odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
aniszek1    31
Dnia 8.01.2023 o 13:07, 3grosze napisał:

Przy 10 ha musisz zdobyć minimalnie 12,5 pkt. żeby dostać dodatkowe dopłaty (Przelicznik 10x25%x5=12,5pkt.).  Za ,,między  plony ozime''  to 5 pkt. czyli musisz obsiać min. 2,5 ha

Czyli jak dobrze rozumiem,  mając 10h na 2,5h zasieje międzyplon ozimy (spełnię wymóg pkt) to dostane dopłaty dodatkowe z tytułu ekoschematów 12,5pkt x 100zł =  1250zł tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271
rafal3939 napisał:

a jak poniżej 10 ha?

gospodarstwa poniżej 10 hektarów również mogą korzystać z eko schematów , nie obowiązują ich tylko niektóre normy dobrej kultury rolnej ( dkr) czyli na przykład struktura upraw i zmianowanie


a ja mam pytanie odnośnie obowiązku dywersyfikacji i 3 upraw gospodarstwie, czy zboża stanowią jedną grupę czy na przykład pszenica pszenżyto i jęczmień ozimy należą do jednej grupy, i czy pszenica ozima i jara to też jest jedna grupa czy to już są dwie grupy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale ekoschematy to będą zobowiązania jednoroczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    660
3 godziny temu, adamn999 napisał:

 czy pszenica ozima i jara to też jest jedna grupa czy to już są dwie grupy.

 

Nie chce cie w blad wprowadzac ale z miesiac temu czytalem artykul na portalach rolniczych typu farmer lub tygodnik rolniczy ze maja "ukrócić ten proceder"  ze ozime i jare to dwie grupy. Maja nalezec do jednej ,zeby rolnicy co maja obowiazek dywersyfikacji nie szukali furtek tego typu. Poszukaj, powinien byc gdzies o tym artykul bo jeszcze byla wzmianka o jednej zmianie tam - nie pamietam.

Edytowano przez Celownik07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VonVegans    1276

Oni sami jeszcze nic nie wiedza,głupoty takie,ktoś ma krowy i potrzebuje kiszonki z qq i np na CCM,jak to ugryźć.przy krowach to tylko trawa qq i zboże.nage zaczną groszki siać?

 

  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271

szukałem i różne źródła różnie podają, więc może ktoś wie jak to będzie w nowej WPR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tatafifa    1

Panowie czy ja dobrze rozumuje mam 100 ha ekoschemat  mam jako poplony na 25 ha po 5 pkt czyli 125 pkt i dostaje wtedy wyższe dopłaty na te 100 ha czy tylko podstawowe plus dodatkowe na 25 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy30    18

Dzisiaj rozmawiałem z doradcą z MODR I oni sami nic nie wiedzą, mówi że może się wyrobi ministerstwo dac rozporządzenia do 15 marca żeby było wiadomo co i jak

Ale dodał też że słychać pogłoski ze na te 3 rośliny w uprawie zrobią jeszcze ten rok jako kolejny przejściowy. Ile w tym prawdy nie mam pojęcia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271
tatafifa napisał:

Panowie czy ja dobrze rozumuje mam 100 ha ekoschemat  mam jako poplony na 25 ha po 5 pkt czyli 125 pkt i dostaje wtedy wyższe dopłaty na te 100 ha czy tylko podstawowe plus dodatkowe na 25 ha

masz 125 ptk to masz 12.5 tyś każdy punkt to 100 zł


w ekosmatach nie ma kompleksowych płatnisci do całego areału, aby wypłacono ci jako schemat musisz mieć 1.25 punkta w przeliczeniu na każdy posiadany hektar. jeśli masz 100 hektarów i uzbierasz 120 punktów to płatności się nie należy


na przykład za uproszczone metody upraw ( bezorka) masz cztery punkty za każdy hektar na którym to zastosujesz jeśli na 100 hektarów będziesz stosował to na połowie gruntów czyli 50 ha to masz 4x50 =200 do tego na przykład wymieszanie obornika z glebą na 15 hektarach w ciągu 12 godzin daje 15x2=30 200+30=230 a to daje 23tys zł dodatkowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agropomiary    3
15 minut temu, adamn999 napisał:

masz 125 ptk to masz 12.5 tyś każdy punkt to 100 zł

 

w ekosmatach nie ma kompleksowych płatnisci do całego areału, aby wypłacono ci jako schemat musisz mieć 1.25 punkta w przeliczeniu na każdy posiadany hektar. jeśli masz 100 hektarów i uzbierasz 120 punktów to płatności się nie należy

 

 

na przykład za uproszczone metody upraw ( bezorka) masz cztery punkty za każdy hektar na którym to zastosujesz jeśli na 100 hektarów będziesz stosował to na połowie gruntów czyli 50 ha to masz 4x50 =200 do tego na przykład wymieszanie obornika z glebą na 15 hektarach w ciągu 12 godzin daje 15x2=30 200+30=230 a to daje 23tys zł dodatkowo

 

Dodatkowo - pojęcie względne. Bo przy obecnej dopłacie za zazielenienie ok 350zł/ha - to na 100ha daje nam 35tys zł. Czyli nieźle trzeba będzie się napocić, żeby dostać dopłaty w 2023 z poziomu 2022 i wcześniej. Jak dla mnie, dla zwykłego rolnika co ma 30-50ha dopłaty będą mniejsze!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271

Dodatkowo w sensie że do podstawowych tyle się dostanie, fakt niestety dopłaty będą mniejsze, a dodatkowo w przyszłym roku wchodzi ugorowanie 4% gruntów 🤬🤬🤬

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3grosze    75
Dnia 10.01.2023 o 15:47, aniszek1 napisał:

Czyli jak dobrze rozumiem,  mając 10h na 2,5h zasieje międzyplon ozimy (spełnię wymóg pkt) to dostane dopłaty dodatkowe z tytułu ekoschematów 12,5pkt x 100zł =  1250zł tak?

Tak można liczyć w zaokrągleniu. Na wsiewki i międzyplony ozime przewidziane jest 35 mln euro dla powierzchni 300 tyś ha.

35/0,3=116 euro x 4,7zł=548 zł/ha 

Ale jak rolnicy obsieją 400 tyś, to może się okazać że dopłaty będzie tylko 411 zł/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    908
15 minut temu, krilan06 napisał:

A można ugorować łąkę?

można tylko na rok trzeba odwrócić zielonym  do dołu

  • Haha 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cheesburger    80
14 minut temu, adamn999 napisał:

raczej nie bo mowa jest o 4% z gruntów ornych. Namieszali w chu.. z tymi dopłatami

ponizej 10ha tez jest ugorowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciupek    30

Orientujecie się jak w nowej perspektywie będzie wyglądać kwestia obowiązkowego ubezpieczenia upraw? Czy za wcześnie?

Nie wiem czy się za to brać nie będą. Dzisiaj zajrzalem sobie z ciekawości do zakładki "finanse" w ewniosku. Jest nowa pozycja: "Przelewy wierzytelności z tytułu upraw rolnych na zakłady ubezpieczeń".

Edytowano przez ciupek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas210    22

Do tych pól na których wiosna będę stosował obornik dostanę już dopłatę czy od kiedy to się bd liczyło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj