odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Bogdan_ja    3074

To jaki to ma sens ...🤔

masz obowiązek zgłosić wszystkie grunty orne nawet te które nie zgłaszasz do dopłat ....Wiec i tak policzą Ci 15 ornego 

tucano__420    4
Przed chwilą, Bogdan_ja napisał:

To jaki to ma sens ...🤔

taki że wole nie dostać kasy niz patrzeć jak ziemnia trzeciej klasy leży odłogiem

jahooo    9348
4 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

To jaki to ma sens ...🤔

masz obowiązek zgłosić wszystkie grunty orne nawet te które nie zgłaszasz do dopłat ....Wiec i tak policzą Ci 15 ornego 

zawsze możesz zgłosić, że część gruntów wydzierżawiłeś

Bogdan_ja    3074

wtedy dzierżawca musi to zgłosić u siebie ...jeśli nie to jest wprowadzenie w błąd w celu stworzenia sztucznych warunków itp...

tucano__420    4

jesli jest zwolnienie z ugorowania do 10ha to jesli ktoś ma np 13ha ornych to 4% ugorowania powinno się liczyć od 3ha, tak jest np w progach podatkowych w przypadku dochodu i to jest zgodne z logiką

Panowie mam pytanie mam gospodarstwo 4,65 ha i jesli chcialbym wziac ten ekoschemat o to wymieszanie słomy z glebą a sieje tylko pszenice repak i 35 arów słonecznika to tez musze spelniac te 3 rodzaje upraw w tych odpowiednich procentach ? Czy jak to w skocie wyglada ? 

Bogdan_ja    3074

uprawiasz musisz zgłosić jako nie zgłoszone do dopłat ....ugórowanie będzie policzone od 15 ha ornego ....Nie musisz deklarować wszystkiego do dopłat ale nie ma to sensu jeśli to faktycznie  uprawiasz 

8 minut temu, jahooo napisał:

zawsze możesz zgłosić, że część gruntów wydzierżawiłeś

1 minutę temu, tucano__420 napisał:

jesli jest zwolnienie z ugorowania do 10ha to jesli ktoś ma np 13ha ornych to 4% ugorowania powinno się liczyć od 3ha, tak jest np w progach podatkowych w przypadku dochodu i to jest zgodne z logiką

Chłopie zwolnienie dotyczy gospodarstw które posiadają do 10 ha gruntów ornych ....a nie ze ugórowanie jest od 10ha .......wszyscy powyżej 4% od pow. gruntów ornych w gospodarstwie ....

Edytowano przez Bogdan_ja

jahooo    9348
2 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

uprawiasz musisz zgłosić jako nie zgłoszone do dopłat ....ugórowanie będzie policzone od 15 ha ornego ....Nie musisz deklarować wszystkiego do dopłat ale nie ma to sensu jeśli to faktycznie  uprawiasz 

zgłaszasz tylko te powierzchnie, którymi dysponujesz

jak oddasz pole w dzierżawę, niczego nie musisz zgłaszać, a czasem po prostu nie ma sensu pewnych rzeczy zgłaszać

nosferatu13    56
9 minut temu, Bogdan_ja napisał:

wtedy dzierżawca musi to zgłosić u siebie ...jeśli nie to jest wprowadzenie w błąd w celu stworzenia sztucznych warunków itp...

A jak wydzierżawie babce, a ona nie bierze dopłat?🤔

Bogdan_ja    3074

To w agencji o tym powiesz ze babka zaorala i zasila 🤭

3 minuty temu, jahooo napisał:

zgłaszasz tylko te powierzchnie, którymi dysponujesz

jak oddasz pole w dzierżawę, niczego nie musisz zgłaszać, a czasem po prostu nie ma sensu pewnych rzeczy zgłaszać

Tak ...Ale Ty piszesz o fikcji ....Masz obowiązek zgłosić wszystkie grunty orne  które użytkujesz nawet te które nie zgłaszasz do dopłat i tyle ...

tucano__420    4
6 minut temu, Bogdan_ja napisał:

Chłopie zwolnienie dotyczy gospodarstw które posiadają do 10 ha gruntów ornych ....a nie ze ugórowanie jest od 10ha .......wszyscy powyżej 4% od pow. gruntów ornych w gospodarstwie ....

i dlatego to jest totalne kretyńswto, masz 9,99 i nie ugorujesz, masz 10,01 i ugorujesz

jahooo    9348
1 minutę temu, Bogdan_ja napisał:

To w agencji o tym powiesz ze babka zaorala i zasila 🤭

przeciez znam to z autopsji - po prostu tego pola nie użytkuję i tyle

mam masę dzierżaw, gdzie ktoś ma kawałek ogrodu, jakieś porzeczki itp, nie zgłaszam całości do dopłat, tylko kawałek, który użytkuję

dzierżawca nie ma obowiązku niczego nigdzie zgłaszać - dopłaty to nie obowiązek, tylko uprawnienie

Bogdan_ja    3074

człowieku nie o tym mowa ...użytkujesz to masz to zglosic nawet jak nie chcesz dopłat ....To czego nie użytkujesz nie musisz zgłaszać ...🤷‍♂️

Takie są przepisy ....

składałeś na 15 ornego ...Teraz złożysz na 9 ha a użytkujesz 15 ha ...  na resztę nikt nie złoży i agencja może to wyłapać ...🤷‍♂️

dlaczego to robisz a no aby wymigac się od obowiązku który i tak masz bo użytkujesz 15 ornego a nie 9 ...Czyli wprowadzasz w błąd .

jahooo    9348
1 minutę temu, Bogdan_ja napisał:

człowieku nie o tym mowa ...użytkujesz to masz to zglosic nawet jak nie chcesz dopłat ....To czego nie użytkujesz,nie musisz 🤷‍♂️

przecież jak oddasz w dzierżawę - to nie użytkujesz, to co masz zgłaszać ? równie dobrze nadwyżke ponad 10ha oddajesz w dzierżawę synowi i on sobie zgłasza do dopłat np 6ha i nie musi spełniać 4% ugorowania, czego tu nie rozumiec ?

Bogdan_ja    3074

jest obowiązek od wszystkich gruntów ornych jakie użytkujesz /posiadasz 🤷‍♂️

2 minuty temu, rocco0987 napisał:

no ale skoro nie chce dopłat to nie ma obowiązku ugorowania

jahooo    9348
Przed chwilą, nosferatu13 napisał:

A jak nie użytkuję a jestem w posiadaniu?

o dopłaty składa użytkownik, a nie właściciel, chyba , że na inne grunty składasz , tu już zależy, w jakim systemie idziesz

generalnie - możesz nie zgłaszać gruntów , których nie użytkujesz, zawsze jest na to furtka

Bogdan_ja    3074
1 minutę temu, jahooo napisał:

przecież jak oddasz w dzierżawę - to nie użytkujesz, to co masz zgłaszać ? równie dobrze nadwyżke ponad 10ha oddajesz w dzierżawę synowi i on sobie zgłasza do dopłat np 6ha i nie musi spełniać 4% ugorowania, czego tu nie rozumiec ?

Człowieku przeczytaj o czym rozmawiamy i o o zapytał kolega i nie zawracaj deeeee...

jahooo    9348
Przed chwilą, Bogdan_ja napisał:

jest obowiązek od wszystkich gruntów ornych jakie użytkujesz /posiadasz 🤷‍♂️

a ten dalej swoje - nie chcesz dopłat , nie ma żadnych obowiązków

Bogdan_ja    3074

człowieku przeczytaj o co zapytał kolega bo nie rozumiesz w czym sedno .

To że posiadasz /użytkujesz 15 ha ornego  a zgłosisz do dopłat 9 ha to masz obowiązek wykazać te 6 ha w niezgłoszonych skoro je uprawiasz ...Nie zwalnia to gospodarstwa z ugorowania ...rozumiesz to .

Nie można sztucznie pomniejszyć pow .gruntów ornych jakie posiadasz /użytkujesz faktem ze czegoś nie zgłosisz ....To jest oszustwo i wprowadzanie w błąd ...🤷‍♂️

jahooo    9348
5 minut temu, Bogdan_ja napisał:

człowieku przeczytaj o co zapytał kolega bo nie rozumiesz w czym sedno .

To że posiadasz /użytkujesz 15 ha ornego  a zgłosisz do dopłat 9 ha to masz obowiązek wykazać te 6 ha w niezgłoszonych skoro je uprawiasz ...Nie zwalnia to gospodarstwa z ugorowania ...rozumiesz to ....

To, że posiadasz 15 ha ornego, nie oznacza z automatu, że wszystko użytkujesz. A do dopłat zgłaszasz tylko to, co użytkujesz, pole prze ciebie wydzierżawione innej osobie jest w jej posiadaniu, jako posiadacza zależnego. Osoba ta może, ale nie musi wystąpić o dopłaty do tego gruntu, a ty jako wydzierżawiający nie masz do tego prawa i nie możesz tego gruntu zgłosić.

Czegoś jeszcze nie rozumiesz ? Różnica między słowem posiadać a użytkować jest taka trudna do wychwycenia ? Mówię tu o przypadku, gd nie chcesz spełniać durnych ekologicznych wymagań, na przykład masz nadwyżkę gruntu ponad te 10ha

Edytowano przez jahooo

A mam jeszcze pytanie w ekoschemacie ,,rolnictwo węglowe,, rzepak tez jest liczony do upraw w ktorych mogę wymieszac słomę z glebą ? czy chodzi bardziej o pszenice kukurydze a rzepak nie kwalifikuje sie ?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.

Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.

Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam

Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?

Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).

Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .

Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.

Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.

W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.

Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj