odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

DrVVall    34
10 godzin temu, Pitraszek napisał:

Można złożyć korekte. A w późniejszym terminie też można zmieniać eko schematy

We wrześniu lub październiku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    610
16 godzin temu, Karagana napisał:

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, rolnik składa za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji w sposób określony w przepisach o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa albo kierownikowi biura powiatowego Agencji na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej, w terminie od dnia 15 marca do dnia 21 marca roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej.

Paragraf 9 

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230000797 

wskaż mi palcem wzor tego oswiadczenia bo juz qrwicy dostaje :) .

tu nic takiego nie ma : https://www.gov.pl/web/arimr/zalaczniki-do-wniosku-o-przyznanie-platnosci-na-rok-2023

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2965
Napisano (edytowany)
10 godzin temu, vat napisał:

Jak dokładnie to zrobić? Mam parę sztuk które muszę zmienić z mlecznego na mięsny

wchodzisz w nowy dokument i wybierasz "zgłoszenie  typu użytkowego i kierunku użytkowania"  ...

Edytowano przez Bogdan_ja
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
19 minut temu, Celownik07 napisał:

wskaż mi palcem wzor tego oswiadczenia bo juz qrwicy dostaje :) .

tu nic takiego nie ma : https://www.gov.pl/web/arimr/zalaczniki-do-wniosku-o-przyznanie-platnosci-na-rok-2023

Czego się denerwujesz? Masz rok czasu. Jak na stronie ARIMR jeszcze nie ma wzoru, to pewnie też się nie spieszą i zamieszczą bliżej terminu składania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    610

czyli nie musze teraz wysylac z wnioskiem. ok. Później pewnie zapomne dosłać to sie upomną. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789
11 godzin temu, Pitraszek napisał:

Można złożyć korekte. A w późniejszym terminie też można zmieniać eko schematy

Nie możesz po terminie zmieniać ekoschematów, możesz tylko poinformować Agencję [do momentu naliczania dopłat dla Twojego gospodarstwa] o nie wywiązaniu sie z wcześniej wnioskowanych ekoschematów , nie bedą one uwzględnione w dopłatach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
Napisano (edytowany)
10 minut temu, Celownik07 napisał:

czyli nie musze teraz wysylac z wnioskiem. ok. Później pewnie zapomne dosłać to sie upomną. 

Niekoniecznie się upomną. Lepiej teraz zapisać w kalendarzu. 

Edytowano przez Karagana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Warmiak    24
48 minut temu, Bogdan_ja napisał:

wchodzisz w nowy dokument i wybierasz "zgłoszenie  typu użytkowego i kierunku użytkowania"  ...

Gdzie w nowym IRZ można sprawdzić jaki typ użytkowy ma zwierzę, bo nie mogę znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2965
Napisano (edytowany)

klikasz "zdarzenia " ...I sprawdzasz przy danej sztuce klikając w "strzałkę " na końcu ...rozwija ci dane jakie podałeś przy rejestracji 🤷‍♂️

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507
17 godzin temu, Daro20 napisał:

Jak wsieję teraz w jęczmień ozimy seradelę+wykę+groch to coś urośnie z tego? Wilgoci trochę jest.  Jęczmień na jesieni pryskany od chwastów. Potrzebuje 5ha do ZSU.

wsiewki robisz zamiast poplonów ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam działeczkę gdzie zamierzam zasiać mieszankę łubin + gorczyca potem jak to urośnie ściąć i przyorać i jak będzie pogoda sprzyjała to drugi raz tak samo. Jak podejść do tego tematu ?? w planie jest sadzenie malin tam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    513
Napisano (edytowany)
8 godzin temu, XTRO napisał:

wsiewki robisz zamiast poplonów ?

Chcę zrobić mieszankę bobowatych że zbożami na ziarno bo brakuje mi 5ha uprawy pozytywnie wpływającej na glebę.

Na poplon ozimy chcę posiać żyto z wyką pod ziemniaki 

@XTRO złożyłeś wniosek? W jakie ekoschematy celujesz?

Edytowano przez Daro20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66
Dnia 16.05.2023 o 11:56, masa24 napisał:

liste znam tylko te srodki co sprawdzalem nie sa zbyt tanie

Jak ktoś ma rzepak moze kupić Serenade ASO koszt 5l 360zl bodJZE oprysk 2l w fazie kwitnieniA - ja odpuszczam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199
11 godzin temu, wysoki1122 napisał:

Ile w tym roku doradcy liczą sobie za wypełnienie wniosków obszarowych?

50

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kros    8

Jak to jest jak na działce rolnej masz kilka próbek gleby, to się średnią wyciąga dla poszczególnych zasobności czy może tą się bierze co ma największy areał czy jeszcze inaczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Czy w międzyplonie tym który ma leżeć 8 tyg, mając w plonie głównym rzepak mogę dać np rzepak jary i grykę?? 

Oczywiście sieje grykę a rzepak jary to samosiewy z plonu głównego. 

@mysza103 ty obeznany, podpowiedź. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan88    554

Czy składając wniosek na modernizację mogę mieć we wniosku obszarowym działki które dzierżawię na umowę ustną ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2417
4 godziny temu, Tomek90 napisał:

Czy w międzyplonie tym który ma leżeć 8 tyg, mając w plonie głównym rzepak mogę dać np rzepak jary i grykę?? 

Oczywiście sieje grykę a rzepak jary to samosiewy z plonu głównego. 

@mysza103 ty obeznany, podpowiedź. 

Możesz dać tylko grykę , bo w tym działaniu możesz wysiać tylko 1 gatunek roślin , . Ja osobiście po grochu zostawię poplon i nic więcej tam nie będzie (chyba że chwasty ), i też tak może być.                                                                                                                                                              TU MASZ GAEC 7 warunkowości •,, międzyplon ścierniskowy utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin w okresie od dnia1 lipca do dnia 20 sierpnia, i utrzymany co najmniej do dnia 15 października, a w przypadku złożenia oświadczenia o dniu wysiewu – przez okres co najmniej 8 tygodni od tego dnia.''

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    851

Zmiana kierunku użytkowania byczków się z czym wiąże? Czy po prostu wybieram i tyle, mówię o byczkach które kupuje od krowiarzy i hoduje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lysonzi1    7
Dnia 17.05.2023 o 13:15, Cheesburger napisał:

Żeby zaorać pod kukurydze na zimę a jednak zachować okrywe musze jakis poplon zaplanowac.

Doradzicie coś niskiego i co wymarznie w zime?

Też mam ten problem i zastanawiam się jak to jeszcze połączyć z obornikiem. Czy np po życie jako poplon zaznaczyć żyto plus gorczyca i to tylko stalerzowac i będą samosiewy żyta plus gorczyca a na wiosnę na to obornik i orka, czy obornik na jesień, orka i na to poplony 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj