odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Niewiadomski    35
1 godzinę temu, ws71 napisał:

Mówiło się do niedawna o 40%resztek na powierzchni ,czyli talerzówa na 2cm i jazda

Pozostawienie ścierniska, czy tam mulczowanie robisz w ramach gaec i nie można talerzować.  Talerzować możesz w ramach ekoschematu  rolnictwo węglowe; wymieszanie słomy z glebą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205
19 minut temu, agrarmrc napisał:

A z tym zalewaniem łąk to trzeba rzekę (jak się ma przy łące) trochę przysypać/zasypać żeby spiętrzyć wodę ??? Żeby ziemia nasiąkła do tych 80%???

Zasyp to Ci doj**ią za tamowanie przepływu 😉

  • Haha 1

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823
40 minut temu, Niewiadomski napisał:

Pozostawienie ścierniska, czy tam mulczowanie robisz w ramach gaec i nie można talerzować.  Talerzować możesz w ramach ekoschematu  rolnictwo węglowe; wymieszanie słomy z glebą

No właśnie nie, podczas szkolenia 15.02 kpodr była ta kwestia szczegółowo omawiana i wtedy twierdzili że taka praktyka jest dopuszczalna?[tutaj właśnie wystąpił problem z ilością % resztek na powierzchni gleby i na jakiej zasadzie to będzie mierzone chodzi o ekoschemat poplony ozime. Bedzie szkolenie 30.03 to raczej już bedą ze wszystkim na bieżąco

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895
51 minut temu, Niewiadomski napisał:

Pozostawienie ścierniska, czy tam mulczowanie robisz w ramach gaec i nie można talerzować.  Talerzować możesz w ramach ekoschematu  rolnictwo węglowe; wymieszanie słomy z glebą

w normach gaek trzeba mieć 80% okrywy na zime, nie ważne czy zrobisz to roślinami ozimymi, poplonami czy zostawieniem ścierniska.


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823
42 minuty temu, agrarmrc napisał:

Trzeba bobry zatrudnić ...

Tutaj jest drobny problem ponoć obejmuje tylko naturalne wylewy przy normalnym spływie wody, niby bobry to jest sztuczna działalność i się nie łapie[ taka wersja była na szkoleniu]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niewiadomski    35
6 minut temu, Matey napisał:

w normach gaek trzeba mieć 80% okrywy na zime, nie ważne czy zrobisz to roślinami ozimymi, poplonami czy zostawieniem ścierniska.

Matey, oczywiście. Ja piszę w kontekście kolegi ws71 który miesza pojęcia

9 minut temu, ws71 napisał:

ekoschemat poplony ozime.

I nie wiadomo czy chodzi o ekoschemat czy okrywę (poplony).

Edytowano przez Niewiadomski
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3grosze    75
3 godziny temu, Roxer napisał:

Nie musisz wchodzić w zróżnicowaną strukturę to jest dobrowolne. Jak jednak się zdecydujesz to 3 uprawa konieczna, łączenie z innymi warunkami procentowymi.

Poplon po 15 listopada można mulczować, ale co znaczy mulczowanie dla agencji to na ten moment sam nie wiem. Czy to może być talerzówka?

 

3 godziny temu, Bogdan_ja napisał:

mulczowanie to jest rozdrabnianie poplonu ,resztek pozniywnych itp ....To ma być pocięte i być nawierzchu nie wymieszane z ziemią ...

2 godziny temu, ws71 napisał:

Mówiło się do niedawna o 40%resztek na powierzchni ,czyli talerzówa na 2cm i jazda

15 minut temu, ws71 napisał:

No właśnie nie, podczas szkolenia 15.02 kpodr była ta kwestia szczegółowo omawiana i wtedy twierdzili że taka praktyka jest dopuszczalna?[tutaj właśnie wystąpił problem z ilością % resztek na powierzchni gleby i na jakiej zasadzie to będzie mierzone chodzi o ekoschemat poplony ozime. Bedzie szkolenie 30.03 to raczej już bedą ze wszystkim na bieżąco

To są jajca jakieś. Ministerstwo użyło w Ustawie wyrazu ''mulczowanie'' a teraz nikt nie wie co ma oznaczać.

''Pytano także o definicję mulczu i mulczowania w ramach GAEC 6. Zadano pytanie czy zabieg mulczowania, który z praktyki rolniczej nie musi być wykonany tylko mulczerem, może być wykonany np. bronami talerzowymi?

-My na poziomie przepisów na pewno nie przewidzimy wszystkich przypadków, które wystąpią w kraju, musimy mieć na tyle uniwersalne przepisy, że będą dotyczyć wszystkich rolników a nie tylko pojedynczych przypadków – odpowiedziało Ministerstwo.

Zapisano jednak pytanie związane z interpretacją pojęcia mulczowania. Obiecano, że do momentu wysiewu ozimin i planowania pokrywy glebowej sprawy te powinny zostać wyjaśnione.''

  

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823

Ekoschemat może być jednocześnie okrywą .

1 minutę temu, 3grosze napisał:

 

To są jajca jakieś. Ministerstwo użyło w Ustawie wyrazu ''mulczowanie'' a teraz nikt nie wie co ma oznaczać.

''Pytano także o definicję mulczu i mulczowania w ramach GAEC 6. Zadano pytanie czy zabieg mulczowania, który z praktyki rolniczej nie musi być wykonany tylko mulczerem, może być wykonany np. bronami talerzowymi?

-My na poziomie przepisów na pewno nie przewidzimy wszystkich przypadków, które wystąpią w kraju, musimy mieć na tyle uniwersalne przepisy, że będą dotyczyć wszystkich rolników a nie tylko pojedynczych przypadków – odpowiedziało Ministerstwo.

Zapisano jednak pytanie związane z interpretacją pojęcia mulczowania. Obiecano, że do momentu wysiewu ozimin i planowania pokrywy glebowej sprawy te powinny zostać wyjaśnione.''

  

 

 

Też to wcześniej czytałem, jaki dali sobie długi czas na rozwiązanie tak skomplikowanego zagadnienia, normalne jaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895
14 minut temu, Niewiadomski napisał:

Matey, oczywiście. Ja piszę w kontekście kolegi ws71 który miesza pojęcia

I nie wiadomo czy chodzi o ekoschemat czy okrywę (poplony).

my chyba wszyscy jeszcze to mieszamy bo widze że co region to inne interpretacje przepisów...

Bawiłem się troche w tym niedopracowanym jeszcze ewniosku, czy ktoś z Was ogarnia, dlaczego podając ugór z uprawą o powierzchni 3ha kasuje mi się prawie 100pkt z ekoschematów? Jak zamiast tej powierzchni ugoru z uprawą dam jej 0,40ha + dodam krzaczki, zagajniczki i inne ustrojstwa wtedy jest ok?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niewiadomski    35
5 minut temu, ws71 napisał:

Ekoschemat może być jednocześnie okrywą .

Też to wcześniej czytałem, jaki dali sobie długi czas na rozwiązanie tak skomplikowanego zagadnienia, normalne jaja

Dla mnie sprawa jest jasna. Chcesz mieszać resztki pożniwne z ziemią w ramach ekoschematu to nie spełnisz normy gaec 6 jeśli nie będziesz siał poplonu, czy ozimin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823
5 minut temu, Niewiadomski napisał:

Dla mnie sprawa jest jasna. Chcesz mieszać resztki pożniwne z ziemią w ramach ekoschematu to nie spełnisz normy gaec 6 jeśli nie będziesz siał poplonu, czy ozimin.

Oj to chyba jesteś jedyny w tym cyrku, bo reszta łącznie z ustawodawcami wymiękła na co wskazuje powyższy komunikat ministerstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerDyzio    1125

przeczytałem kilka ostatnich stron i mam niesamowity mętlik w głowie. Przepraszam za pytanie jeżeli już się wcześniej powtórzyło. mając 25 ha do dopłat, siejac głównie zboże jest szansa żeby wziąć dopłaty takie same jak rok temu ? Jak to wygląda w ogromnym skrócie ? nie ma dla mnie problemu żeby 80 procent było na zimę obsiane zbożem czy tam poplonem. Muszę mieć co najmniej 3 rośliny na gospodarstwie ? ( to też nie problem: o ile inne rośliny to zboża rzepak i kukurydza) są jakieś dopłaty za ścięcie słomy ? czy wapnowanie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niewiadomski    35
52 minuty temu, ws71 napisał:

Ekoschemat może być jednocześnie okrywą 

Oczywiście. Tylko, że Ty piszesz o mulczowaniu słomy i ilości resztek pożniwnych a to nie jest praktyka poplony/ międzyplony tylko wymieszanie słomy z glebą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42

Zrobiłem wniosek roboczy i wytłumaczcie. Przy nostrzyku jednorocznym dodatkowa za pastewne ale brak ekoschematow, np poplon lub uproszczone za to jest wymieszanie slomy

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3grosze    75
52 minuty temu, FarmerDyzio napisał:

przeczytałem kilka ostatnich stron i mam niesamowity mętlik w głowie. Przepraszam za pytanie jeżeli już się wcześniej powtórzyło. mając 25 ha do dopłat, siejac głównie zboże jest szansa żeby wziąć dopłaty takie same jak rok temu ? Jak to wygląda w ogromnym skrócie ? nie ma dla mnie problemu żeby 80 procent było na zimę obsiane zbożem czy tam poplonem. Muszę mieć co najmniej 3 rośliny na gospodarstwie ? ( to też nie problem: o ile inne rośliny to zboża rzepak i kukurydza) są jakieś dopłaty za ścięcie słomy ? czy wapnowanie ?

Nie ma takiej możliwości żebyś wziął te same dopłaty co rok temu, przy podobnych uprawach. Musisz wejść ekoschematy i wtedy teoretycznie będą takie same bądź  wyższe.  Tak Pan minister obiecuje. Może zacznij od tego na początek; https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wsparcie-z-ps-wpr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    315
1 godzinę temu, 3grosze napisał:

 

To są jajca jakieś. Ministerstwo użyło w Ustawie wyrazu ''mulczowanie'' a teraz nikt nie wie co ma oznaczać.

''Pytano także o definicję mulczu i mulczowania w ramach GAEC 6. Zadano pytanie czy zabieg mulczowania, który z praktyki rolniczej nie musi być wykonany tylko mulczerem, może być wykonany np. bronami talerzowymi?

-My na poziomie przepisów na pewno nie przewidzimy wszystkich przypadków, które wystąpią w kraju, musimy mieć na tyle uniwersalne przepisy, że będą dotyczyć wszystkich rolników a nie tylko pojedynczych przypadków – odpowiedziało Ministerstwo.

Zapisano jednak pytanie związane z interpretacją pojęcia mulczowania. Obiecano, że do momentu wysiewu ozimin i planowania pokrywy glebowej sprawy te powinny zostać wyjaśnione.''

 

mulczowanie to rozdrobnienie resztek pożniwnych

talerzowanie również rozdrabnia , ale jest wykluczone z uproszczonych upraw i tutaj jest  pewnie kolizja

bo skoro wykluczyli z bezpłużnej uprawy talerzówkę , to tym samym muszą wykluczyć mulczowanie talerzówką

mogli by dopisać że nie dotyczy plantacji kuku na ziarno

1 godzinę temu, 3grosze napisał:

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823
16 minut temu, Niewiadomski napisał:
 

Oczywiście. Tylko, że Ty piszesz o mulczowaniu słomy i ilości resztek pożniwnych a to nie jest praktyka poplony/ międzyplony tylko wymieszanie słomy z glebą

Nigdzie nie było mowy o mulczowaniu słomy i resztek pożniwnych, od początku chodziło o mulczowanie poplonów i o słowo klucz ,,mulczowanie'' wyraźnie było też słowo ekoschemat, a taki nie występuje ,, mulczowanie słomy i resztek pożniwnych''  , praktyka wymieszanie słomy z glebą od poczatku można talerzówą i nie było co do tego nigdy żadnych wątpliwośći, od początku dyskusji chodziło o postepowanie z poplonami ozimymi po 15 listopada

odpowiedź Ministerstwa nie była jednoznaczna:

- Generalnie jest taka zasada, że minimum 30 % gleby powinno być pokryte resztkami lub mulczem, aby norma była spełniona. Jeżeli tych resztek jest na tyle dużo, że przykrywają one nam glebę to znaczy, że rolnik spełni normę – odpowiedziało Ministerstwo. tutaj chodzi o DKR 6 i obojetnie byle czym byle30% roślin zalegało na powierzchni i w tym stwierdzeniu jest pole do szerokiej interpretacji i samo ministerstwo nie wie jak wybrnąć z tego problemu

 

 

14 minut temu, jajanek1 napisał:

talerzowanie również rozdrabnia , ale jest wykluczone z uproszczonych upraw i tutaj jest  pewnie kolizja

Gdzie jest konkretnie napisane że jest wykluczona, na spotkaniach szkoleniowych mówi się o dopuszczeniu do uprawy - kpodr 15 luty.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2451
33 minuty temu, jajanek1 napisał:

mulczowanie to rozdrobnienie resztek pożniwnych

talerzowanie również rozdrabnia , ale jest wykluczone z uproszczonych upraw i tutaj jest  pewnie kolizja

bo skoro wykluczyli z bezpłużnej uprawy talerzówkę , to tym samym muszą wykluczyć mulczowanie talerzówką

Podaj chociaż jeden przykład , że talerzówka jest wykluczona z uprawy bez płużnej, bo raczej ściemniasz , ewentualnie ktoś cię wprowadził w błąd, i teraz to powielasz , no chyba że wczoraj , lub dzisiaj wprowadzili taką zmianę , bo przed wczoraj było że talerzówka czy gruber spełniają wymagania uprawy bezorkowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niewiadomski    35

Ws11. Dwa razy wspomniałeś o ilości resztkach pożniwnych, 

4 godziny temu, ws71 napisał:

Mówiło się do niedawna o 40%resztek na powierzchni ,czyli talerzówa na 2cm i jazda

a w praktyce poplony nie ma czegoś takiego jak ilość zmulczowanych poplonów to jak inaczej miałem to zrozumieć? Ponadto pisząc o ekoschemacie to poplony są jedną praktyk rolnictwa węglowego, tak jak i wymieszanie słomy z glebą. Skoro potocznie używasz nazwy ekoschemat dla poplonów, to wymieszanie słomy z glebą też nim jest.

9 minut temu, mysza103 napisał:

Podaj chociaż jeden przykład , że talerzówka jest wykluczona z uprawy bez płużnej, bo raczej ściemniasz , ewentualnie ktoś cię wprowadził w błąd, i teraz to powielasz , no chyba że wczoraj , lub dzisiaj wprowadzili taką zmianę , bo przed wczoraj było że talerzówka czy gruber spełniają wymagania uprawy bezorkowej.

Talerzówka spełnia wymagania uprawy bezorkowej, ale nie można jej używać do " mulczowania" poplonów w ramach ekoschematu, czy normy gaec 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42
10 minut temu, Niewiadomski napisał:

Ws11. Dwa razy wspomniałeś o ilości resztkach pożniwnych, 

a w praktyce poplony nie ma czegoś takiego jak ilość zmulczowanych poplonów to jak inaczej miałem to zrozumieć? Ponadto pisząc o ekoschemacie to poplony są jedną praktyk rolnictwa węglowego, tak jak i wymieszanie słomy z glebą. Skoro potocznie używasz nazwy ekoschemat dla poplonów, to wymieszanie słomy z glebą też nim jest.

Talerzówka spełnia wymagania uprawy bezorkowej, ale nie można jej używać do " mulczowania" poplonów w ramach ekoschematu, czy normy gaec 6.

Dokładnie i niech już nie mącą, takerzowka do uproszczonych jak najbardziej i jest to wyraźnie podane. Natomiast co do poplonów ma to być jeszcze doprecyzowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2451
12 minut temu, Niewiadomski napisał:

Talerzówka spełnia wymagania uprawy bezorkowej, ale nie można jej używać do " mulczowania" poplonów w ramach ekoschematu, czy normy gaec 6.

Wszystko się zgadza , tylko @jajanek1 ciągle twierdzi że talerzówka nie spełnia wymogów uprawy bezorkowej , i ludziom miesza w głowach niepotrzebnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

czy ja dobrze rozumiem ze żeby spełnić od następnego roku obowiązek ugorowania można wysiać odpowiednią powierzchnię miedzyplonu ścierniskowego lub ozimego ? rozumiem tez ze w takim wypadku taki poplon nie bedzie można zadeklarować do ekoschematu ?

i jeszcze pytanie czy jako grunt ugorowany moge zgłosić tuz ? i czy wystarczy wtedy taki tuz po prostu nie wykosić ?


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paszkamax    16
24 minuty temu, mysza103 napisał:

Wszystko się zgadza , tylko @jajanek1 ciągle twierdzi że talerzówka nie spełnia wymogów uprawy bezorkowej , i ludziom miesza w głowach niepotrzebnie 

Talerzówka talerzówce nierówna. W dzisiejszych czasach czasem lepiej robi robotę niż co niektórzy orają,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj