odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
krzysiek277    927

Czy za lucerne na zielonkę będzie większa dopłata w porównaniu do zbóż? Bo w ubiegłych latach chyba było coś więcej 

jaffa    31
11 godzin temu, Karagana napisał:

Ja to czytam tak, że te albo dotyczy terminu, a nie posiadania planu.

Czyli czytasz to mniej więcej tak bo już nie wiem:

2. Punkty, o których mowa w ust. 1, są przyznawane, (... blabla...), w terminie:

1) 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności, albo

2) do dnia 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności – w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku złożenia tego wniosku.

Czyli, że to jest mowa o terminie przyznawania punktów? Może  i masz racje bo gdyby to chodziło o termin sporządzenia planu to zamiast ", w terminie:" byłoby "opracowanego w terminie:".

maroko    119
14 minut temu, krzysiek277 napisał:

Czy za lucerne na zielonkę będzie większa dopłata w porównaniu do zbóż? Bo w ubiegłych latach chyba było coś więcej 

Tak . Jest dodatkowa płatność do lucerny. Musisz zaznaczyć we wniosku płatność do roślin pastewnych.

Karagana    113
2 minuty temu, jaffa napisał:

Czyli czytasz to mniej więcej tak bo już nie wiem:

2. Punkty, o których mowa w ust. 1, są przyznawane, (... blabla...), w terminie:

1) 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności, albo

2) do dnia 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności – w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku złożenia tego wniosku.

Czyli, że to jest mowa o terminie przyznawania punktów? Może  i masz racje bo gdyby to chodziło o termin sporządzenia planu to zamiast ", w terminie:" byłoby "opracowanego w terminie:".

Nie, mowa o terminie opracowania planu. 

2. Punkty, o których mowa w ust. 1, są przyznawane, jeżeli rolnik posiada plan nawozowy opracowany do powierzchni gruntów, o których mowa w ust. 1, w terminie:

jaffa    31

Czyli tak czytasz jakby tam nie było przecinka po prostu:

2. Punkty, o których mowa w ust. 1, są przyznawane, jeżeli rolnik posiada plan nawozowy opracowany do powierzchni gruntów, o których mowa w ust. 1 w terminie:

???

EDIT: Dobra już widze:

2. Punkty, o których mowa w ust. 1, są przyznawane, jeżeli rolnik posiada plan nawozowy opracowany do powierzchni gruntów, (... blabla...) , w terminie:

Edytowano przez jaffa

Karagana    113

Czyli nawet jeden plan, ale do "zwykłych" gruntów ma być gotowy teraz, a do gruntów "ozimych 2023/24" uzupełnienie do końca września. 

jaffa    31

Przyznaje Ci racje przy tej interpretacji plan ma być do pierwszego terminu zrobiony na jare 2023 i ozime 2022. jednak badania gleby  i plan nie muszą być sprzed 30 września 2022 bo ta data dotyczy ozimin wysiewanych w roku składania wniosku,

Edytowano przez jaffa

Karagana    113

Ale jest zasada, że plan ma być przed rozpoczęciem nawożenia. A plan ma być na podstawie badań. 

maroko    119

No dobra a jeżeli chodzi o mieszanki wieloletnie traw to plan nawozowy tak samo jak na jare tegoroczne może być? 

Karagana    113

Termin 30 września dla ozimych sianych w roku składania wniosku, a ten pierwszy termin dla całej reszty

Ale to tylko moja interpretacja. W ogóle jak ktoś by chciał zamotać specjalnie, to by to mu nie wyszło, jak oni tu zrobili. 

jaffa    31
2 minuty temu, Karagana napisał:

Ale jest zasada, że plan ma być przed rozpoczęciem nawożenia. A plan ma być na podstawie badań. 

Wiem, że tak powinno być, ale czemu tego nie ma w rozporządzeniu napisanego. Wg tych ich wypocin co nie mogę nawet tego zinterpretować dobrze napisali, że plan na jare tegoroczne i ozime zeszłoroczne ma być do tego 9 czerwca zrobiony, czyli po fakcie:) - Przynajmniej w pierwszym terminie. Drugi termin to już prawidłowo ale tylko na ozime siane w roku składania wniosku czyli co mam na działce buraki i zaznaczam checkboxa plan nawozowy bo po burakach będzie pszenica z planem.  A teraz hipotetycznie połowa pola po burakach idzie na pszenice jarą druga połowa na ozimą z planem i jak teraz "pół checkboxa" zaznaczyć. Albo ja znów źle to kapie albo ten ekoschemat to bubel prawny.

Paszkamax    16
Cytat

Wymogiem dla praktyki Uproszczone systemy uprawy  jest prowadzenie na gruntach ornych uprawy roślin w formie uprawy konserwującej bezorkowej lub uprawy pasowej (strip – till), poprzez:

• wykonywanie zabiegów uprawowych z odstąpieniem od uprawy płużnej w zespole uprawek pożniwnych i przedsiewnych,
  • pozostawienie na polu po zbiorze uprawy głównej, całości resztek pożniwnych w formie mulczu.

Wymogiem dla praktyki jest prowadzenie rejestru zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej.

W przypadku praktyki punkty są przyznawane do powierzchni gruntów ornych, z wyjątkiem gruntów ornych, na których jest prowadzona uprawa zerowa lub na których są uprawiane trawy lub inne zielne rośliny pastewne.

Czy rejestr zabiegów ma być prowadzony od dnia wysłania wniosku czy jakaś inna data ? 

I gdzie można znaleźć można znaleźć ten formularz bo za bardzo go nie widzę.

JD1052    215

Formularza jeszcze nie ma pracują nad nim, bo sam pytałem o o to w agencji . Trzeba go będzie uzupełnić wstecz do zasiewów jesiennych 2022

Edytowano przez JD1052

jaffa    31
47 minut temu, Karagana napisał:

Termin 30 września dla ozimych sianych w roku składania wniosku, a ten pierwszy termin dla całej reszty

Ale to tylko moja interpretacja. W ogóle jak ktoś by chciał zamotać specjalnie, to by to mu nie wyszło, jak oni tu zrobili. 

Tutaj dokładnie potwierdza gościu z odr, że prawo nie zabrania zrobić plan dla ozimin w terminie do 9 czerwca (52minuta 43 sekund):  

Karagana    113
32 minuty temu, jaffa napisał:

Wiem, że tak powinno być, ale czemu tego nie ma w rozporządzeniu napisanego. 

Jest napisane. W tej pierwszej tabelce z karami. Punkt 3 (dla tych, co i tak zawsze muszą mieć plan) i Punkt 8, dla pozostałych. 

Paszkamax    16
3 minuty temu, jaffa napisał:

Tutaj dokładnie potwierdza gościu z odr, że prawo nie zabrania zrobić plan dla ozimin w terminie do 9 czerwca (52minuta 43 sekund):  

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

zaprasza na szkolenie pn.

„Płatności bezpośrednie, warunkowość i związane z nimi wymogi w 2023 roku",

które odbędzie się 14 kwietnia 2023 r. o godz. 10:00

Ekoschematy – nowy rodzaj płatności bezpośrednich w 2023 roku",

które odbędzie się 14 kwietnia 2023 r. o godz. 12:00

Karagana    113
10 minut temu, jaffa napisał:

Tutaj dokładnie potwierdza gościu z odr, że prawo nie zabrania

No zobacz, już on to rozkminił. Czego się linkiem nie dzielisz od razu?

spwrp    122

Czy międzyplony ozime z wymieszaniem obornika można łączyć?? We wniosku te dwa ekoschematy można złączyć a wedle tej tabelki ze szkoleń z Minikowa nie można...

jaffa    31

Najpierw sami doszliśmy do tego co już rozpracowali, otwarte drzwi wyłamywałem i teraz dopiero znalazłem, teraz czekam do 14 na kolejne szkolenie, dzięki paszkamax

międzyplon ozimy nie może być bezpośrednio po oborniku i międzyplon ma być po plonie głównym.

3 minuty temu, spwrp napisał:

Czy międzyplony ozime z wymieszaniem obornika można łączyć?? We wniosku te dwa ekoschematy można złączyć a wedle tej tabelki ze szkoleń z Minikowa nie można...

międzyplon ozimy nie może być bezpośrednio po oborniku i międzyplon ma być po plonie głównym. Najlepiej albo gnój + plon główny+międzyplon albo plon główny+międzyplon+płynne nawozy nierozbryzgowa

Edytowano przez jaffa
  • Like 1
  • Thanks 1

Karagana    113

Czyli można łączyć, jak się da obornik wiosną pod uprawę jarą, a po niej międzyplon ozimy. 

Albo coś innego wymyśli, żeby obejść "bezpośrednio przed" 

Edytowano przez Karagana

jaffa    31

Gdyby mulczowanie międzyplonu można było zrobić 31 października to bym coś wymyślił:)

Alio    119

Mam pytanie.

Zacząłem się od wczoraj interesować nowymi zasadami dopłat.

W skrócie: Mam gspodarstwo 40 ha podzielone na 4 części i 4 uprawy.

Płodozmian od lat leci: Rzepak-pszenica ozima-burak cukrowy - pszenica jara.

W tym roku już wiem, że odbiór buraków będę miał w okolicach 20 grudnia więc buraki będę kopał 15-25 listopada.

W jaki sposób mam sobie zapewnić pozostawienie okrywy roślinnej na 80% gruntów skoro ok 25% zajmują buraki a termin wysiania międzyplonów ozimych mija 30 października?

Czy pozostawienie na zimę nie zaoranych resztek po zbiorze buraka będzie równoznaczne z pozostawieniem okrywy roślinnej? Wiem, że tak jest w przypadku kukurydzy.

Pozostały areał to wiadomo, pszenica ozima 25%. rzepak 25% i międzyplon ozimy(stanowisko pod buraka) 25%

Brakuje tych 5 %....

Edytowano przez Alio

Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

drzewka...

Cheesburger    80

wymieszanie slomy z gleba to deklaruje ze na dzialce ktora mam obsiana wymieszana byla sloma czy tez deklaruje ze po zniwach wymieszam? 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.

Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.

Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam

Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?

Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).

Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .

Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.

Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.

W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.

Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj