odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Karagana    113
3 minuty temu, jaffa napisał:

rowy przylegające do gruntów ornych są elementem nieprodukcyjnym, podobnie zagajnik śródpolny przylegający do gruntów ornych.

Nieutwardzona droga do 2m szerokości to element krajobrazu - nieprodukcyjny i chyba też musi przylegać

Elementy krajobrazu liczą się nie wszystkie, tylko te z listy w rozporządzeniu. Drogi tam nie ma. Wliczałaby się, jak by była w składzie Działki rolnej deklarowana. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaffa    31

Acha tak jak myślałem nie przylegać tylko wchodzić w skład  działki rolnej. Nie pomyślałem bo do tej pory tak zawsze deklarowałem i na tej drodze pisałem strefę buforowę:). Ale w tym roku tam ugór wpakuje, dobre i 3ary:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
53 minuty temu, damianos95 napisał:

A czy mogą być rowy przy łąkach ? Bo mam ich sporo ? I mam taki zagajnik z drzewami i pienkami nie uprawiany między polami i drogę 3m szeroka między polami mogę to w ugór dać ?

Nie zaznaczasz tego jako ugór, tylko jako elementy nieprodukcyjne w zakładce Normy. 

3 minuty temu, jaffa napisał:

Ale w tym roku tam ugór wpakuje, dobre i 3ary:)

W tym roku możesz sobie elementy nieprodukcyjne na dowolnej uprawie zrobić, więc nie ma co się rozdrabniać. Oprócz kukurydzy, soi i zagajników okr. 

Edytowano przez Karagana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukejro    229
17 minut temu, jajanek1 napisał:

z jakiej uprawy przewidujesz 5000 zarobić , żeby tylko się nie okazało że na ugorze najwięcej zarobisz

W normalnym roku nie wyciągniesz 4,5 tys zł na czysto z hektara? Są uprawy które dadzą dużo więcej.  Ugór to same podstawowe dopłaty (ok 550zł) a musisz jeszcze wykonać co najmniej jeden zabieg niszczący niepożądane rośliny także trudno mówić o jakimkolwiek dochodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    34
Dnia 1.04.2023 o 12:59, jajanek1 napisał:

zboża ozime  te siane 2022 wcale nie kwalifikują się na plan nawozowy ani na uproszczone systemy uprawy

A jak interpretować zapis:

Rolnik ma posiadać plan nawozowy opracowany najpóźniej w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności, z tym że taki plan może uwzględniać również nawożenie działek z uprawami ozimymi deklarowanymi jako plon główny w 2023 r.

Dnia 1.04.2023 o 12:59, jajanek1 napisał:

można tak plan nawozowy jak i USU zastosować tylko do upraw jarych , ale jak ktoś zamierza zasiać ozime jesienią 2023 to trzeba zaznaczyć O P NAWOZOWEGO i do 30 września  taki plan dostarczyć  pieniążki za niego dopiero za uprawy w 2024 , więc jeżeli siejemy jare w 2023 i ozime 2023 podkreślam siejemy to robimy 2 plany nawozowe jeden do końca naboru wniosków o dopłaty 2023 a drugi do 30 września 2023  , a to by z kolei oznaczało że jak sami go nie zrobimy i zapłacimy za próby glebowe to dołożymy do interesu albo wyjdziemy na zero a doradca dostanie za plan i stacja za próby glebowe

Gdzie dostarczyć?

Dnia 1.04.2023 o 12:59, jajanek1 napisał:

 

uproszczone systemy uprawy jak zakwalifikujemy obszar  na jarych sianych w 2023 to musimy posiać ozime w 2023 również bezorkowo 

uproszczona uprawa dotyczy roku kalendarzowego , a z tego by wynikało że zaznaczajac ekoschemat  np na ozimych sianych jesienią 2023  nie wolno nam orać w 2023 i cały 2024

To by oznaczało że nie roku kalendarzowego a dwóch lat. Raz zaznaczając USU nie dało by się wyjść z bezorki na danej działce, chyba że zaorzemy na wiosnę lub w kolejnym roku nie zaznaczymy USU mimo, że zasialiśmy bezorkowo.

21 minut temu, lukejro napisał:

W normalnym roku nie wyciągniesz 4,5 tys zł na czysto z hektara? Są uprawy które dadzą dużo więcej.  Ugór to same podstawowe dopłaty (ok 550zł) a musisz jeszcze wykonać co najmniej jeden zabieg niszczący niepożądane rośliny także trudno mówić o jakimkolwiek dochodzie.

6 ton jęczmienia z ha x 800 zł/t = 4800 = 300 zł kosztów. Gratuluję dochodów.

Dnia 1.04.2023 o 13:23, ws71 napisał:

Tutaj znowu zaczyna robić się młyn w temacie ,najpierw była wersja że tylko ozime, później że jare też mogą  być, obecnie w czwartek na szkoleniu mówili że istnieje możliwość że wrócą do pierwotnej wersji[oziminy]

Poplon ozimy z ekoschematu można zmulczować po 15 listopada. W poplonie tylko na okrywę nie ma tej możliwości? Bo jeśli jest to chyba nie powinno mieć znaczenia czy to rośliny zimujące czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaffa    31

Punkty są przyznawane, jeżeli rolnik posiada plan nawozowy opracowany do powierzchni gruntów w terminie:

1) 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności, albo

2) do dnia 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności – w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku złożenia tego wniosku

Ja to widzę tak: plan nawozowy ma być na całe gospodarstwo, do 25 dni od końca składania dopłat ma być plan dla jarych a do 30 września dla ozimych.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kierowiec    112

Odnośnie dobrostanu zwierząt. Krowy mleczne utrzymywane na uwięzi o legowiskach standardowych dyskwalifikują dopłatę do utrzymywania na ściółce? Potwierdzenie tej praktyki realizowane jest przez aplikację i trzeba zrobić zdjęcie każdej sztuki czy wystarczy grupowo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    34
5 minut temu, jaffa napisał:

Punkty są przyznawane, jeżeli rolnik posiada plan nawozowy opracowany do powierzchni gruntów w terminie:

1) 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności, albo

2) do dnia 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności – w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku złożenia tego wniosku

Ja to widzę tak: plan nawozowy ma być na całe gospodarstwo, do 25 dni od końca składania dopłat ma być plan dla jarych a do 30 września dla ozimych.

Rozumiem to ale chodzi mi o ten wytłuszczony zapis. Czy to jest jakieś odstępstwo w tym roku? W rozporządzeniu nie ma o tym mowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaffa    31
Cytat

Rolnik ma posiadać plan nawozowy opracowany najpóźniej w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności, z tym że taki plan może uwzględniać również nawożenie działek z uprawami ozimymi deklarowanymi jako plon główny w 2023 r.

Podejrzewam, że chodzi o to, że ten plan dla jarych 2023 może też zawierać ozime 2022. Ale za ten plan dla ozimych 2022 oni nie płacą tylko za plan jarych i ozimych sianych w 2023.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
8 minut temu, kierowiec napisał:

Odnośnie dobrostanu zwierząt. Krowy mleczne utrzymywane na uwięzi o legowiskach standardowych dyskwalifikują dopłatę do utrzymywania na ściółce? Potwierdzenie tej praktyki realizowane jest przez aplikację i trzeba zrobić zdjęcie każdej sztuki czy wystarczy grupowo ?

Rozporządzenia w sprawie ekoschematu dobrostanowego jeszcze nie ma, ale w projekcie jest zapis, że trzymanie zwierząt na uwięzi wyklucza. 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukejro    229
13 minut temu, DrVVall napisał:

6 ton jęczmienia z ha x 800 zł/t = 4800 = 300 zł kosztów. Gratuluję dochodów.

A 8 ton pszenicy z ha x 1100zł ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kierowiec    112

Właśnie mnie to dziwi, w E-wniosku można zaznaczyć możliwość ubiegania się w przypadku krów utrzymywanych na uwięzi a następnie - Wypas, ściółka. Odnośnie Opasów 4-18 miesięcy doczytałem się że warunkiem musi być utrzymywanie na luzie. Więc czekamy na rozporządzenie, dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    34

 

2 minuty temu, lukejro napisał:

A 8 ton pszenicy z ha x 1100zł ? 

Nie z wszystkich hektarów  jest 8 ton pszenicy po 1100 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
8 minut temu, jaffa napisał:

Podejrzewam, że chodzi o to, że ten plan dla jarych 2023 może też zawierać ozime 2022. Ale za ten plan dla ozimych 2022 oni nie płacą tylko za plan jarych i ozimych sianych w 2023.

Moim zdaniem nie tylko może, a nawet musi zawierać  wszystkie grunty orne i tuz. To wynika z rozporządzenia z tabelki z karami str. 493

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230000493

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783
1 godzinę temu, lukejro napisał:

W normalnym roku nie wyciągniesz 4,5 tys zł na czysto z hektara? Są uprawy które dadzą dużo więcej.  Ugór to same podstawowe dopłaty (ok 550zł) a musisz jeszcze wykonać co najmniej jeden zabieg niszczący niepożądane rośliny także trudno mówić o jakimkolwiek dochodzie.

Nie kazdy gospodaruje na 1-2 klasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
3 minuty temu, jaffa napisał:

nie ma str. 493 góra 50

 

To numeracja z dziennika ustaw, nie idzie od 1. Jak ściągniesz z mojego linku plik, to on ma taką numerację

Edytowano przez Karagana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaffa    31

str to myślałem że numer strony w tym rozporządzeniu i szukałem strony 493

 

Ale i tak w tych karach nie widzę nic co by sugerowało wymóg planu na 2022

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
3 minuty temu, KlimekPL napisał:

Nie kazdy gospodaruje na 1-2 klasie

I nie każdy ma tańsze środki produkcji, jak duże gospodarstwa, które zamawiają tira nawozów bezpośrednio od producenta po dobrej cenie. I nie każdy może sobie pozwolić na podjęcie ryzyka, że posieje wysokowydajne odmiany z droższego materiału siewnego, włoży w to więcej nawozów, oprysków, regulatorów, a potem jedna burza mu wszystko zniszczy. Większe nakłady = większe zyski, ale i większe straty w razie niepogody. W niektórych rejonach kraju w zasadzie to norma, że zawsze coś wyskoczy. Jak nie susza, to grady, jak nie ulewy to przymrozki. 

5 minut temu, DrVVall napisał:

Również osobne działki poniżej 0,1 ha?

W tabelce jest grunty orne i tuz będące w posiadaniu rolnika. 

9 minut temu, jaffa napisał:

Ale i tak w tych karach nie widzę nic co by sugerowało wymóg planu na 2022

Chodzi mi o to, że plan musi zawierać wszystkie grunty orne i tuz będące w posiadaniu rolnika, również te, na których rosną oziminy posiane jesienią 2022. A że plan musi być sporządzony przed rozpoczęciem stosowania nawożenia, to plan na 2022 nie jest wymagany pod warunkiem, że te oziminy nie były w ogóle nawożone w 2022. Pytanie, czy obornik przed siewem się liczy, czy nie.

Tylko trzeba zgrać zapisy w rejestrze zabiegów prowadzonym na podstawie programu azotowego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    205

Czy na ENP15 (uprawy wiążące azot)można stosować sor czy nie? Bo raz pisze że ignorować cały komunikat o zakazie stosowania na wszystkich enp , a gdzie indziej że dotyczy to tylko ugoru z uprawa ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789
59 minut temu, DrVVall napisał:

Poplon ozimy z ekoschematu można zmulczować po 15 listopada. W poplonie tylko na okrywę nie ma tej możliwości? Bo jeśli jest to chyba nie powinno mieć znaczenia czy to rośliny zimujące czy nie.

No właśnie na to wskazywałaby logika skoro można mulczowac to obojętnie jakie, niestety ale autor tego projektu okazuje sie do końca chyba nie wiedział jak to będzie w praktyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
1 minutę temu, ws71 napisał:

No właśnie na to wskazywałaby logika skoro można mulczowac to obojętnie jakie, niestety ale autor tego projektu okazuje sie do końca chyba nie wiedział jak to będzie w praktyce?

§ 4. Okrywę ochronną gleby utrzymuje się co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku:

1) na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa;

2) w międzyrzędziach na plantacjach drzew owocowych.

I to jest wszystko, co w rozporządzeniu jest o okrywie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    851

A mnie zastanawia jedno 

W dopłatach mam wyrysowac działkę która była nawieziona I zaorana w 12 godzin, a jak to zrobić później po złożeniu wniosku? Czy oni sami to z zdjęć wciągną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783
17 minut temu, Karagana napisał:

I nie każdy ma tańsze środki produkcji, jak duże gospodarstwa, które zamawiają tira nawozów bezpośrednio od producenta po dobrej cenie. I nie każdy może sobie pozwolić na podjęcie ryzyka, że posieje wysokowydajne odmiany z droższego materiału siewnego, włoży w to więcej nawozów, oprysków, regulatorów, a potem jedna burza mu wszystko zniszczy. Większe nakłady = większe zyski, ale i większe straty w razie niepogody. W niektórych rejonach kraju w zasadzie to norma, że zawsze coś wyskoczy. Jak nie susza, to grady, jak nie ulewy to przymrozki. . 

Ja bardzo bym chciał mieć możliwość olać te całe dopłaty i skupić się na swojej robocie czyli uprawą ziemi. A nie siedzieć nocami przed kompem i czytać jakie ekoschematy kliknąć żeby dostać wiecej jałmużny. Trochę czuje się przez to upokorzony i jeśli pieniądze będą gówniane z tego to trzeba będzie w przyszłym roku to sobie wszystko przemyśleć jak dalej to ciągnąć.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj