odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

thor1984    680
11 minut temu, Bogdan_ja napisał:

nie możesz zostawić rośliny z poplonu ..tak tłumaczyli na szkoleniu na yt...Ale zasiać ponownie można ...🤷‍♂️

Według mnie tak nie można zrobić. 

@mysza103 właśnie tak się zastanawiałem bo jak wypełniałem wniosek to x gryka nie robiło mi struktury upraw i dla tego siałeś 2 kawałek łubinu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2415
47 minut temu, Bogdan_ja napisał:

Może być ...Nie możesz zostawić roślin w plon główny która miałeś w poplonie ...Czyli masz ja zniszczyć i zasiać nowe ....roślina z poplonu nie może być w plonie głównym ....jeśli zasiejesz przykładowo owies jary plus łubin na polon i go zaorzesz /zgruberujesz itp  na wiosnę  ... to możesz zasiać ponownie owies jary jako plon główny bo to nie będzie roślina z poplonu .

No niestety nie do końca tak jest , bo jeśli w poplonie występuje np pszenżyto , to na wiosnę nie możesz pszenżyta na tej działce zasiać i to nie zależnie czy zimowe czy jare , bo by ludzie siali w poplonie coś ozimego , a w następnych dopłatach by pisali że zasiali jare , a po prostu zostawiając ten poplon , i za dużo by było pewnie nadużyć . Jedyna możliwość jest taka że siejesz w poplonie ozimym pszenżyto ozime + coś tam , a w papierach piszesz np. żyto+coś tam , albo pszenica +coś tam , mając nadzieję że w razie kontroli nikt nie będzie grzebał w ziemi i szukał ziarna na korzonku co tam jest , a przecież ogólnie zboże jak zboże jeśli nikt nie będzie bardzo dochodził , to z patrząc z drogi uzna że rośnie to co podałeś we wniosku , czy nawet dron czy satelity też nie rozpoznają tego , tylko stwierdzą że rośnie co zadeklarowałeś 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregory81    153
24 minuty temu, mysza103 napisał:

No niestety nie do końca tak jest , bo jeśli w poplonie występuje np pszenżyto , to na wiosnę nie możesz pszenżyta na tej działce zasiać i to nie zależnie czy zimowe czy jare , bo by ludzie siali w poplonie coś ozimego , a w następnych dopłatach by pisali że zasiali jare , a po prostu zostawiając ten poplon , i za dużo by było pewnie nadużyć . Jedyna możliwość jest taka że siejesz w poplonie ozimym pszenżyto ozime + coś tam , a w papierach piszesz np. żyto+coś tam , albo pszenica +coś tam , mając nadzieję że w razie kontroli nikt nie będzie grzebał w ziemi i szukał ziarna na korzonku co tam jest , a przecież ogólnie zboże jak zboże jeśli nikt nie będzie bardzo dochodził , to z patrząc z drogi uzna że rośnie to co podałeś we wniosku , czy nawet dron czy satelity też nie rozpoznają tego , tylko stwierdzą że rośnie co zadeklarowałeś 

I o to właśnie  chciałem się dowiedzieć pytając o to pszenżyto ozime z łubinem a na wiosnę zgłaszam że zasiadłem formę jara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

Te 80% okrywy to w przyszłym roku we wniosku jakoś będziemy zaznaczać czy jak? Można sobie poplon jakiś posiać i nie zaznaczać tego?

Opisał by to ktoś jakoś przystępnie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
Dnia 7.05.2023 o 15:59, bortys2001 napisał:

poplony do 1 pazdziernika

a nie do 30 października?

no faktycznie do 1 października. to trochę komplikuje sprawę, nakłada się się z siewem pszenicy

 

Edytowano przez monstercase457

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215
15 minut temu, mickas092 napisał:

Te 80% okrywy to w przyszłym roku we wniosku jakoś będziemy zaznaczać czy jak? Można sobie poplon jakiś posiać i nie zaznaczać tego?

Opisał by to ktoś jakoś przystępnie?

 

Na szkoleniach nic nie mówili. Niby ten system satelitarny ma to sprawdzać ale nie wiadomo. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2962
Napisano (edytowany)
3 godziny temu, thor1984 napisał:

Według mnie tak nie można zrobić. 

@mysza103 właśnie tak się zastanawiałem bo jak wypełniałem wniosek to x gryka nie robiło mi struktury upraw i dla tego siałeś 2 kawałek łubinu 

Tak tłumaczył na szkoleniu ze można ...🤷‍♂️

tyz byłem przekonany że nie wolno ...

3 godziny temu, mysza103 napisał:

No niestety nie do końca tak jest , bo jeśli w poplonie występuje np pszenżyto , to na wiosnę nie możesz pszenżyta na tej działce zasiać i to nie zależnie czy zimowe czy jare , bo by ludzie siali w poplonie coś ozimego , a w następnych dopłatach by pisali że zasiali jare , a po prostu zostawiając ten poplon , i za dużo by było pewnie nadużyć . Jedyna możliwość jest taka że siejesz w poplonie ozimym pszenżyto ozime + coś tam , a w papierach piszesz np. żyto+coś tam , albo pszenica +coś tam , mając nadzieję że w razie kontroli nikt nie będzie grzebał w ziemi i szukał ziarna na korzonku co tam jest , a przecież ogólnie zboże jak zboże jeśli nikt nie będzie bardzo dochodził , to z patrząc z drogi uzna że rośnie to co podałeś we wniosku , czy nawet dron czy satelity też nie rozpoznają tego , tylko stwierdzą że rośnie co zadeklarowałeś 

chodzi o to ze nie możesz zostawić rośliny z poplonu na plon główny ...Jak zostawisz to po to jest kontrola żeby ud***ć ...🤔

 

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680
Napisano (edytowany)

i właśnie to jest ten problem z naszymi urzędnikami, że jest napisane tak, że jeden zapis jest interpretowany na 10 sposobów ale bądź co bądź tzrymam się swojej wersji 🙂 

Edytowano przez thor1984

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2962
Napisano (edytowany)

dla mnie bardziej to logiczne że poplon ma być przyorany itp i siew na nowo ....Bo niby czemu nie wolno  tej samej rośliny jarej po zimowej w poplonie   ?..Bo urzędas nie potrafi odróżnić jarych od zimowych 🤔

toć to cyrk 🤷‍♂️

taki o to cytat że starych wymagań ..nie sądzę aby teraz było inaczej ...Ten wymysl  że nie wolno to nawiedzone doradcy tworzą ...😜

Wysiew międzyplonu jesienią (roślin ozimych) do zbioru lub wypasu nie zalicza się do obszarów EFA. W okresie wiosennym międzyplony/poplony podlegają likwidacji, w tym także gatunki zbóż, jeśli są składnikami mieszanek międzyplonowych w ramach EFA. Pozostawienie ich na polu jako plonu głównego dyskwalifikuje zgłoszony międzyplon jako EFA. Podobnie, gdy mieszanka pozostanie na polu jako plon główny. Nie dotyczy to poszczególnych gatunków, z których utworzono mieszankę, tzn. ten sam gatunek rośliny, który wchodził w jej skład, może być wysiany ponownie po zaoraniu międzyplonu.

 

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227
Napisano (edytowany)

Kwestia odnośnie tuzów oraz traw z motylkowatymi i ekologii, jakie pakiety można brać i jakie są wstępne stawki i jak to będzie egzekwowane? Chodzi o małe gospodarstwo ok 4 ha.

Edytowano przez dzikidaniel

C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2415
Napisano (edytowany)
24 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

dla mnie bardziej to logiczne że poplon ma być przyorany itp i siew na nowo ....Bo niby czemu nie wolno  tej samej rośliny jarej po zimowej w poplonie   ?..Bo urzędas nie potrafi odróżnić jarych od zimowych 🤔

toć to cyrk 🤷‍♂️

taki o to cytat że starych wymagań ..nie sądzę aby teraz było inaczej ...Ten wymysl  że nie wolno to nawiedzone doradcy tworzą ...😜

Wysiew międzyplonu jesienią (roślin ozimych) do zbioru lub wypasu nie zalicza się do obszarów EFA. W okresie wiosennym międzyplony/poplony podlegają likwidacji, w tym także gatunki zbóż, jeśli są składnikami mieszanek międzyplonowych w ramach EFA. Pozostawienie ich na polu jako plonu głównego dyskwalifikuje zgłoszony międzyplon jako EFA. Podobnie, gdy mieszanka pozostanie na polu jako plon główny. Nie dotyczy to poszczególnych gatunków, z których utworzono mieszankę, tzn. ten sam gatunek rośliny, który wchodził w jej skład, może być wysiany ponownie po zaoraniu międzyplonu.

 

Po to tak zrobili żeby jeden z drugim nie kombinował , i moim zdaniem bardzo dobrze że sobie tak zastrzegli od razu , bo przecież jeśli ktoś na siłę chce zasiać na poplon ozimy pszenżyto , a na uprawę główną po tym poplonie chce zadeklarować pszenżyto jare , to z daleka widać że to jest grubymi nićmi szyte , i ktoś chce kogoś w ciula zrobić , bo jak by ktoś chciał faktycznie poplon niszczyć żeby na wiosnę siać to samo , to przecież lepiej by było jak by sobie posiał np gorczyce + łubin na poplon , a w uprawie głównej to pszenżyto jare , a jak już koniecznie chce w poplonie mieć zboże to niech posieje owies zamiast pszenżyta, nie będzie miał przynajmniej monokultury z pszenżytem . Po prostu ci co ciągną ten temat żeby wiosną ozime w poplonie , a wiosną jare w plonie głównym , to po prostu kombinują żeby jednym siewem opędzlować 3 rzeczy na raz ( okrywa , ekoschemat poplon ozimy , i od razy mieć zasiane zboże ) o nic innego tu nie chodzi . PS . i Jeszcze w sprawie kontroli , piszesz że po to jest kontrola żeby takie coś wykazać , to musieli by kontrolować 100% gospodarstw 

Edytowano przez mysza103

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2962

Gdzie to masz konkretnie zabronione 🤔

który przepis to zastrzega w prost ?

bo w starych wymaganiach nie było takiego przepisu tylko ktoś to zmyślił ze nie wolno ...🤷‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2415

Jak gdzie zabronione ? przecież masz wyraznie w rozporządzeniu napisane że po poplonie ozimym nie maże być wysiany ten sam gatunek zboża , a czy to forma jara , czy ozima , to jest to samo . Zresztą nie będziemy tu pisać o czymś co wydaje się być logiczne , miejmy tylko nadzieję że jak takie siewy będą zgłaszane , to będą to wyłapywali , i w pierwszym rzucie do nich będą kierowane kontrole , a nie będą uprzykrzać życia , tym którzy zadeklaróją jakoś to z sensem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2415

Mi też się nie chce tego szukać , ale tak jest napisane , a skoro ci na tym tak zależy to chyba w twojej kwestii jest obyś sobie poszukał tego i przeczytał , a nie ja ci będę wstawiał , Mi to jest nie potrzebne , bo będę siał całkiem inne rośliny w poplonie i całkiem inne w plonie głównym . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2962

wiesz doradcy tyz twierdzili w ubiegych latach że było a nie było napisane....Było napisane co innego ...🤷‍♂️ 

wytyczne agencji na filmiku yt ,Gość mówi wyraźnie że można i tyle 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680
18 minut temu, Bogdan_ja napisał:

możesz dać cytat ..Bo mi się nie chce czytać rozporządzenia 

po plonie głównym lub po ugorowaniu są uprawiane międzyplony ozime, które nie są uprawą w plonie głównym w roku następującym po wysiewie tego międzyplon

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
38 minut temu, mysza103 napisał:

Po to tak zrobili żeby jeden z drugim nie kombinował , i moim zdaniem bardzo dobrze że sobie tak zastrzegli od razu , bo przecież jeśli ktoś na siłę chce zasiać na poplon ozimy pszenżyto , a na uprawę główną po tym poplonie chce zadeklarować pszenżyto jare , to z daleka widać że to jest grubymi nićmi szyte , i ktoś chce kogoś w ciula zrobić , bo jak by ktoś chciał faktycznie poplon niszczyć żeby na wiosnę siać to samo , to przecież lepiej by było jak by sobie posiał np gorczyce + łubin na poplon , a w uprawie głównej to pszenżyto jare , a jak już koniecznie chce w poplonie mieć zboże to niech posieje owies zamiast pszenżyta, nie będzie miał przynajmniej monokultury z pszenżytem . Po prostu ci co ciągną ten temat żeby wiosną ozime w poplonie , a wiosną jare w plonie głównym , to po prostu kombinują żeby jednym siewem opędzlować 3 rzeczy na raz ( okrywa , ekoschemat poplon ozimy , i od razy mieć zasiane zboże ) o nic innego tu nie chodzi . PS . i Jeszcze w sprawie kontroli , piszesz że po to jest kontrola żeby takie coś wykazać , to musieli by kontrolować 100% gospodarstw 

A co tam, zasieję żyto ozime+ gorczycę jako międzyplon, zgłoszę międzyplon i na wiosnę popryskam jakimś herbicydem na dwuliścienne tak aby zboże jednak zostało, zgłoszę do dopłat rzecz jasna żyto jare, bo kto tam to rozpozna. Czysty zysk.

Przepisy można różnie interpretować. Ja jednak zostaje przy wersji że w plonie głównym nie można siać roślin z wcześniejszego międzyplonu. O ile EFA może i pozwalało na takie coś to teraz nie ma takich samych wytycznych na piśmie.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2962

Tak samo jak

tu ktoś twierdził że po plonie głównym nie może być ta sama roślina w poplonie... co jest nie prawda ...🤷‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2124
Napisano (edytowany)

Oczywiscie ze majac w plonie glownym pszenice  na poplon mzoesz wybrac np gorczyce+pszenice. Czyli siejesz gorczyce a pszenica sama rosnie :D

Edytowano przez mds212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2962
Napisano (edytowany)

Ja nie twierdzę że nie ma teraz tylko ze nie było wcześniej takiego przepisu a tyz twierdzono że nie można ...Bo tak łatwiej komuś to kontrolować itp ...

pokaże ktoś ten przepis ?

 

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1271
1 godzinę temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

A co tam, zasieję żyto ozime+ gorczycę jako międzyplon, zgłoszę międzyplon i na wiosnę popryskam jakimś herbicydem na dwuliścienne tak aby zboże jednak zostało, zgłoszę do dopłat rzecz jasna żyto jare, bo kto tam to rozpozna. Czysty zysk.

jak cię trafi kontrola szczegółowa to obejrzą wstecz dzień po dniu co się działo na twoim polu i wyłapią, że nie zniszczyłeś poplonu, tylko spryskałeś. Ja bym jednak nie ryzykował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

powie, że dał 1l glifosatu i wsiał samym siewnikiem, przecież zdjęcia nie są co godzine

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek424517    35

Gaec 7 od 2024r. To ja siejąc zawsze 50% pszenica , 25 rzepak i 25 burak cukrowy, to nie mogę znowu zasiać w kolejnym roku 50 % pszenicy ? ( Po buraku i rzepaku ) ? Muszę zwiększyć rzepak lub buraka do 40 % żeby inna była w płonie głównym w 2024 r ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj