odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

ws71    1868
1 godzinę temu, poosa21 napisał:

Jeżeli będziesz miał 50% zboża zasianego i 50% poplonów to 30% poplon idzie na okrywę zimową a 20% na ekoschemat poplony.

Na początku była taka wersja, obecnie wersja jest taka że wysoko punktowany poplon ozimy może być na całości jako  okrywa[ sa drobne obecnie problemy co do składu samej mieszanki]

Bogdan_ja    3074
2 godziny temu, krzysiek277 napisał:

Jeśli chce spełnić wymóg okrywy na zimę to mogę np. Wziąć ekoschemat poplony i zostawić go do wiosny ? I wtedy dostane kasę za poplon i będzie spełniona okrywa na zimę?

wedle najnowszej wersji tak choć wytycznych brak nadal ...przeciwskazań tyz nie zapisali ku temu ...pierwotnie szkolili że nie ,tylko ponad 80% ale to nie aktualne na dziś 🤷‍♂️

bobek tak informowali na szkoleniach i dowody wstawilem ...ja niczego nie czytałem tylko mówiłem co było na filmikach yt baranku ...🤭

Edytowano przez Bogdan_ja

Celownik07    693
2 minuty temu, ws71 napisał:

[ sa drobne obecnie problemy co do składu samej mieszanki]

tez bedzie jakis wykaz jak w przypadku miododajnych? Mam juz wklepany rzepak ozimy i gryke

Bogdan_ja    3074
18 minut temu, Celownik07 napisał:

to jaki masz problem puscic z lancuchow na czas kontroli :)

żeby dostać kasę z dobrostanu zwiększona pow....To musi być na luzie i musi być zrobiony plan poprawy opracowany przez doradcę .....Czyli składasz ,masz mieć wszystko już dopięte i opisane wedle wytycznych a tych na dziś brak 🤭

Edytowano przez Bogdan_ja

Neveragain    136

Jak to jest z młodemu rolnikiem? Jakie wymagania trzeba spełnić aby starać się o te płatność we wniosku obszarowym?

ws71    1868
49 minut temu, nosferatu13 napisał:

Nie było takiej wersji. To Boguś snuł takie teorie bo nie rozumiał co czyta😂

Była pierwsze szkolenie z ekoschematów z 15.02 kpodr Mnikowo  tam właśnie skłaniano sie do 20% bedzie dostępne na ekoschematy, nikt w tamtym czasie nie był wstanie łacznie z ministerstwem tego zinterpretować na 100% jak to ma wyglądąc  faktycznie stad bierze sie cyrk z  rodzajem roślin najpierw tylko  formy ozime, później była mowa o dopuszczonych jarych, obecnie znowu zaczyna się gadka tylko o ozimych, chyba dopiero 13 marca doszli do tego że 100% okrywy mogą stanowić poplony ozime

59 minut temu, Celownik07 napisał:

tez bedzie jakis wykaz jak w przypadku miododajnych? Mam juz wklepany rzepak ozimy i gryke

Mam na razie owies i facelię i też przyjeło bezproblemowo

Karagana    113
1 godzinę temu, Neveragain napisał:

Jak to jest z młodemu rolnikiem? Jakie wymagania trzeba spełnić aby starać się o te płatność we wniosku obszarowym?

To masz o młodych rolnikach:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230000482

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2023 r.w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. z 2023 r. poz. 482)

I tu:, od art. 28 

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230000412

Ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. z 2023 poz. 412)

Edytowano przez Karagana

poosa21    862
1 godzinę temu, ws71 napisał:

Na początku była taka wersja, obecnie wersja jest taka że wysoko punktowany poplon ozimy może być na całości jako  okrywa[ sa drobne obecnie problemy co do składu samej mieszanki]

16 marca robiłem wniosek i punkty za poplon było tylko za 20% choć zaznaczylem 100%, tak samo mówili w zeszłym tygodniu na szkoleniu.

ws71    1868

@poosa21Mam zrobiony coś  koło 29 marca na 15ha ornej mam poplonów ozimych  ok 7 ha , za to miałem 34 punkty z kawałkiem

Celownik07    693

to by wychodziło ze to geac6 nie obejmuje malorolnych. bo mi 15marca przyjelo 100% miedzyplonow . teraz tez patrze roboczy i sa punkty za caly areal.

ws71    1868

@Celownik07takich jaj raczej by nie robili, okrywa obejmuje wszystkich, ekoschemat dobrowolny, coś chyba kolega @poosa21 przekombinował?

poosa21    862

Dziś sprawdzę jak to wniosek podliczy, może coś się pozmieniało od ostatniego razu.

DrVVall    38
7 godzin temu, Karagana napisał:

Czemu tak? Żeby na zróżnicowaną strukturę się załapać? Trzeba pamiętać, że jak ugór jest drugi rok w tym samym miejscu, to nie przysługuje płatność uzupełniająca. Tak samo uprawy na zieloną masę do przyorania. Jak zaznaczysz aż 10% ugoru, to sobie tyle pola blokujesz na przyszły rok. W sensie te kawałki nie będą mogły być znów ugorem w przyszłym roku, jeśli będziesz chciał dostać UPP. 

Gdzie to jest napisane? Nie wiedziałem o tym. Traw na ugorze to też dotyczy? W poprzednich latach było tak samo czy dopiero teraz? Kiedyś miałem kawałek ugoru rok po roku ale nie zwróciłem uwagi.

Karagana    113
20 minut temu, DrVVall napisał:

Gdzie to jest napisane? Nie wiedziałem o tym. Traw na ugorze to też dotyczy? W poprzednich latach było tak samo czy dopiero teraz? Kiedyś miałem kawałek ugoru rok po roku ale nie zwróciłem uwagi.

Jeśli to "ugór", na którym rośnie trawa, to też. Jeżeli "ugór z uprawą", to zależy. 

W poprzednich latach były inne przepisy. Nie wiem, czy coś podobnego było, bo nie mam ugorów i temat mnie nie interesował. 

Piszą o tym w instrukcji wypełniania wniosku część 4, od str. 7

https://www.gov.pl/web/arimr/instrukcja-wypelniania-wniosku-w-ewniosekplus

Wynika to z art. 17 i 19:

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2023 r.w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. z 2023 r. poz. 482)

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU2023000048

Edytowano przez Karagana
  • Thanks 1

Roki212    1848
43 minuty temu, DrVVall napisał:

Jak był ugór rok wcześniej i teraz też się deklaruje w tym samym miejscu i jak się zaznaczy upp to wyskakuje informacja że był już w tym miejscu deklarowany rok wcześniej i nie przysługuje upp płatność może nie zostać przyznana, jak się odznaczy tą płatność do tej działki info znika 

• Thanks 1

maroko    119
17 godzin temu, Bogdan_ja napisał:

To ma być wsiewka w plon główny wiosna  tak jak wsiewasz trawa/koniczyna ...kosisz zboże i masz 7 dni żeby zgłosić że zebrałeś plon główny i to ma być te 8 tyg. od zgłoszenia 

Jak deklarujesz działkę to masz wybierz roślinę ....wybierasz potem klikasz niżej ekoschemat i masz do wyboru poplon zimowy i wsiewka śródplonowa ...🤷‍♂️

wsiewka to będzie takze mogła prawdopodobnie zostać główna uprawa w następnym roku jak ja zostawisz na zimę ...

"""""Praktyka polega na:

a) utrzymywaniu: (i) wsiewek roślin bobowatych drobnonasiennych lub mieszanek

z udziałem takich roślin w uprawę w plonie głównym co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym. Rolnik ma 7 dni od dnia zbioru uprawy głównej na przesłanie do ARiMR oświadczenia o dacie zbioru lub (ii) międzyplonów ozimych w formie mieszanek utworzonych z co najmniej 2 gatunków roślin (zbóż, oleistych, pastewnych, bobowatych drobnonasiennych, bobowatych grubonasiennych, miododajnych – z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż) wysianych w terminie od dnia 1 lipca do 1 października i utrzymywanych co najmniej do 15 lutego następnego roku. W okresie utrzymania międzyplonu ozimego dopuszcza się jego mulczowanie, jednak nie wcześniej niż po 15 listopada. Międzyplony ozime nie mogą stanowić uprawy głównej w kolejnym roku;"""

I taka mieszanka zbożowa jara z wsiewką koniczyny i traw łapie się też jako roślina mająca pozytywny wpływ na bilans glebowej materii organicznej? ( do E.ZSU)

Może to zostać na kilka lat? 

Karagana    113
24 minuty temu, maroko napisał:

I taka mieszanka zbożowa jara z wsiewką koniczyny i traw łapie się też jako roślina mająca pozytywny wpływ na bilans glebowej materii organicznej? ( do E.ZSU)

Masz na myśli, że w tym samym roku zgłaszasz to do ekoschematu ZSU jako uprawę pozytywną i jednocześnie do ekoschematu "wsiewki"? 

W rozporządzeniu w sprawie ekoschematów na liście roślin pozytywnych masz: "mieszanka bobowatych ze zbożami na nasiona" i "mieszanka bobowatych ze zbożami na zielonkę". Jest jeszcze mieszanka bobowatych i traw. Nie przewidzieli opcji zboża+bobowate+trawy. Ale nawet jakby było, albo ty byś zmienił skład, to i tak ciekawe pytanie.

Zakazu łączenia tych ekoschematów nie ma. Ale czy to przejdzie? Czy ta koniczyna może być jednocześnie składnikiem mieszanki w plonie głównym (a tak byś musiał zadeklarować, żeby się liczyło jako roślina pozytywna) i jednocześnie wsiewką?

jajanek1    320

na poplon ozimy mało piniążków zabezpieczyli i małoprawdopodobne jest to że będzie robił za okrywe i zapłacą za ekoschemat

nosferatu13    56
4 godziny temu, Desperado napisał:

Wyjaśni mi ktoś ile dodatkowej kasy za hektar z tych ekoschematów?

Z których?

Karagana    113
18 minut temu, jajanek1 napisał:

na poplon ozimy mało piniążków zabezpieczyli i małoprawdopodobne jest to że będzie robił za okrywe i zapłacą za ekoschemat

Musieliby przepisy pozmieniać, a nie wyrobili się jeszcze z wszystkimi rozporządzeniami, a co dopiero brać się za zmiany. No i termin na wnioski już się zaczął, część rolników już poskładała. Tak w środku zmieniać reguły gry to nie bardzo. Ale kto ich tam wie. 

maroko    119
1 godzinę temu, Karagana napisał:

Masz na myśli, że w tym samym roku zgłaszasz to do ekoschematu ZSU jako uprawę pozytywną i jednocześnie do ekoschematu "wsiewki"? 

W rozporządzeniu w sprawie ekoschematów na liście roślin pozytywnych masz: "mieszanka bobowatych ze zbożami na nasiona" i "mieszanka bobowatych ze zbożami na zielonkę". Jest jeszcze mieszanka bobowatych i traw. Nie przewidzieli opcji zboża+bobowate+trawy. Ale nawet jakby było, albo ty byś zmienił skład, to i tak ciekawe pytanie.

Zakazu łączenia tych ekoschematów nie ma. Ale czy to przejdzie? Czy ta koniczyna może być jednocześnie składnikiem mieszanki w plonie głównym (a tak byś musiał zadeklarować, żeby się liczyło jako roślina pozytywna) i jednocześnie wsiewką?

Dokładnie tak jak piszesz. Chciałem to zadeklarować do roślin pozytywnie wpływających bo by mi brakowało do E.ZSU. I to najważniejsze. Ale do wsiewek jak popatrzyłem to też chyba się powinno łapać.

ws71    1868
1 godzinę temu, jajanek1 napisał:

Nasi zabezpieczyli sie  przed takim rozwojem wypadków,mogą przerzucać kasę z mniej obleganych ekoschematów

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.

Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.

Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam

Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?

Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).

Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .

Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.

Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.

W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.

Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj