odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Celownik07    706

taka wiadomość z grupy fb mi sie rzucila w oczy dla chcacych zmieniac sklad mieszanki do miedzyplonów. (ktos pytal pare watków wczesniej o to)

obraz.png.fa35a1bf06fb5836a9fb7869a8915b26.png

• Thanks 1

Stach123    247

co jest zasiane w międzyplonie  musi interesować agencję bo roślina posiana w międzyplonie nie może  stanowić uprawy w kolejnym roku

w starym rolnośrodowiskowym  mogła być uprawiana jako pojedyncza roślina  nawet jak była 1 z roślin w mieszance       , ale nie mogła być mieszanką uprawianą identyczną jak  w międzyplonie

• Like 1

Bogdan_ja    3085

Ta sama roślina może być wysiana ponownie w plonie głównym  ....warunek jest taki że rośliny z między plonu muszą być zniszczone ...

Edytowano przez Bogdan_ja

Stach123    247

BOGDANIE  sprawa jest skomplikowana , po dokładnej analizie obaj możemy mieć rację otóż

uprawa w roku nastepnym dotyczy siewu wiosennego jak i jesiennego i tak

jeżeli zasiejesz teraz w międzyplonie żyto ozime i soje np. to na wiosnę  2024 soi siać nie możesz , ale żyto ozime  jesienią 2024  już tak  i obie daty dotyczą uprawy w roku następnym po międzyplonie

na dodatek żyto ozime w poplonie może być składem mieszanki międzyplonu  jako samosiew po zbiorze zyta ozimego w sierpniu albo w dniu siewu poplonu

soja wiadomo że nie przezyje zimy a jej siać nie możemy , z żytem według twojej teorii można by robić [ a w zasadzie nic nie robić ]  tylko wypełniać wniosek i x w okienku międzyplon i dopłata do uprawy głównej 🤠 nawet siać nie trzeba

jedrus2020    207
Stach123 napisał:

BOGDANIE  sprawa jest skomplikowana , po dokładnej analizie obaj możemy mieć rację otóż

jeżeli zasiejesz teraz w międzyplonie żyto ozime i soje np. to na wiosnę  2024 soi siać nie możesz , ale żyto ozime  jesienią 2024  już tak  i obie daty dotyczą uprawy w roku następnym po międzyplonie

na dodatek żyto ozime w poplonie może być składem mieszanki międzyplonu  jako samosiew po zbiorze zyta ozimego w sierpniu albo w dniu siewu poplonu

soja wiadomo że nie przezyje zimy a jej siać nie możemy , z żytem według twojej teorii można by robić [ a w zasadzie nic nie robić ]  tylko wypełniać wniosek i x w okienku międzyplon i dopłata do uprawy głównej 🤠 nawet siać nie trzeba

A idac tym tokiem dalej. Mamy uprawe główna w tym roku żyto. Robimy wymieszanie słomy z gleba w sierpniu. Wschodzą nam namosiewy żyta. Czy możemy zostawić to pole jako ugór? I do kiedy taki ugór musi być ugorem?

pedro2    7564
1 godzinę temu, Stach123 napisał:

Co Ty wymyślasz. Możesz siać na międzyplon soję i żyto i na wiosnę w plonie głównym może być i soja i żyto jare. 

Aby tylko zlikwidować międzyplon. 

• Like 1

..

Celownik07    706
1 godzinę temu, malaczarna napisał:

Do kiedy oświadczenie na ściółkę dla bydła na uwięzi?

termin jego dostarczenia to 14-21 marca 2024 roku,

• Like 2

Stach123    247
3 godziny temu, pedro2 napisał:

Co Ty wymyślasz. Możesz siać na międzyplon soję i żyto i na wiosnę w plonie głównym może być i soja i żyto jare. 

Aby tylko zlikwidować międzyplon. 

Czy roślina występująca w mieszance zastosowanej jako międzyplon, może być uprawiana w plonie głównym następnego roku? Np. w międzyplonie żyto ozime i gorczyca, a w plonie głównym następnego roku gorczyca?

W skład międzyplonu (utworzonego poprzez wysiew mieszanki) może wchodzić gatunek rośliny stanowiącej plon główny w roku wysiania międzyplonu. Jednocześnie roślina będąca składnikiem mieszanki, z której utworzony był międzyplon, może być wysiana w plonie głównym w roku kolejnym, przy czym wysiew rośliny następczej musi nastąpić w roku kolejnym po zasianiu mieszanki (międzyplon nie może stanowić uprawy w polonie głównym w kolejnym roku).Tym samym w przypadku mieszanki międzyplonu zasianej w 2023 roku składającej się z żyta ozimego i gorczycy, żyto ozime zasiane w roku 2023 nie może być rośliną w plonie głównym w roku 2024.

to odpowiedż ODR na pytanie rolnika

ws71    1875
3 minuty temu, Stach123 napisał:

Czy roślina występująca w mieszance zastosowanej jako międzyplon, może być uprawiana w plonie głównym następnego roku? Np. w międzyplonie żyto ozime i gorczyca, a w plonie głównym następnego roku gorczyca?

W skład międzyplonu (utworzonego poprzez wysiew mieszanki) może wchodzić gatunek rośliny stanowiącej plon główny w roku wysiania międzyplonu. Jednocześnie roślina będąca składnikiem mieszanki, z której utworzony był międzyplon, może być wysiana w plonie głównym w roku kolejnym, przy czym wysiew rośliny następczej musi nastąpić w roku kolejnym po zasianiu mieszanki (międzyplon nie może stanowić uprawy w polonie głównym w kolejnym roku).Tym samym w przypadku mieszanki międzyplonu zasianej w 2023 roku składającej się z żyta ozimego i gorczycy, żyto ozime zasiane w roku 2023 nie może być rośliną w plonie głównym w roku 2024.

Według mnie trochę się zapętliłeś i chyba to nie jest ostateczna interpretacja?,ona sie zmieniała chyba ze 3 razy, podałeś przykład formy ozimej i w tym przypadku faktycznie  chyba tak jest? ale w przypadku innych gatunków siew przechodzi to bez problemu[formy jare]

Stach123    247

formy ozime i jare według innych przepisów stanowią inną uprawe , ale soi ozimej to chyba jeszcze nie wynależli

żeby się czasem nie okazało że przez skład mieszanki międzyplonu  ozimego trzeba siać coś innego niż było planowane

Bogdan_ja    3085

Pisze wyraźnie że nie możesz zostawić żyta ozimego jako plon główny jeśli miałeś go jako roślina międzyplonu ...formę jara możesz zasiać i tyle ....czego tu nie rozumiesz ?

Międzyplonu musi być skasowany /zniszczony ..

pedro2    7564
2 godziny temu, Stach123 napisał:

No i o co ci chodzi? To to samo co ja napisałem.

Kuźwa jak wy co niektórzy lubicie sobie sami problemy tworzyć. 

..

melon10641    1226
2 godziny temu, Stach123 napisał:

Powiem po chłopsku żeby każdy zrozumiał: 

Jak zasiejesz poplon ozimy na międzyplon to masz go na wiosnę zlikwidować - zaorać/ talerzować czy co tam kto sobie wymyśli i siej sobie co chcesz. 

Chodziło o to żeby nie było ograniczeń co chcesz siać wiosną a jedyne jest takie, że roślina wysiana jesienią nie może być w plonie głównym w kolejnym roku. 

Przykład z gorczycą dali bo to roślina jara. Wysiana jesienią zginie przez zimę i trzebają ponownie zasiać wiosną 2023 - można takie coś zrobić, tak samo z każdą inną rośliną jarą. 
Przykład ze zbożem ozimym  - siejesz jesienią no to ono nie wymarznie i nie może być w plonie głównym 2024. Za jednym sianiem nie możesz mieć i poplonu i plonu. 

• Like 1
  • Thanks 1

asus921    253
2 godziny temu, melon10641 napisał:

Powiem po chłopsku żeby każdy zrozumiał: 

Jak zasiejesz poplon ozimy na międzyplon to masz go na wiosnę zlikwidować - zaorać/ talerzować czy co tam kto sobie wymyśli i siej sobie co chcesz. 

Chodziło o to żeby nie było ograniczeń co chcesz siać wiosną a jedyne jest takie, że roślina wysiana jesienią nie może być w plonie głównym w kolejnym roku. 

Przykład z gorczycą dali bo to roślina jara. Wysiana jesienią zginie przez zimę i trzebają ponownie zasiać wiosną 2023 - można takie coś zrobić, tak samo z każdą inną rośliną jarą. 
Przykład ze zbożem ozimym  - siejesz jesienią no to ono nie wymarznie i nie może być w plonie głównym 2024. Za jednym sianiem nie możesz mieć i poplonu i plonu. 

Chyba, ze forma ozima cudownie sie zamieni w forme jara i w tym caly ambaras.

• Like 3

Stach123    247

skoro jest tak jak piszecie to znak x  przy  międzyplon i wsiewka nie postawić na każdej działce to grzech hahha

a jak jest z tą wsiewką ? bo być może też jestem w błędzie 

powinna być co najmniej 8 tyg od zbioru uprawy głównej albo do czasu posiania kolejnej uprawy

jest też wymóg informowania o zbiorze uprawy głównej

zbieram wieczorem  o 21 np. informuje o 22 godz. i niby sieje o 23   [ale mi nie powschodzi] kolejną uprawę ,  dostaje za ekoschemat kasę a tak naprawdę nawet wsiewki nie ma jak sprawdzić czy była posiana

normalnie szopka

Pitraszek    494

W normach gaec największą uprawa do 65 procent, druga do 25 a trzecia i kolejne powyżej 10? Czy coś się zmieniło? Kukurydza i rzepak liczy się jako zboże ? Bo też różne teorie słyszałem?

Goofy    51
1 godzinę temu, asus921 napisał:

Masz na myśli odmiany przewódkowe? Tak też się  zastanawiam...

pedro2    7564

Nie przewodkowe tylko normalną ozimine chce zostawić, a we wniosku wpisać jare. 

Robili tak na poplonach kiedyś. Wpisał pszenżyto/żyto, a na wiosnę we wniosku plon główny pisał jare. 

• Like 1

..

Celownik07    706
10 godzin temu, asus921 napisał:

w jednym zdaniu tyle wartości :) plusik.

• Like 1

Celownik07    706

jakie ryzyko. myslisz ze te gł@by odroznia pszenice ozima od jarej? :)

zawsze mam przed oczami mlodych kontrolerow u znajomego jak zaprowadzil ich na pole seradeli i oni pytaja co to jest i do wujka google szukac czy nie oszukuje czasem XD

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.

Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.

Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam

Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?

Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).

Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .

Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.

Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.

W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.

Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj