włodek

Pług 2 skibowy - odpowiednik 3 skibowego

Polecane posty

włodek    16

Cześć,
Chciałbym się Was poradzić w jednej kwestii. Poszukuję pługa 2 skibowego, obrotowego ale o szerokości roboczej, takiej samej lub bardzo zbliżonej do mojej trójki. Czy w ogóle idzie coś takiego znaleźć czy raczej nigdy szerokość robocza dwójki nie będzie równa szerokości roboczej trójki? Zmierzyłem w swoim pługu rozstaw między skibami i wychodzi mi ok 31cm. Więc między 3 (ostatnią) a 2 skibą mam ok 31cm, między 2 a 1 też ok 31cm no i pierwsza skiba wiem że bierze mi mniej i już nie da się jej wyregulować bo mam na maksa skręcony. Ale dobra, załóżmy że pierwsza bierze mi 30cm to szerokość robocza całego pługa wyjdzie mi ok 92cm. I teraz pytanie, czy są pługi dwuskibowe, obrotowe które mają szerokość roboczą właśnie między 90 a 100cm? Szukam zdecydowanie czegoś zachodniego, używanego. 

A może Waszym zdaniem źle myślę i lepiej wziąć obrotowy, 3 skibowy z mniejszym rozstawem? Pytanie z czym ciągnik będzie miał lżej. Czy 3 mniejszą trójką czy z dwójką z większą szerokością roboczą. 

Edytowano przez włodek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5580

Pług 2x44cm i masz praktycznie tyle samo co 3x30 (chyba że 2 cm ci robią różnicę). A pytanie czy 2 czy 3 skibowy zależy od tego, jaki masz ciągnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

Do C360. Ale uprzedzę, ziemie lekkie. Z tą trójką która teraz mam idzie bez problemu na 26 - 27cm i ciągnik nawet nie czuje. Głębiej nie orze. Nie dlatego że nie chce tylko dlatego że wyoruję piach. Parę lat temu jak miałem akurat awarię ciągnika i poprosiłem kuzyna o zaoranie jednej działki bo nie skończyłem, to jak przyjechał do mnie tym swoim wielkim ciągnikiem, mnie nie było wtedy w domu, jak mi zaorał, to pole było żółte. Cały piach wyorał. Nic później tam nie chciało rosnąć. Bo on orał jak u siebie tylko że u niego ziemie 1 - 2, max 3 klasa. 

Edytowano przez włodek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5580

To chyba zostaje ci 2x44, 2x45, 2x48 itp, C-360 raczej będzie mieć problemy z wagą 3 skibowej obrotówki, i będziesz często niebo oglądał, a jak się postarasz, to i rozpoławiać do naprawy sprzęgła nie będziesz musiał...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

No i dlatego właśnie pomyślałem o dwójce. Chociaż w mojej okolicy lata jeden z obrotówką trójką, właśnie c360 i nie ma żadnego specjalnego dociążenia przodu robionego także chyba daje radę. Ale pług jakiejś starszej produkcji, po resztkach kolory wnioskuję że lemken bo niebieski, na takiej cienkiej ramie. Wygląda gość niepozornie. Bo jak niektóre są takie z na grubej ramie no to nie ma szans żeby 60'tka go podniosła. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

Po przeczytaniu kilku wątków na tym forum, chyba zdecyduję się ma Lemkena Opal 90. Z komentarzy wynika że to idealny pług do tego ciągnika a szerokość robocza to 90cm także w zasadzie tyle co w tym moim. A chcę coś na przyszły rok kupić bo niektóre moje działki to kiszki, bardzo długi i bardzo wąskie. Jedną nawet w tym roku zaorałem na jedną stronę co oznacza że wracałem na pusto ale nie chciałem znowu wywalić bruzdy na środku bo później efekt mam taki że nic tam nie rośnie bo cała woda jak jest to ścieka w bruzdę a w bruździe nic nie rośnie bo stoi woda i wszystko gnije. Staram się to zawsze wiosną agregatem równać ale nigdy nie wyrówna tak żeby nie było dołu. 

Edytowano przez włodek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

No to właśnie tego co widuję z C360 z 3 skibowym to właśnie jest na tego typu ramie tylko że niebieski. Wiec on ma albo lemkena albo kvernelanda. Ale właśnie na takiej cienkiej ramie jest. I jak to orze? Ładnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1153

2x40 nie będzie problemu z kupnem, ale 45 czy 50 na korpus trzeba mieć ogromne szczęście aby trafić


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16
38 minut temu, akmaly napisał:

Łatwiej i taniej będzie 3*30 niż 2*45

Do podobnych wniosków właśnie doszedłem. Znalezienie 2*45 graniczy z jakimś cudem. A jak są to w miarę świeże w cenie od kilkunastu tysięcy wzwyż. Więc chyba jednak faktycznie poszukam czegoś 3*30 na lekkiej ramie. Bo różnicy w pracy przecież nie będzie żadnej. No bo jaka może być różnica między pługiem 3*30 obrotowym a 3*30 nie obrotowym. Jedyne co to ciągnik ma ciężej obrotowy unieść ale jak uniesie to w pracy wydaje mi się że nie powinien odczuwać żadnej różnicy a może nawet będzie miał lżej bo nie od dziś wiadomo że te zachodnie konstrukcje są o wiele lepsze od polskich, zwłaszcza jakichś prywatnych. 

A powiedzcie mi proszę, bo o elementy robocze się nie martwię bardzo bo to wszystko można wymienić. A czy gdyby okazało się że jest luz na tej osi obrotowej, to daje radę go wyeliminować poprzez np wymianą sworznia czy tam już może być rama wyrobiona i nic z tym nie zrobi? Pytam bo byłem już oglądać jeden i właśnie miał dość spory luz. O ile przy samej belce może i nie było to takie znaczące ale na końcu pług się już wychylał o 2 - 3 cm w prawo i lewo więc latał dość mocno. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Wszystko zależy od konkretnego rozwiązania, mogą być tuleje lub łożyska rolkowe albo stożkowe. W zależności od producenta i modelu pługa.

Obrotowy może trochę więcej mocy wymagać ale skoro piszesz o zapasie mocy to śmiało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16
2 minuty temu, akmaly napisał:

Obrotowy może trochę więcej mocy wymagać ale skoro piszesz o zapasie mocy to śmiało.

No właśnie też się z podobną opinią spotkałem ale możesz wytłumaczyć czemu? Bo ja właśnie tego nie umiem zrozumieć. Dlaczego pług obrotowy, powiedzmy ten 3*30, będzie wymagał więcej mocy niż tradycyjny zagonowy 3*30? Cięższy jest na pewno to fakt ale czy to właśnie waga wpływa na to, że ciągnik może mieć ciężej go ciągnąć? No bo przecież szerokość robocza jest identyczna. 

A co do samego producenta to po przejrzeniu ofert, raczej brałbym Gassner'a lub Rabe Werk bo jak patrzę po ogłoszeniach to tylko tych 2 producentów posiada pługi obrotowe na lekkiej ramie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8518
4 minuty temu, włodek napisał:

Dlaczego pług obrotowy, powiedzmy ten 3*30, będzie wymagał więcej mocy niż tradycyjny zagonowy 3*30?

Gusła i zabobon jak to że w adwencie nie można orać, śniegu przyorać czy te słynne czerwone wstążki😆

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Chodzi o masę, nie to że ciężej ciągnąć te 200-300 kg tylko pług pracuje bardziej stabilne ( lepiej utrzymuje głębokość roboczą). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

Słuchajcie, a co powiecie o pługach Niemeyer? Warte uwagi? Pytam bo widzę w ogłoszeniach że coś takiego jest i że współgra z C360 bo na kilku ogłoszeniach jest do 60'tki zaczepiony i nawet podniesiony więc nie są za ciężkie. 

Edytowano przez włodek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez krzysiek323i
      Witam. Przychodzę z pytaniem czy tą wierzyczkę można jakoś ustawic "pochylić" żeby pług bardziej wchodził dłutami? Obecnie podczas orki jest bardzo pochylony na odkładnie. 

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj