Zaloguj się, aby obserwować  
wiktor27

kicha mleko

Polecane posty

komodo    277

u nas wszytkie krowy dostaja antybiotyk na zasuszenie jezeli nie ma zadnych problemow to taki o krotszym działania 35 dni sicovet lub orbenin a jezeli były jakies problemy to Ceprawin i tak 2 tyg przed wycieleniem obserwujemy czy rowno robia wymia jesli cos nie tak to odrazu podajemy i działamy mozna wyleczyc w zasuszeniu naprwde beznadziejne przypadki mielismy jałowke weterynarz mowil ze gronkowiec zlocisty no rano bylo miekie wymie wszystko ok a wieczorem poprostu balon i jak kamien zero mleka nie jadła z trzy dni dawał rozne antybiotyki domiesniowo i i do strzyka tego no i tyle ze opuchlizna zeszła i dawała z pozpstałych trzech a z tego było z 2 litry za jakies dwa miessiace przyszła poprawka to było na jakies dwa miesiace przed zasuszeniem została dwojka i prawie nic mleka a ztych chorych tylko jakas wydzielina no i zasuszylismy na 4 miesiace rozne antybityk na zasuszenie ceprawin pozniej przed porodem dosawała ESPES domiesniowo ocieliła sie i ku uciesze zero oznak zapalenia jakiego kolwiek cała druga laktacja bez zapalenia a w ubiegłym roku w trzeciej laktacji 26-27l na jeden udujdawala teraz bedzie sie cielic juz 4 raz jak sie wycieli to wrzuce zdjecie bo jest na co patrzec :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

@komodo-No wydajność, że tylko pozazdrościć :). Mieliśmy kiedyś sztukę, która dawała około 50l mleka dziennie- wielka była jak nie wiem. Teraz max to 20-22l na udój, ale za to laktacje są wytrwalsze i świadomie je trochę przedłużamy (jak krowa daje 35-38l mleka po 3 miesiącach od wycielenia to czekamy z zapłodnieniem). Czytałem, że dla zdrowia zwierzęcia taka przedłużona laktacja działa zbawiennie. Jedna z naszych sztuk dając "tylko" po 35l(w szczycie około 40) dała nam 11tys litrów mleka w laktacji. Przed zasuszeniem dawała jeszcze 20l. Jedna z najzdrowszych sztuk w stadzie, z tego co pamiętam nie było z nią nigdy problemu a ma już 4 laktacje na sobie. Nie wiem, czy to tylko u nas, ale już od kilku lat mamy tak, że krowa jak się cieli ma bardzo mało siary- czasem ledwo dla cielaka starczy. (kiedyś doiło się 20, nawet 30l siary:D ). Ale już po tygodniu dają 30l, a po 2 z reguły dochodzą do swojego maximum. To, że szczyt laktacji jest w 2-3 tyg to prawie książkowo, dziwi mnie tylko ta mała ilość mleka w pierwszych kilku udojach. Z drugiej strony, wymiona nie są tak wielki i nie ma aż tak dużego ryzyka ketozy na samym starcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

dokladnie u mnie jest tak sama niektorzy sie ciesza ze nadoili siary banke tylko co z tego jak pozniej ta banke daje na dzien u nas tez tak jest od jakiegos czasu ze zdazaja sie krowy ze poprostu cielak nie moze sie nassac tyle ile by chciał drugi uduj jeszcze gorszy od pierwszego a od 3 to zaczyna sie juz podbijanie stawki :lol: ale w 2 tyg rzadko dochodzi do szczytu przewaznie okolo 3-4 tyg pasze wprowadzamy bardzo powoli i stopniowo i zanim zacznie pobierac objetosciowych max to tez troche upływa ale przy dobrej genetyce 30 l po tyg nie przekraczajac 1kg tresciwej to nie problem i tez jezeli krowa po 2 miesiacach daje te 35 l to nie inseminujemy niktore dopiero po 4 miesiacach szkoda siana na nasienie bo dajac tyle mleka ona nie mysli o kolejnej ciazy a i powiedzmy sobie szczerze to jest nie ekonomiczne gdyby zacieliła sie krowa dajaca 45 l i co pozniej 1tydzien do zasuszenia a ona 25l to musi wlaczac takie ABSy i i tak nie wychamuje ta krowa o ktorej pisałem wyzej w tym roku niestety tylko na 49 dni zasuszyła poprostun nie moglismy jej zbic z mleka same omloty woda witaminy a ona tak stopniowo sobie schodziła i na wadze straciła ale udało sie a niektore wystarczy tresciwą odjac 4-5 dni i po krzyku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej25    0

Andrzej gadasz głupoty!!! Zależy od organizmu ... Każdy kanał mleczny jest oddzielny od siebie... Na 100 przypadków przejdzie u jednej krowy na całe wymie ale to naprawdę rzadkość ... ludzie często stosują do jednego i oddają i nie było nigdy problemu.... Najlepsza sytuacja była kiedyś jak zrobiłem płukanke krowie nie zawierającej antybiotyku a wyszedł :lol: :lol: :lol: :lol: Rolnicy zaprzeczali że żadna krowa na żadnym antybiotyku nie była :D Po ponownym przebadaniu mleka nic nie wyszło.... komodo masz rację najlepiej działać w okresie zasuszenia tak samo przy gronkowcu zlocistym.... Gdzie w laktacji to dziadostwo cięzko zwalczyć... co do tych bezkarencyjnych antybiotyków domięśniowych są dobre ale tylko doraźnie ... niestety na cefalosporyne sporo krów nie reaguje...

 

napisz mi jak wyleczyć krowę na wieczór była wydojona jak zawsze , a z rana miała w jednej ćwiartce krew w mleku dostała " synulox " L.C. i domięśniowo " vetrimoxin L.A. " , a pod koniec grudnia mam ją zasuszyć , a jeśli chodzi o ten antybiotyk to tak raz było tylko z tym , ze jeszcze wtedy nie było żadnych konsekwencji zatrzymali nam mleko na trzy dni i po sprawie , a teraz :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

dokladnie u mnie jest tak sama niektorzy sie ciesza ze nadoili siary banke tylko co z tego jak pozniej ta banke daje na dzien u nas tez tak jest od jakiegos czasu ze zdazaja sie krowy ze poprostu cielak nie moze sie nassac tyle ile by chciał drugi uduj jeszcze gorszy od pierwszego a od 3 to zaczyna sie juz podbijanie stawki :lol: ale w 2 tyg rzadko dochodzi do szczytu przewaznie okolo 3-4 tyg pasze wprowadzamy bardzo powoli i stopniowo i zanim zacznie pobierac objetosciowych max to tez troche upływa ale przy dobrej genetyce 30 l po tyg nie przekraczajac 1kg tresciwej to nie problem i tez jezeli krowa po 2 miesiacach daje te 35 l to nie inseminujemy niktore dopiero po 4 miesiacach szkoda siana na nasienie bo dajac tyle mleka ona nie mysli o kolejnej ciazy a i powiedzmy sobie szczerze to jest nie ekonomiczne gdyby zacieliła sie krowa dajaca 45 l i co pozniej 1tydzien do zasuszenia a ona 25l to musi wlaczac takie ABSy i i tak nie wychamuje ta krowa o ktorej pisałem wyzej w tym roku niestety tylko na 49 dni zasuszyła poprostun nie moglismy jej zbic z mleka same omloty woda witaminy a ona tak stopniowo sobie schodziła i na wadze straciła ale udało sie a niektore wystarczy tresciwą odjac 4-5 dni i po krzyku

 

 

Czytałem, że przy wyższych wydajnościach niektórzy przedłużają laktację do 15-18 miesięcy. Nie przytoczę dokładnie, ale z kalkulacji i doświadczeń praktycznych wychodziło bardzo na korzyść. Zdrowsze krowy mniej problemów z ketozą. Mankament to w ciągu 3 lat tylko 2 cielaki. Tyle, że taką sztukę warto zapłodnić seksowanym nasieniem, wtedy spora szansa, że będą 2 jałówki. A jak u Ciebie z ketozą? 30l na 1kg treściwej- spory deficyt energii. (z super kiszonek masz max 20l, 1 kg paszy treściwej to 2-2,5 litra mleka- zostaje lekko licząc na 8-12 litrów brakuje paszy). A 49dni zasuszenia to jeszcze nie tak strasznie- norma to 55, kilka dni w tę czy z powrotem nie robi aż tak dużej różnicy (no chyba, że antybiotyk był podawany). Mógłbyś opisać jakie pasze dajesz i ile dla sztuk w szczycie laktacji? U nas szczyt laktacji jest przeciętnie pomiędzy 2 a 3 tyg, ale treściwe zwiększamy szybciej. Przy 30 litrach około 5-6kg dostają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

to miała tylko krew i juz dałes antybiotryk czasem peknie jakies naczynko i z dwa trzy udoje moze byc takie zabarwione nawet dłuzej ale to minie chyba ze miała zapalenie ale jesli nie to bym sie tym nie przejmował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

@komodo- zgadza się, u nas czasem zdarzały się takie przypadki- sprawdzane na płyn- komórki były podniesione, ale tylko trochę- z reguły to uszkodzenie mechaniczne, albo przez pustodój(sprawdzać podciśnienie w dojarce) albo kopniak od sąsiadki. Przeważnie samo i szybko przechodzi.

 

napisz mi jak wyleczyć krowę na wieczór była wydojona jak zawsze , a z rana miała w jednej ćwiartce krew w mleku dostała " synulox " L.C. i domięśniowo " vetrimoxin L.A. " , a pod koniec grudnia mam ją zasuszyć , a jeśli chodzi o ten antybiotyk to tak raz było tylko z tym , ze jeszcze wtedy nie było żadnych konsekwencji zatrzymali nam mleko na trzy dni i po sprawie , a teraz :(

 

 

No u nas antybiotyk w mleku to poważna podpadziocha. Płacisz za cysternę mleka (za każdy litr który skaziłeś) i dodatkowo za utylizację tego mleka. I masz tylko 1 szansę, druga taka akcja i jest ciepło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zapytam,może trochę w złym miejscu, po ilu dobach wylewacie mleko do schładzalnika od porodu krowy? Większość moich znajomych praktykuje 4 pełne doby.


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafi101    0

Jak nie antybiotyku na zasuszenie to po 24h,chyba że nie jest białe :) .nic nie wykaże w mleczarni.u nas w mlekpolu to jast niby 6 dni :D ,za drogie jest mleko żeby się stosować do nich :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

białe to wiadomo, że nie będzie, ale w zbiorniku już tego nie widać:) chociaż oddawać zaledwie po 24 godzinach to niemała odwaga


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafi101    0

odwaga,może bardziej biznes,jak ci wykarze siare to napiszą kartkie nie oddawać siary :o:D :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj