profarmer

Witam mam pytanie

Polecane posty

profarmer    0

Mam mozliwosc przejecia 15 h biorac pod uwage te wszytkie dofinansowania dla rolnikow i teraz mam kilka pytan zwiazanych z tym pisze od razu ze gospodarstwo nie jest pod nic nastawione jest tylko ziemia i budynki!!

1.Co oplaca sie chodowac/uprawiac zeby miec jakis zysk ??

2.Czy gdy wezme te 75tys moge dalej sie uczyc na dziennych studiach(ukonczylem technikum rolnicze i chcem sie ksztalcic w tym kierunku ale nie zaocznie,gdyz uwazam ze studia zaoczne to nic nie daja poza papierkiem) bym dojezdzal wiec nie ma problemu

3.Czy bym mogl pracowac normalnie jesli to by mi nie przeszkadzalo moj wujek ktory posiada obecnie gospodarstwo tak robi ale ja bym wziol te 75 tysiecy??

4.Czy oprocz tych 75 tysiecy bym mogl sie starac o jakies doplaty do maszyn rolniczych,ziemi,budynkow??

5.Jesli bym przeszedl na wat gdyz to daje wieksze mozliwosci zarzadzaniem tymi 75 tysiacami moge kupic tansze maszyny itp?? to ile czasu bym musial czekac jesli bym sie zdecydowal juz nie prowadzic gospodarstwa 5 lat czy wiecej ?? pytam sie poniewaz chcem znac wszytkie opcjie !!!

dzieki na odpowiedzi bardza pomoga,dalsze pytania zadam jak poznam odpiedzi na te??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

1.Oplaca sie chodowac krowy mleczne, poniewaz jest co miesiac kasa ale wtedy trzeba byc w domu bo trzeba doic codziennnie o tej samej godz.(chyba ze ktos inny by to robil;) ) Byki kupujesz byka chodujesz 2 lata i bierzesz gruba kasiore. Swinie... moglbys kupic pare macior i chodowac prosieta na tuczniki i sprzedawac tutaj jest + bo nietrzeba przychodzic do nich z zegarkiem o tej samej godz. codziennie jak jest to u krow wystarczy ze wpadniesz do nich 2 razy dziennie dac jesc . ( jezeli bedziesz mial pytania o swiniach pisz na gg)

Co do zysku mysle ze jest przy bykach i krowach w swiniach trzeba szukac oszczednosci itd. Moj tata kiedys liczyl ze zysk na tuczniku u nas byl 10 zl :)

2. Masz 75 tys. zlotych na co je przeznaczasz... Mozesz za to przystosowac twoje budynki do hodowli jakiejs zwierzyny (bez szalenstw) i kupic pare zwierzakow i czekac na pieniadze. Za reszte kasy kup jakies koncentraty ,dodatki do pasz w wiekszych ilosciach zebys potem nie musial sie oto martwic ;[ Co do upraw oplacalne sa buraki i rzepak pomysl o tym;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Damian89    0

1. Co do hodolwi to jak kolega wyzej ci napisal.

2. raczej uczyc sie dalej mozesz ale jak chcesz sie zajac hodowla to bedziesz musial przy niej byc, ale mozesz tez zrobic tak ze do poki studjujesz siej rzepak i przenice na zmiane i sprzedawaj ja bez hodowli a jak skonczysz studia rusz z hodowla sobie

3. Mozesz to w niczym nie przeszkadza tylko ze jak jestes zarejstrowany jako rolnik to nie mozesz sie zajestrowac jako osoba bez robotna, ale pracowac moze duzo osob tak robi

4. Sa rozne programy wspomagajace rozwoj gospodarstwa ale to bys musial o szczegoly popytac w ARiMR albo poszukac na forum

5. Na Vacie sie oplaca jesli masz w planach dluzszy ciag inwestycji w gospodarstiw, przejsc na Vat mnozesz po roku gospodarzenia bo musisz miec bilans roczny czy jakos tak.. i musisz byc na Vacie chyba co najmniej 5 lat posznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
profarmer    0

Mieszkam w woj.Podlaskim rzepak jest malo popularna roslina w tym regionie ale pomyslimy ,czyli jesli dostane te 75 tys to nie bede mogl kupic maszyn i odliczyc od tego watu?? Gdzie mozna znalesc informacjie na temat jakis dotacji do maszyn rolniczych itp rzeczy potrzebnych do rozwoju gospodarstwa!! bo ja przejme tylko ziemie wiec bym musial kupic bardzo duzo rzeczy jest bardzo malo sprzetu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Damian89    0

mozesz to przeznaczyc na sprzet jak najbardziej jak we wniosku sie zadekralujesz ze te 75tys przeznaczysz na kupno np. ciagnika o mocy takiej i takiej to masz 3 lata na to zeby kupic ciagnik o tej mocy na jaka sie zdekralowales we wniosku i z 70% kasy musisz sie rozliczyc ze wydales to na to co napisales we wniosku a 30% ich nie interesuje. na stronie Agencji poszukaj tam napewno cos znajdzisz na ten temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
profarmer    0

Nie no ciągnik nie musi byc nowy cos 75-80KM (aby do pluga 4 skibowego i pewnie tura) w granicach 30-40 tysi da sie kupic i takie podstawowe rzeczy uzywane bo chyba nowe nie potrzebne jak plug,rozrzutnik,talerzowka,itp na start mysle ze starczy.Czy sie mylę?? Jesli po roku przejsc na vat i wtedy zakupic te maszyny to o wiele taniej by bylo jak mniemam??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

ale z premi MR nie mozesz kupic starszych maszyn niz 5lat a wiec watpie ze znajdziesz za 30 40tys ciagnik który nie ma wiecej niz 5lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dew    0

Nie no ciągnik nie musi byc nowy cos 75-80KM (aby do pluga 4 skibowego i pewnie tura) w granicach 30-40 tysi da sie kupic i takie podstawowe rzeczy uzywane bo chyba nowe nie potrzebne jak plug,rozrzutnik,talerzowka,itp na start mysle ze starczy.Czy sie mylę?? Jesli po roku przejsc na vat i wtedy zakupic te maszyny to o wiele taniej by bylo jak mniemam??

 

Aktualnie trwa nabór na MR, lepiej jedź do swojego oddziału ARIMR i się dowiedz szczegółów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

profarmer no dobrze kupisz ciagnik i maszyny za 75 tys. i bedziesz zadowolony ale zakup ciagnika moim zdaniem jest bardzo ryzykowne bo ciagnik CI sie nigdy nie zwroci. Jezeli zainwestujesz np. czesc w ciagnik (tanszy) i jakas maszyne ok. Ale zainwestuj w cos co CI bedzie przynosilo dochod tzn. zwierzeta .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
profarmer    0

Wlaśnie to utrudnia sprawe gdyz za te 75 tysiecy nie mozna kupic straszego ciągnika niz 5 letniego ponoc!! A jakis by sie przydal chociaz mf 255/lub c-360 zeby te 3-skibowe plugi pociagnac.No wiesz to nie ma co sie zwracac bo dostaje za darmo te 75 kafelkow a bez traktora to chyba ani rusz?? Najbardziej odpowiadala by mi hodowla bydla miesnego bo chyba najmniej pracy bym musial w to wlozyc.

Mam tez na oku cos bardziej egzotycznego jak alpaki lub te krowy z dlugimi wlosami?? Co wogole o tym myslicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

Co do krow z dlugimi wlosami to fajnie jest. Robisz laki ,robisz jakas wiatke zeby w lato mialy cien i calym rokiem na lace (rasa szkocka) ;d

Co do alpag to nie jestem pewien co do zbytu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj