odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Paszkamax    16

Na początku może być bum ale potem jak każdy będzie chciał sprzedać to może nawet połowy wartości nie osiągnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    316

Panowie czy wypełniając wniosek o dopłaty muszę spełniać wszystkie poniższe wymagania jak na zdjęciu tzn wszystko musi być na "TAK"? Składam wniosek na 9ha czy to mnie obowiązuje?

20230318_155340.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    646
9 godzin temu, Szymi40 napisał:

Czyli po seraderze   ,,pastewne''  też mi nie dadzą  zasiać poplonów  ozimych-  🤔

Mialem tak z lubinem . Na lubin waskolistny na nasiona brak ekoschematow a wzialem lubin waskolistny i wskoczyly miedzyplony. Platnosc za straki tez zostala. Zobacz na innej opcji seradeli jak jest w tej tabelce.

19 minut temu, Piffpaff napisał:

Panowie czy wypełniając wniosek o dopłaty muszę spełniać wszystkie poniższe wymagania jak na zdjęciu tzn wszystko musi być na "TAK"? Składam wniosek na 9ha czy to mnie obowiązuje?

20230318_155340.jpg

Nie. Ale jakby wszedzie bylo TAK to bys zgarnal kasiure dodatkowo za zroznicowana strukture upraw w ekoschemacie. A tak to doopa. 

7 godzin temu, krzysiek277 napisał:

Dołączam się do pytania 

Mi się wydaje że najlepiej to gorczyce zasiac w październiku, mróz ją zniszczy i bez pier**lenia na wiosnę 

Ale niech się ktoś wypowie co się tym interesował 

Ja laduje rzepak +gryke. W glownym mam lubiny wiec idealnie na przelamanie monokultury

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    316

ekoschemat o wymieszaniu z gleba w ciągu 12h dotyczy tylko obornika a gnojowica już nie podlega temu? tzn ze nie trzeba robić zdjęć i wymieszać w ciągu 12h?

Panowie a jak to jest z gnojowica, w dopłatach jest info ze obornik trzeba wymieszać i udokumentować zdjęciem a o gnojowicy ani slowa że po rozlaniu trzeba cyknąć fokre i wymieszać z gleba, bo o gnojowicy jest tylko mowa w innym ekoschemacie że kasa jet za to że zaaplikujesz do gleby a nie rozbryzgowo dobrze mysle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Nie. Gnojowicę można ewentualnie podciągnąć pod inny ekoschemat - Stosowane płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo. Ale to trzeba by za beczkowozem jakieś węże rozlewające wlec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444
2 godziny temu, Celownik07 napisał:

Mialem tak z lubinem . Na lubin waskolistny na nasiona brak ekoschematow a wzialem lubin waskolistny i wskoczyly miedzyplony. Platnosc za straki tez zostala. Zobacz na innej opcji seradeli jak jest w tej tabelce

Na  razie   do wniosku   nie zaglądam  -    chociaż już powoli mnie  korci  zrobić  ,,roboczy''  i odłożyć  na  później....  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    316

Mam sąsiada po 60tce który ma 3ha aroni i 2ha pszenicy, wychodzi na to że ma 100% jednej uprawy na ornych, to jak to u niego będzie?


dostanie chociaż podstawę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jopi1991    3

Za rolników nieaktywnych, co do zasady uznawane będą podmioty:

  • administrujące portami lotniczymi,
  • administrujące wodociągami,
  • administrujące trwałymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi,
  • świadczące usługi przewozu kolejowego,
  • świadczące usługi w zakresie obrotu nieruchomościami.

 

 

Czy deweloper zalicza się do ostatniego punktu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1820
22 minuty temu, Piffpaff napisał:

Mam sąsiada po 60tce który ma 3ha aroni i 2ha pszenicy, wychodzi na to że ma 100% jednej uprawy na ornych, to jak to u niego będzie?

 

dostanie chociaż podstawę?

Tak tylko co roku na tych 2 ha musi siać , sadzić inną roślinę + przymusowe 80% okrycia na zimę czyli pszenica, jeczmień[ jary bądź ozimy na trzeci rok pszenżyto i  od nowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9878

Patrzył ktoś jak wyznaczyć ten ugór ? Szukałem i nie mogę znaleźć jak go wyrysowac. Zaznaczyłem 2 m buforu nad rowem ale brakuje mi jeszcze 1.5% nie produktywnego obszaru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    316

Czyli taki sąsiad wystarczy że na jesien posieje pszenzyto na całych 2 ha i ma załatwiona okrywę na zimę i inna uprawę a do tego słomę przyorze i ma dodatkowa kasę, tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444
11 godzin temu, krzysiek1979 napisał:

Na ten miedzyplon na zime- co najtaniej będzie posiać? 

 

11 godzin temu, krzysiek277 napisał:

Dołączam się do pytania 

Mi się wydaje że najlepiej to gorczyce zasiac w październiku, mróz ją zniszczy i bez pier**lenia na wiosnę 

Ale niech się ktoś wypowie co się tym interesował 

A  co wy tak się   tych poplonów  boicie ?   Zasiać  gorczycę lub facelię , seradelę , rzodkiew  czy co tam jeszcze   zawsze coś do gleby  wprowadzi  a w zimę  przemarznie i uprawa  super. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, ws71 napisał:

Tak tylko co roku na tych 2 ha musi siać , sadzić inną roślinę + przymusowe 80% okrycia na zimę czyli pszenica, jeczmień[ jary bądź ozimy na trzeci rok pszenżyto i  od nowa

do 10ha ornej chyba nie musi zmianować

Edytowano przez MajsterMarian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1820
57 minut temu, Piffpaff napisał:

Czyli taki sąsiad wystarczy że na jesien posieje pszenzyto na całych 2 ha i ma załatwiona okrywę na zimę i inna uprawę a do tego słomę przyorze i ma dodatkowa kasę, tak?

 Tak, tutaj mogę się mylić i może tak być jak zasugerował @MajsterMarian,czyli zmianowanie nie obejmuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2130

Czy ktos wie co oznacza uprawa trawy na ugorze? Czy moge w to łaki wrzucic zeby wypelnic GAEC8? Czy wtedy mozna nawozic i kosic takie łaki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42

No i ma ktoś ten sam problem. Pastewne u mnie akurat nostrzyk i nie mogę do niego dodać ekoschematu, jedynie wymieszanie slomy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondominium    84
1 godzinę temu, Piffpaff napisał:

Czyli taki sąsiad wystarczy że na jesien posieje pszenzyto na całych 2 ha i ma załatwiona okrywę na zimę i inna uprawę a do tego słomę przyorze i ma dodatkowa kasę, tak?

czyli jak mam zamiar siać na jesień pszenicę ozimą to zaznaczam sobie międzyplony? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42
20 minut temu, Kondominium napisał:

czyli jak mam zamiar siać na jesień pszenicę ozimą to zaznaczam sobie międzyplony? 

Nie, to załatwia okrywe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3grosze    75

Zaznaczasz jako element nieprodukcyjny ENP5.1 - zagajniki śródpolne.

3 godziny temu, szymon09875 napisał:

Patrzył ktoś jak wyznaczyć ten ugór ? Szukałem i nie mogę znaleźć jak go wyrysowac. Zaznaczyłem 2 m buforu nad rowem ale brakuje mi jeszcze 1.5% nie produktywnego obszaru

Strefa buforowa to 3 m. A ugór tworzysz dodając działką na której masz zboże, wybierasz ugór z uprawą i zaznaczasz rodzaj uprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1117
5 godzin temu, Cheesburger napisał:

a czy jak sie ma jakies krzaki na srodku pola typu kamionke to mozna ja wpisac jako ugor?

Nie wiem jak teraz ale ja mam rowy pancerne , kamionki na działce łące i to było odliczane , brak płatności do tego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciupek    30
Dnia 17.03.2023 o 21:30, ws71 napisał:

Generalnie jest taka zasada, że minimum 30 % gleby powinno być pokryte resztkami lub mulczem, aby norma była spełniona. Jeżeli tych resztek jest na tyle dużo, że przykrywają one nam glebę to znaczy, że rolnik spełni normę – odpowiedziało Ministerstwo. tutaj chodzi o DKR 6 i obojetnie byle czym byle30% roślin zalegało na powierzchni i w tym stwierdzeniu jest pole do szerokiej interpretacji i samo ministerstwo nie wie jak wybrnąć z tego problemu

30%? Nie 80%?

Niby parcie na ekologię a o ile wzrośnie tu ilość stosowanych oprysków? I czy każdy ma czas i środki by np. zasiać jakiś poplon i na wiosnę to chociaż talerzówka zniszczyć? Byle tylko nie dostać mniejszej kasy jak rok wcześniej?

Poza tym patrząc jaka frekwencja była u mnie na szkoleniu ... może być sporo osób mocno zdziwionych za rok. Zrobią po staremu orkę na zimę i zaczną się kłopoty w ogóle z przyznaniem dopłat.

Chociaż może w tym rzecz? Będzie więcej kasy na 500+?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Mylisz pojęcia, 80%gruntów ornych w gospodarstwie na zimę w okrywie a min. ilość  zakrytego pola czyli fizycznie na m² 30% czyli jeśli skocisz qq to resztki pozniwne pokrywają więcej niż 30% gleby natomiast jak wykopiesz ziemniaki to resztek pokrywaja mniej niż  30%gleby i w tym przypadku norma nie jest spełniona, przynajmniej według obecnej interpretacji 

Edytowano przez przemol87
  • Like 1
  • Haha 1

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    316

nie mam zwierząt ale mam 0.4ha tuz pasuje mi zrobić z tej łąki ugór. Jak to zrobić? zaorać łąkę i zostawić czy wystarczy polatać talerzówka kilka razy i też będzie dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8510
51 minut temu, przemol87 napisał:

jeśli skocisz qq to resztki pozniwne pokrywają więcej niż 30% gleby natomiast jak wykopiesz ziemniaki to resztek pokrywaja mniej niż  30%gleby i w tym przypadku norma nie jest spełniona, przynajmniej według obecnej interpretacji 

Resztę co brakuje procentów trzeba słomą zatrzepać🤦‍♂️, paranoja qwa😡

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj