odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
odrion    194

Panowie i być może Panie. 

W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 

Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 

Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 

Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 

Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 

Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

SmartSelect_20221001_233550_Drive.jpg

Edytowano przez odrion
  • Like 6
  • Thanks 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leonardo111    116

Odrion jak nie składam żadnego wniosku o dopłaty sieje co chce i nikt sie nic nie czepia ? (na 200 kg saletry jeszcze mam niech se te dopłaty zjedzą sami)

Edytowano przez leonardo111
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

Ale ten przepis o trzech uprawach czy  moze przyczynić sie do wiekszej opłacalnosci  ? Jak bedziemniej zboza to czy troche nie podrozeją ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4030

pisiory to tak wymyślili żeby było na czym propagandę budować ale żeby nikt tego nie dostał  !  ja zostaję przy siewie 40 % rzepaku , 40  % pszenicy i 20 % kuku , co dadzą to dadzą i tyle .

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8518

Dokładnie, krzyku, zachwalania, obliczania ile to z ha dopłaty można wyciągnąć a tak naprawdę to może nawet podstawowej nieraz nie będzie.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

Coś kiedyś czytałem że do ugorowania ma być dopłatą 2 tyś zł/ha. Także te hektary łąk koszonych 1 raz w roku w starym eko pakiecie teraz przyniosą jeszcze większe korzyści bez żadnych nakładów. W sumie jak by faktycznie tak było to kl 6 swoją też lepiej ugorować.

 

Edytowano przez Norman
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

Osobiście nie nastawiam się na żadne ekoschematy, spełnię warunki na podstawę, jak się nie mylę 118 euro, czyli w granicach 500-600zł i to wszystko. Przy kosztach uprawy w granicach 4-7 tysięcy na hektar i przy przychodach rzędu 10-15 tysięcy z hektara te kwoty dopłat, które oni proponują to jest śmiech na sali.

  • Like 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

Czy według uni kukurydza to zboże ? Bo jak tak to ludzie zasieją 50 %tego mniej i rzepak też ucierpi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342
oregano napisał:

Osobiście nie nastawiam się na żadne ekoschematy, spełnię warunki na podstawę, jak się nie mylę 118 euro, czyli w granicach 500-600zł i to wszystko. Przy kosztach uprawy w granicach 4-7 tysięcy na hektar i przy przychodach rzędu 10-15 tysięcy z hektara te kwoty dopłat, które oni proponują to jest śmiech na sali.

Mozesz nawet podstawowej nie dostać. Trzeba miec 3 rosliny w odpowiednich proporcjach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolTD90    1317

Jedynie  rozwiązanie  to wyjść z tej Hujni Europejskiej  jak najszybciej  tak jak zrobiła to Wielka Brytania 

  • Like 9
  • Haha 1
  • Confused 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VonVegans    1276
1 godzinę temu, oregano napisał:

Osobiście nie nastawiam się na żadne ekoschematy, spełnię warunki na podstawę, jak się nie mylę 118 euro, czyli w granicach 500-600zł i to wszystko. Przy kosztach uprawy w granicach 4-7 tysięcy na hektar i przy przychodach rzędu 10-15 tysięcy z hektara te kwoty dopłat, które oni proponują to jest śmiech na sali.

Zgadza się,za tyle co proponują nawet nie zamierzam sobie d*py tym zawracać.

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949
1 godzinę temu, pawelol111 napisał:

Mozesz nawet podstawowej nie dostać. Trzeba miec 3 rosliny w odpowiednich proporcjach.

3 rośliny ale do 10 ha 1 roślinę można?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VonVegans    1276
1 godzinę temu, pawelol111 napisał:

Mozesz nawet podstawowej nie dostać. Trzeba miec 3 rosliny w odpowiednich proporcjach.

To siej😅ja nie zamierzam i nikt mnie do tego nie zmusi.i wam radzę zmienić nastawienie a nie tańczyc jak zagrają

 

Za te 600 zł mogąnie w d*pę pocałować

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284

Jednej rzeczy nie rozumiem. Skoro następne dopłaty będą już na nowych zasadach a jednym z ekoschematów jest przykrycie obornika w 12 godzin od rozrzucenia to jak ja im to udowodnić że tak zrobiłem? Miło się to robić za pomocą aplikacją a ARIMRu. Zdjęcie geotagowane z datą. Tymczasem ta aplikacja nie działa. O co tu chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    158

Te 10ha to jest samych ornych czy z łąkami, jeśli mam 9ha ornego i 9 TUZ to muszę dywersyfikować i siać np 2ha łubinu na tym ornym co mam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolTD90    1317

Niektórzy  to bez tej unni to nie potrafią  żyć  choć  by nie wiem jak ich okradała i nakładała absurdalne  przepisy utrudniające  życie to i tak będą  te patologię popierać 

  • Like 6
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VonVegans    1276
5 minut temu, raven18 napisał:

Te 10ha to jest samych ornych czy z łąkami, jeśli mam 9ha ornego i 9 TUZ to muszę dywersyfikować i siać np 2ha łubinu na tym ornym co mam?

Ornych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
1 godzinę temu, pawelol111 napisał:

Mozesz nawet podstawowej nie dostać. Trzeba miec 3 rosliny w odpowiednich proporcjach.

W 2023 jeszcze to nie obowiązuje a dalej zobaczymy. Na pewno nie będę uprawiał czegoś co mi się nie opłaca, albo nie mam rynków zbytu tylko po to by dostać jałmużnę na 100kg saletry.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2418
1 godzinę temu, KarolTD90 napisał:

Jedynie  rozwiązanie  to wyjść z tej Hujni Europejskiej  jak najszybciej  tak jak zrobiła to Wielka Brytania 

Uważaj bo nasi europosłowie będą chętni do wyjścia 😂

5 godzin temu, pawelol111 napisał:

No dobra to 65% zboza i rzepak, 10 groch a pozostałe 25%? Kukurydza? Czy kukurydza to tez zboze?

Grochu musisz posiać co najmniej 20% z tego wynika

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
2 godziny temu, KarolTD90 napisał:

Jedynie  rozwiązanie  to wyjść z tej Hujni Europejskiej  jak najszybciej  tak jak zrobiła to Wielka Brytania 

Brytyjczycy jakoś nie mają wesołych nastrojów po wyjściu z UE. Wielu z tych zagorzałych przeciwników UE dość szybko zdało sobie sprawę, że brexit był pomyłką.

Polacy na wyjściu z UE straciliby jeszcze więcej, zgnoiliby nas 2x mocniej niż Brytyjczyków, tak dla przykładu.

Zresztą bardzo naiwne jest myślenie, że po wyjściu z UE problemy polskiego rolnictwa rozwiążą się. Jest zupełnie odwrotnie. Eksport stanie w miejscu a wszelkiej maści ograniczenia, nakazy, zakazy i tak zostaną tylko będą regulowane nie przez UE a przez polski rząd.

  • Like 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    4992
3 godziny temu, KarolTD90 napisał:

Jedynie  rozwiązanie  to wyjść z tej Hujni Europejskiej  jak najszybciej  tak jak zrobiła to Wielka Brytania 

Ile to pomysły Unii a ile naszych decydentów? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj