odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

jahooo    9279
1 godzinę temu, Fugeo napisał:

Panowie co zrobić w takiej sytuacji?

Wszystko podane poprawnie.

usuń działkę i dodaj ponownie, pewnie w międzyczasie numeracja działek w danym obrębie się pozmieniała

Fugeo    281

działka leży cały czas na terenie tej samej gminy. Działka była podzielona i nie mogę jej teraz na nowo dodać. Tzn dodaje ja w ewniosku, podświetlona jest na pomarańczowo i taki komunikat się pojawia.

Buszmen11    274

W instrukcji zakładka mapa, pkt 23 bodaj jest opisane jak dodać działkę po podziale/zmianie teryt

outstanding    22

Panowie gdzie znaleźć okienko żeby wpisać poplon ścierniskowy żeby spełnić to ich ugorowanie?

Fugeo    281

A czy międzyplony ozimy spełnia wymogi ugorowania i można go zgłosić jako ekoschemat?

outstanding    22

Nie wiem. Mam międzyplonu ok 4ha a całości w dopłatach niecałe 15ha i tak na podsumowaniu pisze, że nie spełniam Gaec 8

• Confused 1

rocco0987    114

Są już jakieś konkrety co do okrywy zimowej w tym roku jak to bedzie wyglądać?

Fugeo    281

Bo pewnie nie dodałeś w zakładce normy dla danej działki, składu międzyplonu ozimego i elementu ENP14b

miwigos    3547

Pasuje na tym polu co będziesz siał pszenice , 8 tyg. musi byc na polu, ale poczekaj ugorowanie zniosą , wnioski będą przedłużone, nie maja innego wyjścia

GRZES1545    9028
38 minut temu, outstanding napisał:

Nie wiem. Mam międzyplonu ok 4ha a całości w dopłatach niecałe 15ha i tak na podsumowaniu pisze, że nie spełniam Gaec 8

Kurcze mam podobne areały🤔 mówisz nie przechodzi z tym poplonem?

Fugeo    281

@outstanding Bo pewnie nie dodałeś w zakładce normy dla danej działki, składu międzyplonu ozimego i elementu ENP14b

@GRZES1545 tak samo. U mnie spełnia tam gdzie na międzyplonie ozimym dodałem normę ENP14b

• Thanks 1

Agrest    25840
43 minuty temu, outstanding napisał:

Bo nie zaznaczyłeś 4% z elementem nieprodukcyjnym.

Czyli 0,6 ha nawet i pszenicy oznaczasz jako element nieprodukcyjny. Potem masz okienko wyboru jednego ekoschematu , ale nie pamiętam jakiego bo tylko pobieżnie wniosek przeglądałem

mysza103    2478
27 minut temu, miwigos napisał:

Pasuje na tym polu co będziesz siał pszenice , 8 tyg. musi byc na polu, ale poczekaj ugorowanie zniosą , wnioski będą przedłużone, nie maja innego wyjścia

To ugorowania jeszcze nie znieśli? To czemu mi na wniosku poplon ścierniskowy na 1,25 ha normalnie zaliczyło jako spełnienie normy gaec 8 ? Wpisany Poplon rzepak po rzepaku w płonie głównym . Taki wniosek wysłałem bez wywalania mi żadnych błędów 

Fugeo    281
outstanding napisał:

@GRZES1545 @Fugeo @Agrestdodałem skład międzyplonu ozimego z 2 i 3 roślin.

Tą norme dodaje się tam u góry co jest do wyboru, uprawa, norma i coś jeszcze?

tak tam u góry w zakładce normy musisz wybrać na tej działce gdzie jest międzyplony ozimy ponownie międzyplony ozimy (w normach) i też dodać taki sam skład mieszanki która będzie wysiewana

• Thanks 1

miwigos    3547
31 minut temu, mysza103 napisał:

To ugorowania jeszcze nie znieśli? To czemu mi na wniosku poplon ścierniskowy na 1,25 ha normalnie zaliczyło jako spełnienie normy gaec 8 ? Wpisany Poplon rzepak po rzepaku w płonie głównym . Taki wniosek wysłałem bez wywalania mi żadnych błędów 

Raczej to jest projekt , jakby znieśli te we wniosku by nie pytało o GAEC8

Fugeo    281

Nie znieśli i nie zniosą. Na ten rok będzie można zastąpić go np międzyplonnem ozimym albo strączkami bez śor. Aby do wyborów do parlamentu europejskiego i na prezydenta i rudy nam pokaże co potrafi. Teraz mówi to co ludzie chcą usłyszeć żeby słupki poparcia nie spadły.

• Like 2

Fugeo    281

Tak. Niby za zgłoszenie ugoru są chyba nowe 3 nowe stawki. Musisz doczytać

Agrest    25840

Zostawiłem sobie daleki kawałek około 4,5% ugoru. Nie będę nic kombinował przy tych cenach, by tam siać i zbierać 

zbyszek8201    175

I prawidłowo. Też to co planowałem to zostawiłem na ugór, wniosek zrobiony w wersji roboczej i wszystko gra. 

DrVVall    37
52 minuty temu, Fugeo napisał:

Nie znieśli i nie zniosą. Na ten rok będzie można zastąpić go np międzyplonnem ozimym albo strączkami bez śor. Aby do wyborów do parlamentu europejskiego i na prezydenta i rudy nam pokaże co potrafi. Teraz mówi to co ludzie chcą usłyszeć żeby słupki poparcia nie spadły.

Podobno ma być ekoschemat ale jeszcze nie zatwierdzony 

ws71    1847
1 godzinę temu, Fugeo napisał:

Bodajże 29.04 głosowanie w Europarlamencie o zniesienie ugorowania do 2027 r, pozostaje pytanie czy to będzie obowiązywać już w obecnym naborze dopłat obszarowych 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.

Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.

Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam

Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?

Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).

Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .

Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.

Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.

W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.

Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj