odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
vat    304

Dzwonilem do swojego arimr i tam mówią, że mogę złożyć ZMIANĘ do wniosku i zrezygnować/odznaczyć na działce ekosch. Miedzyony ozime i bedzie OK

vat    304

Jeszcze takie pytanie - w tym roku na działce ekos. Międzyplon ozimy (wysiane pszenżyto ozime I gorczyca). W 2024 działka zgłoszona jako ugór czyli nie robię na niej nic, nie przyoruję pszenżyta bo gorczyca i tak wymarźnie. Można tak?

pedro2    7535

A co żeście tam nawymyślali w tym wniosku, jakie składy, że raptem chce wam się pierdaczyć ze zmianami stawiając na szali całkowitą odmowę płatności? 

Ja co zadeklarowałem to posialem, czy gospodarstwo legnie w ruiny poprzez nie do końca wymarzony międzyplon? 🤔

Z resztą o tej porze i przy tym deficycie opadów i tak uj z tego wam wyrośnie 

• Like 1

..

ws71    1875
6 godzin temu, Goofy napisał:

Znalazłem na @

20230926_083744.jpg

Najważniejsze jaką datę ma ta informacja, taka informacja była w oficjalnym obiegu do ok 28.08 to nasi rządzący tak twierdzili, jednak po odrzuceniu wszystkich poprawek dotyczacych zmiany ekoschematów w Polsce przez Unię w informacjach z infolinii ARiMR pojawiła sie informacja o niemożnosci zmiany składu mieszanki poplonów ozimych taka wersja obowiązuje ?? od 28.08 2023, jest totalny bałagan ,osobiście byłem w Agencji 10.09 i po konsultacji powiatowej agencji z toruńskim regionalnym oddziałem agencji doszli do wniosków że bez sankcji tylko można wycofać ekoschematy[strony 273-274 tego tematu]

• Like 1

ViveN    18
Dnia 24.09.2023 o 17:36, galan99 napisał:

5 klasa ziemi daje taki sam plon jak na klasie  1 i 2 i 3 ?.

Z 1 czy 2 nie porównywaliśmy bo nei ma takich u nas ale miał zasiane na 3/4 i 5 to różnie były do 20% w plonie ziarna 

Miran    54

Jak to jest z tą okrywą 80% na zimę? Jaka jest kara za brak tej okrywy ? 

ws71    1875

@MiranOkrywa  jest jednym warunków w ogóle po którego spełnieniu można ubiegać sie o dopłaty obszarowe, wiec w sumie to bedzie zależeć od skali zjawiska w kraju,także obecnie trudno coś w tym temacie konkretnie stwierdzić

Andpol    1021
2 minuty temu, Celownik07 napisał:

niespełnienie ktorejs z normy GEAC - moga odebrac 100% dopłąt/nie przyznac ich wcale (tu mowa o GEAC6)

ta okrywa 80% to od 10ha?

Celownik07    697

niestety nie. my malorolni tez. chociaz u mnie sasiady na to lache kładą widze i pola gole czekaja do wiosny - oj bedzie kwik

mf362    1126

U mnie na jednym polu ładna gorczyca w na drugim słabo powschodziło. 

jajanek1    320
11 godzin temu, ws71 napisał:

Najważniejsze jaką datę ma ta informacja, taka informacja była w oficjalnym obiegu do ok 28.08 to nasi rządzący tak twierdzili, jednak po odrzuceniu wszystkich poprawek dotyczacych zmiany ekoschematów w Polsce przez Unię w informacjach z infolinii ARiMR pojawiła sie informacja o niemożnosci zmiany składu mieszanki poplonów ozimych taka wersja obowiązuje ?? od 28.08 2023, jest totalny bałagan ,osobiście byłem w Agencji 10.09 i po konsultacji powiatowej agencji z toruńskim regionalnym oddziałem agencji doszli do wniosków że bez sankcji tylko można wycofać ekoschematy[strony 273-274 tego tematu]

żadnych  unia nie odrzuciła poprawek , zmiany w ekoschematach są 

mnie zastanawia czy czasem międzyplon wysiany teraz nie dotyczy płatności w 2024  , podobnie nawożenie obornikiem i gnojówką na jesieni

od grudnia decyzja odnośnie dopłat , do tego czasu to międzyplon nie powschodzi

ekoschemat obornik jak gnojowica powinny być udokumentowane zaraz po aplikacji , a nabór wniosków na wiosnę

Agrest    26136
Przed chwilą, jajanek1 napisał:

mnie zastanawia czy czasem międzyplon wysiany teraz nie dotyczy płatności w 2024  , podobnie nawożenie obornikiem i gnojówką na jesieni

Na logikę tak być powinno

Celownik07    697

tu nie ma logiki. płatności masz za rok kalendarzowy od 1.01-31.12 danego roku. teraz wysiany miedzyplon i obornik rozrzucony zalicza sie do platnosci 2023. od 2024 nowy cyrk z pewnie nowymi zmianami.

• Like 1

ws71    1875
1 godzinę temu, jajanek1 napisał:

żadnych  unia nie odrzuciła poprawek , zmiany w ekoschematach są 

od grudnia decyzja odnośnie dopłat , do tego czasu to międzyplon nie powschodzi

ekoschemat obornik jak gnojowica powinny być udokumentowane zaraz po aplikacji , a nabór wniosków na wiosnę

Gdzie masz zmiany o które nasz rzad wystąpił w ramach ,,rolnictwo weglowe'' podaj przykład?

Stan na 28.08.2023, przeszło tylko ryczałt do 5 ha

obraz.png

jajanek1    320
1 godzinę temu, Celownik07 napisał:

tu nie ma logiki. płatności masz za rok kalendarzowy od 1.01-31.12 danego roku. teraz wysiany miedzyplon i obornik rozrzucony zalicza sie do platnosci 2023. od 2024 nowy cyrk z pewnie nowymi zmianami.

celownik płatność za dany rok ok , ale ekoschematy do tej płatności tak naprawdę dotyczą roku w którym jest płatność i roku kalendarzowego rok wcześniej i rok po płatnościach

np. opracowanie planu nawozowego trzeba zrobić dla ozimin w 2022 , płatność dotyczy 2023 , a międzyplon musi rosnąć do  lutego 2024

w tym okresie może wystąpić o dopłaty bezpośrednie  3 rolników , któremu więc dać dopłaty za ekoschemat np obornik rozwozi jarek    teraz na jesieni i będzie wnioskował w 2024 o dopłaty  , a o  dopłaty za 2023 rok wnioskował józek którego franek wypierdo... z pola hahha i na dodatek józek  zadeklarował poplony

mało tego józek dostanie np 500 za poplony a franek zadeklaruje uprawe bezorkową i jak będą działać w porozumieniu to ominą wykluczenia ekoschematów na danej działce

podobnie może być z ugorem jeden zasieje i zbierze a drugi zadeklaruje jak ten pierwszy zbierze np żyto na kiszonke

Celownik07    697
29 minut temu, jajanek1 napisał:

a międzyplon musi rosnąć do  lutego 2024

ale platnosc dostaniesz do tego juz teraz (za 2023) a jak nie spelnisz to ci dadza sankcje w przyszlej platnosci, i tak bedzie sie to zazebiac.

• Like 1

pedro2    7535
4 godziny temu, Celownik07 napisał:

niestety nie. my malorolni tez. chociaz u mnie sasiady na to lache kładą widze i pola gole czekaja do wiosny - oj bedzie kwik

U mnie też. I nie tyle co będą leżeć do wiosny tylko mają zamiar normalnie orać na zimę 

..

ws71    1875
3 godziny temu, jajanek1 napisał:

No i jakie tam masz zmiany, masz tylko dodany poferment w przypadku rolnictwa weglowego , którego i tak nie możesz umieścić obecnie we wniosku ponieważ zmiana powoduje wywalenie ekoschematu z automatu, mam wrażenie że nie do końca wiesz o czym piszesz, zresztą nasze władze też do końca tego nie ogarniają. Jak napisałem powyżej wszelkie istotne zmiany zostały zawetowane przez Unię.

3 godziny temu, jajanek1 napisał:

jesieni i będzie wnioskował w 2024 o dopłaty

Możesz jakoś logicznie wyjaśnić w jaki sposób za ten ekoschemat bedzie można wnioskować rok wstecz, skoro był we wniosku w obecnym roku?

rocco0987    116
12 godzin temu, Celownik07 napisał:

niespełnienie ktorejs z normy GEAC - moga odebrac 100% dopłąt/nie przyznac ich wcale (tu mowa o GEAC6)

czytałem na jakimś poratlu że jak będzie powyżej 50 % okrywy to kary będą niskie, możliwe że karą będzie pouczenie.

• Like 1

jajanek1    320
7 godzin temu, ws71 napisał:

No i jakie tam masz zmiany, masz tylko dodany poferment w przypadku rolnictwa weglowego , którego i tak nie możesz umieścić obecnie we wniosku ponieważ zmiana powoduje wywalenie ekoschematu z automatu, mam wrażenie że nie do końca wiesz o czym piszesz, zresztą nasze władze też do końca tego nie ogarniają. Jak napisałem powyżej wszelkie istotne zmiany zostały zawetowane przez Unię.

Możesz jakoś logicznie wyjaśnić w jaki sposób za ten ekoschemat bedzie można wnioskować rok wstecz, skoro był we wniosku w obecnym roku?

tobie to widze że potrzebni eksperci  z debrewy górniczej  , wiecznie nic nie pasuje !!!! po nowym roku mają wprowadzić ekoschemat mieszanie szamba głową to może się zalapiesz

• Haha 1

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.

Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.

Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam

Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?

Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).

Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .

Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.

Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.

W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.

Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj