcieć więcej na te kilka czy kilkanaście ha

gryka i groch normalnie idzie na kółkach zbożowych, więc zapewne z łubinem nie będziesz miał problemu


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    158

Ja bym celował jednak w mechaniczną, do olejowej trzeba dopłacić 2 tysie i wcale nie musi dokładniej siać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lols123    119

Skrzynia olejowa lepsza bo jest dokładniejsza regulacja dawki,ale w poznaniaku to porażka czasem wysiewał idealnie a czasem wysiewał jak chciał mój był z 2007r, jeśli bym coś miał kupować to tylko coś zachodniego, Polskie maszyny coraz bardziej mnie zrażają do siebie co nowsze to gorzej zrobione.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    653

Zachodniego nie kupie do 2,5k . 

 

Te kolka wysiewajace latwo sie wymienia/zmienia czy pol siewnika trzeba rozbierać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3039
6 godzin temu, Młody1997 napisał:

Słyszałem od znajomego, który ma taki, że 60 kg na hektar nie mógł ustawić. Ale osobiście nie widziałem. W tym swoim mam kółka wysiewające te podwójne.

nie ma szans- jedynie rada wysiac pare hektarow innego zboza prosto spod kombajnu zeby wszystko bylo ubrudzone i wtedy powinien dac rade.

groch sialem bez problemow. na pare ha to raczej nie warto szalec ze sprzetem

 


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4111
1 minutę temu, jacus napisał:

nie ma szans- jedynie rada wysiac pare hektarow innego zboza prosto spod kombajnu zeby wszystko bylo ubrudzone i wtedy powinien dac rade.

groch sialem bez problemow. na pare ha to raczej nie warto szalec ze sprzetem

 

Co ty placek za głupoty opowiadasz że małych ilości nie wysieje, nie wiesz to nie wprowadzaj ludzi w błąd!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1134
2 godziny temu, lols123 napisał:

Skrzynia olejowa lepsza bo jest dokładniejsza regulacja dawki,ale w poznaniaku to porażka czasem wysiewał idealnie a czasem wysiewał jak chciał mój był z 2007r, jeśli bym coś miał kupować to tylko coś zachodniego, Polskie maszyny coraz bardziej mnie zrażają do siebie co nowsze to gorzej zrobione.

 

Nie dokładniejsza, tylko bardziej płynna. Akurat bardziej dokładna to jest mechaniczna, a możliwość regulacji olbrzymia- przekładnia główna x3 przez przekładnię boczną i chyba x3 przez przekładnię łańcuchową. Największy problem z poznaniakiem, to zbyt mała skrzynia zasypowa i w większości przypadków opłakany stan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    441
1 godzinę temu, Celownik07 napisał:

Te kolka wysiewajace latwo sie wymienia/zmienia czy pol siewnika trzeba rozbierać?

Jak wałek na którym są kółka nie jest skorodowany itp, to odkręca się kilka śrubek,  co zajmuje chwilkę, a później "nawleka się koraliki" i wkłada na swoje miejsce. Takie zajęcie dla nastolatka- pomocnika, bardziej monotonne, robione mechanicznie bez zastanowienia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    653
22 minuty temu, jacor73 napisał:

 Największy problem z poznaniakiem, to zbyt mała skrzynia zasypowa i w większości przypadków opłakany stan.

I nie wiadomo co lepsze bo oferty albo z siewnikami trzymanymi pod chmurką i cale pordzewiale albo odpicowane pod sprzedaz. Chyba wolalbym lekko pordzewialy  bo te pomalowane to od razu czlowiek mysli ze cos kombinowane

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Młody1997    48
4 godziny temu, Alchemik napisał:

A wiedział, że zmienia się coś więcej poza samymi dźwigniami? - bo w mojej okolicy sporo osób latami miało siewnik, potrafiło tylko dźwignie według tabeli przestawiać, a korytka tylko do czyszczenia na koniec.  Nigdy nie robili próby kręconej, czy nie dotykali kół zębatych, czy łańcuchowych. 

 

Bardzo prawdopodobne, że nie wiedział. Ja wiem, że na olejowej da się bardzo dokładnie i żyto hybrydowe i rzepak i trawę z koniczyną bez problemu. Z mechaniczną nie miałem do czynienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3039

ja mam od lat - to konstrukcja z lat 70 wtedy nikt o jakim zycie czy jeczmieniu hybrydowym nie slyszal 🤣, norma wysiewu to 300 kg byla..do rzepaku zmienialo sie kolka i tyle..

jakie tam sa mozliwosci zmiany ??? kola sa jakies specjalne ??  masz od groma mozliwosci korekty ilosci wysiewu. zastawki ,zasuwki , chyba ze 100 mozliwosci

wedlug tabeli?? nie ma takiej mozliwosci zeby sial wedlug normy. 

2 godziny temu, Desperado napisał:

Co ty placek za głupoty opowiadasz że małych ilości nie wysieje, nie wiesz to nie wprowadzaj ludzi w błąd!!!

wracaj do piwnicy- ty nie jestes rolnikiem wiec nie masz pojecia o czym piszesz. masz taki siewnik ?? 


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4111
49 minut temu, jacus napisał:

 

wracaj do piwnicy- ty nie jestes rolnikiem wiec nie masz pojecia o czym piszesz. masz taki siewnik ?? 

Papudroku osrejściano nie przyrównuj się do gospodarzy, jeszcze nie tak dawno w płachcie sialiście tam na tym galicyjskim piździejewie.  :P Ciemnota tam była straszna, zresztą za dużo to się tam jeszcze nie poprawiło. xD

Nie sr** mi że nie da się wysiać Poznaniakiem małych ilości bo nie masz zielonego pojęcia.

Edytowano przez Desperado

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 1210
      gdzie szukac przyczyny ze siewnik w pewnym momencie mniej wiecej na obrot kola przestaje siac. nie bylo ztrzymania, podnoszenia czy cofania. caly czas jazda a tu takie przerwy jak na zdjeciu. co moze byc przyczyna skrzynia bezstopniowa, lancuch czy moze aparaty wysiewajace. na drugim kawalku nie ma czegos takiego a na jesieni mniej ale sie pojawilo tez


    • Przez ton16
      Jak w tytule, który siewnik w wersji 3 m. Waszym zdaniem będzie lepszy? Ziemie mam mieszane z przewagą ciężkich, głównie będzie wykorzystywany do siewu bezorkowego. Ceny maszyn podobne, Pottinger na pewno cięższy o dobra tonę, sekcja siewna o tej samej długości ramion, znowu Kuhn fajny aparat wysiewający ze śrubą metryczną i na pewno będzie lżej uciągnąć go w polu. 
    • Przez bortys2001
      Próby kręcone wielokrotne z dokładną powtarzalnością a na polu zaniża o dobre 20 %, czy uślizg koła może być aż taki
    • Przez roni9411
      Witam, podpowie ktoś jak ustawie na przekładni w siewniku na wysiew 15.9 cm, to około 84 tys ziaren i wklepie w sterowniku też 84 tys a chwilowy wysiew na seckjach pokazuje mi od 85 do 90 tys nasion. Jak kręciłem kołem to zgarniacz ustawione tak że nie łapały dwóch ziarenek. Zębatki w oryginale nic nie pozmieniane. Ciśnienie trzymam koło -55
      Gaspardo mte 6 skecyjny. 
    • Przez TheForterra125
      Witam szukam siewnika 3m do Zetora Forterry 125
      Interesują mnie takie jak pottinger Vitasem 302 A, Sulky TRAMLINE CE lub inne.
      Macie jakieś inne propozycje ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj