odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

krzysiek277    896
Napisano (edytowany)
Dnia 18.05.2023 o 11:11, Bogdan_ja napisał:

klikasz "zdarzenia " ...I sprawdzasz przy danej sztuce klikając w "strzałkę " na końcu ...rozwija ci dane jakie podałeś przy rejestracji 🤷‍♂️

U mnie nic takiego  nie pisze, jedynie rodzaj zdarzenia, I typ działalności i rodzaj działalności, robie coś źle?

Edit

Już ogarnołem 

Mam typ użytkowania mięsny, czyli tak jak ma być do ekoschematu, ale kierunek użytkowania mam - czy tutaj też musi być coś wbite ? 

Edytowano przez krzysiek277

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Już niebawem będzie znowu zmiana i będzie trzeba to dopilnować - będzie możliwość łączenia więcej ekoschematów ze sobą.. Taka Syzyfowa praca... Dajcie sobie jeszcze spokój ze składaniem tych wniosków... 🤷‍♀️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    896

@Ceres2 Właśnie widziałem 

Oni są pojebani ludzie składają wnioski, reszta sie głowi co i jak robic a oni nadal będą wprowadzac zmiany, jeśli na lepsze to nie mam nic przeciwko, ale to powinno być zrobione przed naborem 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wszystko przez to, że nadal trwają konsultacje między rządem a rolnikami... Będzie dobrze🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
10 godzin temu, krzysiek277 napisał:

U mnie nic takiego  nie pisze, jedynie rodzaj zdarzenia, I typ działalności i rodzaj działalności, robie coś źle?

Edit

Już ogarnołem 

Mam typ użytkowania mięsny, czyli tak jak ma być do ekoschematu, ale kierunek użytkowania mam - czy tutaj też musi być coś wbite ? 

Nie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    896

Bydło do ekoschematu ma być od 4 do 18msc czy strona oblicza to sama czy muszę sam sobie wybrać sztuki w tym wieku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823
1 godzinę temu, Ceres2 napisał:

Już niebawem będzie znowu zmiana i będzie trzeba to dopilnować - będzie możliwość łączenia więcej ekoschematów ze sobą.. Taka Syzyfowa praca... Dajcie sobie jeszcze spokój ze składaniem tych wniosków... 🤷‍♀️

Z wypowiedzi wiceministra to można wywnioskować że to raczej nie nastąpi w tym naborze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
51 minut temu, krzysiek277 napisał:

@Ceres2 Właśnie widziałem 

Oni są pojebani ludzie składają wnioski, reszta sie głowi co i jak robic a oni nadal będą wprowadzac zmiany, jeśli na lepsze to nie mam nic przeciwko, ale to powinno być zrobione przed naborem 

"Pojebani" to mało powiedziane. Pełne zasady powinny być znane przed zasiewami rzepaku.

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan88    555

wiec dlatego nie trzeba się tak przejmować tymi dopłatami sami nie wiedzą jak to ma być a od nas wymagają nie wiadomo czego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566
Napisano (edytowany)
15 godzin temu, lysonzi1 napisał:

Też mam ten problem i zastanawiam się jak to jeszcze połączyć z obornikiem. Czy np po życie jako poplon zaznaczyć żyto plus gorczyca i to tylko stalerzowac i będą samosiewy żyta plus gorczyca a na wiosnę na to obornik i orka, czy obornik na jesień, orka i na to poplony 

Chyba lepsza druga opcja, chyba że żyto z wyką jakąś koniczyną i skosić na baloty i dopiero siew kukurydzy. Ryzykowne bardzo ze względu na notoryczne susze ostatnimi laty. Ja na wiosnę na pewno nic nie będę orał a by spełnić warunek okrywy to właśnie po orce jesiennej pod kuku (wcześniej obornik) myślę rzutowo rozsiewaczem do nawozów zasiać gorczycę. Do wiosny się chyba rozkruszy? A może za szybko to się rozsypie i okrywy nie będzie?

Edytowano przez Troker1979

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118
11 godzin temu, krzysiek277 napisał:

Bydło do ekoschematu ma być od 4 do 18msc czy strona oblicza to sama czy muszę sam sobie wybrać sztuki w tym wieku?

Oni sami biorą. Skomplikowane to jest ale tak ogólnie mówiąc to stan średnioroczny się liczy. Wyjaśniał tu ktoś to kilka stron temu.

A z tą zmianą typu i kierunku to w aplikacji IRZ plus jest na dole po prawo taki czerwony prostokąt i jak się naciśnie to tak mniej więcej po środku listy jest to pole zmiany. 

 

Ja bym musiał też usiąść i po woli jeszcze raz przejrzeć wniosek roboczy i wysłać. Jak skończę sianokiszonki raczej.

 

Odnośnie Planu nawozowego to polecam w ODR zapytać bo sporo ich robi je za darmo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lysonzi1    7
7 godzin temu, Troker1979 napisał:

Chyba lepsza druga opcja, chyba że żyto z wyką jakąś koniczyną i skosić na baloty i dopiero siew kukurydzy. Ryzykowne bardzo ze względu na notoryczne susze ostatnimi laty. Ja na wiosnę na pewno nic nie będę orał a by spełnić warunek okrywy to właśnie po orce jesiennej pod kuku (wcześniej obornik) myślę rzutowo rozsiewaczem do nawozów zasiać gorczycę. Do wiosny się chyba rozkruszy? A może za szybko to się rozsypie i okrywy nie będzie?

Tylko że musisz zasiać gorczyce z czymś jeszcze żeby były 2 gatunki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    896

Zapytam jeszcze raz żeby mieć pewność 

Po żniwach mogę zasiac poplon na kiszonke który zbiorę w wrześniu a dopiero po nim zasieje poplon na dopłaty, można tak czy nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

Krzyś możesz - byleś międzyplon ozimy wysiał do 1go  października ok? Utrzymał do 15 lutego - możesz zmulczować po 15 listopada i nie pytaj co to mulcz bo nie mam nic ciężkiego pod ręką.. 😋 To tak na dzisiaj

Edytowano przez Ceres2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    896

Wiem co to mulcz ale nie mam zamiaru tego robić tylko zostawić na zimę 

A jeszcze jedno, na przyszły rok trzeba ugorować 4% jeśli wezne od jesieni  w dzierżawę odłog który teraz leży i nie jest zgłaszany do dopłat I go zaoram i zasieje rośliny miododajne i zgłoszę to na ugorowanie to będzie wszystko ok ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566
1 godzinę temu, lysonzi1 napisał:

Tylko że musisz zasiać gorczyce z czymś jeszcze żeby były 2 gatunki 

Okrywa to okrywa moim zdaniem i chyba wystarczy gorczyca. Co innego międzyplony. Poprawcie mnie jak się mylę. Nie wiem tylko jak będzie wyglądała gorczyca 15 lutego po jesiennym siewie. Jak trzeba mieszankę to zboże jare będzie chyba najtaniej ze 50 kg /ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
7 godzin temu, krzysiek277 napisał:

Wiem co to mulcz ale nie mam zamiaru tego robić tylko zostawić na zimę 

A jeszcze jedno, na przyszły rok trzeba ugorować 4% jeśli wezne od jesieni  w dzierżawę odłog który teraz leży i nie jest zgłaszany do dopłat I go zaoram i zasieje rośliny miododajne i zgłoszę to na ugorowanie to będzie wszystko ok ?

Będzie ok  - zrobisz rozbieżność dodasz opis, że teren uprawiany rolniczo - tylko że nie dostaniesz kasy do miododajnych. Ugór ma być całkowicie nieprodukcyjny, nawet nie kosimy do września i nie wypasamy.. Lepiej go przywrócić i zaznaczyć np. Ugór zielony... Zaoszczędzisz na nasionach. 

 

6 godzin temu, Troker1979 napisał:

Okrywa to okrywa moim zdaniem i chyba wystarczy gorczyca. Co innego międzyplony. Poprawcie mnie jak się mylę. Nie wiem tylko jak będzie wyglądała gorczyca 15 lutego po jesiennym siewie. Jak trzeba mieszankę to zboże jare będzie chyba najtaniej ze 50 kg /ha?

Okrywą może być również ściernisko więc nie ma wymogu obsiewania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AS2    199
9 godzin temu, krzysiek277 napisał:

A jeszcze jedno, na przyszły rok trzeba ugorować 4% jeśli wezne od jesieni  w dzierżawę odłog który teraz leży i nie jest zgłaszany do dopłat I go zaoram i zasieje rośliny miododajne i zgłoszę to na ugorowanie to będzie wszystko ok ?

2 godziny temu, Ceres2 napisał:

Będzie ok  - zrobisz rozbieżność dodasz opis, że teren uprawiany rolniczo - tylko że nie dostaniesz kasy do miododajnych. Ugór ma być całkowicie nieprodukcyjny, nawet nie kosimy do września i nie wypasamy.. Lepiej go przywrócić i zaznaczyć np. Ugór zielony... Zaoszczędzisz na nasionach.

Nie tak szybko. Być może do przyszłego roku się to zmieni (a może już się zmieniło bo artykuł jest z z marca):

https://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/gaec-nowe-przepisy-warunkowosci,129331.html

"I jeszcze jedno – ugór należy zakładać na gruntach, które co najmniej 5 lat były uprawiane – nie leżały odłogiem. "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vat    299

Jaką datę trzeba wpisać przy zmianie typu użytkowego zwierzęcia czy  to nieistotne?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
59 minut temu, witejus napisał:

Niestety nie da się szkłem d*py utrzeć.

Ugór zrobić na  najsłabszych botanicznie ornych- a na tych odzyskanych co robimy?... No... 🤔 Jeśli to nic cennego... Oczywiście... Ale jak wyżej wspomniano jeszcze może się dużo zmienić nie trzeba tak daleko się tym przejmować. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137
Napisano (edytowany)

Pytanie odnośnie wymieszania obornika w ciągu 12 h. Jeśli teraz deklaruje na 3 działki ale np. nie starczy mi obornika na 1 lub mam awarię to poprostu później nie składam oświadczenia lub zdjęć w aplikacji, oczywiście nie dostaję płatności za tą praktykę na danej wcześniej deklarowanej działce i tyle w temacie czy coś będą się czepiać później ?

Na logikę niby tylko brak płatności ale może czegoś nie wiem.

Edytowano przez Norman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
Napisano (edytowany)

ugórowanie tylko na GO...stare przepisy było że 5 lat wstecz musi być orne ...🤷‍♂️

50 minut temu, vat napisał:

Jaką datę trzeba wpisać przy zmianie typu użytkowego zwierzęcia czy  to nieistotne?

 

od kiedy masz we wniosku o dobrostan utrzymywać zwierzęta w danym typie użytkowym ,chyba od 1 kwietnia lub 15 maRca    ?...wpisz se wstecz od 1 maRca   ...🤷‍♂️

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218
1 godzinę temu, AS2 napisał:

Nie tak szybko. Być może do przyszłego roku się to zmieni (a może już się zmieniło bo artykuł jest z z marca):

https://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/gaec-nowe-przepisy-warunkowosci,129331.html

"I jeszcze jedno – ugór należy zakładać na gruntach, które co najmniej 5 lat były uprawiane – nie leżały odłogiem. "

A gdzie jest taki przepis, że ugoru nie możesz sobie założyć w nowym miejscu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj